Jump to content

Recommended Posts

Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας

Βασικές πληροφορίες ενυδρείου

Λίτρα ενυδρείου :120

Φίλτρανση ενυδρείου :εξωτρικό φίλτρο με 6lt κάδο,2 trays μακαρόνι, 1 μπλέ σφουγκάρι πυκνό και 1 με μεγάλη τρύπα.

Ιστορικό ενυδρείου :18 μήνες

Ψάρια (είδη και αριθμός):

4 ancistrus, 6 sterbai corydoras, 4 aenaus corydoras, 3 khuli, 3 ramirezi,10 cardinals

Ρουτίνες : 1 φορά την ημέρα σπαρτιάτικα, 1 φορά την εβδομάδα καθόλου

--------------------------------------------------------------------------------

Βασικές μετρήσεις ενυδρείου

Οι μετρήσεις έγιναν με: Υγρά tests

PH: 7-7,2

KH: 5

GH: 12

ΝΗ3/NH4: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 5

Θερμοκρασία: 26

--------------------------------------------------------------------------------

Πληροφορίες ασθένειας

Είδος ψαριού : cardinal

Ιστορικό Ψαριού: είναι το ενυδρείο περίπου τους 6 μήνες.Τίποτα το περίεργο.

Συμπτώματα που παρουσιάζει: Απο τα 10 του είδους μόνο 1 έχει στο ραχιαίο πτερύγιο ένα ασπρο εξόγκωμα (και απο τις 2 πλευρές).Κατά τα άλλα δείχνει μια χαρά.

Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

--------------------------------------------------------------------------------

Θεραπεία

Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

Δοσολογία:

Χρόνος Χρήσης:

Αναλυτική περιγραφή:

--------------------------------------------------------------------------------

Φωτογραφίες

post-6089-1243801661_thumb.jpg post-6089-1243801687_thumb.jpg post-6089-1243801796_thumb.jpg

--------------------------------------------------------------------------------

Γενικές παρατηρήσεις:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι εχθές - τουλάχιστον για την 1 ώρα που είχα την ευκαιρία να παρατηρήσω - το ψάρι δεν ήταν μέρος του κοπαδιού (δεν ξέρω αν είναι συμπτωματικό γιατι όπως έχω πει κατά τα άλλα η συμπεριφορά του είναι 100% φυσιολογική)

Παρακαλώ για τις παρατηρήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν δεν κατάλαβα τις ρουτίνες σου. Πέραν αυτού θα σε ρωτήσω αν το πήρες έτσι το ψάρι ή αν δημιουργήθηκε στην πορεία αυτό το θέμα. Αν ήταν από την αρχή έτσι, πιθανόν να έχουμε και κάποια γενετική ανωμαλία στην σωματοδομή του ψαριού. Αν και από τις φωτογραφίες μάλλον διακρίνω περισσότερο κάτι σαν όγκο, παρά κάτι σαν παρασιτική ασθένεια.

Περίμενε να ακούσεις και 1-2 γνώμες ακόμα.

Πάντως θέλεις βελτίωση στις τιμές του νερού σου...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μου φαινεται κατια σαν μικρο ασπρο στριφογυριστο σκουληκακι μεσα στο δερμα του ψαριου (δεν ειναι και πολυ καθαρες οι φωτο).

Το χρωμα του ψαριου βεβαια δεν δειχνει κατι ανυσηχυτικο.

Δες εδω μερικες φωτο και συγκρινε.

Ψαξε για Anchor Worm (Lernea) και παρακολουθα για ομοιοτητες.

Εγω θα περιμενα να δω την εξελιξη αν μεταβαλεται (μεγαλωνει/αλλαζει σχημα) αυτος ο "ογκος" ή "παρασιτο" για εξακριβωση.

Δεν πιστευω οτι οι τιμες του νερου του ενυδρειου (με ελαχιστα πιο αλκαλικο και σκληρο το νερο απ'οτι πρεπει) ειναι πηγη προβληματων.

Οι ρουτινα αλλαγης απ'οτι καταλαβα ειναι μικρη καθημερινη αλλαγη?

Παντως μια αλλαγη 20-30% με νερο ιδιων συνθηκων (σκληρ-οξυτ-θερμ) δεν εκανε ποτε κακο.

Ενυδρειο καραντινα-νοσοκομειο εχεις?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν δεν κατάλαβα τις ρουτίνες σου. Πέραν αυτού θα σε ρωτήσω αν το πήρες έτσι το ψάρι ή αν δημιουργήθηκε στην πορεία αυτό το θέμα. , παρά κάτι σαν παρασιτική ασθένεια.

Πάντως θέλεις βελτίωση στις τιμές του νερού σου...

