Jump to content

Νέο ξεκίνημα στα Αλάτια....


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά... εδώ και καιρό σκέφτομαι να δημιουργήσω ένα θαλασσινό ενυδρείο, αλλά πάντα το αναβάλω για διάφορους λόγους. Αυτή τη φορά είμαι αποφασισμένος και θα το κάνω. :thumbup::thumbup:

Είμαι ήδη κάτοχος ενός Juwel RIO240 φυτεμένο εδώ και 2 χρόνια. Παρόλαυτα αισθάνομαι ακόμα αρχάριος σε πολλά πράγματα στα ενυδρεία. Έτσι λοιπόν και στο θαλασσινό όσο και αν έχω διαβάσει αισθάνομαι αρκετά μπερδεμένος. Γιαυτό και θα ήθελα να με βοηθήσετε να ξεκινήσω να το φτιάχνω σωστά. Σε πρώτη φάση σκέφτομαι να ξεκινήσω με ένα fish only ενυδρείο και στην συνέχεια βλέπουμε. Έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα να σας θέσω :

  1. Με το RIO240 θα κάνω δουλειά ή μήπως να σκεφτώ την αγορά ενός νέου ενυδρείου με υπερχείλιση ??? Η ιδέα του sump μου αρέσει. Έχω δέι ένα ενυδρείο το VITREA AQUARIUM LIFE 44 που έχει έτοιμη την υπερχείλιση για sump, ή να κάνω παραγγελία νέα κατασκευή (τί κόστος θα έχει περίπου για 120x50x60). Τί με συμβουλεύετε ?? :)
  2. Σε ένα Fish only ενυδρείο μπορώ να βάλω ανεμώνες nemo κτλ ή όχι ??? Δηλαδή στο fish only δέν μπαίνουν καθόλου Κοράλια ??
  3. Τί θα πρέπει να προσέξω για την σωστή δημιουργία του ενυδρείου, ώστε να μην έχω προβλήματα στο μέλλον??

Ελπίζω να μήν σας κούρασα απλά είμαι ενθουσιασμένος με την ιδέα ότι θα το ξεκινήσω :rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στην θαλασσινή μας παρέα

ξεκινα ένα καλό διάβασμα στα παρακάτω άρθρα , και ότι χρειαστείς μας ρωτάς.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4392

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Navi τα έχω διαβάσει καθώς και πολλά άλλα άρθρα.

Αυτό που δέν έχω καταλάβει είναι άν μπορώ να βάλω κάποια ανεμώνη σε ένα fish only ενυδρείο. Λόγω χρόνου αλλά και κόστους, δέν μπορώ να πάω πρός reef. Έχω τρομάξει με όλα αυτά που έχω διαβάσει σχετικά με τα reef. Παρόλαυτά δέν θα μ'άρεσε και ένα ενυδρείο μόνο με σκέτο βράχο. Γιαυτό και λέω άν μπορώ να βάλω κάποια ανεμώνη ή κάτι άλλο για ζωντάνια πάνω στον βράχο.

Επίσης το ενυδρείο VITREA AQUARIUM LIFE 44 κάνει για αυτό που θέλω ???

σας πρήζω... το ξέρω :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εδώ η απάντηση................

:)

Fish only ενυδρεία



του Θανάση Μπαλάσκα

Η τροπικές θάλασσες απαρτίζονται από δεκάδες πανέμορφα ψάρια αλλά μια μεγάλη ομάδα από αυτά ενώ ζούνε στο τροπικό ύφαλο(reef) θα ήταν καταστροφικά για το πολύτιμο reef ενυδρείο μας είτε λόγο του ότι στην φύση τρέφονται με κοράλλια και ασπόνδυλα είτε κάποια άλλα διότι τρέφονται με μικρά ψάρια.............

Link to comment
Share on other sites

:):rolleyes: είχα την ελπίδα ότι την ανεμώνη δέν θα την τρώνε τα σκασμένα :hysterical: ... Οπότε το ξεχνάμε το fish only.

Αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ είναι η ανεμώνη με τους nemo. Οπότε θα μπορούσα ας πούμε να βάλω : βράχο, 2-3 ανεμώνες μαζί με nemο και άλλα 3-4 ψαράκια??

Άρα για να καταλάβω, άν είναι να βάλω ανεμώνη πάω για reef...

