Jump to content

~ΠΡΟΒΛΗΜΑ~


Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ..................ΕΝΑ 60ΛΙΤΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΧΑΜΗΛΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ..ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΩ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΑΥΤΟ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΛΕΥΚΑ ΣΗΜΑΔΑΚΙΑ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ ΤΟΥ..................ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΡΙΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΦΑΡΜΑΚΑ (ΑΛΛΟ)........ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.????????????????????????????????????? ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΛΙΓΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα διαβασμα.

αληθεια τι ψαρια εχεις μεσα σε 60 λιτρα..?

η αρρωστεια που αναφερεις μαλλον ειναι το ικ,και ειναι σχετικα ευκολη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα πολύ και εγώ να γράφεις με μικρά .

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα διαβασμα.

αληθεια τι ψαρια εχεις μεσα σε 60 λιτρα..?

η αρρωστεια που αναφερεις μαλλον ειναι το ικ,και ειναι σχετικα ευκολη.

μπηκα απο αλλον υπολογιστη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΥΕΑΗ!!!!!!εχω εναν κλοουν μια παγκανιελα και εναν "χειρουργο"(μαυρο-κιτρινο)<-δεν θυμαμαι το ονομα του............πως μπορω να αντιμετοπισω την ασθενεια ικ??????????????????????????????????????????????χωρις! φαρμακα ομως;

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν σε πιστευω σχετικα με το θεμα πληκτρολογιου,αυτο που πρεπει να κανειςειναι να βγαλεις τα καημενα τα ψαρακια απο το 60΄λιτρο και να τα δωσεις πισω.δεν μπαινουν σε τοσα λιγα λιτρα ειδικα δε ο χειρουργος...!!!

καντο και θα σταματησουν και οι ασθενειες,και παραλληλα ταιζε τροφες με μπολικο σκορδοζουμι.

ΥΓ.ποσων χρονων εισαι..?

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν σε πιστευω σχετικα με το θεμα πληκτρολογιου,αυτο που πρεπει να κανειςειναι να βγαλεις τα καημενα τα ψαρακια απο το 60΄λιτρο και να τα δωσεις πισω.δεν μπαινουν σε τοσα λιγα λιτρα ειδικα δε ο χειρουργος...!!!

καντο και θα σταματησουν και οι ασθενειες,και παραλληλα ταιζε τροφες με μπολικο σκορδοζουμι.

ΥΓ.ποσων χρονων εισαι..?

ειμαι 16 ετων............αυτο που με παραξενευει ειναι οτι

ο κλοουν μου ειναι οκαυ.

η παγκανιελα ξυνετε στο φιλτρο και μου δινει την εντυπωση οτι για ολα οφειλετε ο αραγωνιτης οπου εχει δημιουργησει την φωλια της.

τωρα για τον χειρουργο δεν ξερω ολα μου τα ψαρια εμφανιζαν αυτα τα σημαδια μολισ τα εβαζα στο ενυδρειο.............

υγ:θα ταισω για λιγεσ μερες με τροφη και σκορδο.......και αναλογως με τα αποτελεσματα θα πραξω........

Link to comment
Share on other sites

οκ.κατσε και διαβασε οπως σου ειπα και σου εδωσα και λινκ.και δεν χρειαζεται να λες ψεμματακια για το πληκτρολογιο κλπ....

***θα μπορουσες να ρωτησεις πως δουλευει το caps lock... :)

Link to comment
Share on other sites

οκ.κατσε και διαβασε οπως σου ειπα και σου εδωσα και λινκ.και δεν χρειαζεται να λες ψεμματακια για το πληκτρολογιο κλπ....

***θα μπορουσες να ρωτησεις πως δουλευει το caps lock... :)

οχι αληθεια λεω ............εξαλλου επειδη ειμαι 16 ετων δεν σημαινει οτι δεν ξερω να χειριζομαι την τεχνολογια....................... :rolleyes::hysterical:;):thumbup::thumbup::buttrock: ευχαριστω παντωσ για την πολυτιμη βοηθεια σου........................

Link to comment
Share on other sites

οχι αληθεια λεω ............εξαλλου επειδη ειμαι 16 ετων δεν σημαινει οτι δεν ξερω να χειριζομαι την τεχνολογια....................... :thumbup::thumbup:;):buttrock::buttrock::buttrock: ευχαριστω παντωσ για την πολυτιμη βοηθεια σου........................

Μην τους ακους αυτους..Ειναι μεγαλοι.... :):rolleyes: ...Kαι εγω 16 ειμαι :hysterical:

Υ.Γ Πιστεψε με εμεις ξερουμε περισσοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσεις να πάρεις μια υπεύθνη απάντηση θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Όπως παράμετροι νερού, τρόπος βιολογικής ισορροπίας, συντήρησης, μέγεθος ψαριών, κρυψώνες....

