Jump to content

Οι γαριδουλες μου.


Recommended Posts

Ας κανω κι εγω μια παρουσιαση με πλουσιο φωτογραφικο υλικο απο τις αγαπημενες μου γαριδουλες.

Εχω στα 300 λιτρα φυτεμενο, 3 ειδη ..προς το παρον. 10 Αμανο (Caridina multidentata), 5 Red nose (Caridina gracilirostris) και 200 + Red cherry shrimp (Neocaridina heteropoda "red"). Θα ηθελα να βαλω μερικα ακομα ειδη στο μελλον , οπως tiger, babaulti και ninja , μιας και κανενα απο αυτα τα ειδη δεν υβριδιζουν μεταξυ τους.

Εχω παρα πολλες φωτογραφιες με τις γαριδες μου και δυσκολευτηκα να διαλεξω μερικες που θεωρω καλυτερες..

Ιδου λοιπον το γαριδο-μποστανι μου :)

post-6932-1243988003_thumb.jpgpost-6932-1243988031_thumb.jpgpost-6932-1243988056_thumb.jpgpost-6932-1243988081_thumb.jpgpost-6932-1243988108_thumb.jpgpost-6932-1243988124_thumb.jpgpost-6932-1243988139_thumb.jpgpost-6932-1243988172_thumb.jpgpost-6932-1243988209_thumb.jpgpost-6932-1243988240_thumb.jpgpost-6932-1243988270_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπραβο!!!!!!!!

Παρα πολυ ωραίο.

Και οι γαριδουλες σκίζουν.

Βαλε και κανενα σαλιγκαράκι μεσα διαφόρων χρωμάτων να παιξεις με τα χρωματα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο Raven , ειναι υπεροχο , βαλε μας και αλλες φωτο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί μας το κάνεις αυτό ???

Να πάμε κι εμείς να φτιάξουμε φυτεμένο 300 λίτρα να το γεμίσουμε με τις γαρίδες μας αφρικάνοι άνθρωποι !!

:):rolleyes::hysterical::thumbup:

Πάντα όμορφα και αξιοζήλευτα τα κατορθώματά σου Raven !

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Είναι τέλειες. Μπράβο.

Μπορουν να μπουν τέτοιες γαρίδες σε ενυδρείο με ζωοτόκα?

Link to comment
Share on other sites

Είδε τις φωτογραφίες ο μονομάχος μου και του τρέχουν τα σάλια :)

Απλά ΥΠΕΡΟΧΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία δουλειά φίλε.

Παίζει να έχει ψηθεί το μισό φόρουμ για γαρίδες τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο αποτέλεσμα φίλε μου :):rolleyes::hysterical:

γαριδοενυδρείο 300lt???? :thumbup:

Μικρό δεν είναι? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο αποτέλεσμα φίλε μου :):rolleyes::hysterical:

γαριδοενυδρείο 300lt???? :D

Μικρό δεν είναι? :buttrock:

..περα απο καθε προσδοκια! :thumbup::thumbup::D:bigemo_harabe_net-190::buttrock::buttrock::P:hysterical::D

Link to comment
Share on other sites

Αχα, βλεπω τσιμπησατε ολοι οι γαριδοκαμμενοι .. :)

Ευχαριστω και χαιρομαι που σας αρεσουν οι φωτο. Και αφου με προκαλειτε, αρρωστο ανθρωπο, θα υποστειτε τις συνεπειες :hysterical:

Παρτε κι αλλες λοιπον:

Μια πλαγια οψη του ενυδρειου οπου ζουνε..

Διαφορες φωτο με γαριδες ...και μια με ενα απο τα 5 Νerite Zebra Snails που εχω.

Ελπιζω να σας καλυψα, αλλιως....εχω κι αλλες :rolleyes::thumbup:post-6932-1244051923_thumb.jpgpost-6932-1244052088_thumb.jpgpost-6932-1244052107_thumb.jpgpost-6932-1244052126_thumb.jpgpost-6932-1244052143_thumb.jpgpost-6932-1244052168_thumb.jpgpost-6932-1244052191_thumb.jpgpost-6932-1244052219_thumb.jpgpost-6932-1244052249_thumb.jpgpost-6932-1244052273_thumb.jpgpost-6932-1244052294_thumb.jpgpost-6932-1244052323_thumb.jpgpost-6932-1244052382_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πολύ καλή σύνθεση φυτών, τέλεια χρώματα! Νομίζω είναι παράδεισος για τις γαριδούλες σου. Διατηρώ 52lt φουλ φυτεμένο μόνο με red crystal, νομίζω τους αξίζει χώρος! Η βλακεία είναι ότι στο φουλ φυτεμένο δεν τις βλέπεις πάντα, αλλά έχω υπομονή... Οι γέννες έχουν αρχίσει και περιμένω να γίνουν πολλές να τις βλέπω πιο συχνά!

Αν και έχω παρατηρήσει ότι 8.30-9.30 κάνουν σαν τρελές, κόβουν βόλτες από άκρη σε άκρη στο ενυδρείο και παίζουν! Όσο κρύβονται τις άλλες ώρες, αυτή την 1 ώρα είναι απόλαυση. Έχεις παρατηρήσει παρόμοια συμπεριφορά στις δικές σου;

Το ψαράκι στη φωτό είναι μελανοταινία;

Έχει ένας φίλος πολλά guppy και από αναπαραγωγές δικές του έχει βγάλει αρσενικούς με απίστευτες ουρές. Αλλά από όσο ξέρω θα κάνουν μαμ τα μωρά red crystal.. Έτσι δεν είναι; Με τις ταινίες τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια αλλα να κανω μια διορθωση..δεν ειναι γαριδοενυδρειο 300 λιτρα αλλα κοινωνικο που τυχαινει να εχει και γαριδες.

