Jump to content

Πως στηνω ενυδρειο με Ζωοτοκα?


nikoloutso

Recommended Posts

Χαιρετω τους συμφορουμητες.

Μπηκα και εγω σε αυτην την ομορφη κατηγορια. :)

Για να μην τα πολυλογω, αποφασησα να στησω ενα τριτο ενυδρειο,αλλα αυτη τη φορα με ζωοτοκα.

Για αρχη θα ηθελα gappy και μετα οτι αλλο ταιριαζει με αυτα.

Εχουμε λοιπον ενα ενυδρειο 96 λιτρων carfour με το επιπλο του. Ουτε φιλτρο ουτε τπτ.

Τι χρειαζεται για να το στησω?? :rolleyes::hysterical:

Τι φιλτρο? (Κατι φθοινο θα προτειμουσα)

Τι μετρησεις νερου?

Τι διακοσμηση??

Ποσα ψαρακια??

Αυτο που εχω αυτη τη στιγμη ειναι το ενυδρειο, αρκετη λευκη χαλαζιακη αμμο, (περισευμα απο το αλλο στησιμο),

και μη ασβεστολιθηκες πετρες, επισης σε μεγαλη ποσοτητα για τον ιδιο λογο.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για 100 λιτρα θα σου προτεινα το eheim 2010 απο το οποιο ειμαι αρκετα ευχαριστημενος στο 60αρι που εχω.Βεβαια τα παιδια μπορουν να σου προτεινουν μια πιο καλη εξωτερικη λυση.

Η μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων πρεπει να ειναι 0.

Καλο ειναι να υπαρχουν αρκετα φυτα ετσι ωστε να κρυβονται να μικρα νεογνα.

Συμβουλή:Μην αγορασεις πολλα guppy ή platy θα σου προτεινα να παρεις ενα θηλυκό το οποιο να κυοφορεί και ετσι θα εισαι μια χαρα.Το λεω απο την αποψη οτι θα σου γεννησουν τα ψαρακια (σε μεγαλο βαθμο) και μετα δεν θα ξερεις τι να κανεις :)

Link to comment
Share on other sites

Για 100 λιτρα θα σου προτεινα το eheim 2010 απο το οποιο ειμαι αρκετα ευχαριστημενος στο 60αρι που εχω.Βεβαια τα παιδια μπορουν να σου προτεινουν μια πιο καλη εξωτερικη λυση.

Η μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων πρεπει να ειναι 0.

Καλο ειναι να υπαρχουν αρκετα φυτα ετσι ωστε να κρυβονται να μικρα νεογνα.

Συμβουλή:Μην αγορασεις πολλα guppy ή platy θα σου προτεινα να παρεις ενα θηλυκό το οποιο να κυοφορεί και ετσι θα εισαι μια χαρα.Το λεω απο την αποψη οτι θα σου γεννησουν τα ψαρακια (σε μεγαλο βαθμο) και μετα δεν θα ξερεις τι να κανεις :)

Για τις μετρησεις νερου θα ηθελα να μου πεις και ph, kh, gh για τα ΝΟ2 και ΡΗ σιγουρα ειναι μηδεν

Απο φυτα ποια προετεινεται?? Σε τι αριθμο?? Θα προτημουσα ευκολα αν εχω πολλες επιλογες.

Απο διακοσμηση, κανει η αμμος και οι πετρες που εχω??

Να βαλω αυτα και παραλληλα διαφορα φυτα??

Τι αυποστρωμμα κατω απο την αμμο χρειαζεται??

Πρεπει να μπει σε ολο το ενυδρειο η μονο στις θεσεις που θα μπουν τα φυτα??

Απο ψαρια 1 ζευραρι πλατυ και 1 γκαπυ για αρχη ειναι καλα??

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις guppy κοιτας τα νιτρικα και την αμμωνια...Τα υπολοιπα δεν σε ενδιαφερουν και τοσο μιας και τα guppy ειναι ψαρια οπου ζουν σε διαφορες καταστασεις νερου.Το ιδιο ισχυει για τα platy (τα οποια τα βρισκω ομορφοτερα και πιο δυνατα).

Καλο ειναι να βαλεις φυτα ευκολα και γρήγορης αναπτυξης..Μια βολτα στο forum θα σε βοηθησει, κερατοφυλλο και java moss (christmas moss θα ελεγα εγω) ειναι τα must για ενα ενυδρειο με ζωοτοκα.

Οχι ενα ζευγαρι δεν ειναι καλα. Τα ζωοτοκα δεν κανουν ζευγαρια. Η σωστη αναλογια ειναι 1 αρσενικο με 3-4 θηλυκα. Αλλιως ο αρσενικος θα κυνηγαει συνεχεια την θηλυκια με αποτελεσμα να αγχωνεται και αυτο για τα ψαρια μας δεν ειναι καθολου "σωστο".

