Jump to content

ΞΥΛΟ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ?


omegka

Recommended Posts

Επειδη οσο γερνας μαθαινεις,και μετα απο πολλες αποπειρες και συνδυασμους στα αφρικανικα,εγω θα εβαζα δυο ομαδες(1m+3f) επειτα απο πολυ ψαξιμο.........

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οσο γερνας μαθαινεις,και μετα απο πολλες αποπειρες και συνδυασμους στα αφρικανικα,εγω θα εβαζα δυο ομαδες(1m+3f) επειτα απο πολυ ψαξιμο.........

Ευστράτιε δεν μπορούμε να ασυμφωνούμε πάντα :hysterical::thumbup::thumbup: ωστόσο δεν διαφωνώ στην ουσία το να μπούν και δύο ομάδες.

Σωκράτης :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευστράτιε δεν μπορούμε να ασυμφωνούμε πάντα :hysterical::thumbup::thumbup: ωστόσο δεν διαφωνώ στην ουσία το να μπούν και δύο ομάδες.

Σωκράτης :):rolleyes:

Αλλά σε 300 λίτρα ενυδρείο δεν μπορούν να μπούν 3 ομάδες?(σε σύνολο 12 ψαρίων)

Link to comment
Share on other sites

Mπορουν απο αποψη χωρου αλλα εχεις την δυνατοτητα να τους δωσεις τοσες σπηλιες..??

Aμεε!!Λέω να χτίσω πολυκατοικίες απο φεγγαρόπετρες!!Οι φεγγαρόπετρες αρκουν για τα ψάρια ή χρειάζεται να δημιουργήσω και γω σπηλιές απο βότσαλα?

Link to comment
Share on other sites

Aμεε!!Λέω να χτίσω πολυκατοικίες απο φεγγαρόπετρες!!Οι φεγγαρόπετρες αρκουν για τα ψάρια ή χρειάζεται να δημιουργήσω και γω σπηλιές απο βότσαλα?

Οπώς έιπαμε ,να πάρεις και ιδέες και απο άλλα aquascaping για να σχηματίσεις την δική σου εικόνα που θέλεις να φτιάξεις.Μπορείς να χρησιμοποίησεις και βότσαλα και άλλου έιδους πέτρες για να "κτίσεις".Το στήσιμο θέλει υπομονή να μην βιαστείς για να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις και που έιναι βέβαια καλό για τα ψαράκια.Αν πάς στη μάνδρα( ΕΡΜΗΣ) έχει πολλές ποικιλίες απο πέτρες και θα διαλέξεις με τη ησυχία σου οτι θέλεις και βλέποντας αυτή την ποικιλία θα έχεις και καινούργιες ιδέες για το στήσιμο.

:):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Από πειραματάκια που έχω κάνει φαίνεται οτι οι τανίνες των ξύλων εξουδετερώνουν τα άλατα που διαλύονται από τις πέτρες ή προσθέτουμε σε σκόνες, αυτό είναι ανούσιο, σαν να προσπαθούμε να κρυώσουμε νερό με έναν αναμένο θερμοστάτη μέσα.

Παρ' όλα αυτά αν το ξύλο είναι μικρό δεν υπάρχει πρόβλημα, το δικό σου πάλι σίγουρα θα εμποδίσει τα αλάτια να δράσουν και δεν ξέρω αν αξίζει να το βράσεις τόσες φορές για να χάσει πολλές από τις τανίνες του.

Αν θες να σπάσεις λίγο τη μονοτονία της πέτρας, μάζεψε 3-4 λεπτά ξυλάκια από καθαρή παραλία αφού βεβαιωθείς οτι δεν έχουν πετρέλαια πάνω τους, αυτά έχουν πλυθεί και σκληρύνει από τη θάλασσα τόσο, που δεν θα επηρεάσουν καθόλου το νερό σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα μιας και εχεις χωρο να διαλεξεις 2 ειδη...(Αν και στην δικια μου περιπτωση θα με εβλεπα με species)...Οσο για τις πετρες θα επαιρνα διαφορων μεγεθων και θα προτιμουσα κατι στο πιο φυσικο....Πχ βοτσαλα...Η και τετραγωνισμενα βοτσαλα...Βεβαια οι πετρες που θα εβαζα σε αυτα τα λιτρα δεν θα ηταν οπως συνηθως σαν μια ανδρικη γροθια αλλα απο ποδι και πανω..:)(Aν με καταλαβαινεις**)

Link to comment
Share on other sites

Aμεε!!Λέω να χτίσω πολυκατοικίες απο φεγγαρόπετρες!!Οι φεγγαρόπετρες αρκουν για τα ψάρια ή χρειάζεται να δημιουργήσω και γω σπηλιές απο βότσαλα?

