Jump to content

Ψυξη


alkis13

Recommended Posts

Ρε παιδιά, δεν είμαι κανένας εγωίσταρος,

αλλά έτσι, για το γέλιο της υπόθεσης,

ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΟΡΑΤΟΣ;;; :)

1ον) Κάθομαι και απαντώ λεπτομερώς στην ερώτηση του θέματος,

ο delta66 λέει "πάρε αυτό και αυτό" και ο alkis13 του απαντά "μου έλυσες τα χέρια"

ενώ δεν μπαίνει καν στον κόπο να πει σε μένα μια κουβέντα.

2ον) Επισημαίνω οτι αυτά που γράφουμε τα διαβάζουν και άλλοι

και ο stormtrooper το αποδίδει στον delta66.

Ρε delta, μπας και ειμαι κλώνος σου; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν είμαι κανένας εγωίσταρος,

αλλά έτσι, για το γέλιο της υπόθεσης,

ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΟΡΑΤΟΣ;;; :)

1ον) Κάθομαι και απαντώ λεπτομερώς στην ερώτηση του θέματος,

ο delta66 λέει "πάρε αυτό και αυτό" και ο alkis13 του απαντά "μου έλυσες τα χέρια"

ενώ δεν μπαίνει καν στον κόπο να πει σε μένα μια κουβέντα.

2ον) Επισημαίνω οτι αυτά που γράφουμε τα διαβάζουν και άλλοι

και ο stormtrooper το αποδίδει στον delta66.

Ρε delta, μπας και ειμαι κλώνος σου; :hysterical:

Μίλησε κανείς??? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@ polidis

Η πατέντα σου, όντως μου μοιάζει ακίνδυνη, αλλά, όπως είπε και ο delta66, την πόσταρες χωρίς επεξηγήσεις και αυτό εμπεριέχει κινδύνους. Δηλαδή ναι μεν φαίνεται πως ακόμα και να φύγει το μανταλάκι, ο ανεμιστήρας δεν θα πέσει μέσα, αλλά αν δεν το έλεγες σε μετέπειτα ποστ σου κανείς δεν θα το πρόσεχε και πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να το δοκιμάσει κάποιος χωρίς να έχει αυτή την.... "ασφάλεια".

Όπως και να έχει πάντως αυτή σου η λύση σε καμία περίπτωση δεν είναι 100% ασφαλής και πολύ καλά κάνεις και αλλάζεις το καπάκι!

Συμφωνώ απολυτα με τα λεγομενα σου.

Η πατεντα δεν ειναι πατεντα αλλα οπως ειπα στον φιλο που ανοιξε το θεμα παρε κατι σαν λυση στιγμής για να μην εχεις απώλειες.

Για να κανεις μια πατεντα με ανεμιστηρια 12v θες χρονο ,τρέξιμο ,αγορες ,εμπειρία και γνωσεις.

Μεχρι να το υλοποιήσεις πας καταστράφηκες και ολα σου τα ζωντανα θα ψηθούν.

Αντι να δωσουμε καποια συμβουλή της στιγμής για να σωσει ο άνθρωπος τα ψαρια του με πιασατε ολοι απο το λαιμό.

Μπορουσα ακομα να τον πω βαλε εναν μεγαλο ανεμιστήρα που εχεις διπλα στο ενυδρειο και αστον να σου δροσίζει το μερος εκει.Και αυτο λυση της στιγμης ειναι αλλα με κοστος σε ρευμα.

Δηλαδη δεν καταλαβαινω γιατι με λιγο προσοχή να μην κανω κατι για τα ζωντανά μου και να τα αφησω στο ελεος του καύσωνα.

Μεγαλα παιδια ημαστε!!!!

Υ.Γ Παω να παρω το καπακι με τα ανεμιστηρακια μου

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper, αν με βλέπεις τελικά,

μπορεί όντως να μην "ψηνεσαι" γιατί θα πέσει η ασφάλεια,

(αν δεν είναι βραχυκυκλωμένη με σιδεράκι)

ή θα πέσει το ρελέ διαρροής,

(αν είναι καινούριος ο πίνακας και υπάρχει)

αλλά σε μικρή έστω έκθεση στα βόλτ αυτά η καρδιά παθαίνει μαρμαρυγή και σταματάει.

