Jump to content

Πως στηνω ενυδρειο με Ζωοτοκα?


nikoloutso

Recommended Posts

Παρε μια μεγαλη κατσαρολα...Βαλε το μισο μεσα(οσο χωραει...)Βραστο για κανα μισαωρο...Αλλαξε νερο και βραστο απο την αλλη μερια....Μετα ξανακαντο λλη μια φορα και εισαι τζετ νομιζω...:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνεχιζω της ερωτησεις αφου αρχισε το ενυδρειο σιγα σιγα να στηνεται!

Το φίλτρο ήδη εχει ξεκινησει και στρωνεται,fluval 205 σε αυτή τη δεξαμενη με τα κλαδεματα σας και μερικα σαλιγκαρια.

Το ενυδρείο είναι αυτή τη στιγμή όπως φαινεται εδω.

post-12891-1245520951_thumb.jpg

post-12891-1245521049_thumb.jpg

post-12891-1245520625_thumb.jpg

post-12891-1245520726_thumb.jpg

Η ερωτησεις είναι οι εξής:

1. Περισευει σε κανεναν κανενα ξύλο?Θελω να βάλω ένα μεγαλο στη μεση και να το τιλιξω με java moss. (αυτο που βρήκα.... δεν το αγόρασα, αλλα το βρήκα και τελικα μετα από προβλημα ασθενειας που αντιμετωπισα στο αλλο ενυδρείο, αποφασησα να μην το βαλω πουθενα αυτο το ξυλο.)

2. Με 7,8 ph είμαστε καλα για τα ζωοτοκα??

3. Μπορει το ενυδρειο με τα ζωτοκα να είναι κοινωνικό με κοπαδακια?? Αν ναι, προτείνεται μου μερικα. (είδος-αριθμο)

4.Εκτος από τα σαλιγκάρια, μπορώ να βάλω καποιο είδος γαρίδας ή καποιου άλλου ασπόνδυλου??

To ενυδρειο θα γίνει full φυτεμενο με διαφορα φυτα.

Διαστάσεις εξωτερικες: 100*40*30.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ερωτησεις είναι οι εξής:

1. Περισευει σε κανεναν κανενα ξύλο?Θελω να βάλω ένα μεγαλο στη μεση και να το τιλιξω με java moss. (αυτο που βρήκα.... δεν το αγόρασα, αλλα το βρήκα και τελικα μετα από προβλημα ασθενειας που αντιμετωπισα στο αλλο ενυδρείο, αποφασησα να μην το βαλω πουθενα αυτο το ξυλο.)

2. Με 7,8 ph είμαστε καλα για τα ζωοτοκα??

3. Μπορει το ενυδρειο με τα ζωτοκα να είναι κοινωνικό με κοπαδακια?? Αν ναι, προτείνεται μου μερικα. (είδος-αριθμο)

4.Εκτος από τα σαλιγκάρια, μπορώ να βάλω καποιο είδος γαρίδας ή καποιου άλλου ασπόνδυλου??

To ενυδρειο θα γίνει full φυτεμενο με διαφορα φυτα.

Διαστάσεις εξωτερικες: 100*40*30.

Οι μετρησεις του ενυδρειου ειναι χαμηλα και σταθερες!!!

Θα συνεχισω να το δουλευω ομως λιγο ετσι, οι 2 ερωτησεις περιμενουν απαντηση... μπορει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

2.Καλα ειναι

3.Τι εννοεις να ειναι κοινωνικο με κοπαδακια; Να βαλεις κοπαδοψαρα; Δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερα να μην βαζουμε tetra(Κοπαδιαστα) και ζωοτοκα γιατι χρειαζονται αλλες συνθηκες νερου..

Για γαριδες απο οσο ξερω Αmano μπορουν να μπουν με ζωοτοκα...

Link to comment
Share on other sites

2.Καλα ειναι

3.Τι εννοεις να ειναι κοινωνικο με κοπαδακια; Να βαλεις κοπαδοψαρα; Δεν γινεται...

ΑΠο ζοωτοκα εννοω, κι αυτα δεν ειναι κοπαδοψαρα??

Δηλαδη σε 1μ ενυδρειο να βαλω guppy, platy, moly, ξιφοφορους... κλπ.

Τετοια εννοω κοπαδια.

Μια συνθεση σε ειδος και αριθμο ουτως ωστε να συμβιωσουν με τις amano, τις red cherry και τα apple snails.

Link to comment
Share on other sites

[θες ντε και καλα ζωοτόκα; ]

Η αναλογια ειναι 1αρσ προς 3 θηλ. Απο εκει και περα φτιαχνεις τις δικιες σου συνθεσεις. Παντως εμπειρικά σου λέω ότι τα molly και οι ξιφοφοροι δεν εχουν τις ιδιες αντοχες με τα guppy/platy οποτε μην τα προτιμήσεις για τα πρώτα σου ψάρια.

Για συμβιώσουν με γαριδουλες φτιαξε κρυψόνες που θελουν οι γαριδες και θα εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

[θες ντε και καλα ζωοτόκα; ]

Η αναλογια ειναι 1αρσ προς 3 θηλ. Απο εκει και περα φτιαχνεις τις δικιες σου συνθεσεις. Παντως εμπειρικά σου λέω ότι τα molly και οι ξιφοφοροι δεν εχουν τις ιδιες αντοχες με τα guppy/platy οποτε μην τα προτιμήσεις για τα πρώτα σου ψάρια.

