Jump to content

ΚΑΠΑΚΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΟΥΛ ΦΥΤΕΜΕΝΟ


Recommended Posts

Καλησπερα διαβαζω για moonlight ,για υποβριχεια φωτα , για συστηματ Ανατολης και Δυσης ,για Φωτα που αναβουν σε αλλες ωρες απο αλλα φωτα με χωριστους διακοπτες απο αλλους .Μηπως μπορει να μου αναφερει καποιος τι περιλαμβανει ενα καπακι ενυδρειου για ενα απαιτικο φουλ φυτεμενο ενυδρειο? Καντε οποιος γνωριζει καποια λεπτομερη αναφορα και επισης ποσα χρωματα φωτος πρεπει να εχει ενα ενυδρειο? ...απο τα λιγα που γνωριζω το κοκκινο δεν ευνοει την αναπτυξη της Αλγης ..δωστε κανενα αλλο παραδειγμα ευχαριστω! :))

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα φιλε μου.

ενα καπακι φουλ φυτεμενου δεν περιλαμβανει μονο λαμπες αλλα και θεσεις για ανεμιστηρες τωρα το καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα φιλε μου.

ενα καπακι φουλ φυτεμενου δεν περιλαμβανει μονο λαμπες αλλα και θεσεις για ανεμιστηρες τωρα το καλοκαιρι...

α αυτο δεν το ειχα υπολογισει! :):rolleyes: χεχε σημερα ''χαζευα'' την κατασκευη με τις ψυκτρες απο υπολογιστη μαλιστα το φιλαρακι μου ο Delta προτεινε και κατι πλαισιακια για αντικραδασμικη προστασια! lol :hysterical::thumbup: ..καλα ποσο μακρια ειστε σαν φορουμ? (ποσο πολυ το ψαχνεται? ) :buttrock::buttrock::P:hysterical: μεχρι τωρα διαβαζω χωρις καποιο στοχο κοιταζω γενικως στο εξης θα διαβαζω ποιο συστηματικα :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κανεις αλλος ? ..καμι αλλη γνωμη:):rolleyes::hysterical::thumbup: ...επισης ενα συνθετο καπακι μπορουμε να το παραγκειλουμε απο ενα πχ κατστημα οταν ψωνισουμε το νεο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να καθησεις να σκεφτεις τι ενυδρειο θα κανεις.. (αλμυρο - γλυκο)

τι βιοτοπο θα κανεις

τι ψαρια θα βαλεις

κτλ κτλ τκλ...

και θα σου προτηνουμε το καταλυλο φωτηστικο...γιατι παιζουν πολλα... :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα διαβαζω για moonlight ,για υποβριχεια φωτα , για συστηματ Ανατολης και Δυσης ,για Φωτα που αναβουν σε αλλες ωρες απο αλλα φωτα με χωριστους διακοπτες απο αλλους .Μηπως μπορει να μου αναφερει καποιος τι περιλαμβανει ενα καπακι ενυδρειου για ενα απαιτικο φουλ φυτεμενο ενυδρειο? Καντε οποιος γνωριζει καποια λεπτομερη αναφορα και επισης ποσα χρωματα φωτος πρεπει να εχει ενα ενυδρειο? ...απο τα λιγα που γνωριζω το κοκκινο δεν ευνοει την αναπτυξη της Αλγης ..δωστε κανενα αλλο παραδειγμα ευχαριστω! :))

πρεπει να καθησεις να σκεφτεις τι ενυδρειο θα κανεις.. (αλμυρο - γλυκο) υπάρχει φυτεμενο αλμυρο;

τι βιοτοπο θα κανεις ;;;

τι ψαρια θα βαλεις ;;;

κτλ κτλ τκλ... ;;;

και θα σου προτηνουμε το καταλυλο φωτηστικο...γιατι παιζουν πολλα... :rolleyes::hysterical:

Δηλαδη τι παραπανω πληροφοριες να δωσει;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι παραπανω πληροφοριες να δωσει;

α μαλιστα εχεις δικιο :) ..βασικα και τωρα και στο μελλον εχω σκοπο να ασχοληθω με γλυκο νερο ..γενικες πληροφοριες ζηταω ..γιατι ψαχνομαι και επειδη εδω στα pet shop στην Χαλκιδα κοιτανε μονο να σου πουλησουν και δεν ασχοληται κανεις σοβαρα (καταστημα) με τα ενυδρειακα

Link to comment
Share on other sites

Παραδηγμα ηταν.. μη κολλας

απλα ειπα να μας πει τι εχει στο μυαλο του. ενα φουλ φυτεμενο δεν μου λεει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Παραδηγμα ηταν.. μη κολλας

απλα ειπα να μας πει τι εχει στο μυαλο του. ενα φουλ φυτεμενο δεν μου λεει τπτ.

