Jump to content

Ψυξη


alkis13

Recommended Posts

Συνforumιτες πιασανε οι ζεστες, το 60αρι μου ειναι στους 28C και το 20αρι μου στους 29C.

Σκεφτομαι αμεσα να βαλω ανεμηστιράκια, εχω πολλα οντας παιδι techno-freak. το θεμα ειναι πως τα συνδεω στο ρευμα! Παρακαλω τα φωτα σας, (επισης εχω ενα ψυγειο και αντλια απο υδροψυξη pc λετε να μπορω να την χρησιμοποιησω:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να κανεις κατι με ανεμηστηρια PC παρε κατι μικρο με ρευμα να σου κανει τη δουλεια πριν ειναι πολυ αργα.

Πηρα ενα εγω προχτές ειναι με τσιμπιδα και πιανετε οπου θες απο κινεζο.

Το εχω βαλει και σε χρονοδιακοπτη και δουλευει καθε 3 ωρες για 30min.

Ετσι εχω σταθερα 25-26°C.

Θα σου δειξω φωτο το απόγευμα για να καταλαβεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια υπολογιστών δουλεύουν στα 12V. Οπότε αρκεί να συνδέσεις τα ανεμιστηράκια με έναν μετασχηματιστή στα 1000mA και είσαι ok! Τώρα για τα 220V ανεμιστηράκια διαφωνώ καθέτως. Νερό και 220V δεν συνδυάζονται και είμαι κάθετος σε αυτό!

Κάνε μία αναζήτηση στο φόρουμ με τη λέξη "ανεμιστηράκια" και θα βρεις διάφορες λύσεις. Μπορείς επίσης να συνδέσεις και Controller ψύξης/θέρμανσης. Ψάξε και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ένα τροφοδοτικό, σαν αυτό:

http://www.infocenter.gr/eshop/images/alfa...hing12V050A.jpg

Το ζητάς ως "switching τροφοδοτικό 12 βολτ" σε μαγαζιά ηλεκτρονικών υλικών.

Κοίτα και το ρεύμα που μπορεί να δώσει (σε mA) αν πρόκειται να βάλεις πάνω

από 2 ανεμιστηράκια, ή μεγάλης διαμέτρου (πάνω από 8cm)

Ρυθμίζεται ανάλογα πόσα βόλτ θες.

Στα 12 βόλτ θα δουλεύουν φουλ τα ανεμιστηράκια, στα 9 θα είναι μάλλον πιο αθόρυβα.

Κόβεις το άκρο του καλωδίου του τροφοδοτικού

και ξεχωρίζεις την άκρη σε 2 καλώδια

προσέχοντας την πολικότητα (+/-)

(συνήθως το + καλώδιο έχει μια άσπρη γραμμή πάνω)

Στο ανεμιστηράκι έχεις 3 καλώδια

κίτρινο (ή άσπρο), κόκκινο και μαύρο.

Μαύρο συνδέεται πάντα με το (-)

(το σκέτο μάυρο καλώδιο του τροφοδοτικού)

Για το άλλο καλώδιο του τροφοδοτικού

δοκίμασε το άσπρο ή το κόκκινο γιατί δεν είναι πάντα το ίδιο.

Όποιο δουλεύει, αυτό είναι που πρέπει να συνδέσεις.

Οι συνδέσεις ιδανικά με κολλητήρι και καλάι

αλλά και στρίψιμό και μετά μονωτική ταινία είναι οκ

*** ΑΡΚΕΙ ΟΙ ΕΝΩΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ***

(δεν υπάρχει φόβος ηλεκτροπληξίας στα 12 βόλτ

αλλά δεν είναι και σκόπιμο να γίνεται)

Αν έχεις πάλι αμφιβολίες, ξαναρώτα.

Υ.Γ.

Επίσης συνδέουμε πάντα παράλληλα τα ανεμιστηράκια

δηλ. όλα τα μαύρα καλώδια μαζί και όλα τα άσπρα μαζί.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Αυτα *2 Θα κανουν δουλεια;

Αυτά νομίζω έχουν 4 καλώδια για ρύθμιση στροφών.

Κάνουν αλλά θα πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω

με τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805701

Απο οικονομικης αποψης ειναι καλυτερα οποτε θα παρω 3 (2 για το 60lt) και 1 για το 20lt. Λετε να με καλυψουν;

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805701

Απο οικονομικης αποψης ειναι καλυτερα οποτε θα παρω 3 (2 για το 60lt) και 1 για το 20lt. Λετε να με καλυψουν;

Μια χαρά είναι.

