Jump to content

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΥΡΟΣΕΙ ΝΕΟ ΚΟΡΑΛΙ.


Recommended Posts

ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ.

ΜΕ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΤΕΛΕΙΕΣ ΤΙΜΕΣ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 4 ΚΟΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΥΡΟΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ.

ΤΡΑΧΙΦΙΛΙΑ, ΣΙΝΟΥΛΑΡΙΑ ΛΟΜΠΟΦΙΛΙΑ ΚΙΤΡΙΝΙ ,ΜΠΑΜΠΛ ΡΟΖ

ΟΛΑ Η ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑΝ ΠΟΤΕ ΛΟΜΠΟΦΙΛΙΑ

Η ΝΕΚΡΩΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΡΙΚΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΕΝΩ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΛΑ. ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ DIP ΤΗΣ SEACHEM ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΝΑΠΤΗΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΡΕΑΣΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΠΑΡΑΔΙΓΜΑ ΤΑ TRICANTA 3 ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΕΧΩ ΚΑΙ BUBBLE ΠΡΑΣΣΙΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΧΩ 4 ΧΡΟΝΙΑ EPHILIA ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ.

Chelmon rostratus - Copperband butterflyfish

post-4374-1243575858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι ξέρω το συγκεκριμένο ψάρι είναι ο Terminator της όλης υπόθεσης.

Ήθελα να το βάλω και εγώ στο ενυδρείο μου για τις aptaisies που έχω, αλλά όπως με πληροφόρησαν στη συνέχεια θα την έπεφτε στα κοράλλια.

Όμορφο ψάρι … αλλά για Fish only σύστημα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Να και μια άλλη «άποψη» του ψαριού !!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ.

ΜΕ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΤΕΛΕΙΕΣ ΤΙΜΕΣ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 4 ΚΟΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΥΡΟΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ.

ΤΡΑΧΙΦΙΛΙΑ, ΣΙΝΟΥΛΑΡΙΑ ΛΟΜΠΟΦΙΛΙΑ ΚΙΤΡΙΝΙ ,ΜΠΑΜΠΛ ΡΟΖ

ΟΛΑ Η ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑΝ ΠΟΤΕ ΛΟΜΠΟΦΙΛΙΑ

Η ΝΕΚΡΩΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΡΙΚΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΕΝΩ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΛΑ. ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ DIP ΤΗΣ SEACHEM ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΝΑΠΤΗΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΡΕΑΣΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΠΑΡΑΔΙΓΜΑ ΤΑ TRICANTA 3 ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΕΧΩ ΚΑΙ BUBBLE ΠΡΑΣΣΙΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΧΩ 4 ΧΡΟΝΙΑ EPHILIA ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ.

Chelmon rostratus - Copperband butterflyfish

Είναι σίγουρο πως clam δεν πρόκειται να σταθεί ζωνατό με αυτό το ψάρι....απο εκεί και πέρα παίζεται η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ψαρι το βαζουν για να φαει μονο την aiptasia.Απο εκει και περα το απομακρυνεις.Ομορφο ψαρι αλλα για reef δεν κανει.Και εμενα μου αρεσει πολλυ αλλα απο την στιγμη που το εκανα reef τετιου ειδους ψαρια τα ξεχασα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ!! το έχει κανείς να μου το νοικιάσει για καμιά βδομάδα, θα του το επιστρέψω διπλό σε μέγεθος !!! :):rolleyes::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ!! το έχει κανείς να μου το νοικιάσει για καμιά βδομάδα, θα του το επιστρέψω διπλό σε μέγεθος !!! :):rolleyes::hysterical:

Μακάρι να το είχα...αλά απο την στιγμή που μου ξεπάστρεψε όλες τις aiptasia και μαζί ένα Clam(!!!) το έδιωξα...το έργο του πάντως το έκανε και με το παραπάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα σου είναι πράγματι άξιο διερεύνησης .

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου; Τι φωτισμό έχεις; έκανες κάποιο είδος προσαρμογής στα κοράλλια πριν τα βάλεις στο ενυδρείο σου; Έχεις κάποιο ενυδρείο που να το χρησιμοποιείς σαν καραντίνα;

Αν υπαίτιο ήταν το ψάρι δεν θα έπρεπε να σου χτυπήσει και κάποιο από τα παλιά κοράλλια που έχεις στο ενυδρείο σου; Το ψάρι αυτό με τι τρέφεται τώρα στο ενυδρείο σου τρώει κάτι σε κατεψυγμένο ή τσιμπάει μόνο το βράχο;

Link to comment
Share on other sites

αυτη την ερωτηση εχω και εγω αν φταιει το ψαρι γιατι να μην την κανει και σε παλια ποιο γευστικα κοραλια βλεπε clam απο φωτισμο εχω 4 τ5 54watt εδω και 2 χρονια περιπου . τησ εχω αλλαξει σχετικα προσφατα κανενα 6 μηνο αρα δεν ειναι απο φωτισμο οσο για την προσαρμογη περιπου 15 λεπτα αλλα δεν ειναι πιστευω ουτε αυτο γιατι τα μερικα ανοιξαν τουλαχιστων για μια ευδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...