Υποστρωμα μην βαλεις, τα φυτα γρηγορης αναπτυξης δεν χρειαζονται. Βαλε αμμο (ψιλη) ετσι ωστε αν ποτε σκεφτεις να βαλλεις αλλα ψαρια (γατοψαρα συγκεκριμενα) να μην εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις guppy κοιτας τα νιτρικα και την αμμωνια...Τα υπολοιπα δεν σε ενδιαφερουν και τοσο μιας και τα guppy ειναι ψαρια οπου ζουν σε διαφορες καταστασεις νερου.Το ιδιο ισχυει για τα platy (τα οποια τα βρισκω ομορφοτερα και πιο δυνατα).

Καλο ειναι να βαλεις φυτα ευκολα και γρήγορης αναπτυξης..Μια βολτα στο forum θα σε βοηθησει, κερατοφυλλο και java moss (christmas moss θα ελεγα εγω) ειναι τα must για ενα ενυδρειο με ζωοτοκα.

Οχι ενα ζευγαρι δεν ειναι καλα. Τα ζωοτοκα δεν κανουν ζευγαρια. Η σωστη αναλογια ειναι 1 αρσενικο με 3-4 θηλυκα. Αλλιως ο αρσενικος θα κυνηγαει συνεχεια την θηλυκια με αποτελεσμα να αγχωνεται και αυτο για τα ψαρια μας δεν ειναι καθολου "σωστο".

Υποστρωμα μην βαλεις, τα φυτα γρηγορης αναπτυξης δεν χρειαζονται. Βαλε αμμο (ψιλη) ετσι ωστε αν ποτε σκεφτεις να βαλλεις αλλα ψαρια (γατοψαρα συγκεκριμενα) να μην εχεις προβλημα.

H αμμος που εχω ειναι 0,2-0,8mm λευκη χαλαζιακη.

Δηλαδη το μονο που χρειαζομαι ειναι η αμμος, οι πετρες για κρυψωνες και φυτα??

(ευκολα φυτα οπως ειπες)

Εκτος απο αυτα τα 2, ποια αλλα ειναι αυκολα??

Τα φυτα δε θελουν αυτη την ταμπλετα αν ειναι χωρις υποστρωμμα??

Πρεπει να ριχνω υγρο λιπασμα ή κατι αλλο χωρις το υποστρωμμα??

Γατοψαρα με πλατυ-γκαπυ πανε??

Link to comment
Share on other sites

Ph μηδεν?? :):rolleyes:

Ph πανω απο 7,5....

Βαλε ευκολα φυτα, δεν χρειαζεσαι για αρχη υποστρωμα, αργοτερα μπορεις να βαλεις καμια ταμπλετα.

Γατοψαρα δεν μπορεις να βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Ph μηδεν?? :hysterical::thumbup:

Ph πανω απο 7,5....

Βαλε ευκολα φυτα, δεν χρειαζεσαι για αρχη υποστρωμα, αργοτερα μπορεις να βαλεις καμια ταμπλετα.

Γατοψαρα δεν μπορεις να βαλεις...

NH 0 εννοουσα!! :rolleyes:

Πια ειναι ευκολα φυτα?? (περισευουν σε κανενα?? :) )

Με μετρησεις νερου

ΝΗ: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 25

GH: 8

KH: 8

PH: 7.78

Ειναι καλες ειναι σωστες για ζωοτοκα??

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι...τα ψαρακια ομως θα τα βαζεις λιγα-λιγα και οχι ολα μαζι....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι...τα ψαρακια ομως θα τα βαζεις λιγα-λιγα και οχι ολα μαζι....

Σκεφτομαι να βαλω στην αρχη 2 θυλικα και μετα 1 αρσενικο με 1 θυλικο γκαπυ παντα.

Κια μετα θα μπορω να προσθεσω το αντιστοιχο σε πλατυ??

Το φιλτρο μονο με μακαρόνι και υαλοβαμβακα ειναι οκ??

Το ενυδρειο εχει διαστασεις 1,00x0.30x0.30.

Link to comment
Share on other sites

Περι υλικων θα σου πουν τα παιδια. Πρεπει να περιμενεις να στρωθει. Μια χαρα την βρισκω την σειρα

:)

Link to comment
Share on other sites

Περι υλικων θα σου πουν τα παιδια. Πρεπει να περιμενεις να στρωθει. Μια χαρα την βρισκω την σειρα

:hysterical:

Το παρελαβα σημερα απο τον συμφορουμητη timkoul και τον ευχαριστω πολυ. :)

(Δεν εχει φιλτρο).

