Jump to content

Αυξηση Ph με σοδα..


Recommended Posts

Σκεφτομαι να αυξησω το PH μου κι αλλο... να φτασω δηλαδη καπου στο 8.5 , αυτη τη στιγμη ειμαι γυρω στο 8,0-8,1...

Σκεφτομαι να το κανω με σοδα... αλλα αυτο που ΔΕΝ ξερω ειναι με τι ρυθμο να το αυξησω, εννοω σταδιακα!

Πως θα ηταν το πιο σωστο? π.χ. 0,5μοναδες την μερα? :)

Υπολογιζοντας οτι μια κουταλια μαγειρικης σοδας στα 50 λιτρα ανεβασει περιπου ~ 4dH βαθμους την ανθρακικη σκληροτητα, πως να ξεκινησω στα 700 λιτρα? :rolleyes:

Και τελευταια ερωτηση, αντε το ανεβαζουμε το PH 8,5 πως το κραταμε εκει? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αφου μια κουταλια στα 50 λιτρα ανεβαζει 4 βαθμους στα 700 λιτρα για τους ιδιους βαθμους θες 14 κουταλιες.

Αν θες στα 700 να ανεβασεις τους μισους βαθμους δηλ.2 θες 7 κουταλιες κ.ο.κ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

0.5 ανα ημερα.

Δεν εχεις προβλημα με την σταθεροποιηση, γιατι απο dh 10 και πανω ειναι δυσκολο να μεταβληθει το ph, και με την σοδα θα εισαι γυρω στο dh 14-16.

Αλλα με την σοδα και με εντονη αναταραξη του νερου να εισαι ευχαριστημενος εαν φτασεις ph 8.4, σε κανονικες συνθηκες θα πας γυρω στο 8.2-8.3.

Έγινε επεξεργασία - beteranos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά με σόδα δεν αλλάζεις το pH, τουλάχιστον όχι αναλογικά και όχι πολύ.

Προσωπικά εχω καταφέρει να φτάσω (σε πειραματικό ενυδρείο χωρίς ψάρια) το pH στο 10+ (!!! :thumbup: ) αλλά με pH buffer της seachem.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...