Jump to content

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ(ιστορια)


perlas

Recommended Posts

καλησπερα και απο εμένα είμαι 18 χρονων με λένε κώστα αποφάσησα επιτελους μετα απο 1 μηνα στο site να ποστάρω και να μοιραστω μαζι σας τις εμπειριες μου σαν νεος και ωραιος!! χομπιστας

η ιστορια ξεκιναει απο μικρος ο πατερας μου είχε ένα ενυδρειο αλλα δυστυχως οπως πάρα πολλά άτομα δεν είχε καλη πληροφορηση ή ήταν ελειπής ή παραπληροφορηση με αποτέλεσμα να έχανε πολλα ψάρια και τα παρατησε, έτσι εδώ και 2 μήνες παρολο που έχω εξεταστική!(αλο καπέλο αυτο) διαβάζω ανελειπως 4 βιβλια με τροπικα ενυδρεια στην αρχή είχα ένα κεφάλη καζάνι αλλα τώρα τα βασικά τα ξέρω και επίσης με βοήθησε πολύ το internet και να με και εγώ εδώ στην παρεα σας

έχω ενα ενυδρειο 120λτ ΔΙΥ απο εμένα φυσικα με σηλικόνη για ενυδρειακή χρήση πάχως τζαμιου 8χλ και πάτος 10χλ(για ασφαλεια πανω απο ολα) κοντρες πανω κατω μπλα μπλα μπλα και αυτοσχεδιο καπακι ολα τα υλικα δεν απελευθερωνουν τοξικα στο νερό είναι ουδετερα

ειμαι απο θεσσαλονίκη και αποφασησα να κανώ τον τύπο ενυδρειου βιοτοπο malawi αν και δεν ενδικνιετε για αρχαριο αλλα πιστευω μπορω

αυτην την στιγμη βρισκομαι στο στρωσιμο του με 1 βιολογικο φιλτρο της eheim 2215 και 1 εσωτερικό μικρο 660λτ/ώρα μηχανικό

100w θερμαντηρα αν θυμαμαι καλα παει 1w ανα λιτρο και 0,5w σε θερμενομενο χώρο δηλαδη σε ένα σπιτι

έβαλα 15 κιλα άμμο ποταμίσια ανοιχτη καφέ την αποστήρωσα με βρασιμο αλλα πριν τιν βαλω στο ενυδρειο την αφησα σε λεκανη με συνεχής αλλαγες νερου και το μικρο μηχανικο φίλτρο να δουλεύει και μετα την τοποθέτησα μέσα. κρυσταλινο νερο όλα τελεια!! διακοσμιτικα διαφορες πετρες περασμενες με βερνικι νερου ουδετερο με περιεκτικοτιτα 1/10 γιατι να τις "μονωσω".

προς τ παρον έχω ολά τα τεστ της API μεμονομενα ακομα και fe kai καλιο. το νερο για να δω αν είναι αξιόπιστα τα τεστακια το πήγα στο πανεπιστημιο και στο χημείο του κρατους κα το έκανα χημική ανάλυση ένταξει ήταν με μικρες αποκλίσεις(λογικο είναι )

τώρα τιμες έχω 8ph 11gh 15kh

επισης αμωνια 0

νιτρικα 2.1

νιτρωδη 1

(το στρωσιμο διάλεξα και τους 2 τροπους και μπολιασμα απο έναν γνωστο που έχει psaria apo tin limni malawi αλλα και με έτοιμα βακτηριδια)

ειμαι ακομα στο στρωσιμο λογικες μου φενονται οι τιμες το ph το ανέβασα με σοδα φαγητου απο εδω μέσα το διαβασα

επισης έχω κανει και 2 ΔΙΥ ΤΟ ΈΝΑ ΕΊΝΑΙ σύστημα ψύξης θέρμανσης με ανεμιστηρακια με τον controler c915 απο τον φίλο με το rio 180 με την τέλεια παρουσιαση και το background 3d παλι απο παρουσιαση απο τοπικ εδω μεσα.

