Jump to content

ρυθμιση εντασησ φιλτρου


Recommended Posts

:) καλησπερα πριν λιγο πηρα εναν μονομαχο για να δωκιμασο για δευτερη φορα.το ενυδρειο ειναι 13λ και απο εκει που το πηρα μου εδωσαν και ενα φιλτρο για μεσα στο ενυδριο ποιοσ ξερει να μου πει σε τι ενταση πρεπει να το εχω μολισ το ανοιγω μεχρι την μεσι κανει πολλεσ φυσαλιδεσ και αναταρασετε πολλη το νερο καπου μεσα στο forum διαβασα οτι μπορω να βγαλω το σωληνακι που ρουφαη αερα το φιλτρο για να μην κανει θορυβο αλλα αν δεν ρουφαη αερα πωσ θα οξυγωνονη το νερο?
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: καλησπερα πριν λιγο πηρα εναν μονομαχο για να δωκιμασο για δευτερη φορα.το ενυδρειο ειναι 13λ και απο εκει που το πηρα μου εδωσαν και ενα φιλτρο για μεσα στο ενυδριο ποιοσ ξερει να μου πει σε τι ενταση πρεπει να το εχω μολισ το ανοιγω μεχρι την μεσι κανει πολλεσ φυσαλιδεσ και αναταρασετε πολλη το νερο καπου μεσα στο forum διαβασα οτι μπορω να βγαλω το σωληνακι που ρουφαη αερα το φιλτρο για να μην κανει θορυβο αλλα αν δεν ρουφαη αερα πωσ θα οξυγωνονη το νερο?

Με την αναταραξη της επιφανειας...... :)

Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντασ ομωσ τι σημαινη αυτο που μου γραφησ με την αναταραξη τησ επιφανειασ

Απλα οταν αναταρασετε η επιφανεια του νερου απο την εξοδο του φιλτρου αναπαραγετε οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος χρειαζεται χαμηλη ροη στο νερο, ως προς το θεμα οξυγονωσης

μπορει να ζει & με λιγο οξυγονο στο νερο χωρις προβλημα μια και ανασενει

απευθειας απο την ατμοσφαιρα στην επιφανεια και για αυτο το λογο καταδικαζεται

απο καποιους να ζει σε << ποτηρια >>.

Link to comment
Share on other sites

Συνοψις

1. Ο μονομαχος αναπνεει και απο τον ατμοσφαιρικο αερα ετσι δεν χρειαζεται πολυ οξυγονομενο νερο.

2. Ο μονομαχος δεν χρειαζεται ορμητικη ροη απο το φιλτρο, μπορεις να τη "σπασεις" χρησιμοποιωντας spraybar στην εξοδο του φιλτρου ειτε εργοστασιακο αν διατιθεται για το φιλτρακι σου ειτε ιδιοκατασκευη απο σωληνα εξωτερικου φιλτρου.

3. Το νερο οξυγονωνεται και με την αναταραξη που δημιουργειται ειτε με το spraybar, ειτε γυριζοντας την εξοδο του φιλτρου ετσι που να κανει ελαφρυ κυματακι στην επιφανεια του νερου.

Αυτο επιτυγχανεται με το φαινομενο που λεγεται ανταλλαγη αεριων.

Καλη συνεχεια.

Να προσεχεις τις τιμες του νερου για ειναι μικρο το ενυδρειο και αλλαζουν αποτομα.

Ο μονομαχος προτιμα σταθερες συνθηκες. (θερμοκρασια, πεχα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω οι πληροφοριεσ σασ μου ηταν πολλη χρησιμεσ σκεφτομε να βαλω θερμοστατη και λαμπα ποια ειναι οι γνωμη σασ χρειαζεται τοσο μικρο ενυδριο λαμπα και θερμοστατη ? :)

Link to comment
Share on other sites

εχετε να μου προτινετε καποιον εξιοπιστο θερμοστατη γιατι διαβαζω οτι μερικοι χαλανε και διμιουργουν διαφορα προβληματα το πεχα και τα υπολοιπα που πρεπει να μετραω στο νερο με τι μηχανημα τα μετραω και οταν χρειαστη πωσ τα ρυθμιζω ?τον μονομαχο μου των εχω απο την κυριακη και φενετε μια χαρα ευτυχωσ να τον ταιζω καθε μερα ?

Link to comment
Share on other sites

Θερμαντηρα ενα μικρο (απο βατ 20 φτανουν) να χωραει και ρυθμιζομενης θερμοκρασιας (ο μονομαχος θελει σταθερα 25C το χειμωνα εως 27C το καλοκαιρι).

Το πεχα pH και τις αλλες τιμες του νερου τις μετρας με τεστ νερου.

Τα υγρα ειναι αξιοπιστα αλλα ολα μαζι κοστιζουν 70€ περιπου κανεις εκτατονταδες τεστ ομως και κρατανε χρονια.

Οποιος δε δυναται οικονομικα, βολευεται με στικακια που ειναι μερικες φορες "ακυρα" και δεν εχουν συνηθως τεστ για αμμωνια (το βασικοτερο), οποτε για αυτο θα αναγκαστει να παρει υγρο τεστ.

Απο τα καλα τεστ υγρα ειναι της APi http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=69

Οι ιδανικες τιμες νερου για το ψαρι ειναι:

Θερμοκρασια 25-27C

Οξυτητα pH : 6,8-7,2

Γενικη σκληροτητα gH : 5-15

Ανθρακικη σκληροτητα kH : 3-5

(και για ολα τα ψαρια)

Αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 : 0

Νιτρωδη Αλατα ΝΟ2 : 0

Νιτρικα Αλατα ΝΟ3 : 0-5 (αν ειναι χωρις φυτα το ενυδρειο) 5-15 (αν ειναι με φυτα).

Δες εδω για τα φυσικοχημικα συστατικα του νερου και πως τα επεξεργαζομαστε. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Προτιμησε να ρωτησεις το φορουμ πριν επιλεξεις μια μεθοδο για οποιαδηποτε ρυθμιση. (υπαρχουν οι προτιμοτερες, πχ απεφυγε χημικα buffer για ρυθμιση pH κλπ)

Σημαντικο να μη παρεις ληγμενα τεστ γιατι ολα θα στηριζονται σε λαθος ενδειξεις.

Δες εδω για την ημερομηνια ληξης στα APi http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24892

Σημαντικο : Η σταθεροτητα των τιμων (θερμοκρασια πεχα σκληροτητες) ειναι σημαντικη για την επιβιωση του ψαριου.

Στα μικρα ενυδρεια οι τιμες αυτες ειναι ευμεταβλητες.

Καλο ειναι να δρομολογησεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειακι (30-50 λιτρα για τον ψαρη σου)

Και να του βαλεις αληθινα φυτα και ξυλα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση αν αλλαζω το νερο του ενυδριου μου την εβδομαδα μια φορα δεν θα διατηρουντε ολα τα συστατικα του νερου σε φυσιολογικεσ τιμεσ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...