Jump to content

Kαλιμπραρισμα Tds Meter της Hanna


Recommended Posts

Καλησπερα...

εχω το παρακατω tds/ph/temp meter της hanna

http://www.sunstoneherbals.com/hanna_combo...ter_hi98129.htm

Mηπως ξερει καποιος που και πως μπορω να το καλιμπραρω?Το εχω 3-4 χρονια και η αρχικη του συσκευασια εχει χαθει(ειχε θυμαμαι μεσα κατι φακελακια που μαλλον ηταν γιαυτον το λογο :) )

Αν ξερει καποιος να το καλιμπραρει ας μου πει να του το δωσω να το φτιαξουμε.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Kανεις δεν εχει καλιμπραρει ποτε??? :)

Link to comment
Share on other sites

Aνοιξε το αρχειο που εχω επισηναψει που το δινει η hanna κανονικα και σου λεει αναλυτικα πως να καλιμπραρεις και το ph και το tds.

pH_conductivity_meter___HI98129_Combo.pdf

Link to comment
Share on other sites

Λεει καποια πραγματα αλλα χρειαζονται και καποια υγρα τα οποια δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν εχεις τα υγρα δεν θα μπορεσεις να κανεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε...εγω ρωτησα αν μπορει καποιος να το καλιμπραρει.Το οτι δεν μπορεις εσυ δεν σημαινει οτι πρεπει να το πεταξω κιολας.Εξαλλου το λεω απτην αρχη οτι δεν υπαρχουν τα διαλυματα που χρειαζεται.Ισως καποιος τα εχει και μπορει να με βοηθησει.Ισως μπορω να το στειλω καπου για καλιμπραρισμα.Ισως μπορω να αγορασω απο καπου αυτα που χρειαζεται.Πως εβγαλες εσυ το συμπερασμα οτι δεν μπορω να κανω κατι??? :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν σου απαντησε κανενας για 2 μερες και μετα ειπες αν εχει καλιμπραρει κανεις???θεωρησα καλο να σε βοηθησω εκει που μπορω και να σου πω τι υγρο καλιμπραρισματος χρειαζεσαι και ποιος ειναι ο τροπος να το κανεις μονος σου και να το κανεις και οποτε εσυ θελεις σε τακτα χρονικα διαστηματα οπως πρεπει , δεν σου ειπα ουτε να το πεταξεις ουτε κατι αλλο.Εγω προσπαθησα να σε βοηθησω και να σε κατατοπισω οσο μπορουσα και θεωροντας οτι χρειαζεται σε τακτα χρονικα διαστηματα καλιμπραρισμα σου ειπα οτι χωρις τα υγρα δεν μπορεις να κανεις δουλεια λυπαμαι αν παρερμηνευσες την απαντηση μου εκει και περα.... η αποφαση δικια σου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα εκανες και προσπαθησες να βοηθησεις.Οστωσο αυτο που λες οτι ηθελες να μου πεις τι υγρο καλιμπραρισματος χρειαζομαι δεν το ειδα εγω καπου.Σορυ αν κανω λαθος.Μου εδωσες ενα συνημενο και μετα μου ειπες αν δεν εχεις υγρα δεν μπορω να κανω τιποτα.Εγω εχω πει απο την αρχη οτι δεν εχω αυτα που χρειαζεται και η βοηθεια που ζητησα ειναι συγκεκριμενη.

Τελος παντων για να μην το κουραζουμε...δεν υπαρχει λογος παρεξηγησης.Απλα επειδη εχω δει πολλα να κυκλοφορουν,μου φαινεται περιεργο να μην ξερει κανεις.Θα την ψαξω λιγο ακομα κιαν δεν ξερει κανενας τι μπορω να κανω,παιρνω ενα καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Λεει καποια πραγματα αλλα χρειαζονται και καποια υγρα τα οποια δεν εχω.

Kαλα εκανες και προσπαθησες να βοηθησεις.Οστωσο αυτο που λες οτι ηθελες να μου πεις τι υγρο καλιμπραρισματος χρειαζομαι δεν το ειδα εγω καπου.

