Jump to content

διατροφη Rhombeus


venomousjes

Recommended Posts

γεια σας φιλοι μου,ονομαζομαι γιωργος και εδω και λιγες μερες εχω στην κατοχη μου ενα s.rhombeus.λογω της αλλαγης ενυδρειου και συνθηκων και μιας και στο μαγαζι ειχε αρκετο καιρο να ταιστει επελεξα την ζωντανη τροφη και εφαγε 5 black neon tetra και μιση κιχλιδα ολα αυτα πιθανα με δισταγμο γιατι εκανε 2μερονυχτα.επειδη δεν 8ελω λογω ποιοτητας και τιμες ζωντανης να το ταιζω 8α ηθελα να μου δωσεται τα φωτα σας πως να τον κανω να τρωει καταψυγμενη και τι ειδους?? να σας πω οτι για κανα 6μηνο στο μαγαζι μονο ζωντανη τροφη ετρωγε.με ενα ατομο που το συζητισα μου ειπε καρδια μοσχου επειδη και αυτος με τα περισσοτερα serresalmus που ειχε τον δυσκολευανε να τα γυρισει στα φιλετα και στις γαριδες.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τι δηλαδη βαζεις μεσα κιχλιδες και νεον να τα κυνηγαει και να τα τρωει..??

Αποψη μου :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλοι μου,ονομαζομαι γιωργος και εδω και λιγες μερες εχω στην κατοχη μου ενα s.rhombeus.λογω της αλλαγης ενυδρειου και συνθηκων και μιας και στο μαγαζι ειχε αρκετο καιρο να ταιστει επελεξα την ζωντανη τροφη και εφαγε 5 black neon tetra και μιση κιχλιδα ολα αυτα πιθανα με δισταγμο γιατι εκανε 2μερονυχτα.επειδη δεν 8ελω λογω ποιοτητας και τιμες ζωντανης να το ταιζω 8α ηθελα να μου δωσεται τα φωτα σας πως να τον κανω να τρωει καταψυγμενη και τι ειδους?? να σας πω οτι για κανα 6μηνο στο μαγαζι μονο ζωντανη τροφη ετρωγε.με ενα ατομο που το συζητισα μου ειπε καρδια μοσχου επειδη και αυτος με τα περισσοτερα serrasalmus που ειχε τον δυσκολευανε να τα γυρισει στα φιλετα και στις γαριδες.ευχαριστω.

βασικα φιλε μου εβαλα να φαει γιατι ητανε πεινασμενος αρκετα αμαθος σε καταψυγμενη και στρεσαρισμενος υπερβολικα τι ηθελες να κανω>>>??

να μου δωσετε τα φωτα σας ζητησα οχι κατηγοριες αν 8ελετε να κρινεται ανοιξτε αλλο topic...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε εκρινα απλα εξεφρασα την αποψη μου...Ξερω πως υπαρχουν περιπτωσεις που δεν μπορουν να τον ταισουν με κατι αλλο εκτος απο ζωντανη....Εγω συγκικριμενα δεν ειμαι καθολου γνωστης του συγκικριμενου ειδους..Οποτε δεν μπορω να σου προτεινω κατι μιας και θα ειναι τελειως ασχετο.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλοι μου,ονομαζομαι γιωργος και εδω και λιγες μερες εχω στην κατοχη μου ενα s.rhombeus.λογω της αλλαγης ενυδρειου και συνθηκων και μιας και στο μαγαζι ειχε αρκετο καιρο να ταιστει επελεξα την ζωντανη τροφη και εφαγε 5 black neon tetra και μιση κιχλιδα ολα αυτα πιθανα με δισταγμο γιατι εκανε 2μερονυχτα.επειδη δεν 8ελω λογω ποιοτητας και τιμες ζωντανης να το ταιζω 8α ηθελα να μου δωσεται τα φωτα σας πως να τον κανω να τρωει καταψυγμενη και τι ειδους?? να σας πω οτι για κανα 6μηνο στο μαγαζι μονο ζωντανη τροφη ετρωγε.με ενα ατομο που το συζητισα μου ειπε καρδια μοσχου επειδη και αυτος με τα περισσοτερα serresalmus που ειχε τον δυσκολευανε να τα γυρισει στα φιλετα και στις γαριδες.ευχαριστω.