@akkornteon: Οι μελανοταινιες που βλεπεις ειναι praecox, τρωνε κανενα νεογεννητο cherry αλλα δεν κανουν μεγαλη ζημια μιας και υπαρχουν πολλα φυτα και κρυβονται τα νεογεννητα. Τα υπολοιπα ψαρια μου δεν ασχολουνται καθολου με τις γαριδες, ουτε καν ο plakat μονομαχος.

Οι δικες μου γαριδες κυκλοφορουν ολη μερα εξω και οπου και να κοιταξεις βλεπεις red cherry.

Τα Guppy με τις red crystal που ρωτας δεν κανουν μαζι ετσι κι αλλιως μιας και οι CRS θελουν οξινο εως ουδετερο νερο ενω τα Guppy ως γνωστον διατηρουνται καλυτερα σε σκληρο και αλκαλικο νερο με λιγο αλατακι μεσα.

Επισης να ξερεις οτι οι red crystal ειναι ευαισθητες και στις υψηλες θερμοκρασιες , θελουν 22-25 και αν η θερμοκρασια ξεπερασει τους 26 αναστελλουν την διαδικασια αναπαραγωγης (τουλαχιστον).

Ειναι και ο λογος που ενω μου αρεσουν αυτες οι γαριδες δεν ασχοληθηκα μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι πραγματικα στολιδι κ οι φωτογραφιες πολυ καλες, μπραβο :)

Βαλε καμια γενικη φωτο του ενυδρειου να το χαζεψουμε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το εχω παρουσιασει, οριστε μερικες απο το ενυδρειο..

post-6932-1244125321_thumb.jpg

post-6932-1244125340_thumb.jpg

post-6932-1244125359_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τις κρατάω έως ph 7 και σκληρό νερό (Πάτρα). Την ευαισθησία τους σε απότομες μεταβολές την έχω εμπεδώσει και κάνω πολύ προσεκτικές κινήσεις, αλλά αυτό με την αναστολή αναπαραγωγής δεν το ήξερα αν και έχω ρίξει μπόλικο διάβασμα για αυτές. Οπότε ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :)

Το φανταζόμουν ότι δεν κάνουν χωριό με guppy αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!

καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

@Akkornteon:Το θυμαμαι το γαριδοενυδρειο σου και την παρθενογεννηση μιας μελανοταινιας εκει μεσα :rolleyes:

Τελικα την εχεις ακομα και τι ειδος ειναι; Απο την φωτο τωρα που την ξαναειδα μαλλον για trifasciata μου δειχνει αλλα ηταν μικρη και ηταν δυσκολο να αναγνωριστει.

Οσο για τις γαριδες της οικογενειας serrata (CRS,bee,bumblebee, tiger κλπ), αν και δεν ειχα ποτε, εχω διαβασει σε πολλες ξενες πηγες τις εμπειριες πολλων αλλων και αυτες μεταφερω. Πολλοι ειναι αυτοι που δυσκολευονται να επιτυχουν αναπαραγωγη και τελικα αποδεικνυεται οτι 3πραγματα ειναι καθοριστικα : 1) η θερμοκρασια και 2) το οξινο PH και 3)η καθαροτητα του νερου, που σημαινει μικρες συχνες αλλαγες νερου και χαμηλα ΝΟ3.

Φυσικα εγω εχω απλως θεωρητικες γνωσεις και δεν ειμαι καμια αυθεντια σε ολα τα ειδη γαριδων, εσυ κατεχοντας τες εισαι στην ουσια καλυτερος γνωστης του ειδους απο εμενα και παρατηρωντας τες θα μαθεις πολλα πανω στην βιολογια τους και τις απαιτησεις τους, τα οποια ελπιζουμε να μοιραστεις μαζι μας οταν ερθει η ωρα να τις αποκτησουμε κι εμεις :)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και να μοιραστώ όλες τις εμπειρίες μου με το forum!

Τον πρώτο καιρό είχα πολλές αναπαραγωγές και έδινα σε φίλους. Ύστερα μεγάλωσε η ταινία και σταμάτησα να βλέπω πολλά μωρά, υπέθεσα ότι τα "προλάβαινε". Είναι αλήθεια ότι δεν ήξερα για την θερμοκρασία και με τα φώτα (λόφω φουλ φυτεμένου) τους τελευταίος μήνες είναι γύρω στους 26. Ενώ το χειμώνα που είχα τις γέννες έφτανε οριακά 25. Θα ρυθμίσω την θερμοκρασία πιο κάτω και θα σας γράψω τα νέα μου. Ελπίζω να είναι αυτός ο λόγος που σταμάτησαν τις προγαμιαίες σχέσεις χωρίς προφυλάξεις! :)

offtopic:

Η "παρθενογέννεση" έχω καταλήξει ότι ήταν λόγω αυγών που παρά το πλύσιμο 1 άντεξε και εκκολάφθηκε και καθώς δεν απειλούνταν από άλλο ψάρι μεγάλωσε. Το έχω χαρίσει σε 1 φίλο και ζει σε φουλ φυτεμένο όμορφο ενυδρειάκι 150lt. Δεν μου έκανε καρδιά να το δώσω στο petshop και στο δικό μου καθώς είναι κοινωνικό ψάρι δεν περνούσε καλά.

2 μέρες μετά την εισαγωγή του στο νέο ενυδρείο έδειξε όλα τα χρώματά του. Θα κοιτάξω να ανεβάσω φωτό σε εκείνο το thread.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...