Θα σε παρακαλούσα πολύ να μην γίνεσαι εριστικός !

Αν συνεχιστεί το θέμα να ξεφεύγει θα κλειδωθεί .

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμια φιλε μου, να σε βοηθησει ηθελε ο φιλος :)

Παρε ενα τηλεφωνο εδω και ρωτα αν υπαρχουν τα υγρα που αναφερονται στο αρχειο.

http://www.techlinesa.com/new/component/op...emid,3/lang,el/

Ψαξε σε χημικα εργαστηρια γενικα αλλιως στο ebay.

δεν ξερω αν κανει καποιο απο αυτα

http://shop.ebay.co.uk/items/?_nkw=hanna+b...r&_osacat=0

http://shop.ebay.co.uk/items/__tds-buffer_...3286.m104.l1200

http://shop.ebay.co.uk/items/__ph-buffer_W...3286.m104.l1198

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Kαλα εκανες και προσπαθησες να βοηθησεις.Οστωσο αυτο που λες οτι ηθελες να μου πεις τι υγρο καλιμπραρισματος χρειαζομαι δεν το ειδα εγω καπου.Σορυ αν κανω λαθος.Μου εδωσες ενα συνημενο και μετα μου ειπες αν δεν εχεις υγρα δεν μπορω να κανω τιποτα.Εγω εχω πει απο την αρχη οτι δεν εχω αυτα που χρειαζεται και η βοηθεια που ζητησα ειναι συγκεκριμενη.

Τελος παντων για να μην το κουραζουμε...δεν υπαρχει λογος παρεξηγησης.Απλα επειδη εχω δει πολλα να κυκλοφορουν,μου φαινεται περιεργο να μην ξερει κανεις.Θα την ψαξω λιγο ακομα κιαν δεν ξερει κανενας τι μπορω να κανω,παιρνω ενα καινουριο.

Να με συγχωρείς γιατί να πάρεις καινούργιο ;.Στα καταστήματα αμα ρωτήσεις πουλούν τα απαιτούμενα buffers για

καλυμπράρισμα.Το pdf που σου παράθεσε πιο πάνω ο pan αναφέρουν τα buffers που χρείαζονται και τη διαδικασία.Κάνε μια έρευνα αγοράς.

Σωκράτης Γεωργίου

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα πολύ να μην γίνεσαι εριστικός !

Αν συνεχιστεί το θέμα να ξεφεύγει θα κλειδωθεί .

Γινομαι εριστικος?και που τι ειδες αυτο Σταματη?Επειδη ηρθα σε αντιπαραθεση με moderator?

Oσο για την παραθεση που εκανες...δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις...αν καταλαβαινεις εσυ,εξηγησε μου.

ειπα οτι λεει οτι χρειαζονται καποια υγρα και μετα λεω οτι δεν ειδα να μου λεει ποια υγρα χρειαζονται.

Εγω λοιπον θα σε παρακαλουσα να διαβαζεις καλα πριν το παιξεις ο μπαμπουλας που κλειδωνει τα θεματα.Ισως να λεει μεσα καπου το pdf ΠΟΙΑ ειναι τα ζουμια.Εγω ωστοσο δεν το ειδα μιας και τα αγγλικα μου δεν ειναι τελεια.Μετα που μου λεει ο pan οτι ηθελε να μου πει ποιο ειναι το υγρο...ειδες καπου να μου το λεει και δεν το ειδα εγω?Αν δεν μπορεις να βοηθησεις στο θεμα καλυτερα να μην γινεσαι εσυ εριστικος λοιπον.

Εγω οπως ειδες παρακατω ειπα στο παλικαρι οτι δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησης.Τωρα αν εσυ παρεξηγηθηκες...δεν μπορω να κανω κατι.Κλειδωσε το μιας και εχεις αυτη τη δυνατοτητα.Ετσι θα λυσεις το προβλημα σιγουρα.Αλλα δεν χρειαζεται να επιδυκνυεις τι μπορεις να κανεις...κλειδωνεις και τελος.