Γεια σου και εσενα γιωργο,εαν θες πες μας περισσοτερα για το ψαρι σου τι μεγεθος εχει,σε ποσα λιτρα ενυδρειο κ.α.

οσον αφορα το ταισμα ζωντανης τροφης λογω του οτι το ψαρι σου ειναι θηρευτης μπορει στην αρχη μεχρι να προσαρμοστει να χρειαστει να ταιστει με αυτο το τροπο αλλα το καλυτερο και για το ψαρι σου αλλα και για τη τσεπη σου ειναι να το μαθεις να τρωει κατεψυγμενα ,επειδη ειμαι και εγω κατοχος ενος τετοιου ψαριου μπορεις να του δινεις φιλετο γλωσσα,καλαμαρι ροδελες και γαριδες με το κελυφος...τωρα για να τον μαθεις να τα τρωει αστον να πεινασει και 3 & 4 ημερες δεν παθαινει τιποτα ριξτου ενα κοματι γλωσσα(εχω παρατηρησει οτι ειναι το αγαπημενο τους) και αφησετο κανα 2 ωρες εαν δεν φαει δοκιμασε την επομενη παλι η κατι αλλο εινα να το ταισεις οταν σβηνουν τα φωτα αυτα τα ψαρια νιωθουν πολυ πιο ανετα στο σκοταδι και κατι αλλο κοκκινο κρεας οχι πανω απο 1-2 φορες τον μηνα...!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και εσενα γιωργο,εαν θες πες μας περισσοτερα για το ψαρι σου τι μεγεθος εχει,σε ποσα λιτρα ενυδρειο κ.α.

οσον αφορα το ταισμα ζωντανης τροφης λογω του οτι το ψαρι σου ειναι θηρευτης μπορει στην αρχη μεχρι να προσαρμοστει να χρειαστει να ταιστει με αυτο το τροπο αλλα το καλυτερο και για το ψαρι σου αλλα και για τη τσεπη σου ειναι να το μαθεις να τρωει κατεψυγμενα ,επειδη ειμαι και εγω κατοχος ενος τετοιου ψαριου μπορεις να του δινεις φιλετο γλωσσα,καλαμαρι ροδελες και γαριδες με το κελυφος...τωρα για να τον μαθεις να τα τρωει αστον να πεινασει και 3 & 4 ημερες δεν παθαινει τιποτα ριξτου ενα κοματι γλωσσα(εχω παρατηρησει οτι ειναι το αγαπημενο τους) και αφησετο κανα 2 ωρες εαν δεν φαει δοκιμασε την επομενη παλι η κατι αλλο εινα να το ταισεις οταν σβηνουν τα φωτα αυτα τα ψαρια νιωθουν πολυ πιο ανετα στο σκοταδι και κατι αλλο κοκκινο κρεας οχι πανω απο 1-2 φορες τον μηνα...!

Καλημερα σας λοιπον ο rhombeus ειναι γυρω στα 10 εκατοστα(με το ματι) και τον εχω σε 140 lt καθαρο ενυδρειο. απλα να σας πω απο αυτα που ξερω οτι σε αυτη την παραγγελια ειχανε παρει 2-3 μαγαζια μαζι και το ενα αρκετα γνωστο στους φιλους τον serrasalmus και το προαναφερομενο μαγαζι που εχει καποια σχετικη πειρα δυσκολευτηκε να τα γυρισει σε καταψυγμενη και βρηκε σε περιοδο πανω απο δυο βδομαδες οτι ειχανε γινει δεκτικα στην καρδια....τωρα ποια τρωνε οτι τους πεταξεις...επισης ο δικος μου ητανε μακραν ο πιο δειλος(στην φυση 8α ειχε μεγαλο ατου)αλλα πιστευω οτι και αυτο θα παιξει ρολο στην αποδοχη....περιμενω και αλλους ειδικους

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στο πιρανχοκλαμπ μας!!!