Link to comment
Share on other sites

1. Με το RIO240 θα κάνω δουλειά ή μήπως να σκεφτώ την αγορά ενός νέου ενυδρείου με υπερχείλιση ??? Η ιδέα του sump μου αρέσει. Έχω δέι ένα ενυδρείο το VITREA AQUARIUM LIFE 44 που έχει έτοιμη την υπερχείλιση για sump, ή να κάνω παραγγελία νέα κατασκευή (τί κόστος θα έχει περίπου για 120x50x60). Τί με συμβουλεύετε ??

Το RIO πιστευω οτι ειναι μια χαρα εγω αυτο θα κρατουσα κ μιας κ το ξεκινας τωρα θα εκανα τρυπα για υπερχειλιση αν γινει σωστα δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα, αν σκεφτεσαι να παραγγειλεις παρε προσφορες απο διαφορα καταστηματα κ το καλο ειναι οτι θα το κανεις οπως θες κ σε βολευει, το κοστος δεν ειναι υπερβολικο.

2. Σε ένα Fish only ενυδρείο μπορώ να βάλω ανεμώνες nemo κτλ ή όχι ??? Δηλαδή στο fish only δέν μπαίνουν καθόλου Κοράλια ??

Κανονικα οχι μιας κ ειναι fish only αλλα αν δεν βαλεις ψαρια που θα τα ενοχλουν τοτε μπορει να βαλεις καποια κ την ανεμωνη, αρκει να εχεις ενα πλανο με το τι ψαρια θα φιλοξενησεις ωστε να ξερεις ποια ειναι λιγο ατιθασα με τα κοραλια.

3. Τί θα πρέπει να προσέξω για την σωστή δημιουργία του ενυδρείου, ώστε να μην έχω προβλήματα στο μέλλον??

Θα πρεπει να στησεις καλα το οποιο ενυδρειο να ειναι λειτουργικο κ με το sump που θελεις η βαση να ειναι καταλληλη να αντεξει το βαρος καθως κ την ηλεκτρολογικη εγκατασταση γιατι τα καλωδια ειναι πολλα φιλε μου.

ΥΓ. Τι ειναι αυτο που διαβασες και σε εχει τρομαξει σχετικα με τα reef ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... εδώ και καιρό σκέφτομαι να δημιουργήσω ένα θαλασσινό ενυδρείο, αλλά πάντα το αναβάλω για διάφορους λόγους. Αυτή τη φορά είμαι αποφασισμένος και θα το κάνω. :thumbup::thumbup:

Είμαι ήδη κάτοχος ενός Juwel RIO240 φυτεμένο εδώ και 2 χρόνια. Παρόλαυτα αισθάνομαι ακόμα αρχάριος σε πολλά πράγματα στα ενυδρεία. Έτσι λοιπόν και στο θαλασσινό όσο και αν έχω διαβάσει αισθάνομαι αρκετά μπερδεμένος. Γιαυτό και θα ήθελα να με βοηθήσετε να ξεκινήσω να το φτιάχνω σωστά. Σε πρώτη φάση σκέφτομαι να ξεκινήσω με ένα fish only ενυδρείο και στην συνέχεια βλέπουμε. Έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα να σας θέσω :

  1. Με το RIO240 θα κάνω δουλειά ή μήπως να σκεφτώ την αγορά ενός νέου ενυδρείου με υπερχείλιση ??? Η ιδέα του sump μου αρέσει. Έχω δέι ένα ενυδρείο το VITREA AQUARIUM LIFE 44 που έχει έτοιμη την υπερχείλιση για sump, ή να κάνω παραγγελία νέα κατασκευή (τί κόστος θα έχει περίπου για 120x50x60). Τί με συμβουλεύετε ?? :)
  2. Σε ένα Fish only ενυδρείο μπορώ να βάλω ανεμώνες nemo κτλ ή όχι ??? Δηλαδή στο fish only δέν μπαίνουν καθόλου Κοράλια ??
  3. Τί θα πρέπει να προσέξω για την σωστή δημιουργία του ενυδρείου, ώστε να μην έχω προβλήματα στο μέλλον??

Ελπίζω να μήν σας κούρασα απλά είμαι ενθουσιασμένος με την ιδέα ότι θα το ξεκινήσω :rolleyes::hysterical:

IMO Θα ξεκινουσα με custom ενυδρειο με Sump οπωσδηποτε. Καλο ειναι να ξεκαθαρισεις απο τωρα τι θα ηθελες να κανεις γιατι διαφερει λιγο η προσεγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Μάλλον θα πάω σε κάποιο custom made ενυδρείο με sump κτλ. Είναι πιστεύω καλύτερα απο το να τρυπήσω αυτό που έχω και να μπώ σε περιπέτειες. Αυτό που θέλω σαν αποτέλεσμα είναι κάποιες ανεμώνες με nemo (αρέσουν στην γυναίκα μου, και θα γλυτώσω απο την γκρίνια) καθώς και υπόλοιπα ψαράκια όπως yellow tang κτλ. τώρα από κοράλια κάποια εύκολα και βλέπουμε.