Πάντως , όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά για τα ψάρια που φιλοξενείς. Αυτό είναι αρκετό για να εμφανίζουν την ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσεις να πάρεις μια υπεύθνη απάντηση θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Όπως παράμετροι νερού, τρόπος βιολογικής ισορροπίας, συντήρησης, μέγεθος ψαριών, κρυψώνες....

Πάντως , όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά για τα ψάρια που φιλοξενείς. Αυτό είναι αρκετό για να εμφανίζουν την ασθένεια.

το ενυδρειο μου ειναι χαμηλων απαιτησεων.............το φιλτραρισμα γινετε με κρεμαστο φιλτρο (υαλοβαμβακα,ανθρακα και βιολογικο φιλτραρισμα)......αφαιρω 6-7λιτρα /εβδομαδα,

η αμμονια-> 0

τα ΝΟ2-> 0

ΝΟ3-> 5-10

ΟΣΟ για τις κρυψωνες εχω εξι κιλα βραχο(ζωντανο) διαμορφωμενο ετσι ωστε να δημιουργειται μια μεγαλη σπηλια...

η παγκανιελα και ο κλοουν ειναι πανω κατω 4 cm. ο χειρουργος ειναι αρκετα μεγαλος οντως......

:):hysterical: ....η βοηθεια σου θα μου ηταν πολυτιμη.... :thumbup::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ψάρι σου; Αν ναι όπως βλέπεις θέλει 300 λίτρα μόνος του.

Επομένως καλύτερα γύρισε τον στο κατάστημα ή πούλεσε τον σε κάποιον με το κατάλληλο ενυδρείο και πάρε μικρότερα ψάρια και κανένα κοραλλάκι.

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=391

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ψάρι σου; Αν ναι όπως βλέπεις θέλει 300 λίτρα μόνος του.

Επομένως καλύτερα γύρισε τον στο κατάστημα ή πούλεσε τον σε κάποιον με το κατάλληλο ενυδρείο και πάρε μικρότερα ψάρια και κανένα κοραλλάκι.

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=391

ΟΧΙ βεβαια!!!!!!!!!!!!!! :):hysterical: το ψαρι μου ειναι καφε-κιτρινο αλγοφαγο και συνηθως το βρισκουμε σε κιτρινο......δεν θυμαμαι καθολου το ονομα του μονο το "παρατσουκλι" του,..,.,.,. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα διαβασμα.

αληθεια τι ψαρια εχεις μεσα σε 60 λιτρα..?

η αρρωστεια που αναφερεις μαλλον ειναι το ικ,και ειναι σχετικα ευκολη.

ηθελα να σημειωσω οτι τα ψαρια το εμφανιζουν μια φορα στο τοσο!!!!!!!!!δεν το εμφανιζουν συνεχειας.............. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μήπως; μία από τα ίδια στα λίτρα...

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=381

κάνε save το link για μελοντική σου χρήση

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μήπως; μία από τα ίδια στα λίτρα...

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=381

κάνε save το link για μελοντική σου χρήση

ναι αυτο ειναι..........

Για την αντιμετωπισει τησ ασθενειασ μου αν αγορασω μια lysmata amboinensis....θα βοηθησει?????

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάρε ένα ενυδρείο 200 λίτρων. Υπάρχουν πολλές προσφορές σε έτοιμα και πολλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα. Ψάξε το!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάρε ένα ενυδρείο 200 λίτρων. Υπάρχουν πολλές προσφορές σε έτοιμα και πολλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα. Ψάξε το!

δεν θα τα παρατησω τοσο ευκολα.... :) ....εξαλλου κανενα ψαρι δεν μου εχει αντεξει!!!!!!!!!!!!!αλλαξα καταστημα και περιμενω να δω τι θα γινει??????? :rolleyes: ????????????εχω απογοητευτει τελειως ............................αν δεν πετυχει θα τα παρατησω!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hysterical::thumbup::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

δεν θα τα παρατησω τοσο ευκολα.... :) ....εξαλλου κανενα ψαρι δεν μου εχει αντεξει!!!!!!!!!!!!!αλλαξα καταστημα και περιμενω να δω τι θα γινει??????? :rolleyes: ????????????εχω απογοητευτει τελειως ............................αν δεν πετυχει θα τα παρατησω!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hysterical::thumbup::thumbup::buttrock:

προμηθευτικα βιταμινη C και ενα πολυβιταμινουχο διαλυμμα............θα ταισω για μια βδομαδουλα.........ΚΑΙ πιστευω να το θεραπευσω........Πιστευω οτι τα λευκα σημαδακια που βγαινουν στο ψαρια μου(μονο στο καινουργιο)ειναι λογο ανχους....εξαλλου εξαφανιζονται κατα την διαρκεια τησ νυχτας........οπου το ενυδρειο παραμαινει στο σκοταδι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...