πιστευω οτι καταλαβα απο ποιο μαγαζι το πηρες αλλα κ σε ποιο αλλο αναφερθηκες.

δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου.

λιτρα, φιλτρανση, μετρησεις, διακοσμηση, φωτισμος..

για την διατροφη του θα σου πω που εχω καταληξει, μιας κ εχω φιλοξενησει αρκετα απο αυτα τα ψαρια...

στην αρχη ολα ειναι πολυ διστακτικα, ισως κ κακομαθημενα...

απεφυγε τη ζωντανη τροφη.

δοκιμασε να το ταϊσεις οπως σου εγραψε ο piranxobios με φιλετο γλωσσας.

ισως το αγαπημενο τους. στην αρχη με σβηστα φωτα. αν δεν το φαει βγαλτο κ ξαναδοκιμασε την επομενη μερα.

να εισαι σιγουρος οτι θα φαει την δευτερη ή τριτη μερα.

περιμενω να μας πεις περισσοτερα πραγματα για το ενυδρειο σου καθως επισης να μας ανεβασεις κ μια φωτο...

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στο πιρανχοκλαμπ μας!!!

πιστευω οτι καταλαβα απο ποιο μαγαζι το πηρες αλλα κ σε ποιο αλλο αναφερθηκες.

δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου.

λιτρα, φιλτρανση, μετρησεις, διακοσμηση, φωτισμος..

για την διατροφη του θα σου πω που εχω καταληξει, μιας κ εχω φιλοξενησει αρκετα απο αυτα τα ψαρια...

στην αρχη ολα ειναι πολυ διστακτικα, ισως κ κακομαθημενα...

απεφυγε τη ζωντανη τροφη.

δοκιμασε να το ταϊσεις οπως σου εγραψε ο piranxobios με φιλετο γλωσσας.

ισως το αγαπημενο τους. στην αρχη με σβηστα φωτα. αν δεν το φαει βγαλτο κ ξαναδοκιμασε την επομενη μερα.

να εισαι σιγουρος οτι θα φαει την δευτερη ή τριτη μερα.

περιμενω να μας πεις περισσοτερα πραγματα για το ενυδρειο σου καθως επισης να μας ανεβασεις κ μια φωτο...

καλησπερα αντωνη και σε σενα...λοιπον τα ενυδρειο ειναι 140lt καθαρο νερο απο πισω στην πλατη αλλο 1/3 του βιολογια με 1000lt κυκλοφορητη απο διακοσμηση δυο μεγαλα κοματια μοπανυ 2 anubias αρκετα μεγαλουτσικες και ενα αλλο που μου διαφευγει τη ειναι.φωτισμο οτι μπαινει απο την μπαλκονοπορτα αλλα και οι τρεις πλευρες ειναι καλυμενες απο μετρησεις με τα stick που εχω κανει no2 0 no3 10-25 gh 8 kh 0-3 ph 6,5 ελπιζω να σας εχω καλυψει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αντωνη και σε σενα...λοιπον τα ενυδρειο ειναι 140lt καθαρο νερο απο πισω στην πλατη αλλο 1/3 του βιολογια με 1000lt κυκλοφορητη απο διακοσμηση δυο μεγαλα κοματια μοπανυ 2 anubias αρκετα μεγαλουτσικες και ενα αλλο που μου διαφευγει τη ειναι.φωτισμο οτι μπαινει απο την μπαλκονοπορτα αλλα και οι τρεις πλευρες ειναι καλυμενες απο μετρησεις με τα stick που εχω κανει no2 0 no3 10-25 gh 8 kh 0-3 ph 6,5 ελπιζω να σας εχω καλυψει.