Το μέγεθος θα είναι περίπου 120x50x60. Τι ψαράκια μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα ?? Από εξοπλισμό τί θα χρειαστώ ακριβώς? skimmer? UV? Α.Ο.?

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με το reef Που θες να κανεις ειναι και τα αναλογα εξοδα, δεν σημαινει οτι επιδει ειναι ρεεφ θα κοστισει και πολυ παραπανω απο ενα fish only για αυτο που θες το κοστος δεν ειναι μεγαλο η εστω πολυ μεγαλυτερο απο το fish only.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έφτιαξα πρόχειρα ένα σχεδιάγραμα με το πώς φαντάζομαι το ανυδρείο. Θα είναι 360 λίτρα και 140 λίτρα το sump. Αν έχω κάνει κάτι λάθος πείτε μου να το διορθώσω.... Φυσικά αφού θα γίνει το βήμα άς γίνει σωστά με μελλοντική προοπτική τα συστήματα να μπορούν να αντέξουν μεγαλύτερο πληθυσμό ψαριών καθώς και κοραλιών.

Με τα δεδομένα αυτά έχω τις εξής απορίες :) :

1. Τι φώς θα πρέπει να βάλω? Metal Halide ή Τ5? Πόσα Watt χρειάζονται για 60εκ βάθος ?? :hysterical:

2. Στα λίτρα αυτά ποιό skimmer να προτιμήσω ?

3. Για την κυκλοφορία του νερού έχω σχεδιάσει δύο αντλίες οι οποίες θα ρουφάνε το νερό από την βάση του ενυδρείου και θα το διαχέουν μέσα απο δύο τρύπες που θα ανοιχτούν στο τζάμι του ενυδρείου. Οι αντλίες θα είναι Eheim 1262 με 3400 l/h. Είναι πολλά ή λίγα ?

4. Για την αντλία μέσα στο sump τί μου προτείνετε ?

5. Με την λογική ότι το ενυδρείο θα είναι κλειστό στο πάνω μέρος του και όχι ανοικτό, το chiller θα πρέπει να είναι για περισσότερα λίτρα, ώστε να ψύχει γρηγορότερα το νερό?

6. Μιά καλή λάμπα UV στα 36W όπως τις Aqua Medic Helix Max είναι οκ?

7. Το www.aquaristic.net είναι αξιόπιστο? Τα προιόντα καλύπτονται απο εγγύηση? :rolleyes:

Το ξέρω παιδιά σας κούρασα, απλά θέλω να ξέρω κατα πόσο μπορώ να κάνω και εγώ κάποια πράγματα, γιατί τα λεφτά είναι πολλά... και οι καιροί δύσκολοι.

post-7023-1244367047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έφτιαξα πρόχειρα ένα σχεδιάγραμα με το πώς φαντάζομαι το ανυδρείο. Θα είναι 360 λίτρα και 140 λίτρα το sump. Αν έχω κάνει κάτι λάθος πείτε μου να το διορθώσω.... Φυσικά αφού θα γίνει το βήμα άς γίνει σωστά με μελλοντική προοπτική τα συστήματα να μπορούν να αντέξουν μεγαλύτερο πληθυσμό ψαριών καθώς και κοραλιών.

Με τα δεδομένα αυτά έχω τις εξής απορίες :) :

1. Τι φώς θα πρέπει να βάλω? Metal Halide ή Τ5? Πόσα Watt χρειάζονται για 60εκ βάθος ?? :hysterical:

2. Στα λίτρα αυτά ποιό skimmer να προτιμήσω ?

3. Για την κυκλοφορία του νερού έχω σχεδιάσει δύο αντλίες οι οποίες θα ρουφάνε το νερό από την βάση του ενυδρείου και θα το διαχέουν μέσα απο δύο τρύπες που θα ανοιχτούν στο τζάμι του ενυδρείου. Οι αντλίες θα είναι Eheim 1262 με 3400 l/h. Είναι πολλά ή λίγα ?

4. Για την αντλία μέσα στο sump τί μου προτείνετε ?

