Jump to content

ΖΕΥΓΑΡΩΣΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΜΟΥ


Recommended Posts

Πρώτ'απ'όλα συγχαρητήρια για τα pardalis σου...αν δεν κάνω λάθος είναι σπάνιο να δούμε τέτοιους εκπληκτικούς χαμαιλέοντες στην Ελλάδα...που τους βρήκες?

Δεύτερον συγχαρητήρια για τα αυγά και καλή υπομονη!!!!!

Επίσης για αυτό που συζητάγατε παραπάνω για την περίοδο εκκόλαψης των αυγών...όπως είπες δεν έχει σημασία το μέγεθος του ζώου,για παράφειγμα αυτή τη στιγμή έχω αύγα απο ένα έντομο(Exatostoma tiaratum)τα οποία τα έχω εδώ και 11 μήνες και ακόμα δεν έχουν εκκολαυθει...

Το ρεκόρ βέβαια κατέχει ο πτυχωτός καρχαρίας(Chlamydoselachus anguineus),ένα σπάνιο ψάρι που λόγο του ότι ζεί σε πολύ βαθιά και κρύα νερά(Αβυσσος) η κυοφορία του μπορεί να κρατήσει μέχρι και 42 μήνες!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Πρώτ'απ'όλα συγχαρητήρια για τα pardalis σου...αν δεν κάνω λάθος είναι σπάνιο να δούμε τέτοιους εκπληκτικούς χαμαιλέοντες στην Ελλάδα...που τους βρήκες?

Δεύτερον συγχαρητήρια για τα αυγά και καλή υπομονη!!!!!

Επίσης για αυτό που συζητάγατε παραπάνω για την περίοδο εκκόλαψης των αυγών...όπως είπες δεν έχει σημασία το μέγεθος του ζώου,για παράφειγμα αυτή τη στιγμή έχω αύγα απο ένα έντομο(Exatostoma tiaratum)τα οποία τα έχω εδώ και 11 μήνες και ακόμα δεν έχουν εκκολαυθει...

Το ρεκόρ βέβαια κατέχει ο πτυχωτός καρχαρίας(Chlamydoselachus anguineus),ένα σπάνιο ψάρι που λόγο του ότι ζεί σε πολύ βαθιά και κρύα νερά(Αβυσσος) η κυοφορία του μπορεί να κρατήσει μέχρι και 42 μήνες!!! :P

στα εντομα βασικο στοιχειο της εκκολαψεις ειναι οι σταθερες θερμοκρασιες (γενικα το μεγιστο της επιτρεπομρνης θερμοκρασιας εχει ποιο γρηγορα αποτελεσματα,αλλα πρεπει να προσεχεις την υγρασια...)ναι ειναι σπανιοι για την ελλαδα,γιατι ειναι ακριβα ζωα σχετικα,και ολοι θελουν τα φτηνα...πιστεψε με το ρεκορ δεν το εχει κανενας καρχαριας (αν εξερεσουμε το cacapo που ακομα υπαρχουν μονο υποθεσεις για το χρονο εκκολαψεις),το ρεκορ το κατεχει ο calumma parsonii (parson's cameleon) με χρονο εκκολαψεις 690+ ημερες (λεω και γιατι αν οι πανθηρες ειναι μια φορα αγνωστει στην ελλαδα,αυτος ειναι 100 φορες)

εξαλλου μια διαφορα ειναι οτι στην μεν κατασταση ανναφερεις κυοφορεια,οποτε μηλαμε για ζωα που προστατευουν τα εμβρυα,ενω στην αλλη μιλαμε εμβρυα εκτεθημενα στις καιρικες συνθηκες...καλο ε???

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλα γενιτουρια φιλε :P:P

thanks ρε σταθης...να δουμε τι θα δουμε κι απο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανενα νεο με τα αυγουλακια ???

αμεεε Σωτο...σημερα που εκανα τον καθιερομενο ελεχγο,διεκρυνα τα προτα εμοφορα αγγεια στο φως,καθως και μερικη ,ελλαχιστη,σκληρινση του κελυφους....

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ενα μικρο update...

κατ' αρχας τα 3 αυγα που ειχα αφου χαλασε το ενα και ειδα οτι ηταν αγονημοποιητο,ανοιξα και τα αλλα 2 και ηταν και αυτα κλουβια...