ολα μια χαρα σορρυ που σας επριξα αλλα θέλω να λέω ακριβως τι κάνω για να με προιδοποιητε και να με βοηθήσετε να γίνω καλύτερος

δεκτές όλες οι παρατηρησεις επισης μέσα στο ενιδρειο θα μπουνε 2 είδη το πολύ γιατι ξέρω είναι μικρο για ψάρια αφρικανικα

photo σε κανα 2 βδομαδες γιατι θέλω να παρω καμια καλη μηχανη!!(φωτογραφικη εννοειτε χαχα)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και απο μένα!

Υ.Γ.:Δεν ήταν και τόσο δύσκολο τελικά εε; :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλως ηρθες και απο εμενα....Ειχα τα ιδια μυαλα με εσενα... :):rolleyes: Αλλα πριν λιγο καιρο με απετρεψαν απο το να κανω ενυδριο με Malawi..Ο λογος ειναι πως σε 120 λιτρα μπορεις να κρατησεις μονο ενα ειδος σε ενα χαρεμι(1αρσ+3θυλ) και αυτα οσο ειναι μικρα..Πριν φτασουν στο τελικο μεγεθος θα πρεπει να τα αλλαζεις με νεα μικρα γιατι ο χωρος θα τους ειναι λιγος...Απο θεμα φιλτραρινσης εισαι αψογος...Τωρα για την αμμο εχω καποιες αμφιβολιες γιατι η ποταμισια αμμος συνηθως "λασπωνει" και σε αυτην την περιπτωση δεν ειναι καταληλη.Γιατι οι κιχλιδες καθαριζουν τα βρανχια τους ρουφωντας αμμο...Για τις πετρες δεν νομιζω να χρειαζοταν να την λουστραρεις αλλα αμα σου αρεσουν πιο πολυ και δεν επειρεαζουν το νερο εισαι ΟΚ...Αυτο που πρεπει αν ξερεις για τις πετρες ειναι πως δεν πρεπει να ειναι εχμηρες γιατι μπορει να τραυματιστουν τα ψαρια.Και καλο ειναι να ειανι ασβεστοληθικες(στην περιπτωση σου δεν παιζει ρολο γτ ειναι λουστραρισμενες)...Γενικα ο εξοπλισμος σου ειναι πολυ καλος και εχει προδιαγραφες μαζι με την αναλογη αγαπη να εξελιχθει το ενυδριο σου σε εναν ομορφο βιοτοπο...Εγω θα σου προτεινα σε αυτα τα λιτρα(οπως και τα δικα μου) να κοιταξεις σε νανοκιχλιδες απο την λιμνη Tanganyika...Μπορει να μην σε ελκει τοσο πολυ τωρα που εισαι πορωμενος με την Malawi αλλα αμα διαβασεις για αυτη θα δεις ειναι πολυ ενδιαφερον...Αμα σου αρεσουν και οι πετρες(οπως και εμενα) υπαρχουν και πετροκιχλιδες στην Tanganyika.....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου :)

Κάλη περίπτωση γία λίγα λίτρα είναι Neolaprologous multifasciatus.¨Ολα θα πάνε καλά ,περιμένουμε photo!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλως ηρθες και απο εμενα....Ειχα τα ιδια μυαλα με εσενα... :):rolleyes: Αλλα πριν λιγο καιρο με απετρεψαν απο το να κανω ενυδριο με Malawi..Ο λογος ειναι πως σε 120 λιτρα μπορεις να κρατησεις μονο ενα ειδος σε ενα χαρεμι(1αρσ+3θυλ) και αυτα οσο ειναι μικρα..Πριν φτασουν στο τελικο μεγεθος θα πρεπει να τα αλλαζεις με νεα μικρα γιατι ο χωρος θα τους ειναι λιγος...Απο θεμα φιλτραρινσης εισαι αψογος...Τωρα για την αμμο εχω καποιες αμφιβολιες γιατι η ποταμισια αμμος συνηθως "λασπωνει" και σε αυτην την περιπτωση δεν ειναι καταληλη.Γιατι οι κιχλιδες καθαριζουν τα βρανχια τους ρουφωντας αμμο...Για τις πετρες δεν νομιζω να χρειαζοταν να την λουστραρεις αλλα αμα σου αρεσουν πιο πολυ και δεν επειρεαζουν το νερο εισαι ΟΚ...Αυτο που πρεπει αν ξερεις για τις πετρες ειναι πως δεν πρεπει να ειναι εχμηρες γιατι μπορει να τραυματιστουν τα ψαρια.Και καλο ειναι να ειανι ασβεστοληθικες(στην περιπτωση σου δεν παιζει ρολο γτ ειναι λουστραρισμενες)...Γενικα ο εξοπλισμος σου ειναι πολυ καλος και εχει προδιαγραφες μαζι με την αναλογη αγαπη να εξελιχθει το ενυδριο σου σε εναν ομορφο βιοτοπο...Εγω θα σου προτεινα σε αυτα τα λιτρα(οπως και τα δικα μου) να κοιταξεις σε νανοκιχλιδες απο την λιμνη Tanganyika...Μπορει να μην σε ελκει τοσο πολυ τωρα που εισαι πορωμενος με την Malawi αλλα αμα διαβασεις για αυτη θα δεις ειναι πολυ ενδιαφερον...Αμα σου αρεσουν και οι πετρες(οπως και εμενα) υπαρχουν και πετροκιχλιδες στην Tanganyika.....