5. Με την λογική ότι το ενυδρείο θα είναι κλειστό στο πάνω μέρος του και όχι ανοικτό, το chiller θα πρέπει να είναι για περισσότερα λίτρα, ώστε να ψύχει γρηγορότερα το νερό?

6. Μιά καλή λάμπα UV στα 36W όπως τις Aqua Medic Helix Max είναι οκ?

7. Το www.aquaristic.net είναι αξιόπιστο? Τα προιόντα καλύπτονται απο εγγύηση? :rolleyes:

Το ξέρω παιδιά σας κούρασα, απλά θέλω να ξέρω κατα πόσο μπορώ να κάνω και εγώ κάποια πράγματα, γιατί τα λεφτά είναι πολλά... και οι καιροί δύσκολοι.

1.Αναλογα τη θελεις να βαλεις μεσα εγω παντος θα προτιμούσα ενα συνδιασμο MH+T5 μαζι.

2.Υπαρχουν αρκετες εταιριες εγω θα εβαζα της H&S η Deltec.

3.Ειναι λιγο θες ακομα τοσο τουλαχιστον.

4. Μια απο 2500λ/h

5.(αν ειναι κλειστω ξεχνας τις mh που λεγαμε) το chiller καλο ειιναι ναι ειναι μεγαλυτερο απο τα L του ενυδρειου για να μη δουλευει συνεχεια(για να δουλευει και ακομα καλυτερα χρειαζεται εξωτερικη εγκατασταση).

6.Μια χαρα ειναι.

7. Το aquaristic ειναι αξιοπιστο. Οσο για τις εγγυησεις απλα πρεπει να μπεις στην διαδικασια να το στειλεις σε αυτους πισω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1.Αναλογα τη θελεις να βαλεις μεσα εγω παντος θα προτιμούσα ενα συνδιασμο MH+T5 μαζι.

2.Υπαρχουν αρκετες εταιριες εγω θα εβαζα της H&S η Deltec.

3.Ειναι λιγο θες ακομα τοσο τουλαχιστον.

4. Μια απο 2500λ/h

5.(αν ειναι κλειστω ξεχνας τις mh που λεγαμε) το chiller καλο ειιναι ναι ειναι μεγαλυτερο απο τα L του ενυδρειου για να μη δουλευει συνεχεια(για να δουλευει και ακομα καλυτερα χρειαζεται εξωτερικη εγκατασταση).

6.Μια χαρα ειναι.

7. Το aquaristic ειναι αξιοπιστο. Οσο για τις εγγυησεις απλα πρεπει να μπεις στην διαδικασια να το στειλεις σε αυτους πισω. :thumbup:

ευχαριστώ φίλε salamander για τις απαντήσεις σου... θα μπούν σιγά σιγά κοράλια κτλ οπότε θα χρειαστώ έναν καλό φωτισμό αργά η γρήγορα. Τα περισσότερα φωτιστικά που έχω δεί είναι συνδιασμός από MH και Τ5. Για το ύψος μου 60 εκ. σε τί Watt θα είμαι οκ στην περίπτωση που πάμε για ένα reef??

Σχετικά με το skimmer το Deltec AP600 θα έιναι οκ ??

Eheim 1262 με 3400 l/h είναι λίγα?? Πόσα χρειάζονται δηλαδή? Έχω την εντύπωση ότι η 1262 είναι η μεγαλύτερη της ΕΗΕΙΜ.

Έχεις δίκιο στο να κλείσω το ενυδρείο απο πάνω, απλά φοβάμαι επειδή θα το φτιάξω να είναι κλειστό με γυψοσανίδες κτλ μήν έχω πρόβλημα με την εξάτμιση του νερού δηλαδή την υγρασία. Μπορεί εδώ να σκεφτώ κάποιο τρόπο με ανεμηστήρες για να διώχνει την ζέστη.

Σχετικά με την υπερχίληση, άν για πάραδειγμα βάλω μία αντλία στα 2500λ/h sto sump για να γυρίζει το νερό στο ενυδρείο, λογικά θα πρέπει να υπολογίσω αυτά τα λίτρα να φεύγουν πάντα και απο την υπερχίλιση του ενυδρείου. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να υπολογίσω τα λίτρα που θα φεύγουν απο τη υπερχιλιση??

Thx

Link to comment
Share on other sites

1.Αναλογα τη θελεις να βαλεις μεσα εγω παντος θα προτιμούσα ενα συνδιασμο MH+T5 μαζι.

