Jump to content

ΞΥΛΟ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ?


omegka

Recommended Posts

Καλησπέρα.Μπορώ να βάλω ξύλο σε ενυδρείο με κιχλίδες?Γνωρίζοντας ότι το ξύλο ρίχνει το ph μπορώ να τι ισσοροπήσω με ένα κοράλι?(μη πάει χαμένη και η αγορά του ξύλου!! :) )

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φώτο να δούμε το ξύλο.......Πάντως αν δεις τα περισσότερα αφρικάνικα ενυδρεία των μελών....ΔΕΝ έχουν ξύλο μέσα....τι αφρικάνες έχεις?Πόσα Λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φώτο να δούμε το ξύλο.......Πάντως αν δεις τα περισσότερα αφρικάνικα ενυδρεία των μελών....ΔΕΝ έχουν ξύλο μέσα....τι αφρικάνες έχεις?Πόσα Λίτρα?

Θα ανεβάσω σήμερα φώτο του ξύλου.Το ενυδρείο ειναι γύρω στα 200 λίτρα.Σήμερα θα το αγοράσω οπότε είμαι ακόμα σε σκέψεις και δεν έχω καταλήξει ακόμα τι αφρικάνες 8α το κατοικήσουν..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να βγαλει τανινες και χουμικα οξεα το ξυλο σου και να επιρεασει το PH σου τοτε καλυτερο θα ηταν να το "στεγνωσεις" για λιγο καιρο πριν το βαλεις...

Μπορεις να το βραζεις ή να το βυθιζεις σε ζεστο νερο για καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να δεις οτι δεν εχει τπτ αλλα να βγαλει...

(εγω για παραδειγμα το ειχα σε ζεστο νερο για ενα 3μηνο περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μπορώ να βάλω ξύλο σε ενυδρείο με κιχλίδες?Γνωρίζοντας ότι το ξύλο ρίχνει το ph μπορώ να τι ισσοροπήσω με ένα κοράλι?(μη πάει χαμένη και η αγορά του ξύλου!! :) )

Μπορεις.Ενα μικρο κομματι ξυλο στα 200 λιτρα δεν προκειται να επηρεασει τιποτα,και θα σπασει και τη μονοτονια της πετρας. :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, στο Malawi 240λ που εχω, εχω βαλει οχι ενα αλλα 3 κομματια ξυλο μοπανι ( αρκετα μεγαλα κομματια).

Οχι μονο δεν εχει επιρεασει το ΡΗ μου αλλα συνεχιζω να χω γεννες κανονικοτατα, και τα ψαρακια μου ειναι μια χαρα. Φαντασου οτι καποια απο τα ψαρακια μου εχουν κανει καταληψει στα ξυλα και εχουν δημιουργησει τις κρυψονες τους εκει.

Έγινε επεξεργασία - saxo_29
Link to comment
Share on other sites

Αλλα αμα θελουμε να δινουμε στα ψαρια μας το πιο φυσικο περιβαλον που μπορουμε πρεπει να λαβουμε υποψην μας πως δεν υπαρχουν ξυλα στην περιοχη των πετροκιχλιδων,....

Link to comment
Share on other sites

Αλλα αμα θελουμε να δινουμε στα ψαρια μας το πιο φυσικο περιβαλον που μπορουμε πρεπει να λαβουμε υποψην μας πως δεν υπαρχουν ξυλα στην περιοχη των πετροκιχλιδων,....

Ολο και καποιο κλαδι ή ακομα δεντρο ολοκληρο σπασμενο θα δεις στις οχθες ! :)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο ειναι το ενυδρειο.Οι διαστασεις του ειναι 1.20-65-45 κι αν το βγαλα καλα ειναι ειναι 280 με 300 λιτρα,σωστα?

Σχετικα με τη ποσοτητα ψαριων,λεω να βαλω 3 ομαδες απο αφρικανες,απο 1αρσ και 3θυλ(15 συνολο),καλα ειναι?παιρνει και για αλλα?και 2-3 anubia.

post-13488-1244064385_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο ειναι το ενυδρειο.Οι διαστασεις του ειναι 1.20-65-45 κι αν το βγαλα καλα ειναι ειναι 280 με 300 λιτρα,σωστα?

