Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!!!εχω ενα ενυδρειο με 2 κλοουν 1 whasses 1 angelfish κολλησαν ick αλλα το εβγαζαν μονο τιν νυχτα !!κατεβασα την αλατοτητα στους 1.010 για 3 εβδομαδες.μετα τιν ανεβαζα σταδιακα και τωρα το angelfish moy ξεκινα παλι να βγαζει επισης εχω κ μια ανεμονη!!τι αλλο μπορω να κανω??κανενα φαρμακο χωρις χαλκο?υπαρχη?κατα αλλα το ενυδρειο μου δουλευη μια χαρα ταιζω κ σκορδο...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!!εχω ενα ενυδρειο με 2 κλοουν 1 whasses 1 angelfish κολλησαν ick αλλα το εβγαζαν μονο τιν νυχτα !!κατεβασα την αλατοτητα στους 1.010 για 3 εβδομαδες.μετα τιν ανεβαζα σταδιακα και τωρα το angelfish moy ξεκινα παλι να βγαζει επισης εχω κ μια ανεμονη!!τι αλλο μπορω να κανω??κανενα φαρμακο χωρις χαλκο?υπαρχη?κατα αλλα το ενυδρειο μου δουλευη μια χαρα ταιζω κ σκορδο...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απο θερμοκρασια πως εισαι;Μηπως ειχες αποτομες μεταβολες;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!!εχω ενα ενυδρειο με 2 κλοουν 1 whasses 1 angelfish κολλησαν ick αλλα το εβγαζαν μονο τιν νυχτα !!κατεβασα την αλατοτητα στους 1.010 για 3 εβδομαδες.μετα τιν ανεβαζα σταδιακα και τωρα το angelfish moy ξεκινα παλι να βγαζει επισης εχω κ μια ανεμονη!!τι αλλο μπορω να κανω??κανενα φαρμακο χωρις χαλκο?υπαρχη?κατα αλλα το ενυδρειο μου δουλευη μια χαρα ταιζω κ σκορδο...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα ηθελα να σου πω πως αυτο που κανεις ειναι αρκετα επιφοβο διοτι τα ψαρια μπορει να αντεξουν σε υποαλατοτητα αλλα οχι και το δερμα/λεπια τους.Υπαρχει μια πολυ καλη πιθανοτητα να αποκτησουν στην θεραπεια υποαλατοτητας και velvet που δεν ξεφωρτονεται ευκολα.Επισης 3 εβδομαδες ειναι το ελαχιστο που πρεπει να κατσουν για να εξαφανιστει τελειως το ick.Εγω στη θεση σου θα εβαζα τα ψαρακια καραντινα με λιγο χαλκο(υπαρχει της aquamedic)κ θα αγοραζα μια καλη uv...Επισης ελπιζω να μη κανεις θεραπεια υποαλλατοτητας στο κυριος ενυδρειο με την ανεμονη...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σου πω πως αυτο που κανεις ειναι αρκετα επιφοβο διοτι τα ψαρια μπορει να αντεξουν σε υποαλατοτητα αλλα οχι και το δερμα/λεπια τους.Υπαρχει μια πολυ καλη πιθανοτητα να αποκτησουν στην θεραπεια υποαλατοτητας και velvet που δεν ξεφωρτονεται ευκολα.Επισης 3 εβδομαδες ειναι το ελαχιστο που πρεπει να κατσουν για να εξαφανιστει τελειως το ick.Εγω στη θεση σου θα εβαζα τα ψαρακια καραντινα με λιγο χαλκο(υπαρχει της aquamedic)κ θα αγοραζα μια καλη uv...Επισης ελπιζω να μη κανεις θεραπεια υποαλλατοτητας στο κυριος ενυδρειο με την ανεμονη...

Και κατι ακομα.Μπορει τα ψαρια σου να ξεφορτοθουν το ick αλλα οχι το περιβαλλον τους.Δηλαδη τα ψαρια μπορει να μην εχουν ick αλλα το ενυδρειο σου ακομα να εχει.Εγω εχασα ολα μου τα ψαρια απο υποαλατοτητα.Eβαλα μια uv αφησα το ενυδρειο χωρις ψαρια για 2 μηνες και μετα εβαλα ξανα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για της αποψης σας!!!!τη θερμοκρασια την ανεβασα στους 29 κ την εχω σταθερα εκει τωρα μεχρη να δω τι θα γινει.....επειδη ειμαι νεος στο χομπυ κ απειρος θα ηθελα να ρωτησω....η ανεμονη και γενικα τα ασπονδυλα (μ****α σκληρα κοραλλια)κολανε ick??εχουν τα ιδια συμπτωματα??και θελω να μοθ προτεινε εαν υπαρχη κ ξερεται καποιο φαρμακο για την θεραπεια του ick στο βασικο ενυδρειο μου χωρης χαλκο ((να μην εχει προβληματα η ανεμονη μου))για να θεραπευσω κ το περιβαλλον τον ψαριων μου !!παντως αθτη την στιγμη εχει μονο λιγο στα πτεριγια το angelfish μου!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ γινετε σας παρακαλω απαντηστε στα ερωτηματα του φιλου!!!!!γιατι εχω και εγω αυτεσ τισ αποριες!!!!!!!!!!

ΟΠΩΣ

-ΤΑ ΚΟΡΑΛΙΑ ΚΥΝΔΙΝΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΙCK?:)

-ΟΙ ΓΑΡΙΔΕΣ/ΑΧΥΝΟΙ/ΣΑΛΙΓΓΑΡΙΑ ΚΥΝΔΙΝΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΑΥΤΗ???? :thumbup:

:rolleyes: ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το ick είναι ασθένεια των ψαριών.