2.Υπαρχουν αρκετες εταιριες εγω θα εβαζα της H&S η Deltec.

3.Ειναι λιγο θες ακομα τοσο τουλαχιστον.

4. Μια απο 2500λ/h

5.(αν ειναι κλειστω ξεχνας τις mh που λεγαμε) το chiller καλο ειιναι ναι ειναι μεγαλυτερο απο τα L του ενυδρειου για να μη δουλευει συνεχεια(για να δουλευει και ακομα καλυτερα χρειαζεται εξωτερικη εγκατασταση).

6.Μια χαρα ειναι.

7. Το aquaristic ειναι αξιοπιστο. Οσο για τις εγγυησεις απλα πρεπει να μπεις στην διαδικασια να το στειλεις σε αυτους πισω. :thumbup:

5....

Γιτί το λές αυτό;.....κλειστό είναι και το δικό μου με Mh+T5...και πάει μιά χαρά.

Link to comment
Share on other sites

5....

Φαντάζομαι ενοείς κλειστό με καπάκια φορμάικας, γιατί κλειστό απλά με τζάμια-καπάκια δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο πιστεύω BigBlue...το καπάκι όπως είπα και ποιό πάνω μάλλον θα το κάνω "κλειστό" (θα μπορεί να βγαίνει) για να μην έχω μεγάλη εξάτμιση του νερού καθώς και ύπραξη υγρασίας σε ένα χώρο κλειστό όπου θα είναι πάνω απο το ενυδρείο. Φαντάζομαι ότι η λάμπες θα βγάζουν την άλλη ζέστη οπότε ένα καλό chiller μπορεί λύσει το πρόβλημα. :thumbup:

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι η λειτουργία των φωτιστικών. Διάβασα ότι η αναλογία είναι 1 watt ανά λίτρο, καθώς και 2 watt ανά λίτρο. Άρα εγώ θέλω συνολικό φωτισμό περίπου από 600W έως 1200W ??? :bowdown:

Μου πρότειναν ένα φωτιστικό της Aqua Medic (δέν θυμάμαι ποιό μοντέλο) είχε 2 λάμπες MHκαι άλλες 2 Τ5 μπλέ. Ήθελα να ρωτήσω καταρχάς άν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για κάτι τέτοιο ή υπάρχει κάποια άλλη λύση ποιό φτηνή?

Χαζή ερώτηση :bowdown: : Γιατί υπάρχει και Τ5 στο συγκεκριμένο φωτιστικό ?? Μόνο η MH δέν κάνουν? ή κάνουν άλλη δουλειά ??

Επίσης άν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σχετικά με την υπερχίληση, άν για πάραδειγμα βάλω μία αντλία στα 2500λ/h sto sump για να γυρίζει το νερό στο ενυδρείο, λογικά θα πρέπει να υπολογίσω αυτά τα λίτρα να φεύγουν πάντα και απο την υπερχίλιση του ενυδρείου. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να υπολογίσω τα λίτρα που θα φεύγουν απο τη υπερχιλιση?? :thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο πιστεύω BigBlue...το καπάκι όπως είπα και ποιό πάνω μάλλον θα το κάνω "κλειστό" (θα μπορεί να βγαίνει) για να μην έχω μεγάλη εξάτμιση του νερού καθώς και ύπραξη υγρασίας σε ένα χώρο κλειστό όπου θα είναι πάνω απο το ενυδρείο. Φαντάζομαι ότι η λάμπες θα βγάζουν την άλλη ζέστη οπότε ένα καλό chiller μπορεί λύσει το πρόβλημα. :thumbup:

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι η λειτουργία των φωτιστικών. Διάβασα ότι η αναλογία είναι 1 watt ανά λίτρο, καθώς και 2 watt ανά λίτρο. Άρα εγώ θέλω συνολικό φωτισμό περίπου από 600W έως 1200W ??? :bowdown:

Μου πρότειναν ένα φωτιστικό της Aqua Medic (δέν θυμάμαι ποιό μοντέλο) είχε 2 λάμπες MHκαι άλλες 2 Τ5 μπλέ. Ήθελα να ρωτήσω καταρχάς άν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για κάτι τέτοιο ή υπάρχει κάποια άλλη λύση ποιό φτηνή?

Χαζή ερώτηση :bowdown: : Γιατί υπάρχει και Τ5 στο συγκεκριμένο φωτιστικό ?? Μόνο η MH δέν κάνουν? ή κάνουν άλλη δουλειά ??