εχασα το ενα απο τα 2 θυλικα μου (αυτο που δεν ειχε ζευγαρωσει),μαλλον λογο υψηλης θερμοκρασιας που πιασαμε εδω στο νησι, στις 12/8...

και τωρα το καλυτερο...

εκεινη την μερα ακριβως το αλλο θηλυκο που ειχε γεννησει,ξανα εμφανισε χρωμματα εγγυμοσηνης,χωρις να εχει εισαχθει στο κλουβι του αρσενικου μετα το ενα και μοναδικο ζευγαρωμα που ειχε κανει...

το πρωι τησ 19/8 η κυρια αρχισε να ξανα σκαβει για να γεννησει και τελικα μεχρι τις 5 το απογευμα ειχε γεννησει 10 αυγα....

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και απο εμένα...κράτα μας ενήμερους...βάλε και καμιά φωτο απο την θυληκιά... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

16/10 Παιδια για τριτη συνεχη φορα το θυληκο μου γεννησε,αυτη την φορα 12 αυγα,με ενα και μοναδικο ζευγαρωμα στις 31/05...ελπιζω αυτη την φορα να ζησει το σπερμα και να ειναι γονιμα...

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω αυτη την φορα να ζησει το σπερμα και να ειναι γονιμα...

τζουφιος ο αρσενικος? :glare: ταισε τα κατι αφροδισιακο! :)

συγχαρητηρια παντως...

και μια ερωτηση:

γνωριζεις κατα ποσο ειναι καταλληλα ειδη για paludarioum??

:D

Link to comment
Share on other sites

τζουφιος ο αρσενικος? :glare: ταισε τα κατι αφροδισιακο! :)

συγχαρητηρια παντως...

και μια ερωτηση:

γνωριζεις κατα ποσο ειναι καταλληλα ειδη για paludarioum??

:D

το σπερμα πεθενει στο αυγο οταν ειναι...ο αρσενικος μια χαρα καρπερος ειναι...αν ειναι το συγκεκριμενο ειδος για paludarium οι γενικως οι χαμελεοντες....???

Link to comment
Share on other sites

το σπερμα πεθενει στο αυγο οταν ειναι...ο αρσενικος μια χαρα καρπερος ειναι...αν ειναι το συγκεκριμενο ειδος για paludarium οι γενικως οι χαμελεοντες....???

αν οι χαμελαιοντες ειναι καταλληλοι για παλουνταριο,θα ειναι και το συγγεκριμενο ειδος.Σωστα?

Γνωριζεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

αν οι χαμελαιοντες ειναι καταλληλοι για παλουνταριο,θα ειναι και το συγγεκριμενο ειδος.Σωστα?

Γνωριζεις κατι?-oxι

για να απαντησς σε αυτη την ερωτηση σου υπαρχει χαμελεων που μπορει να ζεισει σε συνθηκες παλουνταριουμ (με πολυ πυκνη βλαστηση διλαδη και αυξημενη υγρασια),αυτο το ειδος για παραδειγμα τις θελει αυτες τις περιβαντολλογικες συνθηκες (ετσι ειναι ο βιοτοπος της μαδαγασκαρης),το cameleo calyptratus ουτε κατα διανοια αφου ζει στη υεμενη θελει ποιο ψηλη θερμοκρασια και χαμηλοτερη υγρασια (λογο ερημου)...ο cameleo jacksonii merumontanum που ζει στα βουνα της ταζμανιας θελει αρκετη υγρασια και χαμηλη θερμοκρασια λογο του οτι ζει σε 2.500 μετρα υψομετρο (θελει θερμοκρασια μερας εως 28 και νυχτας 15!!!)...απο την αλλη και οποιο ειδος ζει σε συνθηκες τροπικες,το διακυνδινευεις να του εχεις απο κατω μια λιμην που ανα πασα στιγμη μπορει να πεσει να πνηγει???με αυτο το σκεπτηκο λοιπον μπορεις να βαλεις καποιους σε ειδικο παλουνταριουμ που τηα εχει μικρη επιφανεια με νερο...και πρεπει να προσεχεις τα φυτα γιατι καμια φορα τα τρωνε (και οι ωρχιδεες παραγουν μια τοξινη που μπορει να τα σκοπτωσει)ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...