Jump to content

ΠΕΤΡΕΣ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ??


omegka

Recommended Posts

Ναι για δυο λογους...Πρωτων αμα βαζαμε κιχλιδες Αφρικης ειναι προτιμοτερο να βαλουμε ασβεστολιθο γιατι θελουμε να ανεβασουμε το Ph αλλα και το Gh και το Kh...Οσο αμα επαιρνες εναν βραχο και εκανες αυτο που ειπες θα διμιουργουσες λιγες και αιχμηρες φωλιες..Ειναι προτειμοτερο να παρουμε πετρες περιπου στο μεγεθος μιας ανδρικης γροθιας και να τις τοποθετισουμε με φυσικο και παραλληλα με τροπο ωστε να δημιουργουνται πολλες σπηλιες...

Y.Γ Ευχαριστω Σωκρατη

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι ολιγον τι ειμαι απειρος στο ενυδρειο μπαιnει ..το οτιδηποτε(πετρομα) εκτος των ασβεστολιθικων πετρωματων γιατι ανεβαζουν το ph? ...εγω αν ειχα κυχλιδες θα εψαχνα ενα η δυο μεγαλους βραχους αναλογα παντα με το εμεγεθος του ενυδρειο με ενα σφυρι και ενα καλεμι θα ''πελεκουσα'' πανω μικρες κρυψωνες για τα ψαρακια (ειναι λαθος αυτο?) :)

Βάζουμε ασβεστολιθικές αλλά μπορούμε να προσθέσουμε μαζί με τις ασβεστολιθικές και άλλα πετρώματα αυτό που έχει μεγάλη σημασία για μένα έιναι να ΜΗΝ είναι αιχμηρές.Κατα καιρούς φίλοι προσθέτουν λάβα ,η οποία απο την μιά δεν την βλεπουμε στο βιότοπο των αφρικάνων και απο την άλλη είναι αιχμηρή.Αυτό που λές με το καλέμι θα έλεγα οτι είναι τζάμπα κόπος.Υπάρχουν φεγγαρόπετρες έτοιμες απο τη φύση και βέβαια όπως αναφέρει και ο Dias πιο πάνω θα κολλήσεις τις πέτρες μεταξύ τους με στόχο σπηλιές και περάσματα.

πέτρα moon stone http://www.votsalo.net/diakosmitika.asp?CatID=9#

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ omegka λάβε υπόψιν σου τις διαστάσεις του ενυδρείου που θέλεις να στήσεις και κοίταξε ιδέες απο aquascaping για αφρικάνικα στο forum για να πάρεις ιδέες.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε ασβεστολιθικές αλλά μπορούμε να προσθέσουμε μαζί με τις ασβεστολιθικές και άλλα πετρώματα αυτό που έχει μεγάλη σημασία για μένα έιναι να ΜΗΝ είναι αιχμηρές.Κατα καιρούς φίλοι προσθέτουν λάβα ,η οποία απο την μιά δεν την βλεπουμε στο βιότοπο των αφρικάνων και απο την άλλη είναι αιχμηρή.Αυτό που λές με το καλέμι θα έλεγα οτι είναι τζάμπα κόπος.Υπάρχουν φεγγαρόπετρες έτοιμες απο τη φύση και βέβαια όπως αναφέρει και ο Dias πιο πάνω θα κολλήσεις τις πέτρες μεταξύ τους με στόχο σπηλιές και περάσματα.

πέτρα moon stone http://www.votsalo.net/diakosmitika.asp?CatID=9#

:)

ευχαριστω πολυ για ολες της πληροφοριες Σωκρατη ευχαριστω και εσενα Koing Koing φιλε μου! :hysterical::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση ,μήπως έπρεπε να χρησιμοποιήσω τη λέξη βότσαλο και οχι κροκάλες , http://www.votsalo.net/diakosmitika.asp?CatID=1

:)

Δυο φορτηγα ειχα μαζεψει απο Ωροπο.... :rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...