Delta kai ΣΩΚΡΑΤΗ...σας ευχαριστω για τη βοηθεια.Θα το ψαξω λιγο ακομα κιελπιζω να βγαλω ακρη.

Παρακαλω να κλειδωθει και συγνωμη που μετα απο τοσους μηνες αρχισα να ξαναποσταρω.Ηταν μεγαλη η αποχη μου και δεν ειναι πλεον πολλοι οι γνωστοι μου εδω μεσα και ισως και μερικοι με εχουν ξεχασει ( ΣΤΑΜΑΤΗ :) ) με αποτελεσμα να γινομαι και πιο ευκολα εριστικος.

Αντε κλειδωσε το τωρα να χαρεις. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ για τα υγρά καλιμπραρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω φιλε.Το μονο που με μπερδευει τωρα ειναι τα δυο διαφορετικα υγρα για το ph.Το ενα ειναι για καλιμπραρισμα στο 4.01 και το αλλο στο 7.01.Πρεπει να τα παρω και τα 2 η διαλεγω το ενα απο τα 2.Και ποια η διαφορα αν το κανω μονο με το 4 η μονο με το 7.

Ευχαριοστω.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω φιλε.Το μονο που με μπερδευει τωρα ειναι τα δυο διαφορετικα υγρα για το ph.Το ενα ειναι για καλιμπραρισμα στο 4.01 και το αλλο στο 7.01.Πρεπει να τα παρω και τα 2 η διαλεγω το ενα απο τα 2.Και ποια η διαφορα αν το κανω μονο με το 4 η μονο με το 7.

Ευχαριοστω.

Πρέπει να πάρεις και τα δύο για να ρυθμίσεις πρώτα στα 4 και μετά στα 7. Για οδηγίες δες το pdf που σου παράθεσε ο pan.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάρεις και τα δύο για να ρυθμίσεις πρώτα στα 4 και μετά στα 7. Για οδηγίες δες το pdf που σου παράθεσε ο pan.

:)

:rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια...ναστε καλα.Και μια τελευταια ερωτηση για να μην σας ζαλιζω αλλο.Ειδα οτι υπαρχουν συσκευασιες των 20ml αλλα και αρκετα μεγαλυτερες.Για ενα καλυμπραρισμα ποσο χριαζεται?Για να ξερω αν συμφερει να παρω μια μικρη η μια μεγαλυτερη συσκευασια.

Ευχαριστω και παλι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε κλειδωσε το τωρα να χαρεις. :)

Αν έχεις αυτή την άποψη για μένα , και με έχεις γνωρίσει άρα με ξέρεις θα ήθελα στην επόμενη συνάντηση να έρθεις και να μου το πεις κοιτώντας με στα μάτια .

Link to comment
Share on other sites

Παλι παιρνεις αποσπασματικα μια προταση αποσα ειπα για να πεις αυτο που θες.

Οκ.Τουλαχιστον αφου δεν σχολιασες τα υπολοιπα με αφηνεις να νομιζω οτι γιαυτα εχω δικιο.Τωρα αν αυτο που σε πειραξε ηταν το "κλειδωσε το για να χαρεις" μπορει οντως να ηταν υπερβολικο αλλα εσυ μου εδωσες το δικαιωμα να το πω με την ευκολια που ειπες πως θα κλειδωσεις ενα θεμα που δεν εγινε και κανενας "πολεμος".Αυτες οι τακτικες περι κλειδωματων μου θυμιζουν αλλους χωρους που συμμετειχα παλιοτερα(οπως πολλοι αποδω μεσα) και που με εκαναν να φυγω για παρομοιες τακτικες που ακολουθουσαν καποιοι κ.

Δεν χρειαζεται να το πολυσκαλιζουμε και οπως βλεπεις δεν υπηρχε κανενας λογος να παρεμβεις με αυτον τον τροπο.Τα υπολοιπα μπορουμε να τα πουμε κιαπο κοντα αν και στις συναντησεις δεν ερομαι λογω δουλειας.

