Jump to content

Απορίες γιαperfect Reef Overflow


Recommended Posts

Λοιπον εχω τοποθετήσει στο ενυδρειο μου κα προσπαθω να την ρυθμίσω,εχει κανεις σας δουλεψει με τη συγκεκριμένη υπερχειλιση,το ενυδρειο ειναι 260 λιτρα και η αντλία που επιστρέφει το νερό απο το sump είν αι 3000 λιτρα την ώρα ρυθμισμένη στο μέγιστο,η υπερχειλιση ξεκινάει και τραβαει νερό με το Βεντούρι αλλα στη συνέχεια στεγνώνει ο πίσω θάλαμος και τραβάει συνεχώς αερα με αποτέλεσμα τρομερό θόρυβο.Λειτουργώ με τη μια απο τις 2 φ32 εξόδους της με σωλήνα PVC και το στόμιο που τραβάει νερό απο το ενυδρείο είναι στο ελάχιστο..

post-6473-1243526241_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ την ίδια υπερχείλιση !!!

Πρώτον τώρα που σου αδειάζει το έξω δοχείο της υπερχειλίσεις , λογικά και το μέσα θα είναι και αυτό με πεσμένη την στάθμη οπότε θα σου κάνει κάτι σαν κατάραxτη (απο την μέσα πλευρά ) . Το κακό είναι ότι απο την μέσα πλευρά ο καταραχτης δημιουργεί φυσαλίδες ,το οποίο είναι πρόβλημα στης εξωτερικές υπερχειλίσεις , διότι μπορεί να μαζευτεί αέρας και να σταματήσει !!!

Εγω έκανα το έξης :

έβαλα μία βάνα στην "κοντή" έξοδο . Άρχισα και την έκλινα σιγά σιγά (στην ουσία είναι μισο ανοιχτι ) ώστε η στάθμη στην εξω πλευρά άρχισε να ανεβαίνει (κατα συνέπεια και της μέσα πλευρας ) , ώσπου η στάθμη να φτάσει την ψήλη έξοδο. Οπότε άρχισε και η ψύλη έξοδο να λειτουργεί λίγο . Ετσι και ο θόρυβος σταμάτησε και ο καταρράκτης σταμάτησε απο την μέσα μεριά και οι φυσαλίδες σταματήσανε και όλα καλα !!!

Όντος ο θόρυβος μπορεί να είναι εκνευριστικός , αλλα οι φυσαλίδες είναι πολυ επικίνδυνες .

Link to comment
Share on other sites

αν το νερό φεύγει μόνο από τη < ψηλή> έξοδο δε θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα ? :)

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ την ίδια υπερχείλιση !!!

Πρώτον τώρα που σου αδειάζει το έξω δοχείο της υπερχειλίσεις , λογικά και το μέσα θα είναι και αυτό με πεσμένη την στάθμη οπότε θα σου κάνει κάτι σαν κατάραxτη (απο την μέσα πλευρά ) . Το κακό είναι ότι απο την μέσα πλευρά ο καταραχτης δημιουργεί φυσαλίδες ,το οποίο είναι πρόβλημα στης εξωτερικές υπερχειλίσεις , διότι μπορεί να μαζευτεί αέρας και να σταματήσει !!!

Εγω έκανα το έξης :

έβαλα μία βάνα στην "κοντή" έξοδο . Άρχισα και την έκλινα σιγά σιγά (στην ουσία είναι μισο ανοιχτι ) ώστε η στάθμη στην εξω πλευρά άρχισε να ανεβαίνει (κατα συνέπεια και της μέσα πλευρας ) , ώσπου η στάθμη να φτάσει την ψήλη έξοδο. Οπότε άρχισε και η ψύλη έξοδο να λειτουργεί λίγο . Ετσι και ο θόρυβος σταμάτησε και ο καταρράκτης σταμάτησε απο την μέσα μεριά και οι φυσαλίδες σταματήσανε και όλα καλα !!!

Όντος ο θόρυβος μπορεί να είναι εκνευριστικός , αλλα οι φυσαλίδες είναι πολυ επικίνδυνες .

Φίλε fracto μηπως υπάρχει καμία φώτο να δω στο περίπου τι εννοεις..

Link to comment
Share on other sites

Η υπερχείλιση σου κάνει θόρυβο και απο την μέσα πλευρά (μεσα απο το ενυδρείο λόγο του καταρράκτη ) και απο την έξω πλευρά επειδή, όπως φαίνεται και απο το video , ο σωλήνας τραβώντας νερο δημιουργεί στροβιλισμό και παίρνει και αέρα μαζί . Εαν μειώσεις λίγο την έξοδο αυτού του σωλήνα η στάθμη θα αρχίσει να ανεβαίνει . Αυτο θα έχει σαν αποτέλεσμα ο σωλήνας να είναι τελείως βυθισμένος μέσα στο νερο και θα ρουφάει συνέχεια μόνο νερο . Απο την άλλη ο πάνω σωλήνας που πλέων θα αρχίσει να λειτουργεί δεν θα κάνει θόρυβο διότι θα κατεβάζει ελάχιστο νερο . Στην ουσία και πάλη η μία έξοδος θα είναι η κύρια , και η άλλη θα βγάζει ελάχιστο νερο .

Για να σου δώσω να καταλάβεις έαν κοιτάξεις απο πανο τον ψηλό σωλήνα θα δείς απλά να υπερχειλίζει το νερο μέσα στο σωλήνα γύρο γυρο απο τα τοιχώματα του σωλήνα .

Εγώ το δουλεύω έτσι περίπου ένα χρόνο ,χωρίς πρόβλημα και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι το οποίο να μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. ετσι κι αλλιώς η έξοδος του ψηλού σωλήνα θα είναι τελείως ελεύθερη οπότε και στην απίστευτη (υπάρχει και ο μερφη) περίπτωση που βουλώσει ο κάτω ο πάνω θα ρουφάει κανονικά .

post-391-1243673593_thumb.jpg

post-391-1243673609_thumb.jpg

post-391-1243673625_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε fracto για τις απαντήσεις σου,όντως θα λύσουν το προβλημα μου...λοιπόν θα σε ζαλίσω με τις εξής τελευταίες απορίες μου για να γίνουν όλα τα πράγματα σωστά,

1)το βανάκι το έχεις βαλει στο τελειώμα της κοντής εξόδού και είναι μέσα στο νερό ή απο εκει το κατεβάζεις με σωληνάκι μέσα στο sump?

2)Τι διατομή βανάκι έβαλες,πως το ζήτησες και απο που το αγόρασες

αυτά ελπίζω να μην σε κουρασα...σου είμαι υπόχρεος και σου χρωστάω ενα φραγκάκι..

Ευχαριστω Νικος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...