Για συμβιώσουν με γαριδουλες φτιαξε κρυψόνες που θελουν οι γαριδες και θα εισαι ΟΚ.

Το ενυδρειο έχει ηδη καμια 20αρια πετρες και πολλα... πολλα φυτα!!! ΚΑι ενα μεγαλο ξυλο.

Κερατοφυλο, βαλισνεριες, κατι πρασιναδες και αλλα επιφανειας.

Θα βαλω κι αλλα φυτα.

Επελεξα τα ζωοτοκα γιατι θελω, ειναι πιο ευκολο για μενα, το νερο του ενυδρειουο ν α ειναι ιδιο με το ph στο νερο της βρυσης. Ισως και λιγο μεγαλυτερο, οχι μικροτερο.

Απλα επειδη έχω ήδη ενα ενυδρειο με κρυο νερου και ενα με african θα ηθελα κατι φουλ φυτεμενο με πολλα και πολυχρωμα ψαρακια.

Το φιλτρο μου ειναι το fluval 205.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως γατοψαρα θα σου πρότεινα, βεβαια εσυ επιλέγεις! Δεν ξερω αν με τα ζωοτοκα εχεις καποια ιδαιτερη προτιμηση... Θ ασου πρότεινα molly και ξιφοφόρους, επειδη εχω απωθημένα με αυτα τα ψαρακια (ποτε δεν μου εκατσαν στο ενυδρειο για 1002 λογους)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως γατοψαρα θα σου πρότεινα, βεβαια εσυ επιλέγεις! Δεν ξερω αν με τα ζωοτοκα εχεις καποια ιδαιτερη προτιμηση... Θ ασου πρότεινα molly και ξιφοφόρους, επειδη εχω απωθημένα με αυτα τα ψαρακια (ποτε δεν μου εκατσαν στο ενυδρειο για 1002 λογους)

Σκευτομαι μολυ και ξιφοφορους, αλλο απο γατοψαρα πια ειναι αυτα που δε μεγαλωνουν πολυ??

Ειχε παρει το ματι και κατι γκουραμι που δε μεγαλωνουν πολυ, για ενα ζευγαρι.

Εγω εδω λεω τις σκεψεις μου και τις επιθυμιες μου και εσεις ως εμπειροτεραι και γνωστες μου προτεινεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξες 3 μέτωπα ήδη. Αν πας σε corydoras aeneus που ειναι τα πιο συνηθισμένα που θα βρεις γίνονται μεχρι 6-7εκ. μπορεις να ψαξεις και στο net και στο forum, σιγουρα υπαρχει πολυ αρθρογραφια που θα σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξες 3 μέτωπα ήδη. Αν πας σε corydoras aeneus που ειναι τα πιο συνηθισμένα που θα βρεις γίνονται μεχρι 6-7εκ. μπορεις να ψαξεις και στο net και στο forum, σιγουρα υπαρχει πολυ αρθρογραφια που θα σε βοηθησει.

Ομορφα τα corydoras aeneus, αλλα με πια ταιριαζουν??

Γιατυτο ειπα να μου προτεινεται συνθεσεις, ακομα κι αν αυτες οφειλονται σε καποιο αποθυμενο σας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πριν εγραψα να ψαξεις, αν περιμενεις να σου απαντησουν συνforumιτες θα παρεις μερικες αποψεις και οχι τι γινεται σφαιρικα. πχ εμενα μου αρεσουν τα corys τα bronze και θα σου ελεγα να πας σε ενα κοπαδι 5 corys broze και 5 corys panda. Ενας αλλος θα σου ελεγε να βαλεις ζωοτοκα, και παει λεγοντας.

Εγω με τα corys θα βαλω black neon tetra (θελω και black neon αλλα δεν χωρανε :) ).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πριν εγραψα να ψαξεις, αν περιμενεις να σου απαντησουν συνforumιτες θα παρεις μερικες αποψεις και οχι τι γινεται σφαιρικα. πχ εμενα μου αρεσουν τα corys τα bronze και θα σου ελεγα να πας σε ενα κοπαδι 5 corys broze και 5 corys panda. Ενας αλλος θα σου ελεγε να βαλεις ζωοτοκα, και παει λεγοντας.

Εγω με τα corys θα βαλω black neon tetra (θελω και black neon αλλα δεν χωρανε :) ).

Μα αυτος ειναι ο σκοπος.... επειδη δεν γνωριζω τα ειδη που μπορουν να συμβιωσουν και που μπορουν να ζησουν σε αυτο το ενυδρει, γιαυτο ζηταω να με βοηθησετε λεγοντας μου συνθεσεις κι εγω να επιλεξω αυτη που θα μου αρεσε περισσοτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σωστοςςςς,,,,και εγω αυτο ειχα κανει,,,,,,

Τα ξυλλα τα βραζουνε? δεν θα νεκροθουν οτι πολυτιμα συστατικα εχουν? Τις πετρες νομιζα βραζαν μονο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...