Jump to content

Παρακαλώ τα "φώτα" σας!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

Έχοντας προμηθευτεί ενα ενυδρείο 350 λίτρων πριν από καιρό,μόλις πριν από μία εβδομάδα κατάφερα να ασχοληθώ μαζί του. Έβαλα άμμο αφού το καθάρισα μόνο με χαρτί και νερό, πρόσθεσα νερό και ξεκίνησα τη λειτουργία του μόνο με το καινούργιο φίλτρο για σχεδόν μία εβδομάδα.Χτες έκανα το εξής: Πήγα σε ένα pet shop της γειτονιάς να χαζέψω φυτά, όπου πήρα δυο τελικα, και ο πωλητής μου είπε ότι μπορούσα με αυτές τις προυποθέσεις να προσθέσω μέσα τα πρώτα μου ψάρια. Έτσι έβαλα μέσα 2 γκάπυ και 2 πλάτυ. Το νερό δεν το άλλαξα, πρόσθεσα όμως μέσα ζωντανά βακτήρια όπως μου είπε και στη δοσολογία που απαιτούνταν. Θερμοστάτη μου είπε ότι δεν χρειάζεται ακόμη να βάλω μιας και είναι καλοκαίρι. Από εδώ και στο εξής τι άλλο μπορώ να κάνω; Πότε μπορώ να προσθέσω και άλλα ψάρια μέσα και τι άλλο εξοπλισμό να προμηθευτώ σε αυτή τη φάση; Το νερό που δεν το άλλαξα τελικά έκανα καλα; Πότε να κάνω αλλαγή του 1/3 όπως προβλέπεται. Τι άλλα ψαρια μπορώ να συνδυασω και πόσα επιτρέπονται σε ένα ενυδρείο αυτού του όγκου;

Ξέρω, σας έβαλα πολλά ερωτήματα :rolleyes: Όμως χρειάζομαι τη βοήθεια σας :)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλη μου φιλη,το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο.θα πρεπει να ριχνεις σε καθημερινη βαση βακτηρια και λιγη τροφουλα,αλλα κακως εβαλες ηδη ψαρια μεσα.

πρεπει να γινει ο κυκλος του αζωτου,και θα πρεπει να μετρας αμμωνια,νιτρωδη,και νιτρικα .θεωρω οτι το ενυδρειο σου θα ειναι στρωμενο σε περιπου 20 μερες.μεχριτοτε καλο θα ειναι να πανε πισω τα ψαρακια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κάνει μετρήσεις καθολου :) Είναι τόσο χαρούμενα τα γκαπάκια και τα πλατάκια μου όμως,4 συνολο σε ένα τεράστιο ενυδρειο. Δεν θέλω να τα δωσω πίσω, σταδιακά το φτιάχνω ομως, σε λίγες μέρες θα βάλω και άλλα φυτά μέσα και θα τοποθετήσω και αεραντλία για να έχουν το επιτρεπτο οξυγονο. Βακτηρια έριξα δύο φορές, ένα μπουκαλάκι συνολικά, μου το έδωσαν από το pet shop.

Link to comment
Share on other sites

τι φίλτρο έχεις ( εσωτερικό ή εξωτερικό ) ?

τι υλικά έχει το φίλτρο μέσα ?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μετρησεις δεν μπορεις να ξερεις αν τα ψαρακια χαιρονται ή καιγονται απο αμμωνια και τρεχουν μεσα στο ενυδρειο.

Προς το παρον δεν βαζεις τιποτα ζωντανο αφου δεν θελεις να τα επιστρεψεις.

Ταιζεις με τσιγγουνια ενα φυλαρακι για το καθε ψαρι την ημερα.

Παρε test και μετρα Αμμωνια NH3/NH4, Νιτρωδη NO3, και αργοτερα οταν κοντευει να "στρωσει" μετρα Νιτρικα ΝΟ3.

Οι μετρησεις φυσιολογικα πρεπει να πανε σαν του σχεδιαγραμματος. http://www.bestfish.com/newtank3.html

Αεραντλια δεν χρειαζεται. Εχεις αλλες πηγες για οξυγονο.

Τα φυτα παραγουν οξυγονο και αν εχεις την εξοδο του φιλτρου σου ετσι ωστε να προκαλει μια μικρη αναταραξη (κυματισμο) στην επιφανεια του νερου, αυτο παραγει οξυγονωση με το φαινομενο της ανταλλαγης αεριων.

Εκτος αυτου τα φυτα σου χρειαζονται διοξειδιο (CO2) και η αναταραξη που δημιουργει η αεραντλια θα διωχνει απο το νερο το ελαχιστο διοξειδιο που θα υπαρχει.

Παρε μια αεραντλια να την εχεις για ωρα αναγκης σε αλλες χρησεις. (μη ξεχασεις να εχει και ανεπιστροφη βαλβιδα να μη πλυμμηρισεις).

Οταν στρωσει το φιλτρο και εχει τη δυναμη να καλυψει τους ρυπους κι αλλων ψαριων τα ξαναλεμε.

