Jump to content

Μπαινουν γαριδες μα Platy?


Hlias85

Recommended Posts

Στο ενυδρειο μου που ειναι 100 lt εχω platies.Μπορω να βαλω καποιο ειδος γαριδας?Οι μετρησεις μου ειναι gh μεταξυ 14 με 20, ph 7 και θερμοκρασια εχω 26. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις γαρίδες άμανο.

Οχι red cherry?

Link to comment
Share on other sites

Και Red cherry

Δεν θα έλεγα ότι είναι καλή ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι είναι καλή ιδέα

Ο λογος??

Φιλε εχω σε φουλ φυτεμενο με ζωοτοκα(και platy) 6 ενήλικες red cherry και πολλες μικρες.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσο έχω δει τα platy είναι αρκετά αρπακτικά ακόμα και με τα μικρά τους σε σχέση με τα υπόλοιπα ζωοτόκα, έτσι συμπεραίνω οτι θα κυνηγούν τις red cherry και δεν θα τις βλέπεις καθόλου, τώρα αν ο φίλος polidis είναι σίγουρος για την συμβίωση, μπορείς πάντα να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσο έχω δει τα platy είναι αρκετά αρπακτικά ακόμα και με τα μικρά τους σε σχέση με τα υπόλοιπα ζωοτόκα, έτσι συμπεραίνω οτι θα κυνηγούν τις red cherry και δεν θα τις βλέπεις καθόλου, τώρα αν ο φίλος polidis είναι σίγουρος για την συμβίωση, μπορείς πάντα να δοκιμάσεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα καμια φορα οι γαριδες μου καβαλουν τα platy και τα guppy μου οταν υπαρχει τροφη στο βυθο. Γενικα δεν νομιζω να ειναι κανονας.Και αυτο μπορει να συμβαινει στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσο έχω δει τα platy είναι αρκετά αρπακτικά ακόμα και με τα μικρά τους σε σχέση με τα υπόλοιπα ζωοτόκα, έτσι συμπεραίνω οτι θα κυνηγούν τις red cherry και δεν θα τις βλέπεις καθόλου, τώρα αν ο φίλος polidis είναι σίγουρος για την συμβίωση, μπορείς πάντα να δοκιμάσεις.

Και εγω αυτη την εντύπωση ειχα οτι θα εχω προβλημα.

Αλλα οταν εβαλα τις πρωτες 2 στην αρχη λιγο επεσε κυνηγητό αλλα οι γαριδες ξερουν να κρύβονται καλα μεσα στα φυτα.

Και αν εχεις πολλα φυτα δεν υπαρχει προβλημα.

Τωρα πια τις εχουν συνηθίσει η συμβίωση ειναι πολυ αρμονική.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα αμανο εβαζα και δεν υπηρχε κανενα προβλημα

Τωρα αν θες μπορεις να το δοκιμασεις οπως σου ειπαν και τα παιδια και βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενας φιλος μου εβαλε γαριδες σε ενα 80 λιτρο με πλατυ και γκαπυ,,,2,,,,,αμανο,,,,,και το ιδιο απογευμα εξαφανιστηκε(δεν μπορει να την βρει πουθενα) η μια και ψοφησε η αλλη,,,,,,εν το μεταξυ μου ειπε οτι καθαρισε το φιλτρο και υποψιαζομαι οτι απο εκει καπου εξαφανισε μονος του την μια γαριδα,,,,,,η αλλη λεει ψοφησε εντος 2 ωρων.......

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν ειχε στρωσει τι ενυδρειο του;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...