ευχαριστω παιδια καλως σας βρηκα επισης δεν ειναι κακη ιδεα φιλε μου koing ακομα ψαχνωμε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:):rolleyes: Aπλα με το που σε ακουσα..Λεω αυτος ειναι δικος μου....:hysterical:

ασε μεγαλη πορωση τα είδα μεσα σε 1000Λτ ενυδρειο με sump και τα επεξα 4 κοπαδια ειχε και μου εκαναν τρελη εντυπωση τα labidos αλλα οσο ψαχνομαι συνεχως μαθαινω ετσι γεραααα...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες :)

Προτεινω θερμαντηρα 100W για το ενυδρειο σου.

Οχι λουστραρισμα τις πετρες.

Τουμπανο το εφτιαξες το ενυδρειο.

Αν ειναι 1 μετρο μηκος ισως μπορει να δοκιμασεις 1 χαρεμακι labidos 1+3.

Τσιμπα το πεχα 0,2 ακομα πανω και το gH 5 μοναδες πιο πανω.

Αν αλλαξεις την αμμο κοιτα για αραγωνιτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες :)

Προτεινω θερμαντηρα 100W για το ενυδρειο σου.

Οχι λουστραρισμα τις πετρες.

Τουμπανο το εφτιαξες το ενυδρειο.

Αν ειναι 1 μετρο μηκος ισως μπορει να δοκιμασεις 1 χαρεμακι labidos 1+3.

Τσιμπα το πεχα 0,2 ακομα πανω και το gH 5 μοναδες πιο πανω.

Αν αλλαξεις την αμμο κοιτα για αραγωνιτη.

100w θερμαντηρα αν θυμαμαι καλα παει 1w ανα λιτρο και 0,5w σε θερμaiνομενο χώρο δηλαδη σε ένα σπιτι

εγώ έχω 100αρι επισης τις πετρες με λουστρο λεω να της βγαλω προτιμο τις φισικες θα βαλω απο ασβεστολιθο να έχω και ψηλα το ph(ελενχομενο παντα)

ο αραγωνίτης φένεται φυσικός? έχω μια απορία πολλά άτομα το προτήνουν έχει καποιες ιδιοτητες???

Link to comment
Share on other sites

100w θερμαντηρα αν θυμαμαι καλα παει 1w ανα λιτρο και 0,5w σε θερμaiνομενο χώρο δηλαδη σε ένα σπιτι

εγώ έχω 100αρι επισης τις πετρες με λουστρο λεω να της βγαλω προτιμο τις φισικες θα βαλω απο ασβεστολιθο να έχω και ψηλα το ph(ελενχομενο παντα)

ο αραγωνίτης φένεται φυσικός? έχω μια απορία πολλά άτομα το προτήνουν έχει καποιες ιδιοτητες???

Ναι σκληραινει το νερο...Βεβαια μπορεις αμα δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις αραγωνιτη να βαλεις αμμο θαλασσης απο καποια μαντρα...Με ενα καλο πλησυμο δεν εχει προβλημα.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...