Θα πρεπει να εξετασεις το θεμα συμβατοτητας σε τιμες νερου, και σε τι αριθμο πρεπει να ειναι τα ψαρια κλπ

Μεχρι τοτε διαβαζε αυτες τις πληροφοριες :

Τα πρώτα μου βήματα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων, http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο με βοηθάτε γιατί μου είναι πολύ δύσκολο να ανατρέχω σε γραπτές πληροφορίες κάθε φορά.Το φίλτρο μου είναι εξωτερικό.Τεστ για τη ρύθμιση του νερού θα προμηθευτώ την Τρίτη,θα αντέξουν τα ψαράκια μου;Τι τιμές πρέπει να φθάσουν σταδιακά τα τεστ για να καταλάβω οτι το νερο μου είναι εντάξει;Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξης:θα λείψω 2,5 μερες,θα αντεξουν χωρίς τροφη τα γκαποπλατάκια μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο με βοηθάτε γιατί μου είναι πολύ δύσκολο να ανατρέχω σε γραπτές πληροφορίες κάθε φορά.Το φίλτρο μου είναι εξωτερικό.Τεστ για τη ρύθμιση του νερού θα προμηθευτώ την Τρίτη,θα αντέξουν τα ψαράκια μου;Τι τιμές πρέπει να φθάσουν σταδιακά τα τεστ για να καταλάβω οτι το νερο μου είναι εντάξει;Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξης:θα λείψω 2,5 μερες,θα αντεξουν χωρίς τροφη τα γκαποπλατάκια μου;

Αποδεδειγμενο αυτο που σου λεω : δεν μπορεις να περιμενεις απο απαντησεις να μαθεις οσα χρειαζονται, πρεπει να διαβασεις και μονη σου.

Εξωτερικο φιλτρο (ποιο?) με τι υλικα μεσα?

Ναι δεν εχουν προβλημα για μερικες μερες θα κανει και καλο η νηστεια και στο νερο (απο τοξικα)

Η φυσιολογικη διακυμασνη των τιμων κατα το στρωσιμο παει ετσι : http://www.bestfish.com/newtank3.html

Κοιτα το λινκ στο ξαναεδωσα :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω σε σχέση με αυτό το τεστ είναι πως κανείς μπορεί να ρυθμίσει τις τιμές σε περίπτωση που δεν είναι συμβατές με τις φυσιολογικές. Τι κάνει δηλαδή, πώς τις διορθώνει;Γιατί φαντάζομαι ότι με αυτό το τεστ απλά μετράς για να φθάσεις στο επιθυμητό. Για να βελτιώσεις όμως τι κάνεις

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα βρε παιδια και συγνώμμη για τη ζαλούρα αλλα δεν έχω και κανέναν να με καθοδηγήσει. Πόσα γκαποπλατάκια μπορώ να βάλω στα 350 λίτρα μου και με τι άλλο μπορώ να τα συνδυάσω. Μόνη μη μου πείτε γαρίδες και σαλιγκάρια :) Όταν στρώσω το νερό βάζω τον πλυθησμό σταδιακά ή όλα μαζί;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου έχει μέσα μακαρόνι, άνθρακα και σφουγγάρι για σένα Delta66 που με ρώτησες.

Link to comment
Share on other sites

Με τα τεστ νερου δεν ρυθμιζεις τις παραμετρους του νερου στα επιθυμητα επιπεδα,απλως βλεπεις σε ποιο σταδιο του κυκλου του αζωτου βρισκεσαι (ελπιζω να καταλαβα σωστα την ερωτηση σου)

Διαβασε τα αρθρα που σου εδωσε ο delta66 πιο πανω και θα σου λυθει η απορια... :)

Link to comment
Share on other sites

- Οι απαραιτητες μετρησεις που γινονται ειναι

1. για τις τοξικες ουσιες που μπορει να εχει το νερο (τις βαζω με τη σειρα που εμφανιζονται στο νερο οταν πραγματοποιειται το φαινομενο του κυκλου του αζωτου)

Αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4

Νιτρωδη Αλατα ΝΟ2

Νιτρικα Αλατα NO3

2. Για τις συνθηκες του νερου σε σκληροτητα και οξυτητα. (καθε ειδος ψαριου ζει σε αλλες τιμες νερου)

Γενικη σκληροτητα gH

Οξυτητα (πεχα) pH

Ανθρακικη σκληροτητα kH (παραγοντας σταθεροτητας του pH)

To πως τα "ρυθμιζεις" επεξεργαζωντας το νερο θα το ειχες δει εδω, πριν που σου εδωσα τα λινκ. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Καλο ειναι να μετρησεις και τις τιμες του νερου της βρυσης σου αφου σε αυτο ουσιαστικα τα βαζεις αφου δεν το επεξεργαζεσαι.

Το καλο ειναι οτι τα ψαρια που επελεξες (ζωοτοκα) ζουν ανετα σε τιμες νερου βρυσης ρυθμιζοντας μονο τη θερμοκρασια γυρω στους 25 και βαζωντας αντιχλωριο.

- Το ποσα και ποια ψαρια να βαλεις ειναι νωρις ακομα να ανησυχεις.

Σταδικα μπαινουν.

Ασε που μεχρι τοτε αν ασχοληθεις λιγο πιο σοβαρα θα τα βρεις και μονη σου :)

- Τον ανθρακα μπορεις να το βγαλεις πια (περασε μια εβδομαδα?) αφου κραταει ουσιες που ειναι χρησιμες για τα φυτα σου.

Τον πετας δεν ξαναχρησιμοποιειται.

Βαλε στη θεση του κι αλλο siporax

ΥΓ Ξερεις, το να σoυ απαντω και να ψαχνω να βρισκω και να σου δινω ετοιμα τα λινκ με τις πληροφοριες που χρειαζεσαι, απαιτουν χρονο.

Διαβαζε τα, τουλαχιστον :rolleyes:

Μη περιμενεις συνεχεια μασημενη τροφη, γιατι ετσι δεν μαθαινεις κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...