Σχετικα με τη ποσοτητα ψαριων,λεω να βαλω 3 ομαδες απο αφρικανες,απο 1αρσ και 3θυλ(15 συνολο),καλα ειναι?παιρνει και για αλλα?και 2-3 anubia.

Kαι αυτο ειναι το ξύλο που εγινε ο ντορος στην αρχη!

post-13488-1244064546_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτο ειναι το ξύλο που εγινε ο ντορος στην αρχη!

Nομιζω οτι παραειναι μεγαλο.Πιο πολυ θα φαινεται αυτο παρα οι πετρες.........

Link to comment
Share on other sites

Καντο δωρο σε κανεναν με δισκοενυδρειο να πιασει τοπο, γιατι ειναι πανεμορφο :rolleyes:

σημειωση : δεν το κοβω για ξυλαρακι αυτο το μαδερι :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ξύλο,αλλά με αυτό το μέγεθος το βλέπω δισκοενυδρείο στο τέλος.. :)

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καντο δωρο σε κανεναν με δισκοενυδρειο να πιασει τοπο, γιατι ειναι πανεμορφο :rolleyes:

σημειωση : δεν το κοβω για ξυλαρακι αυτο το μαδερι :)

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα αμα θελουμε να δινουμε στα ψαρια μας το πιο φυσικο περιβαλον που μπορουμε πρεπει να λαβουμε υποψην μας πως δεν υπαρχουν ξυλα στην περιοχη των πετροκιχλιδων,....

Πρέπει να συμφωνήσω με τον Κώστα.Με το σκεφτικό οτι κάνουμε βιοτοπικό ενυδρείο.Στη βιβλιογραφία πιθανόν να δει κάπιοιος να προτείνονται και μικρού μεγέθους ξύλα μέσα στα πλάισια της ελευθερίας πού δίνεται στους χομπίστες αφρικάνους να βάλουν και κάτι διαφορετκό.Δεν θα συμφωνήσω με τον αγαπητό saxo 29 και το σκεφτικό του ,σίγουρα είναι σκληρά ψάρια και δεν καταλαβαίνουν τίποτα αλλά εμείς εδώ θέλουμε να κάνουμε όσον το δυνατό προσομείωση του βιοτόπου.

Οσον αφορά τον αγαπητό sarevock ψάχνοντας πολλές εικόνες δεν είδα κλαριά να πεφτούν μέσα στις λίμνες ,αυτή η εικόνα μου θυμίζει πιο πολύ Αμαζόνιο.

Εν κατακλείδι αγαπητέ φίλε το ξύλο που θέλεις να βάλεις καταρχήν είναι πολύ μεγάλο πόσον μάλλον για αφρικάνους.Και για να μην παρεξηγηθούμε άν θέλεις να βάλεις κάτι απο ξύλο - επειδή εδώ θέλουμε να υπάρχει ελευθερία και ευελέξία - βάλε κάτε μαζεμένο .Για να αποφύγεις τις τανίνες βράστο σε καυτό νερό για να φύγουν όλα.Το μεγάλο δε ξύλο βρές κανένα φίλο απο τον Αμαζόνιο είμαι σίγουρος οτι θα το ευχαριστηθεί.

Πάλι έγραψα πολλά

Καλημέρα σας (ώρα 02.17) ,φιλικά Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Καλα όλα αυτά με το ξύλο αλλά δεν απάντησε κανείς σχετικά με τις απορίες για το ενυδρείο.. :)

Επίσης το ξύλο κάθεται και στο πλάι και δεν φένεται και τόσο big..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο ειναι το ενυδρειο.Οι διαστασεις του ειναι 1.20-65-45 κι αν το βγαλα καλα ειναι ειναι 280 με 300 λιτρα,σωστα?

Σχετικα με τη ποσοτητα ψαριων,λεω να βαλω 3 ομαδες απο αφρικανες,απο 1αρσ και 3θυλ(15 συνολο),καλα ειναι?παιρνει και για αλλα?και 2-3 anubia.

