Jump to content

Εδω οι καλες οι αλγες!


Recommended Posts

Αμωνια 0 νιτρωδη και νιτρικα 0 και αυτα

PH 8

CO2 ανεπαρκης

φωτισμος 9 ωρες

αλλα δειτε εδω :thumbup:)

http://i289.photobucket.com/albums/ll205/G...AS/fish/2-1.jpg

http://i289.photobucket.com/albums/ll205/GHALEPAS/fish/1.jpg

και βιντεο :buttrock::buttrock:http://s289.photobucket.com/albums/ll205/G...nt=P5270384.flv

..δωστε μου τα φωτα σας παρακαλω? :):rolleyes::hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν βλεπω καλα η αλγη δεν ειναι πρασινη αλλα σε καφε αποχρωση, σωστα?

το ενυδρειο σου απο ποτε τρεχει? η φωτοπεριοδος ή οι λαμπες αλλαξαν καθολου τελευταια? κανενα νεο ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι πολύ φρέσκο ακόμη και τέτοιες άλγες είναι αναμενόμενες. Θα κάνουν τον κύκλο τους.

Τώρα, αν είναι στρωμένο και θέλεις να βάλεις κανένα αλγοφάγο μέσα βάλε zebra snails.

Πιθανόν να τσιμπολογήσουν και κανένα τρυφερό φυλλαράκι (αν και σε μένα είναι ακατάδεκτα)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Tα Apple σε εμενα παντως την εχουν διαλυσει την αλγη σε 120 λιτρα εχω μονο 5 και την εχουν εξαφανισει(τα ταιζω κιολας:))

Link to comment
Share on other sites

fishaki --->αν βλεπω καλα η αλγη δεν ειναι πρασινη αλλα σε καφε αποχρωση, σωστα?

το ενυδρειο σου απο ποτε τρεχει? η φωτοπεριοδος ή οι λαμπες αλλαξαν καθολου τελευταια? κανενα νεο ψαρακι?

------------------------------------------------

Το εχω αδερφε 2 μηνες περιπου ισσως και παραπανω ....ειχε στρωσει στην αρχη απλα πεταω καθε εβδομα 3 σβολους τροφης ποιο πολυ για τα φυτα + 5ml καλιου καθε εβδομαδα .. αλλα δεν εχω βαλει ψαρακια μεσα

Koing Koing --> Αφου ψαρια δεν υπαρχουν βαλε κανα Αpple Snail...

------------------------------------------------

Θελω να φυγω τον Αυγουστο με καλει η πατριδα και δεν θελω να επιβαρυνω τον αδερφο μου και με ζωντανα ....βασικα ειχα ψηθει με αυτο που ειχε πει ο φιλος ο Αλεξανδρος (Raven) για τις Red Cherry ..μαλλον ομως για κανενα χρονο ομως θα μινει χωρις ψρακια μαλλον μετα θα γινει γενιστρα αφου θα παρω μεγαλυτερο :)

Andreas301---> Το ενυδρείο σου είναι πολύ φρέσκο ακόμη και τέτοιες άλγες είναι αναμενόμενες. Θα κάνουν τον κύκλο τους.

Τώρα, αν είναι στρωμένο και θέλεις να βάλεις κανένα αλγοφάγο μέσα βάλε zebra snails.

Πιθανόν να τσιμπολογήσουν και κανένα τρυφερό φυλλαράκι (αν και σε μένα είναι ακατάδεκτα)

------------

λες φιλε μου ? μαλλον αυτο θα ειναι θα κανω λιγο υπομονη ακομα να δουμε! :buttrock: παντως εχω φτιαχτει απιστευτα με τα φυτεμενα :rolleyes::hysterical::thumbup::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλωσε τη φωτοπεριοδο για 1-2 ωρες. Ταιζεις τα φυτα σου αλλα δεν εχουν φως να φανε. Οτι περισσευει το τρωνε οι καφε αλγες που ζουνε σε χαμηλο και λιγο φωτισμο και αναπτυσσονται. Μετα απο μερικες ημερες θα δεις αποτελεσμα. Συντελει και οτι το ενυδρειο σου ειναι καινουριο. Να δεις και αν οι λαμπες θελουν αλλαγη.(δεν το νομιζω).

Γιατι δεν βαζεις 1-2 γκαπυ μονο αρσενικα ή μονο θυληκα? Δεν νομιζω να ειναι επιβαρυνση για τον αδερφο σου να ριχνει λιγη τροφη καθε μερα. Και να ξεχαστει καμια μερα δεν τρεχει τιποτα.. Ετσι κι αλλιως θα ριχνει στο ενυδρειο σου και χωρις τα ψαρια. Αλλαγες ας κανει οποτε μπορεσει και εσυ οταν θα εχεις αδεια. Φυτεμενο ειναι. Μονο ριξε λιγο το ΡΗ για τα ψαρακια σου. Για εμενα βοηθησε το ενυδρειο σου να ερθει σε φυσικη ισσοροπια.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα τα Apple δεν θελουν και τπτ το τρομερο απο φαγητο...Οσο υπαρχει αλγη θα τρωνε...Και τωρα σιγα και τι εγινε αν ριχνει και μια ταμπλετα στον βυθο καθε 2 μερες ο αδερφος σου....Παντως αν το αποφασησεις και δεν ερθεις στν συναντηση πες μ να σου φερω απο αυτα που θα εχει ο Νικος(stormtrouper) ειναι και Ninja.....:)

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω φτιαχτει απιστευτα με τα φυτεμενα :):rolleyes::hysterical::thumbup::thumbup:

Φυτεμενα φουλ και ξερο ψωμι.

Ή με πολλα ξυλα. (αμαζονιος δηλαδη). μονο και μονο η αποχρωση του νερου σε χαλαρωνει.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλωσε τη φωτοπεριοδο για 1-2 ωρες. Ταιζεις τα φυτα σου αλλα δεν εχουν φως να φανε. Οτι περισσευει το τρωνε οι καφε αλγες που ζουνε σε χαμηλο και λιγο φωτισμο και αναπτυσσονται. Μετα απο μερικες ημερες θα δεις αποτελεσμα. Συντελει και οτι το ενυδρειο σου ειναι καινουριο. Να δεις και αν οι λαμπες θελουν αλλαγη.(δεν το νομιζω).

θα το ψαξω μαλλον ολα αυτα πρεπει να ειναι μαζι ..ευχαριστω πολυ! :hysterical::)

Γιατι δεν βαζεις 1-2 γκαπυ μονο αρσενικα ή μονο θυληκα? Δεν νομιζω να ειναι επιβαρυνση για τον αδερφο σου να ριχνει λιγη τροφη καθε μερα. Και να ξεχαστει καμια μερα δεν τρεχει τιποτα.. Ετσι κι αλλιως θα ριχνει στο ενυδρειο σου και χωρις τα ψαρια. Αλλαγες ας κανει οποτε μπορεσει και εσυ οταν θα εχεις αδεια. Φυτεμενο ειναι. Μονο ριξε λιγο το ΡΗ για τα ψαρακια σου. Για εμενα βοηθησε το ενυδρειο σου να ερθει σε φυσικη ισσοροπια.

Θα ξανα τσεκαρω αν ειναι στρωμενο :thumbup: ..και κατα πασα πιθανοτητα θα βαλω κανενα μονομαχο ...αλλα το ph δεν εχω ιδεα πως να το ριξω? :rolleyes: χρησιμοποιω νερο βρυσης και υπαρχει και παροχη CO2?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...