Απλα πριν αρχιζω να το στρωνω πρεπει να το διακοσμησω πρωτα, γιαυτο ρωταω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αντε μεγια σου και καλες γεννες

Πρωτα στρωστο σωστα και βαλε τα ψαρακια σιγα σιγα οπως λες

Link to comment
Share on other sites

Αντε μεγια σου και καλες γεννες

Πρωτα στρωστο σωστα και βαλε τα ψαρακια σιγα σιγα οπως λες

Oποτε δηλαδη βαζω ψιλή αμμο, πολλες κρυψωνες και πολλα φυτα?

(κερατοφυλλο και java moss και anubia)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το μπολιαζεις απο το στρωμενο ενυδρειο αντι να ακολουθησεις την διαδικασια του

στρωσιματος;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το μπολιαζεις απο το στρωμενο ενυδρειο αντι να ακολουθησεις την διαδικασια του

στρωσιματος;

Mε ποιο τροπο??

ΝΑ παρω νερο κανοντας την αλλαγη απο το στρωμενο??

Να πεταξω μεσα και κανενα σφουγγαρακι απο το φιλτρο του στρωμενου??

Link to comment
Share on other sites

Παρε το σφουγγαρι απο το παλιο ενυδρειο και στιψτο μεσα στα υλικα φιλτραρισματος του νεου

ενυδρειου.

Υ.Σ Καλο ειναι να κανεις και καμια αναζητηση μην περιμενεις παντα ετοιμη τροφη.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Παρε το σφουγγαρι απο το παλιο ενυδρειο και στιψτο μεσα στα υλικα φιλτραρισματος του νεου

ενυδρειου.

Υ.Σ Καλο ειναι να κανεις και καμια αναζητηση μην περιμενεις παντα ετοιμη τροφη.

Φιλικα

Εχω κανει, αλλωστε κανω και στο επαγγελμα μου πολλες ερευνες - ερευνιτικα προγραμματα, απλα λογο χρονου ειναι λιγο δυσκολο τα ερευνω τα παντα. :)

Παντως το ενυδρειο δεν εχει φιλτρο ουτε θερμοστατη και ειναι 1m λεω να παρω κατι τετοιο.

Δηλαδη 2 φιλτρα 1 απο καθε μερια, το προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα καποια πιο αξιοπιστη εταιρια(χωρις να την ξερω αυτη) δες στις αγγελιες σιγουρα θα βρεις κατι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα καποια πιο αξιοπιστη εταιρια(χωρις να την ξερω αυτη) δες στις αγγελιες σιγουρα θα βρεις κατι...

Απλα ψηνομαι γιατι θελω και θερμοστατη, αλλωστε το υλικο του φιλτρου λεω απο την αρχη να βαλω υαλοβαμβακα και siporax

Link to comment
Share on other sites

Για το υλικο δεν πιστευω να εχεις προβλημα..Οσο για τον θερμοστατη θα σου προτεινα εναν Jagger(χωρις να εχω εμπειρια πανω σε αυτο αλλα ολοι το προτεινουν)...Δεν το πολυ εμπιστευομαι το συγκικριμενο φιλτροθερμοστατη............

Link to comment
Share on other sites

Για το υλικο δεν πιστευω να εχεις προβλημα..Οσο για τον θερμοστατη θα σου προτεινα εναν Jagger(χωρις να εχω εμπειρια πανω σε αυτο αλλα ολοι το προτεινουν)...Δεν το πολυ εμπιστευομαι το συγκικριμενο φιλτροθερμοστατη............

Ειναι λιγο ακριβουτσικος ομως. :)

της juwel δεν ειναι καλοι??

Και ποσα watt σε αυτα ταλιτρα??

Και τι φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε το ενυδριο ειναι 1 μετρο..??Και 96 λιτρα..??Τι διαστασεις εχει..??Για 96 λιτρα παντως ενας θερμοστατης 100W το πολυ 150W....Ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Κατσε το ενυδριο ειναι 1 μετρο..??Και 96 λιτρα..??Τι διαστασεις εχει..??Για 96 λιτρα παντως ενας θερμοστατης 100W το πολυ 150W....Ειναι μια χαρα

1μ x 0.35 x 0.30

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως με εναν 150W θα εισαι Οκ...Παντως το ενυδριο ειναι σχετικα κοντο...Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τα Ζωοτοκα

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως με εναν 150W θα εισαι Οκ...Παντως το ενυδριο ειναι σχετικα κοντο...Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τα Ζωοτοκα

Γιαυτο ειπα να βαλω τετοιου ειδους ψαρια και γιαυτο συζηταω για 2 φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...