Τα ψαρια θα ειναι σε τελικο μεγεθος?

Πρεπει να λαβεις υποψιν σου νομιζω οτι αν μεγαλωσουν δε θα χωρανε στις τρυπες απο τις φεγγαροπετρες και θα πρεπει να αλλαζεις πετρες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Από πειραματάκια που έχω κάνει φαίνεται οτι οι τανίνες των ξύλων εξουδετερώνουν τα άλατα που διαλύονται από τις πέτρες ή προσθέτουμε σε σκόνες, αυτό είναι ανούσιο, σαν να προσπαθούμε να κρυώσουμε νερό με έναν αναμένο θερμοστάτη μέσα.

Παρ' όλα αυτά αν το ξύλο είναι μικρό δεν υπάρχει πρόβλημα, το δικό σου πάλι σίγουρα θα εμποδίσει τα αλάτια να δράσουν και δεν ξέρω αν αξίζει να το βράσεις τόσες φορές για να χάσει πολλές από τις τανίνες του.

Αν θες να σπάσεις λίγο τη μονοτονία της πέτρας, μάζεψε 3-4 λεπτά ξυλάκια από καθαρή παραλία αφού βεβαιωθείς οτι δεν έχουν πετρέλαια πάνω τους, αυτά έχουν πλυθεί και σκληρύνει από τη θάλασσα τόσο, που δεν θα επηρεάσουν καθόλου το νερό σου. :)

Bασικά το ξύλο ειναι 45 cm σε μήκος και το ενυδρείο 1.20.τόσο υπερβολή θα ναι??

Link to comment
Share on other sites

Από πειραματάκια που έχω κάνει φαίνεται οτι οι τανίνες των ξύλων εξουδετερώνουν τα άλατα που διαλύονται από τις πέτρες ή προσθέτουμε σε σκόνες, αυτό είναι ανούσιο, σαν να προσπαθούμε να κρυώσουμε νερό με έναν αναμένο θερμοστάτη μέσα.

Παρ' όλα αυτά αν το ξύλο είναι μικρό δεν υπάρχει πρόβλημα, το δικό σου πάλι σίγουρα θα εμποδίσει τα αλάτια να δράσουν και δεν ξέρω αν αξίζει να το βράσεις τόσες φορές για να χάσει πολλές από τις τανίνες του.

Αν θες να σπάσεις λίγο τη μονοτονία της πέτρας, μάζεψε 3-4 λεπτά ξυλάκια από καθαρή παραλία αφού βεβαιωθείς οτι δεν έχουν πετρέλαια πάνω τους, αυτά έχουν πλυθεί και σκληρύνει από τη θάλασσα τόσο, που δεν θα επηρεάσουν καθόλου το νερό σου. :)

Θα το κανω στο Tanganyika μου ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Bασικά το ξύλο ειναι 45 cm σε μήκος και το ενυδρείο 1.20.τόσο υπερβολή θα ναι??

To ξύλο είναι τεράστιο και πολύ παχύ και αποκλείεται να βγούν όλες του οι ουσίες με βρασίματα, το νερό θα είναι κιτρινωπό και το pH με τις σκληρότητες θα πέφτουν, μπορείς πάντα να το κάνεις και να δεις και μόνος σου αλλά χωρίς ψάρια μέσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια θα ειναι σε τελικο μεγεθος?

Πρεπει να λαβεις υποψιν σου νομιζω οτι αν μεγαλωσουν δε θα χωρανε στις τρυπες απο τις φεγγαροπετρες και θα πρεπει να αλλαζεις πετρες.