Τελος θα ηταν καλυτερο οπως σου ειπα και πιο πανω να προσπαθεις να βοηθησεις στην απορια μου,μιας και ειμαι σιγουρος πως το θεμα που ανοιξα το γνωριζεις πολυ καλα και θα μπορουσες αντι να κανεις τον αστυνομο να μου πεις πως μπορω να καλυμπραρω το tds και να με βοηθησεις,πραγμα που δεν εκανες αλλα προτιμησες να συμμετασχεις μονο για να μου την πεις.

Αυτα τα λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι τακτικες περι κλειδωματων μου θυμιζουν αλλους χωρους που συμμετειχα παλιοτερα(οπως πολλοι αποδω μεσα) και που με εκαναν να φυγω για παρομοιες τακτικες που ακολουθουσαν καποιοι κ.

Νομίζω οτι αφού με γνώρισες ξέρεις αν είμαι τέτοιος χαρακτήρας , γιατι μου συμπεριφέρεσαι με τετοιο τροπο και μου προσάπτεις ιδιότητες που τουλάχιστον δεν αρμόζουν σε εμένα ;

Παρόμοια τακτική ειναι που θέλω τα θέματα να μην ξεφεύγουν απο το τίτλο και το πνεύμα του αρχικού δημοσιεύματος ;

Και εγω τώρα τι να πω ; οτι και εσυ εκμεταλλεύεσαι τη περίπτωση αυτή που δεν μπορώ να το κλειδώσω το θέμα ;

Και δεν μπορώ διότι δεν μου επιτρέπεται σε θέμα που έχω προσωπική αντιπαράθεση με κάποιο μέλος να χρησιμοποιήσω την ιδιότητα του συντονιστή .

Οχι οτι υπάρχει κάποιος κανονισμός που το απαγορεύει , απλά εγώ δεν το θεωρώ ηθικά σωστό , και δεσμεύομαι .

Θα ήθελα να τελειώνει η προσωπική αντιπαράθεση που έχουμε εδώ και να αφήσουμε το θεμα να εξελιχθεί στην ουσία του , εμείς σε κάποια συνάντηση θα βρεθούμε και θα το συζητήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ targas 21 ,εχω την εντύπωση οτι σου έχουν δοθεί απαντήσεις για το μετρητή που έχεις , το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις τα buffer και καλιμπράρεις.

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα, εδώ που τα λέμε , αδίκησες τον pan γράφοντας με αυτό τον έντονο τρόπο ο όποιος έγραψε το αυτονόητο οτι δηλ. χωρίς υγρά δεν μπορεί να ρυθμιστεί το μηχάνημα τώρα απο κει και πέρα ποιός θα το κάνει και που, αυτό είναι το τελευταίο.

Ο Σταμάτης και εσύ βέβαια δώσατε τις απαντήσεις σας και αυτό νομίζω φτάνει.Αυτό όμως που έχει ουσία είναι οτι επειδή μιλούμε για χόμπυ είναι καλά να είμαστε χαλαροί ,προσεκτικοί γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε ,γιαυτό γίνονται οι μηνιαίες συναντήσεις να έρχεται ο κόσμος να παίρνουμε ένα καφέ και να ανταλλάσουμε απόψεις.

Εγώ τουλάχιστον δεν θέλω να μοιάζουμε με κάποιους που έρχονται μόνο μια φορά τον χρόνο ,άλλα οσο είναι δυνατόν και εφόσον οι υποχρεώσεις το επιτρέπουν να βρισκόμαστε, γιατι πιστέψτε με αγαπητοί φίλοι οι συναντήσεις αυτές έχουν κατά τη γνώμη μου μεγαλύτερη αξία απο την κοπή μιας πίτας.

Σωκράτης Γεωργίου

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

....Εγώ τουλάχιστον δεν θέλω να μοιάζουμε με κάποιους που έρχονται μόνο μια φορά τον χρόνο ,άλλα οσο είναι δυνατόν και εφόσον οι υποχρεώσεις το επιτρέπουν να βρισκόμαστε, γιατι πιστέψτε με αγαπητοί φίλοι οι συναντήσεις αυτές έχουν κατά τη γνώμη μου μεγαλύτερη αξία απο την κοπή μιας πίτας.