(όχι πάντα αλλά γίνεται)

Άλλωστε και απο τον πρώτο όροφο να πέσεις, δεν σκοτώνεσαι,

αλλά κανένας δεν άφησε το μπαλκόνι του χωρίς κάγκελα.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

stormtrooper, αν με βλέπεις τελικά,

μπορεί όντως να μην "ψηνεσαι" γιατί θα πέσει η ασφάλεια,

(αν δεν είναι βραχυκυκλωμένη με σιδεράκι)

ή θα πέσει το ρελέ διαρροής,

(αν είναι καινούριος ο πίνακας και υπάρχει)

αλλά σε μικρή έστω έκθεση στα βόλτ αυτά η καρδιά παθαίνει μαρμαρυγή και σταματάει.

(όχι πάντα αλλά γίνεται)

Άλλωστε και απο τον πρώτο όροφο να πέσεις, δεν σκοτώνεσαι,

αλλά κανένας δεν άφησε το μπαλκόνι του χωρίς κάγκελα.

Ωπς... καλώς ήρθες :)

Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ! Αν γίνει τέτοιου είδους ατύχημα μέσα στο ενυδρείο θα υπάρξει ένας "αγώνας δρόμου" μεταξύ του να δοθεί η εντολή για βραχυκύκλωμα στον πίνακα και στην επέκταση του ρεύματος μέσα στο ενυδρείο! Σίγουρα οργανισμού κοντά στο συμβάν θα έχουν λιγότερες ελπίδες απ'ότι οι πιο μακρινοί.

Το αντίστοιχο συμβαίνει και με την μπανιέρα! Αφενός το ρεύμα θα μας χτυπήσει άμεσα, αλλά είμαστε πιο ανθεκτικοί οργανισμοί από τα ψάρια, οπότε μπορεί και να επιβιώσουμε όταν πέσει η ασφάλεια ή το ρελέ!

Όπως και να έχει είμαι πλήρως εναντίον μίας τέτοιου είδους πατέντας!

Και μιας και το ανέφερες...

ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΟ, ΣΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ (όχι τις αυτόματες), ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΥΡΜΑΤΑΚΙ, ΑΛΟΥΜΙΝΟΧΑΡΤΟ, ΣΥΝΔΕΤΗΡΑ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ!

ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΗΔΗΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ. ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟ ΘΑΝΑΤΟ!

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα ας κάνω και γώ μια ερώτηση..

Υπάρχουν ενυδρεία με built-in ανεμιστιράκια?Η ένα σύστημα ψύξης τέλος πάντων..

Και αν όχι γιατι δε βγάζουν οι εταιρίες?Θα ήταν πολύ χρήσιμο..

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος νομίζω είναι οτι χώρες με πολλές ζέστες σαν τη δική μας είναι μειοψηφία στην αγορά ενυδρείων.

Link to comment
Share on other sites

Όντως παίζει αυτό..Και δεν βάζουν σε γραμμή παραφωγής τέτοια ενυδρεία για να στέλνουν σε χώρες σαν τη δική μας..Δεν το είχα σκεφτεί..!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως είχα δει κάποτε ένα BOYU ενυδρειάκι που είχε ενσωματωμένο ένα ανεμιστηράκι στο καπάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πολύ καλο να υπάρχει κάτι τέτοιο..Το σημαντικότερο πρόβλημα το έχουν αυτοι που πρέπει να κάνουν τρύπες κτλ..Το built-in θα ήταν και αισθητικά καλύτερο και λογικά πιο λειτουργικό..

Link to comment
Share on other sites

.....Για να κανεις μια πατεντα με ανεμιστηρια 12v θες χρονο ,τρέξιμο ,αγορες ,εμπειρία και γνωσεις.

Μεχρι να το υλοποιήσεις πας καταστράφηκες και ολα σου τα ζωντανα θα ψηθούν....

....Μπορουσα ακομα να τον πω βαλε εναν μεγαλο ανεμιστήρα που εχεις διπλα στο ενυδρειο και αστον να σου δροσίζει το μερος εκει.Και αυτο λυση της στιγμης ειναι αλλα με κοστος σε ρευμα.

Μπορει να γινει και προχειρη εγκασταση με 12βολτα ανεμιστηρακια απο PC, οπως εκανες με το 220.

Γιατι να το διακινδυνευουμε?

Εγω πχ δεν ειχα στο προηγουμενο σπιτι ρελε ασφαλειας, παρ'οτι δεν ηταν παλιο (κατασκευη 93) και το ιδιο μπορει να συμβαινει και σε πολλους αλλους.

Θυμηθηκα τι ειχα κανει εγω το πρωτο καλοκαιρι με ενυδρειο (50αρι).