Ναι βρε καταλαβα :hysterical: ..με ενδιαφερει να σου δοσω να καταλαβεις τι μηχανισμους μπορει να παρει ενα καπακι και που χρησιμευουν ? πχ ποσα φωτα χρειαζομαστε συνολο? γιατι να εχουμε T5 γιατι Τ8? η τα moonlite που ακριβως χρησημευουν ? :) ...πχ διαβαζα σε καποιες παρουσιασεις ''εχω ανοιχτα ολα μου τα φωτα 6 ωρες'' και για περιπου 5 ωρες καποια αλλα τι ακριβως συμβαινει με τους φωτισμους και γιατι ειναι τοσο ακριβοι? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παραδηγμα ηταν.. μη κολλας

απλα ειπα να μας πει τι εχει στο μυαλο του. ενα φουλ φυτεμενο δεν μου λεει τπτ.

βασικα εκτος απο καποιες ανουμπιες και καποιες βανισλεριες δεν εχω τπτ αλλο μεσα στο ενυδρειο μου δεν εχω τπτ αλλο και θελω καποια στιγμη να κανω το επομενο βημα αλλα πρεπει να ειμαι 100% σιγουρος ? :)

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα χρειαζοντε λευκο - κιτρινο φως για περιπου 10 - 15 ωρες ημερισιως...

το moonlight δεν χρεισιμευει πουθενα το μονο που κανει ειναι να δινει μια εντυποσιακη βραδινη εικονα του ενυδρειου και παραληλα να ταλαιπορη το ψαρι. (στην φυση το βραδυ = απολυτο σκοταδι μεσα στο νερο)

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα χρειαζοντε λευκο - κιτρινο φως για περιπου 10 - 15 ωρες ημερισιως...

το moonlight δεν χρεισιμευει πουθενα το μονο που κανει ειναι να δινει μια εντυποσιακη βραδινη εικονα του ενυδρειου και παραληλα να ταλαιπορη το ψαρι. (στην φυση το βραδυ = απολυτο σκοταδι μεσα στο νερο)

..να σαι καλα αδερφε ευχαριστω πολυ! :rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

το ειδος του φωτιστικου διαφερει αναλογα του υψους του ενυδρειου σου. ενα ενυδρειο με μεγαλο υψος δεν μπορει να φωτιστει με τ5 η τ8 χρειαζεται αλλου ειδους λαμπες οπως hqi. ο λογος ειναι οτι το βαθος θα εξασθενει το φως και ο πυθμενας δεν θα δεχεται την καταληλη ενταση φωτος (lux) και αυτο ειναι απαγορευτικο στην περιπτωση που μπει στο ενυδρειο καποιο "γρασιδι" η καποιο κοντο φυτο απαιτητικο σε φως!!! κανονας για το ποσες λαμπες τι τυπου και ποσα watt θα βαλεις δεν υπαρχει. εσυ αφου μιλας για καποιο full planted και "λογικα" με καποια απαιτητικα φυτα πρεπει να κανεις οτι καλυτερο μπορεις απο θεμα πιστοτητας φωτος αλλα και ισχυρο απο θεμα εντασης. η διαφορα τ5 και τ8 ειναι οτι στην πρωτη χρειαζεσαι ηλεκτρονικα ballast (αυξημενο κοστος) ενω στην δευτερη οχι. εχω παρατηρησει ο οι οι τ5 εχουν μεγαλυτερη φωτεινοτητα απο οτι οι τ8 στα ιδια watt ενοειται!!!

και κατι που πρεπει να σου επισυμανω ειναι οτι περισσοτερο φως σημαινει και αυξημενη ζητηση co2 απο τα φυτα σου......και δυστυχος υπαρχει και κατι που ευνοειται απο τα δυο παραπανω....η αλγη!!!! γενικα πρεπει να εχουμε μια ισορροπια. μονο οι πειραματισμοι θα σου πουν τι ειναι το καλυτερο. βλεπεις την αναπτυξη και κρινεις τι λειπει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα Τ5 και ξερο ψωμι !! :):rolleyes::hysterical::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και να ταν μονο αυτα?

Λεφτα να εχεις να χωνεις.

http://www.aquaristic.net/ghl-profilux-plu...-ex.html?lang=1

Φωτα παιζουν καλα και σε ενυδρεια χωρις καπακι. http://stores.shop.ebay.de/EQJ-Trading_Hal...634Q2ec0Q2em322

Αλλα θες και καλο συστημα CO2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...