Επίσης άν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σχετικά με την υπερχίληση, άν για πάραδειγμα βάλω μία αντλία στα 2500λ/h sto sump για να γυρίζει το νερό στο ενυδρείο, λογικά θα πρέπει να υπολογίσω αυτά τα λίτρα να φεύγουν πάντα και απο την υπερχίλιση του ενυδρείου. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να υπολογίσω τα λίτρα που θα φεύγουν απο τη υπερχιλιση?? :thumbup::thumbup::bowdown:

Mε 1w /λίτρο θεωρητικά μπορείς να καλύψεις και τα περισσότερο απαιτητικά σε φως κοράλλια.Τα 2 W μάλλον είναι υπερβολή όχι μόνο στην χρησιμότητά τους, αλά και στην τσέπη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοω με ετοιμο καπακι, οχι οτι δεν γινεται απλα πρεπει να το ''χαλασεις''.

επισης σε ενα κλειστο συστημα με Mh εχουμε πολυ υψηλες θερμοκρασιες(εννοειτε πως και να υπαρχει chiller υπαρχει ακομα μεγαλυτερη καταναλωση απο την είδει μεγαλη που κανει το chiller).Και τελος εχω δει συστημα τετοια ,τα οποια οι Mh ειναι πολυ κοντα στο νερο πραγμα που θεωρω κακο για το ενυδρειο.Οποτε να μερικα βηματα που πρεπει να προσεξεις στο εγχείρημα σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοω με ετοιμο καπακι, οχι οτι δεν γινεται απλα πρεπει να το ''χαλασεις''.

επισης σε ενα κλειστο συστημα με Mh εχουμε πολυ υψηλες θερμοκρασιες(εννοειτε πως και να υπαρχει chiller υπαρχει ακομα μεγαλυτερη καταναλωση απο την είδει μεγαλη που κανει το chiller).Και τελος εχω δει συστημα τετοια ,τα οποια οι Mh ειναι πολυ κοντα στο νερο πραγμα που θεωρω κακο για το ενυδρειο.Οποτε να μερικα βηματα που πρεπει να προσεξεις στο εγχείρημα σου.

Τόσο καιρό ψάχνω θέματα που αφρούν τις MH λάμπες. Όντως η εξάτμιση θα έιναι μεγάλη αλλά τίν κάνεις?? Ανγκαστικά θα έχεις το νού σου. Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να γεμίσω με αρκετές Τ5 λάμπες. Όλα τα έτοιμα συστήματα με MH λάμπες έχουν πάνω απο 500€ :thumbup::bowdown: ... γιαυτό και εγώ λέω να πάω σε έναν ηλεκτρολόγο φίλο μου να μου φτιάξει ένα, λόγω ότι το φωτιστικό θα είναι κρυμένο οπότε δέν χρειάζομαι την ομορφιά που έχουν του εμπορίου... :thumbup::thumbup: Το θέμα είναι ότι δέν έχω βρεί λάμπα που να έχει 400W MH και να είναι 14000Κ. Στην Philips και Osram όλες οι λάμπες έχουν 4000Κ-5000Κ. :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αυτοματη αναπληρωση νερου ετσι και θα αλλιως θα χρειαστεί ειτε με t5 ειτε με mh :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να γεμίσω με αρκετές Τ5 λάμπες. Όλα τα έτοιμα συστήματα με MH λάμπες έχουν πάνω απο 500€ ... γιαυτό και εγώ λέω να πάω σε έναν ηλεκτρολόγο φίλο μου να μου φτιάξει ένα, λόγω ότι το φωτιστικό θα είναι κρυμένο οπότε δέν χρειάζομαι την ομορφιά που έχουν του εμπορίου... Το θέμα είναι ότι δέν έχω βρεί λάμπα που να έχει 400W MH και να είναι 14000Κ. Στην Philips και Osram όλες οι λάμπες έχουν 4000Κ-5000Κ.

πάνω σε αυτό το θέμα γνωρίζει κανένας ??

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κάνεις αυτό που λες

λάμπες θα βρεις σε ευρωπαϊκά ιντερνετομάγαζα επώνυμες

η σε κινέζικα με πολύ χαμηλότερη τιμή

υπάρχουν και στη Ελλάδα κινέζικες αλλά δεν ξέρω αν θα βρεις 400αρες

Link to comment
Share on other sites

400W που ? σε ενυδρειο θα τη βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα για που χρειαζεσε την 400w MH που λες ,γιατι για το ενυδρειο που θες να κανεις ειναι πολυ μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...