Jump to content

Οι γαριδουλες μου.


Recommended Posts

Ο λαος απαιτει update με φωτορεπορταζ απο τα νεα μικρα(blue tiger) σας Mr.Raven! buttrock.gif

Εφτασεεε..

Λοιπον οι blue tiger με λαχταρησαν και προς στιγμην νομισα οτι εχασα ολα τα μωρα. Εβλεπα αυγωμενες απο τον Μαιο αλλα μωρα ...πουθενα. Προσφατα φωτογραφιζοντας με τον macro ανακαλυψα οτι οχι μονο επιζουν αυτα που ειδα απο προσφατη γεννα, αλλα και 3 ακομα γενιες. Ο ενας λογος που δεν τα ειχα επισημανει ειναι οτι στο ιδιο ενυδρειο βρισκονται και πολλα μικρα blue pearl που μοιαζουν οπτικα παρα πολυ. Ο δευτερος λογος , ειναι οτι τα μικρα blue tiger, μεγαλωνουν απελπιστικα αργα !

Μια φωτο με μια ενηλικη που μου αρεσει παρα πολυ :

DSC_0765.jpg

και ενα νεογεννητο μερικων ωρων:

iq9876r.jpg

Και μερικες απο τα μεγαλυτερα μικρα που αρχισαν να εμφανιζουν σχεδια και χρωματα..

post-6932-1279937905_thumb.jpg

post-6932-1279937931_thumb.jpg

post-6932-1279937958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα συγχαρητήρια μου και για την ομορφιά των γαρίδων σου, και για την ποιότητα των φωτογραφιών!!!

Έχω μείνει άφωνος :excl::excl:

Έγινε επεξεργασία - Memas 13
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα λεφτά η φωτο με τα μωρα blue pearl και tiger :excl:

Μοιαζουν πολύ (και με γυμνο ματι φανταζομαι ακομα περισσοτερο) και ειναι πολύ ομορφη η διακριση με τα πορτοκαλι ματακια της tiger :excl:

Φανταζομαι την χαρα σου οταν ανακαλυψες οτι ειναι οκ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματικα πανέμορφες φωτογραφίες!!! Και οι γαρίδες σου τέλειες!! Συγχαρητήρια.. :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σημερα βρηκα λιγο χρονο και πηρα την Nikon στα χερια μου. Οι αγαπημενες μου CRS εχουν γινει αρκετες για να δημιουργουν μια πολυχρωμη συγκεντρωση κατα το ταισμα..

Το ενυδρειο τους ειναι 200 λιτρα και εχει μονο γαριδες και εναν Ancistrus.

hjg659.jpg

89743.jpg

h7654r9jhb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βρηκα λιγο χρονο και πηρα την Nikon στα χερια μου. Οι αγαπημενες μου CRS εχουν γινει αρκετες για να δημιουργουν μια πολυχρωμη συγκεντρωση κατα το ταισμα..

Το ενυδρειο τους ειναι 200 λιτρα και εχει μονο γαριδες και εναν Ancistrus.

Σε αυτό το ενυδρείο έχεις Co2? Απο ψύξη το καλοκαίρι τι κάνεις? Νερό βρύσης ή Α/Ο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφεεεες! :):P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ενυδρείο έχεις Co2? Απο ψύξη το καλοκαίρι τι κάνεις? Νερό βρύσης ή Α/Ο?

Οχι, δεν εχει CO2 και δεν λιπαινω. Αλλαγες νερου με καθαρη Α/Ο.

Για ψυξη το καλοκαιρι χρησιμοποιω εναν μεγαλο ανεμιστηρα δωματιου που χτυπα την επιφανεια + το aircondition.

Η θερμοκρασια δεν ανεβηκε ποτε πανω απο 24C

Link to comment
Share on other sites

:):P:ninja::D
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφες φωτογραφιες ...

Χρωματα που τα ''σπανε'' !!!!

Αλεξανδρε την μηχανη μας την ειπες , πες μας και το φακο να μαθαινουμε και εμεις οι νεοτεροι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και μερικες πιο κοντινες απο τις κουκλες μου.. ;)

DSC_0010.jpg

crs95yy.jpg

Και 2 ακομα με Bamboo shrimps ..