Σωκράτης Γεωργίου

Γεια σου Σωκρατες με τα ηδυποτα σου.

Θα τα πουμε το αλλο Σαββατο στο σεφ :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σωκρατες με τα ηδυποτα σου.

Θα τα πουμε το αλλο Σαββατο στο σεφ :rolleyes:

Και βέβαια θα τα πούμε

:)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αφού με γνώρισες ξέρεις αν είμαι τέτοιος χαρακτήρας , γιατι μου συμπεριφέρεσαι με τετοιο τροπο και μου προσάπτεις ιδιότητες που τουλάχιστον δεν αρμόζουν σε εμένα ;

Παρόμοια τακτική ειναι που θέλω τα θέματα να μην ξεφεύγουν απο το τίτλο και το πνεύμα του αρχικού δημοσιεύματος ;

Και εγω τώρα τι να πω ; οτι και εσυ εκμεταλλεύεσαι τη περίπτωση αυτή που δεν μπορώ να το κλειδώσω το θέμα ;

Και δεν μπορώ διότι δεν μου επιτρέπεται σε θέμα που έχω προσωπική αντιπαράθεση με κάποιο μέλος να χρησιμοποιήσω την ιδιότητα του συντονιστή .

Οχι οτι υπάρχει κάποιος κανονισμός που το απαγορεύει , απλά εγώ δεν το θεωρώ ηθικά σωστό , και δεσμεύομαι .

Θα ήθελα να τελειώνει η προσωπική αντιπαράθεση που έχουμε εδώ και να αφήσουμε το θεμα να εξελιχθεί στην ουσία του , εμείς σε κάποια συνάντηση θα βρεθούμε και θα το συζητήσουμε .

Φιλε Σταματη βλεπω οτι προσπαθεις για καποιο λογο και συνεχιζεις να μου τη λες και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.Ειδες καπου να εκμεταλευομαι οτι ηθικα δεν μπορεις να κλειδωσεις το θεμα?Ενα θεμα στο οποιο αν αφαιρεσεις τις παρεμβασεις σου και τις απαντησεις μου σεσενα δεν βλεπω να υπαρχει λογος για κλειδωμα.Αντιθετα τα παιδια που ηθελαν να βοηθησουν το εκαναν και εγινε μια εποικοδομιτικη συζητηση για ενα εξαρτημα που εχουν πολλοι και ισως εχουν κιαλλοι την ιδια απορια μεμενα.Σε αντιθεση μεσενα που εκανες το αντιθετο,παροτι (επαναλαμβανω) ξερω οτι θα μπορουσες να βοηθησεις.

Παροτι λες οτι δεν εισαι της τακτικης του κλειδωματος αμεσως το αποριπτεις και λες οτι δεν το κανεις για λογους ηθικους και μονο.Αν πραγματικα θελεις να το κλειδωσεις,καντο.Εγω δεν εκμεταλευομαι τιποτα απαυτα που μου προσαπτεις φιλε μου.

Τελος παντων εχουμε ερθει σε μια αντιπαραθεση χωρις ουσια και την οποια μιας και ηθελες να συνεχισεις μπορουσες απο δω και κατω:

Αν έχεις αυτή την άποψη για μένα , και με έχεις γνωρίσει άρα με ξέρεις θα ήθελα στην επόμενη συνάντηση να έρθεις και να μου το πεις κοιτώντας με στα μάτια .

...να την κανεις και με πμ.

Φιλε Σωκρατη εχεις δικιο οτι καλο ειναι να γινονται οι συναντησεις για να τα λεμε.Κιεγω ερχομουν πριν πολυ καιρο ομως.Τωρα ομως η δουλεια μου τις περισσοτερες φορες δεν το επιτρεπει.Οσο για την κοπη της πιτας δεν ξερω τι ενοεις,εγω παντως δεν εχω ερθει ποτε. :)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας στο προβλημα μου.

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...