Έχεις δίκιο κι εσύ και ο Σπύρος να μην έχετε καταλάβει τις ρουτίνες αφου εγώ μιλάω για τάισμα.

Η αλλαγές μου είναι κάθε 15 ημέρες το 25% περίπου.

Το ψάρι 99% δεν το πήρα έτσι.

Βελτίωση εννοείς ώς προς το ph??!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μου φαινεται κατια σαν μικρο ασπρο στριφογυριστο σκουληκακι μεσα στο δερμα του ψαριου (δεν ειναι και πολυ καθαρες οι φωτο).

Δες εδω μερικες φωτο και συγκρινε.

Ψαξε για Anchor Worm (Lernea) και παρακολουθα για ομοιοτητες.

Εγω θα περιμενα να δω την εξελιξη αν μεταβαλεται (μεγαλωνει/αλλαζει σχημα) αυτος ο "ογκος" ή "παρασιτο" για εξακριβωση.

Ενυδρειο καραντινα-νοσοκομειο εχεις?

Δεν είναι "ασπρο στριφογυριστό" ούτε μέσα στο δέρμα του ψαριού. κατέβασα αρκέτα την ποιότητα των φωτο με αποτέλεσμα να μην βλέπετε αυτό που βλέπω εγώ..Το βράδυ θα ανεβάσω μια σε καλύτερη ανάλυση.

Είδα το site, αλλά καμμία των περιπτώσεων δεν μοιάζει με το συγκεκριμένο εξόγκωμα.

Anchor worm δεν είναι.

Καραντίνα έχω πάρει 2 φορές Σπύρο αλλα δεν το αντέχω άδειο...... και τις 2 φορές έχει μετατραπεί σε κανονικό...

Link to comment
Share on other sites

....Καραντίνα έχω πάρει 2 φορές Σπύρο αλλα δεν το αντέχω άδειο...... και τις 2 φορές έχει μετατραπεί σε κανονικό...

Βλεπω στο προφιλ σου πρωτα ενα 100αρι μετα ενα 60αρι και μετα ενα 400αρι.

Ειχες το 100αρι και πηρες στην αρχη μια 60αρα και μετα μια 400αρα καραντινα και τα μετετρεψες σε ενυδρεια? :rolleyes::hysterical::thumbup:

Πλακα κανω.

Καλο ειναι να υπαρχει μια καραντινα παντα αδεια και να την ξεχναμε οτι υπαρχει. :)

Δες και τα σεχτικα ποστ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E1%ED%F4%E9%ED

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E1%ED%F4%E9%ED

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1314

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η εξέλιξη μετά απο 4 ημέρες είναι αυτή

post-6089-1244133433_thumb.jpg (νομίζω ότι είναι Lernaea και είχε δίκιο ο γάτος ο Σπύρος)

Αλλα και αυτή (σε άλλο cardinal) που με ανησυχεί

post-6089-1244133874_thumb.jpg

Και τώρα?????

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειναι πιο καλη η φωτο δεν μoιαζει με lerneae. (φαινεται καθαρα οτι ειναι στρυφογυριστο το παρασιτο)

Προληψη και σωστες αλλαγες νερου ειναι τα καλυτερα φαρμακα.

Τωρα προσευχη και θεραπεια.

Ξεκινα APi general cure. (Ας ελπισουμε να το πιασει)

Προσοχη στις οδηγιες χρησης.

Συνανθρωποιιιιι, οποιος αλλος μπορει να βοηθησει. :):rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα APi general cure. (Ας ελπισουμε να το πιασει)

Συνανθρωποιιιιι, οποιος αλλος μπορει να βοηθησει. :):rolleyes:

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Την 5/6ου (και πριν δω τα μνμ σας) προχώρησα στην χορήγηση Parazin της Waterlife (5 δισκια για 120lt).

Μετά απο παρατήρηση είδα ότι τα σημάδια στα δύο ψάρια δεν είχαν υποχωρήσει. Σήμερα προχώρησα σε επέμβαση (με τσιμπιδάκι και μεγενθυτικό φακό) μέσα στο νερό και αφαίρεσα τα σκουληκάκια. Όσα έβγαλα ακέραια τα φωτογράφισα στο μικροσκόπιο (το γνωστό παιχνίδι του γιού μου). Κατόπιν έσταξα απο μία σταγόνα mycopur της sera στα ψάρια απ ευθείας. post-6089-1244652059_thumb.jpg post-6089-1244652180_thumb.jpg post-6089-1244652221_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα 100x τα σκουληκάκια δεν "χωρούσαν" ολόκληρα σε ένα καρέ , οπότε έπεσε "ράψιμο" στο photoshop.Σας παρακαλώ για πληροφορίες-καθοδήγηση, γιατι σκέφτωμαι σοβαρά την θανάτωση των 2 ψαριών προκειμένου να μην βάλω σε κίνδυνο τα υπόλοιπα και δεν το θέλω.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρις για τη δοση που εβαλες?