DSC_90uiafhew.jpg

bamboo786y.jpg

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Nικο, βγηκε κατα λαθος αυτη η φωτο γαλαζια γιατι ειχα ξεχασει να διορθωσω τις ρυθμισεις.

Χτες προσπαθησα να ξανατραβηξω το ιδιο θεμα με σωστες ρυθμισεις εκθεσης και φωτισμου.

Τα χρωματα ειναι πιο φυσικα αλλα το φλας ηταν πολυ κοντα και εκαψε καποια σημεια.

Παντως το αποτελεσμα ειναι παλι αρκετα καλο..

post-6932-1287450390_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

τα ενυδρειά σου είναι πράγματι πολύ όμορφα.

Θα ήθελα να μας γράψεις, αν δεν σου κάνει κόπο, στο 300 κοινωνικό τα είδη των ψαριών και τα είδη γαρίδων που συμβιώνουν, όπως επίσης και τις παραμέτρους του νερού.

Πιστεύω ότι είναι κάτι που ενδιαφέρει αρκετούς και σίγουρα εμένα!!

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Nικο, βγηκε κατα λαθος αυτη η φωτο γαλαζια γιατι ειχα ξεχασει να διορθωσω τις ρυθμισεις.

Χτες προσπαθησα να ξανατραβηξω το ιδιο θεμα με σωστες ρυθμισεις εκθεσης και φωτισμου.

Τα χρωματα ειναι πιο φυσικα αλλα το φλας ηταν πολυ κοντα και εκαψε καποια σημεια.

Παντως το αποτελεσμα ειναι παλι αρκετα καλο..

post-6932-1287450390_thumb.jpg

Η αλήθεια είναι πως το φλας έκανε τη "ζημιά" του, αλλά όχι τέτοια που να είναι ικανή να μειώσει το συνολικό αποτέλεσμα της φωτογραφίας!

Να'σαι καλά Αλέξανδρε! Οι φωτογραφίες σου αλλά και τα "μοντέλα" μας ταξιδεύουν, μας χαλαρώνουν και μας δίνουν τα κίνητρα για να ασχοληθούμε σωστά με το χόμπι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολα τα σχολια !

Καλημέρα

τα ενυδρειά σου είναι πράγματι πολύ όμορφα.

Θα ήθελα να μας γράψεις, αν δεν σου κάνει κόπο, στο 300 κοινωνικό τα είδη των ψαριών και τα είδη γαρίδων που συμβιώνουν, όπως επίσης και τις παραμέτρους του νερού.

Πιστεύω ότι είναι κάτι που ενδιαφέρει αρκετούς και σίγουρα εμένα!!

Παναγιώτης

Γεια σου Παναγιωτη. Στο 300αρι εχουν αλλαξει πλεον πολλα πραγματα και κυριως το aquascape που ειναι με πετρες πλεον. Οι Red cherry μετακομισαν γιατι το εντονο κοκκινο χρωμα τους και ο υπερβολικος τους αριθμος αποσπουσε το ματι , κατι που δεν ειναι καλο οταν πηγαινεις για διεθνεις διαγωνισμους.

Γι αυτο το λογο προτιμησα σε αυτο το ενυδρειο να βαλω τις πιο διακριτικες blue pearl , amano και Bamboo.

Απο ψαρια εχει 1 κοπαδι Iriatherina werneri, 1 κοπαδι Celestial pearl danio, 2 ζευγαρια Tateurndina occelicauda και 4 Dario dario.

Νερο δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Άψογος.

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια χθεσινη με blue pearl που πολυ μου αρεσει !

DSC_0613.jpg

και μια white pearl..

DSC_00879936.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχες οι γαριδούλες...

Φανταστικές φωτογραφίες!!

blue pearl white pearl έχω αρρωστήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Μας εφτιαξες τη δίαθεση πάλι!!!

:buttrock::buttrock::buttrock:

Απίστευτες φωτογραφίες.

Γέννες απο τις BLUE ,WHITE και ΒΑΜΒΟΟ

έχεις πάρεί?

Και πάλι :):):bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...