Από προσωπική εμπειρία σου συνιστώ να δώσεις κάτι παραπάνω για όσο πιο "αθόρυβα"

Το βουητό που θα κάνουν τα φτηνά μετά από 1 μήνα σου σπάει τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις 220V.

Για το 20αρι ενα 40mm φτανει.

Για το 60αρι ενα 60mm φτανει.

Παρε τροφοδοτικα (και 500 mA φτανουν) που να ειναι πολλαπλης τασης απο 1,5-12 Volt, ετσι θα μπορεις να χαμηλωσεις τις στροφες μειωνοντας την ταση και να το "φερεις" στη θερμοκρασια που θελεις.

Παρε και δυο χρονοδιακοπτες (απο πρακτικερ-καρφουρ κλπ) θα χρειαστουν πιθανως για το βραδυ, να σταματανε την ψυξη.

Link to comment
Share on other sites

delta μου λυνεις τα χερια. Θα βαλω 2* 60 στο 60αρι και ενα μικρουλι στο 20αρι....!

ps εχετε δει τπτ 60αρια fan?

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

Η λύση μεχρι να κανεις κατι καλο οπως σου ελεγα πιο πανω ειναι η παρακατω.

Με 5€ εχεις μια προσορινη λυση πριν ερθει το μοιραίο με αυτες τις θερμοκρασιες

post-11750-1244094085_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@alkis13 εσείς που το έχετε δοκιμάσει ρε παιδιά, σε τι db πρέπει να κινούμαστε για να είναι αθόρυβο; Η δεν μας νοιάζει και με το σωστό τροφοδοτικό μειώνουμε στροφές;

Link to comment
Share on other sites

@alkis13 εσείς που το έχετε δοκιμάσει ρε παιδιά, σε τι db πρέπει να κινούμαστε για να είναι αθόρυβο; Η δεν μας νοιάζει και με το σωστό τροφοδοτικό μειώνουμε στροφές;

τα 21 ειναι απο τα πιο αθορυβα που κανουν και δουλεια ομως.

Ολα τα υπολογιζουμε.

Τι να το κανουμε το 15db οταν δεν εχει πολυ ροη αερα?

Απο την αλλη δυο ανεμηστηρια που εχουν την ιδια ροη αερα αλλα το ενα κανει πιο πολυ θορυβο απο το αλλο φυσικα διαλεγουμε αυτο με τα χαμηλοτερα db.

Εχε το νου σου παντως γιατι εγω ειχα παρει καποια (COOLERMASTER) στην αρχη βαση προδιαγραφων και ειχαν λαθος στοιχεια στη ροη αερα (ειχα βαλει περισσοτερη) και τα γυρισα πισω. (ταλαιπωρια απλα)

Μπαινε και στο σαιτ της εταιρειας του ανεμηστηρα να διασταυρωνεις τις αναγραφομενες προδιαγραφες.

Εχε δυναμη στη ροη για ωρα αναγκης και οταν δεν κανει πολυ ζεστη κοβεις απο το τροφοδοτικο και δεν κανει θορυβο.

Στον καυσωνα δεν θα σκεφτεις το λιγο περισσοτερο θορυβο, (ειναι και συνηθεια ομως δεν το προσεχεις σε λιγο καιρο).

Βαλε antivibe γαι λιγοτερο κραδασμο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η λύση μεχρι να κανεις κατι καλο οπως σου ελεγα πιο πανω ειναι η παρακατω.

Με 5€ εχεις μια προσορινη λυση πριν ερθει το μοιραίο με αυτες τις θερμοκρασιες

post-11750-1244094085_thumb.jpg

220V ειναι αυτο?

Προσεχε το μοιραιο να μην ειναι για αλλους :)

Εγω δεν θα το εβαζα με τπτ στο ενυδρειο μου. Oυτε με 40C.

Θα προτιμουσα να τους κανω αερα με βενταλια.

@polidis

Η προταση που εκανες εμπεριεχει σοβαρο κινδυνο για τη ζωη των συνχομπιστων και οχι μονο των ψαριων τους.

Σε παρακαλω, στο σπιτι σου κανε οτι θες, μη το προτεινεις ανεπιφυλακτα και σε αλλους ομως.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

220V ειναι αυτο?

Προσεχε το μοιραιο να μην ειναι για αλλους :)

Εγω δεν θα το εβαζα με τπτ στο ενυδρειο μου. Oυτε με 40C.

Θα προτιμουσα να τους κανω αερα με βενταλια.

@polidis

Η προταση που εκανες εμπεριεχει σοβαρο κινδυνο για τη ζωη των συνχομπιστων και οχι μονο των ψαριων τους.