η αληθεια ειναι οτι εαν ειχες παραπανω λιτρα το ψαρι θα ηταν πιο ανετα γιατι το rhombeus εχει μεγαλυτερες απαιτησεις σε ογκο νερου απο οτι ενα elongatus, ενα sanchezi η ακομα και τα pygocentrus,ενα rhombeus που ειχα εγω κοντα στους 20 ποντους το ειχα σε 350 λιτρα και αυτο που εχω τωρα σχεδον 40 ποντους το εχω σε 700 λιτρα , το δικο σου βεβαια ειναι στους 10 ποντους επομενως εχει λιγοτερς απαιτησεις...οσον αφορα το φωτισμο της μπαλκονοπορτας εχε υποψη σου οτι αργα η γρηγορα το ενυδρειο σου θα πιασει αλγη ,γενικα τα ενυδρεια δεν πρεπει να τα χτυπαει το φως του ηλιου,οσον αφορα τα στικ να ξερεις οτι δεν ειναι πολυ αξιοπιστα γιαυτο καλυτερα προμηθευσου με υγρα...αληθεια χρησιμοποιεις Α/Ο ??? σε ρωταω γιατι οι τιμες που αναφερεις ειναι πολυ καλες( εαν τα στικ τα λενε καλα) και πολυ σπανιες για νερο δικτυου και συνηθως τις πετυχενουμε μονο με χρηση Α/Ο...εαν το δικτυο σου εχει τετοιες μετρησεις να ερθω με κανα βυτιοφορο να το γεμισω :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

φιλε piranxobios το νερο εαν λενε αληθεια τα stick ειναι πραγματι καλο αλλα για να ειμαι ειλικρινης το εκανα προσμηψη 50-50 δικτιου απιονισμενο μιας και δεν εχω r/o το μονο που με προβληματιζει ειναι το kh που μου το βγαζει 0...??????να αναφερω επισης οτι για 2 μερες πριν βαλω το ψαρι ειχα βαλει τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα το πρωι φιλετο γλωσσας απο τα γνωστα καταστηματα και εκοψα δυο μπουκιτσες,εκλεισα παντζουρια πορτες και του τα εριξα μπροστα στην μουρη του εκει που κρυβεται ολη την ωρα μετα απο μια ωρα ειδα το ενα κομματι μισο(φαινοτανε το δαγκωμα)και το αλλο δεν το βρηκα ετσι με μια γρηγορη ματια...ελπιζω να το εφαγε ολο και να μην εχει χωθει κατω απο κανα μοπανι...αυτα φαινεται οτι αρεσουν τα γλωσσοφιλετα :):rolleyes: ευχαριστω τους συναθλητες piranhobious για την βοηθεια...

Έγινε επεξεργασία - venomousjes
Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα το πρωι φιλετο γλωσσας απο τα γνωστα καταστηματα και εκοψα δυο μπουκιτσες,εκλεισα παντζουρια πορτες και του τα εριξα μπροστα στην μουρη του εκει που κρυβεται ολη την ωρα μετα απο μια ωρα ειδα το ενα κομματι μισο(φαινοτανε το δαγκωμα)και το αλλο δεν το βρηκα ετσι με μια γρηγορη ματια...ελπιζω να το εφαγε ολο και να μην εχει χωθει κατω απο κανα μοπανι...αυτα φαινεται οτι αρεσουν τα γλωσσοφιλετα :):rolleyes: ευχαριστω τους συναθλητες piranhobious για την βοηθεια...

:thumbup::thumbup: ωραιος οτι θες εδω ειμαστε...

Υ.Γ. Ετσι πες μας για το νερο...λεω και εγω :hysterical: μπραβο νερο δικτυου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...