Πηρα ενα ανεμιστηρακι προσωπου και συνδεσα με πατεντα, ενα τροφοδοτικο στους πολους που συνδεεται η μπαταρια, το στηριξα προχειρα με ανοιχτο καπακι και εβγαλα ολο το καλοκαιρι ετσι :rolleyes:

Δεν ειχα διαβασει ομως ακομα πως αντιμετωπιζουμε τετοιες καταστασεις σωστα : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;mode=linear

Τα "λαθη" αυτα που καναμε λοιπον, προσπαθουμε στο φορουμ να κανουμε τους επομενους να τα γλυτωσουν. :)

Και οπως βλεπεις ο ανεμιστηρας με ποδι ειναι μια κλασικα προχειρη αλλα σωστη προσωρινη λυση ασχετα αν δεν ειναι τοσο οικονομικη, παντως ειναι πιο ασφαλης.

Επισης ο κλιματισμος του χωρου ειναι μια λυση (παλι οχι οικονομικη).

Παντως αν ψαξουμε θα βρουμε και 12βολτα ανεμιστηρακια με μανταλακι για ευκολα εγκατασταση. Συνηθως υπαρχουν για αυτοκινητο.

Το κανουμε και παραγγελια στο καταστημα στην τελικη.

Απλα δεν κανουν για ενυδρεια που πρεπει να ειναι κλειστο το καπακι (λογω συμπεριφορας καποιων ψαριων πχ μονομαχοι, SAE, clown κλπ), αλλα και γιατι τα φωτα του ενυδρειου με ανοιχτο καπακι, το καλοκαιρι τραβανε ΠΟΛΥΥυυυ τα εντομα, και θα γεμισει το ενυδρειο.

Και αν ειναι τπτ νορμαλ εντομα μπορει να γινουν μεζες στα ψαρια αλλα αν ειναι σαν του stortrooper τα aliens, θα σας φανε αυτα τα ψαρια σας.

Περσυ, κατα την περιοδο αναπαραγωγης των μυρμηγκιων, καπου κοντα υπηρχε μια μηρμηγκοφωλια και ειχαν γεμισει τα τζαμια του ενυδρειου μου μυρμηγκια με φτερα.

Αν ηταν ανοιχτο το καπακι ......

Και τα μηρμηγκια δεν τρωγονται απο τα ψαρια.

Και τώρα ας κάνω και γώ μια ερώτηση..

Υπάρχουν ενυδρεία με built-in ανεμιστιράκια?Η ένα σύστημα ψύξης τέλος πάντων..

Και αν όχι γιατι δε βγάζουν οι εταιρίες?Θα ήταν πολύ χρήσιμο..

Τα παντα υπαρχουν.

Αλλα τα πληρωνεις (αδρα).

Και ενυδρεια με ανεμιστηρακι, και ξεχωριστες συστοιχιες ανεμηστηρων που τις εφαρμοζεις στο ενυδρειο, και πανακριβα chiller (πιο ακριβα απο airco).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πολύ καλο να υπάρχει κάτι τέτοιο..Το σημαντικότερο πρόβλημα το έχουν αυτοι που πρέπει να κάνουν τρύπες κτλ..Το built-in θα ήταν και αισθητικά καλύτερο και λογικά πιο λειτουργικό..

Γιατι αυτο δεν ειναι λειτουργικο ή ειναι ασχημο?

Κι αν χαλασει κανενα, φτου φτου, αλλαζει και ευκολα, αν χαλασει το built in αντε στη κινα να βρεις ιδιο. :)

aRIO180060.jpg

aRIO180059.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω στο Eliwell IC915 αν εχει αισθητηρα θερμοκρασιας και αν οχι μηπως ξερετε που μπορω να βρω αναλογη ακιδα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω στο Eliwell IC915 αν εχει αισθητηρα θερμοκρασιας και αν οχι μηπως ξερετε που μπορω να βρω αναλογη ακιδα?

Φυσικά και έχει. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον όποιο αντίστοιχο αισθητήρα ή μόνο τον δικό του! Ένα τηλέφωνο στην ΕΨΕΜ θα βοηθούσε!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω στο Eliwell IC915 αν εχει αισθητηρα θερμοκρασιας και αν οχι μηπως ξερετε που μπορω να βρω αναλογη ακιδα?

Εχει, μισο € κανει και ειναι μεσα στην τιμη :)

Τον πλαστικο παρε.

Φυσικα μη ξεχναμε οτι αφηνουμε τη ρυθμιση για NTC αισθητηρα τον eliwell και οχι PTC που ειναι για τον μεταλλικο.

Δεξια το μαυρο πλαστικο ειναι

aRIO180072.jpg

Νικολαε μαζι απαντουσαμε :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και ισως να χρειαστω καμια βοηθεια στην εγκατασταση αν και την περιγραφεται πολυ αναλυτικα σε προηγουμενα ποστ. Πραγματικα καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...