Πολυ σωστος.ακριβως αυτο σκεφτομουν.τα ψαρια θα ναι μικρα οταν θα τα παρω.οι τρυπες στις φεγγαροπετρες ειναι μικρες?δεν θα υπαρχουν και σε μεγαλυτερο ανοιγμα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια θα ειναι σε τελικο μεγεθος?

Πρεπει να λαβεις υποψιν σου νομιζω οτι αν μεγαλωσουν δε θα χωρανε στις τρυπες απο τις φεγγαροπετρες και θα πρεπει να αλλαζεις πετρες.

Αγαπητέ Σπύρο υπάρχουν φεγγαρόπετρες με διάφορες διάμετρους στις τρύπες .Αλλά και με το στήσιμο που θα γίνει είναι καλό να δημιουργηθούν σπηλιές αλλά και περάσματα για να υπάρχει άνεση στα ψάρια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστος.ακριβως αυτο σκεφτομουν.τα ψαρια θα ναι μικρα οταν θα τα παρω.οι τρυπες στις φεγγαροπετρες ειναι μικρες?δεν θα υπαρχουν και σε μεγαλυτερο ανοιγμα?

Αγαπητέ omegka μην αγχώνεσαι καθόλου.Διάβασε ξανά τη δημοσιεύση μου νο31 και θα καταλάβεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ omegka μην αγχώνεσαι καθόλου.Διάβασε ξανά τη δημοσιεύση μου νο31 και θα καταλάβεις.

:)

Ναι Σωκρατη το είδα και πιστεύω και γω οτι θα μου ρθουν ενα σωρο ιδεες..Απλα μ αρεσουν απιστευτα οι φεγγαροπετρες γι αυτο εχω φαγωθει!αρκει να βρω σε ικανοποιητικο ανοιγμα τρυπων.

Επισης σημερα λεω να παω να μαζεψω αμμο απο παραλια.εχω καποιες ανυσηχιες μ αυτο.Η αμμος θελει κοσκινισμα?βρασιμο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωκρατη το είδα και πιστεύω και γω οτι θα μου ρθουν ενα σωρο ιδεες..Απλα μ αρεσουν απιστευτα οι φεγγαροπετρες γι αυτο εχω φαγωθει!αρκει να βρω σε ικανοποιητικο ανοιγμα τρυπων.

Επισης σημερα λεω να παω να μαζεψω αμμο απο παραλια.εχω καποιες ανυσηχιες μ αυτο.Η αμμος θελει κοσκινισμα?βρασιμο?

Εγω θελω να μου πεις για ποιο λογο εχεις κολλησει στις τρυπες απο τις φεγγαροπετρες.

Αυτο που παρεχει σιγουρια και ασφαλεια για το καθε ψαρι,ειναι η φωλια που χτιζει μονο του.

Οταν δε προκειται για γονο,τη σιγουρια και την ασφαλεια την παρεχουν οι σπηλιες,οι σχισμες,και οι διαδρομοι που δημιουργουνται απο το στησιμο που κανουμε εμεις στο ενυδρειο μας,τοποθετοντας τις πετρες με τροπο

αναλογο...........

Το να μπαινει το ψαρακι απο τη μια ακρη της τρυπας και να βγαινει απο την αλλη,δε λεει κατι.

Ριξε μια ματια στις παρουσιασεις αφρικανικων.......... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να μου πεις για ποιο λογο εχεις κολλησει στις τρυπες απο τις φεγγαροπετρες.

Αυτο που παρεχει σιγουρια και ασφαλεια για το καθε ψαρι,ειναι η φωλια που χτιζει μονο του.

Οταν δε προκειται για γονο,τη σιγουρια και την ασφαλεια την παρεχουν οι σπηλιες,οι σχισμες,και οι διαδρομοι που δημιουργουνται απο το στησιμο που κανουμε εμεις στο ενυδρειο μας,τοποθετοντας τις πετρες με τροπο

αναλογο...........

Το να μπαινει το ψαρακι απο τη μια ακρη της τρυπας και να βγαινει απο την αλλη,δε λεει κατι.

Ριξε μια ματια στις παρουσιασεις αφρικανικων.......... :thumbup:

:thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...