αυτο ειναι το προιον? http://www.pond-products.co.uk/WaterLife_Parazin.htm

λεει 20 ταμπλετες - 500 γαλονι (2200 λιτρα)

δλδ 1 ταμπλετα για 110 λιτρα

κανει και για ενυδρεια με τροπικα ? γιατι λεει για λιμνες και ενυδρεια κρυου νερου.

νομιζω πως και για τα ψαρια αλλα και για την εμπειρια πρεπει να τα μεταφερεις σε ενεα ενυδρειο-καραντινα-νοσοκομειο και να κανεις θεραπεια, βλεποντας και την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βρήκες Σπύρο είναι για λίμνες. Εγώ πήρα αυτό http://www.waterlife.co.uk/waterlife/parazin.htm

το οποίο είναι για τροπικά αλλά και κρύου.

Απο την στιγμή που αυτά τα σκουληκάκια εμφανίστηκαν στο ενυδρείο και δεν τα έφεραν τα συγκεκριμένα ψάρια (τα έχω ένα 6μηνο) πρέπει να θεωρήσω ότι το ενυδρείο νοσεί και όχι τα 2 συγκεκριμένα ψάρια. Αρα και η θεραπεία σε καραντίνα τι νόημα θα έχει??!!

Link to comment
Share on other sites

...πρέπει να θεωρήσω ότι το ενυδρείο νοσεί και όχι τα 2 συγκεκριμένα ψάρια. Αρα και η θεραπεία σε καραντίνα τι νόημα θα έχει??!!

Τοτε γιατι να θανατωθουν μονο αυτα τα ψαρια αφου νοσει ολο το ενυδρειο?

ή κανε θεραπεια σε ολο το ενυδρειο μαζι και σε αυτα τα ψαρια ή αν δεν θες να παραμεινουν τα ψαρια μεσα κανε θεραπεια και σε ενυδρειο και σε καραντινα με τα δυο ψαρια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απελπισμένος ρε Σπύρο...τόσες μέρες και δεν ξέρω τι αντιμετωπίζω. Το μόνο δικό μου συμπέρασμα είναι ότι πρόκειται για παράσιτο, έτσι αόριστα όμως. Και όσο για την θανάτωση απλά σκέπτομαι φωναχτά μέσα στην απελπισία μου...

Link to comment
Share on other sites

Ταίζεις tubiflex?

Ρώτησα έναν καθηγητή ιχθυολόγο και το πρώτο πράγμα που με ρώτησε είναι τι το ταίζεις, γιατί φαίνεται να είναι νηματώδης σκώληκας.

Δες και ένα θεματάκι που βρήκα, φαίνεται να είναι το ίδιο εξωπαράσιτο με το δικό σου και στο ίδιο ψάρι: http://www.aquaticquotient.com/forum/showthread.php?p=458266

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απελπισμένος ρε Σπύρο...τόσες μέρες και δεν ξέρω τι αντιμετωπίζω. Το μόνο δικό μου συμπέρασμα είναι ότι πρόκειται για παράσιτο, έτσι αόριστα όμως. Και όσο για την θανάτωση απλά σκέπτομαι φωναχτά μέσα στην απελπισία μου...

Υπομονη. :thumbup:

Αν αποφασισεια να τα χωρισεις, το ενυδρειακι καραντινα για την συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο (τζαμια μονο και αεραντλια χρειαζεται).

Link to comment
Share on other sites

Ταίζεις tubiflex?

Ρώτησα έναν καθηγητή ιχθυολόγο και το πρώτο πράγμα που με ρώτησε είναι τι το ταίζεις, γιατί φαίνεται να είναι νηματώδης σκώληκας.

Δες και ένα θεματάκι που βρήκα, φαίνεται να είναι το ίδιο εξωπαράσιτο με το δικό σου και στο ίδιο ψάρι: http://www.aquaticquotient.com/forum/showthread.php?p=458266

Οχι δεν ταίζω tubiflex μόνο καμμιά φορά (1-2 /μήνα) bloodworms.

Στο θεματάκι που με παρέπεμψες είναι ακριβώς το ίδιο (ευχαριστώ). Ούτε και αυτοί έχουν βγάλει άκρη (θα κάνω post κι εγώ για ανταλαγή απόψεων.

Ισως ο φίλος σου ο ιχθυολόγος κάνει παγκόσμια πρωτιά!!!!!

Το παράξενο είναι οτι φαίνεται να χτυπάει tetras και με προτίμηση τα cardinals!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...