Με τις διαστάσεις αυτές βγαίνει 350 λτ.ακαθάριστα.Φαντάζομαι όταν λές αφρικάνες εννοείς malawi εκτός και αν δεν το πρόσεξα.Και αν μιλάμε για malawi θα εννούμε mbuna.Εγώ με 120 cm και τα λτ. Θά έβαζα σίγουρα 2 ομάδες και μάλλον θα πήγαινα και για τρίτη ( 1αρ./ 2-3 θηλ.) σύνολο 12 περίπου.Πιο πολύ θα προτιμούσα το συνδυασμό 1αρ./2θηλ. για το ενυδρείο σου. Πολλές μα πολλές πέτρες κρυψώνες ,περάσματα καλή φίλτρανση και όλα θα πάνε μια χαρά.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Με τις διαστάσεις αυτές βγαίνει 350 λτ.ακαθάριστα.Φαντάζομαι όταν λές αφρικάνες εννοείς malawi εκτός και αν δεν το πρόσεξα.Και αν μιλάμε για malawi θα εννούμε mbuna.Εγώ με 120 cm και τα λτ. Θά έβαζα σίγουρα 2 ομάδες και μάλλον θα πήγαινα και για τρίτη ( 1αρ./ 2-3 θηλ.) σύνολο 12 περίπου.Πιο πολύ θα προτιμούσα το συνδυασμό 1αρ./2θηλ. για το ενυδρείο σου. Πολλές μα πολλές πέτρες κρυψώνες ,περάσματα και όλα θα πάνε μια χαρά.

:)

Ναι φίλε μ για malawi λέω.Βασικά σκέφτομαι να το χτίσω με φεγγαρόπετρες.Δεν θα ταν καλλύτερα 1 αρσ κ 3θυλ?αρκεί να μπορέσουν να τα ξεχωρίσουν στο κατάστημα γιατί θα ναι μίκρα.

Επίσης φεγγαρόπετρες εκτός από κατάστημα μπορώ να βρώ και έξω ή δύσκολο??

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μ για malawi λέω.Βασικά σκέφτομαι να το χτίσω με φεγγαρόπετρες.Δεν θα ταν καλλύτερα 1 αρσ κ 3θυλ?αρκεί να μπορέσουν να τα ξεχωρίσουν στο κατάστημα γιατί θα ναι μίκρα.

Επίσης φεγγαρόπετρες εκτός από κατάστημα μπορώ να βρώ και έξω ή δύσκολο??

Σίγουρα θα είναι πιο καλά ο συνδυασμός που γράφεις απλώς εγώ το λέω σε μια προσπάθεια να μην έχεις σχετικά μεγάλο πληθυσμό για το συγκεκριμένο ενυδρείο και μην ξεχνάμε οτι θα γεννήσουν .

Εκτός απο τα pet θα κοιτάξεις και εδώ http://www.votsalo.net/ πολύ ενδιφέρουσα μάνδρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα είναι πιο καλά ο συνδυασμός που γράφεις απλώς εγώ το λέω σε μια προσπάθεια να μην έχεις σχετικά μεγάλο πληθυσμό για το συγκεκριμένο ενυδρείο και μην ξεχνάμε οτι θα γεννήσουν .

Εκτός απο τα pet θα κοιτάξεις και εδώ http://www.votsalo.net/ πολύ ενδιφέρουσα μάνδρα.

:)

Ναι έχω ξανακούσει για το votsalo.net.Σήμερα θα πάω να κοιτάξω στο waterinn για φεγγαρόπετρες.Απλά έλεγα μήπως μπορώ να τις βρώ κάπου στη φύση..για να μη μου φύγει κ όλος ο μισθός!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ξανακούσει για το votsalo.net.Σήμερα θα πάω να κοιτάξω στο waterinn για φεγγαρόπετρες.Απλά έλεγα μήπως μπορώ να τις βρώ κάπου στη φύση..για να μη μου φύγει κ όλος ο μισθός!

Βασικά μόλις πήρα τηλ στη μάντρα(votsalo) και οι φεγγαρόπετρες έχουν 0.46 το κιλό.Οπότε μια χαρα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...