Στις περισσότερες περιπτώσεις περνάει με καλό τάισμα και γενικά καλές συνθήκες νερού και περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Το ick είναι ασθένεια των ψαριών.

Στις περισσότερες περιπτώσεις περνάει με καλό τάισμα και γενικά καλές συνθήκες νερού και περιβάλλοντος.

:thumbdown: OTAN αναφερεις καλο ταισμα εννοεις σκορδο+flakes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::P;)

:thumbup::thumbup::thumbup: ευχαριστω παρα πολυ!!! :ninja::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Το ick είναι ασθένεια των ψαριών.

Στις περισσότερες περιπτώσεις περνάει με καλό τάισμα και γενικά καλές συνθήκες νερού και περιβάλλοντος.

Απαραίτητη προυπόθεση το δεύτερο, για να λειτουργήσει το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για της αποψης σας!!!!τη θερμοκρασια την ανεβασα στους 29 κ την εχω σταθερα εκει τωρα μεχρη να δω τι θα γινει.....επειδη ειμαι νεος στο χομπυ κ απειρος θα ηθελα να ρωτησω....η ανεμονη και γενικα τα ασπονδυλα (μ****α σκληρα κοραλλια)κολανε ick??εχουν τα ιδια συμπτωματα??και θελω να μοθ προτεινε εαν υπαρχη κ ξερεται καποιο φαρμακο για την θεραπεια του ick στο βασικο ενυδρειο μου χωρης χαλκο ((να μην εχει προβληματα η ανεμονη μου))για να θεραπευσω κ το περιβαλλον τον ψαριων μου !!παντως αθτη την στιγμη εχει μονο λιγο στα πτεριγια το angelfish μου!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!

[/quot

γεια σου φιλε μου εγω δυστιχως τα εχασα τα ψαρια απο ικ εκτος απο ενα νταμσελ

εφαρμοσα θεραπεια με ενα προϊον εκ των υστερων της εταιριας preiss ειναι γερμανικη και το προιον της λεγεται νεοσολ.δεν επηρεαζει κοραλλια η τους οργανισμους του βραχου,το εφηρμοσα για 6 ημερες το φαρμακο συνιστα απο 5-8 ημερες βγαζοντας εντελως τον ανθρακα αυτες τις ημερες και το σκιμμερ για καποιες ωρες εκτος λειτουργιας.αφου περασαν αυτες οι ημερες ξανατοποθετησα ανθρακα και σκιμμερ σε πληρη λειτουργια και εκανα μια γεναια αλλαγη νερου.δεν ειδα να υπαρχει καποιο προβλημα με κοραλλια η ασπονδυλα σαλιγκαρια ερημιτη και την αλλη εβδομαδα θα τποθετησω ενα κλοουνακι

περιμενω βεβαια και την λαμπα uv που εχω παραγγειλει 15 βατ για 95 λιτρα ενυδρειο.μολις μπει και το ψαρακι θα σας ενημερωσω αν το φαρμακο εχει κανει δουλεια

παντως κοστιζει 14 ευρω και δεν εχει επιπτωση οποτε μονο καλο μπορει να κανει

υπαρχει και το μιξαζιν απο οτι μου ειπαν αλλα αυτο προκαλει προβλημα στα κοραλλια

δοκιμασε το παντως αυτο της πραις-νεοσολ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Κ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΠΕΡΕΣΑΝ!!!!!!!!!! :P;) ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΑ ΕΞΗΣ...UV ΛΑΜΠΑ ΝΑ ΚΑΙΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!ΣΚΟΡΔΟ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΝΕΒΑΣΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟΥΣ 29!ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΑΛΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΓΙΑ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟΥΣ 1,011 (ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΗ ΦΟΒΗΘΗΚΑ!!)ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΑ ΣΤΟΥΣ 1,021 ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΟ OODINEX!!MEΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΝΘΡΑΚΑ Κ ΤΟ SKIMMER ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟΥΣ 1,023!!ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ :bowdown::bowdown: !!!!ΣΕ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙ ΣΙΓΟΥΡΙΑ!!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΙ!!!ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΤΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΑ :thumbup::thumbup::thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και παλι

η uv λειτουργουσε οταν εκανες την θεραπεια?

δωσε πληροφοριες για αυτο το οντινεξ,επηρεασε τα κοραλλια?τον βραχο?τιμη?

αν θελεις περιεγραψε με λεπτομερειες την διαδικασια αν ειναι ευκολο καθως και τις συνεπειες

θα βοηθησεις πολυ κοσμο

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!Η UV ΜΟΥ ΕΚΑΙΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Κ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΑΛΑΤΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ!!ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΑΚΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ Κ ΠΡΙΝ OODINEX Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ!!ΣΤΑ ΑΣΠΟΝΔΙΛΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΟ ΚΑΙ ΓΕΝΗΚΑ ΣΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΩΜΑΤΗΣΕ ΠΟΛΙ ΤΟ ΝΕΡΟ!!ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΡΕΣΑΡΕ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ!Ι ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ 8 ΕΥΡΟ!!ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟΑΛΛΑΤΟΤΗΤΑΣ Κ ΦΑΡΜΑΚΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟ ΕΥΤΙΧΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...Η ΥΠΟΑΛΛΑΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟΔΗΝΑΜΟΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΣΙΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΙ Κ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΙΩΣΕ!!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΣΤΗ ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ<ΑΠΟΨΗ> ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΓΕΙΕΣ ΕΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΕΤΡΟΣ!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...