Σε παρακαλω, στο σπιτι σου κανε οτι θες, μη το προτεινεις ανεπιφυλακτα και σε αλλους ομως.

Κοιτα το πηρα για να περασω τις ζεστες και το σαββατο θα μου εχει έτοιμο ενας φιλος μου καπακι με 2 60αρια.

Ειναι λυση στιγμής.

Γιατι τοσος πανικος ομως δεν καταλαβαινω.

Που μπορει να υπαρξει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

...Που μπορει να υπαρξει προβλημα?

Εχεις μια συσκευη 220V πανω απο το νερο που στηριζεται σε ενα μανταλακι :rolleyes:

Θα το εβαζες πανω απο την μπανιερα οταν παιρνεις το ζεστο σου αφρολουτρο?

Εχεις δεις πιστολακι μαλλιων να πεφτει σε μπανιερα (220V ειναι και αυτο).

(Ξεχνα τα ψαρι), οταν κατα τη στιγμη που εχεις το χερι σου μεσα και κανεις καποια εργασια το σκουντησεις και πεσει μεσα ή γινει κατι γενικα και πεσει μεσα το ανεμηστηρακι τοτε :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοσος πανικος ομως δεν καταλαβαινω.

Που μπορει να υπαρξει προβλημα?

Αν ο ανεμιστήρας που βλέπω είναι ο κλασικός μηχανισμός 220 βόλτ

μάλλον δεν βλεπεις θρίλερ :rolleyes:

Οτιδήποτε δουλεύει με 220 βόλτ, και πέσει σε νερό,

ότι έχει μέσα το νερό (ψάρια, άνθρωπο) ΠΕΘΑΙΝΕΙ.

Θα μου πεις, και γιατί να πέσει;

Το ζήτημα όμως είναι να μην μπαίνουμε σε ρίσκα που μπορεί

να κοστίσουν ΖΩΕΣ, είτε ψαριών είτε ανθρώπων.

Υ.Γ. με πρόλαβες delta66 :) αλλά το ζήτημα κάνει τζίζ!

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις την φωτο την ειδατε?

Μην με τρελενετε για τοσο ηλίθιο με περνάτε?

Για να πέσει το ανεμηστιρακη στο νερο εγω πρεπει να παω στο διαστημα.

Η διαμετρος του ανεμιστήρα ειναι 2πλασια απο την είσοδο που το εχω πιασει.

Και το μανταλακι ειναι πολυ δυνατο.Αλλα και πες οτι εφυγε απο το μανταλακι δεν πεφτει με τιποτα μεσα.

Μην κανουμε την τρίχα τριχιά διχως λογο και δημιουργουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα παίρνεις, δεν σε πρόσβαλε κανείς.

Ισως ξέχασες οτι οι συμβουλές που δίνεις μπορεί να διαβαστούν

από κόσμο που στην τελική δεν το σκέφτηκε.

Και κάτι που δεν σκέφτηκες εσύ:

Κι αν σου πέσει κάτι στο νερό και ρίξει νερά στον ανεμιστήρα ξέρεις τι μπορεί να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις την φωτο την ειδατε?

..Μην κανουμε την τρίχα τριχιά διχως λογο και δημιουργουμε εντυπώσεις.

ΟΚ οπως νομιζεις. :rolleyes:

Ολοι οι αλλοι προτεινω 12βολτα ανεμηστηρακια.

Εχω και το εργαστασιο που τα φτιαχνει για αυτο επιμενω. :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια δεν αντιλέγω ειπα οτι το σαββατο περιμενω το καπακι με τα 60αρια.

Η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι ειναι 30-31 και παω για απολιες ειδη εχω χασει 6-7 γαριδες.

Λυση επιγουσα ειναι που δεν δημιουργει πρόβλημα.

Αλλωστε δεν το πρότεινα για μόνιμη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεφύγουμε λίγο από τους αστικούς μύθους :rolleyes:

Λοιπόν, ένα ανεμιστηράκι 220V αν πέσει μέσα σε ένα ενυδρείο σίγουρα δεν είναι ικανό να σκοτώσει άνθρωπο ακόμα και να έχει βουτήξει όλος μέσα στο ενυδρείο. Ανάλογα από το μέγεθος του ενυδρείου, μπορεί να μη σκοτωθούν ούτε τα ψάρια ή τουλάχιστον όχι όλα!

Κι ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Επειδή ζούμε στην Ελλάδα και όχι στο Καζακστάν, όλα τα σπίτια έχουν ασφάλειες και πλέον τα καινούρια σπίτια έχουν και ρελέ προστασίας! Ας πούμε λοιπόν πως πέφτει ένα ανεμιστηράκι μέσα στο νερό του ενυδρείου.. Τί θα γίνει? Οι 2 πόλοι θα έρθουν σε επαφή μέσω του νερού χωρίς να παρεμβάλλεται η αντίσταση του ανεμιστήρα. Αυτό σημαίνει βραχυκύκλωμα.

Το βραχυκύκλωμα, όμως, αυτό θα γίνει τοπικά, μέσα στις επαφές του ανεμιστήρα. Αυτομάτως αν έχουμε ρελέ, θα πέσει ή αν δεν έχουμε θα πέσει η ασφάλεια ή ο γενικός διακόπτης! Αυτό σημαίνει πως για κλάσματα δευτερολέπτου το νερό θα βρίσκεται υπό την επήρεια ηλεκτροδότησης το οποίο σημαίνει ηλεκτροπληξία για κάθε ζωντανό οργανισμό μέσα σε αυτό. ΑΛΛΑ, ακόμα και το ρεύμα θέλει τον χρόνο του για να διανύσει το εκάστοτε ενυδρείο. Οπότε αν αυτό το ενυδρείο είναι 2μετρο τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα τα ψάρια που θα βρίσκονται στην άλλη άκρη του ενυδρείου να μην το πάρουν καν χαμπάρι, ενώ ψάρια που θα είναι κοντά στο συμβάν είτε να υποστούν προσωρινή ηλεκτροπληξία και να την γλιτώσουν είτε να πάνε σαν το σκυλί στ'αμπέλι!

Αν όμως βάλουμε τον έναν πόλο του ρεύματος στην μία άκρη του ενυδρείο και τον άλλον στην άλλη, τότε για να υπάρξει βραχυκύκλωμα σημαίνει πως το ρεύμα θα διανύσει όλο το ενυδρείο, οπότε θα προσβάλλει άμεσα όλους τους ζωντανούς οργανισμούς μέσα σε αυτό και ΜΕΤΑ θα υπάρξει διακοπή ρεύματος από την ασφάλεια ή το ρελέ!

Το συμπέρασμα είναι πως αυτά που βλέπουμε στις ταινίες με τις μπανιέρες και τα μπιστολάκια μαλλιών ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να γίνουν πράξη. Όχι ότι δεν είναι ικανά να σκοτώσουν, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ικανά να "ψήσουν" έναν άνθρωπο!

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Πρώτος απ'όλους διαφώνησα στην χρήση 220V συσκευής πάνω από ένα ενυδρείο. Σε καμία περίπτωση δεν το προτείνω και είναι 100% επικίνδυνο. Κανένας δεν πρέπει να επιχειρήσει κάτι τέτοιο!!! Αναφέρω τα παραπάνω μόνο και μόνο για να ξέρουμε τί μας γίνεται! Όσοι ξέρουν από ρεύμα (πχ ηλεκτρολόγοι) ξέρουν να το χειρίζονται αλλά και να το "σέβονται". Προσωπικά επειδή έχω κάνει αυτή τη δουλειά για πολλά χρόνια (όντας ο πατήρ ηλεκτρολόγος) και έχοντας φτάσει στο σημείο να μπορώ να δοκιμάζω αν υπάρχει ρεύμα με γυμνό χέρι χωρίς δοκιμαστικό κατσαβίδι, ΠΟΤΕ... ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα έβαζα μία συσκευή 220V πάνω από ενυδρείο!

Αυτά!

@ polidis

Η πατέντα σου, όντως μου μοιάζει ακίνδυνη, αλλά, όπως είπε και ο delta66, την πόσταρες χωρίς επεξηγήσεις και αυτό εμπεριέχει κινδύνους. Δηλαδή ναι μεν φαίνεται πως ακόμα και να φύγει το μανταλάκι, ο ανεμιστήρας δεν θα πέσει μέσα, αλλά αν δεν το έλεγες σε μετέπειτα ποστ σου κανείς δεν θα το πρόσεχε και πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να το δοκιμάσει κάποιος χωρίς να έχει αυτή την.... "ασφάλεια".

Όπως και να έχει πάντως αυτή σου η λύση σε καμία περίπτωση δεν είναι 100% ασφαλής και πολύ καλά κάνεις και αλλάζεις το καπάκι!

ΜΟΝΟ τα 12V ανεμιστηράκια μπορούν να προσφέρουν ασφάλεια και καλό είναι το ξέρουν όλοι!

*edit* Είμαι συνέταιρος του delta66 στην επιχείρηση :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...