Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα σας, εχω μια απορια, εχω στο ενυδρειο μου 4gourami, 15cardinals,3 clown, 2 ancistrus, 1 sae, 2 otokyklous, 5 amano shrimps kai 6 red cherry. θελω να βαλω και 2σαλιγκαρια θα υπαρξει προβλημα να επιτεθει καποιο απο αυτα που εχω στα apple snails???? ή ακομα και να τα φανε????? :)

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχουν τα apple snails με το

Aquazone Forum > ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ (Freshwater) > Τα πάντα γύρω από τον εξοπλισμό του Γλυκού > Θέρμανση - Ψύξη ?

Λιγο προσοχη στο που ανοιγουμε νεα θεματα ρε παιδια! :)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Η σωστη ερωτηση θα ηταν αν ταιριαζουν τα ψαρια σου και οχι αν χωρανε 2 apple snails.... (απο οτι ξερω δεν μπορουν να μπουν λογο του clown)

Link to comment
Share on other sites

Η σωστη ερωτηση θα ηταν αν ταιριαζουν τα ψαρια σου και οχι αν χωρανε 2 apple snails.... (απο οτι ξερω δεν μπορουν να μπουν λογο του clown)

δεν νομίζω...εγώ τα έχω με τον κλόουν μου καιρό τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Η σωστη ερωτηση θα ηταν αν ταιριαζουν τα ψαρια σου και οχι αν χωρανε 2 apple snails.... (απο οτι ξερω δεν μπορουν να μπουν λογο του clown)

πρωτα να ζητησω συγνωμη που καταλαθος εβαλα το θεμα μου σε λαθος κατηγορια. :)

δευτερον δεν ρωτησα αν χωρανε 2 apple snails στο ενυδρειο μου, αλλα αν θα εχουν καποιο προβλημα με τα ηδη υπαρχοντα ψαρια, οκ;;; :rolleyes: δεν ειχα τετοιον ενδιασμο...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω...εγώ τα έχω με τον κλόουν μου καιρό τώρα...

τον ? ενας ειναι?

τι μεγεθος ειναι ο κλοουν? και τι μεγεθος τα σαλιγγαρια?

ποσο καιρο?

@ zannikola

Καλο θα ηταν να ειχες ενδοιασμο για τα σαλιγγαρια, γιατι κι αυτα "τρωνε λιτρα" απο το ενυδρειο και φυσικα εχουν απαιτησεις στις τιμες του νερου για σωστη διαβιωση. :)

"As a general rule of thumb one should provide at least 10-liters/2.5 gallon for each mid-sized snail (±5cm/2inch. diameter)" http://www.applesnail.net/ (κοιτα στο CARE)

Και απ'οτι βλεπω δεν ειναι και λιγα τα ψαρακια που εχει το ενυδρειο (190 λιτρα καθαρα ειναι?)

Εχει και ψαρακια που δεν θα επρεπε να εχει λογω μεγεθους (κλοουν) και καποια σε λαθος αριθμο ομαδας (Otocinclus).

Link to comment
Share on other sites

τον ? ενας ειναι?

τι μεγεθος ειναι ο κλοουν? και τι μεγεθος τα σαλιγγαρια?

ποσο καιρο?

@ zannikola

Καλο θα ηταν να ειχες ενδοιασμο για τα σαλιγγαρια, γιατι κι αυτα "τρωνε λιτρα" απο το ενυδρειο και φυσικα εχουν απαιτησεις στις τιμες του νερου για σωστη διαβιωση. :)

"As a general rule of thumb one should provide at least 10-liters/2.5 gallon for each mid-sized snail (±5cm/2inch. diameter)" http://www.applesnail.net/ (κοιτα στο CARE)

Και απ'οτι βλεπω δεν ειναι και λιγα τα ψαρακια που εχει το ενυδρειο (190 λιτρα καθαρα ειναι?)

Εχει και ψαρακια που δεν θα επρεπε να εχει λογω μεγεθους (κλοουν) και καποια σε λαθος αριθμο ομαδας (Otocinclus).

οποτε μαλλον τα αφινω τα σαλιγγαρια.. αλλα για τους otocinclus που μου λες , ποσους θα επρεπε να βαλω για να ειναι οκ ο αριθμος τους;;;;;ευχαριστωω

Link to comment
Share on other sites

4-5 μινιμουμ ομαδουλα

(υγ θα προτιμουσα να ειχες 3 applesnail μεσα και να εδινες τα clown σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

4-5 μινιμουμ ομαδουλα

(υγ θα προτιμουσα να ειχες 3 applesnail μεσα και να εδινες τα clown σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο

να ρωτησδω και κατι αλλο υπαρχει καποιο ειδος σαλλιγκαριου που τρωει τα μικρα σαλλιγκαρια που πανε και τρωνε τα φυτα;; κανουν και τα apple snails το ιδιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σαλιγγαρι φονιας που μπορει να χτυπησει αν ειναι καταλληλα τα μεγεθη και το μηλοσαλιγγαρο αλλα γιατι να το θελεις?

Τα σαλιγγαρακια δεν τρωνε τα φυτα κατα 99,9%

Αλγες θα φανε, περισσευμα τροφης.

Φυτα θα φανε μονο αν δεν εχουν κατι αλλο να φανε και μαλιστα οχι για πολυ αφου θα αρχισουν να εξαφανιζονται/μειωνεται ο πληθυσμος τους.

Παλια ηθελα και γω να τα εξαφανισω γιατι καθαριζα μια φορα το τζαμι* με μαγνητακι και επιασα ενα και εκαν μια γρατζουνιτσα, αλλα καταλαβα οτι μου ειναι χρησιμα και δεν τα πειραζω αφου οταν μειωθηκαν παρατηρησα διαφορα προβληματακια (ηταν την περιοδο που μετακομισα και χαλασε η ισορροπια του ενυδριου για λιγο)

Για μενα ειναι και δεικτης καλη υγειας του ενυδρειου.

Οταν βλεπω πολλα σημαινει οτι ταιζω πολυ και μενει η τροφη.

Οταν βλεπω λιγα σημαινει οτι πρεπει να κανω μετρησεις να το ψαξω, κατι δεν παει καλα.

Και να μη ξεχασω οτι οταν "εξαφανιστηκαν"¨εμφανιστηκε και αλγη στα φυτα μου.

* σταματησα και το καθαρισμα των τζαμιων, περιττο ειναι, καθαριζουν μονα του απο καποια στιγμη και μετα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σαλιγγαρι φονιας που μπορει να χτυπησει αν ειναι καταλληλα τα μεγεθη και το μηλοσαλιγγαρο αλλα γιατι να το θελεις?

Τα σαλιγγαρακια δεν τρωνε τα φυτα κατα 99,9%

Αλγες θα φανε, περισσευμα τροφης.

Φυτα θα φανε μονο αν δεν εχουν κατι αλλο να φανε και μαλιστα οχι για πολυ αφου θα αρχισουν να εξαφανιζονται/μειωνεται ο πληθυσμος τους.

Παλια ηθελα και γω να τα εξαφανισω γιατι καθαριζα μια φορα το τζαμι* με μαγνητακι και επιασα ενα και εκαν μια γρατζουνιτσα, αλλα καταλαβα οτι μου ειναι χρησιμα και δεν τα πειραζω αφου οταν μειωθηκαν παρατηρησα διαφορα προβληματακια (ηταν την περιοδο που μετακομισα και χαλασε η ισορροπια του ενυδριου για λιγο)

Για μενα ειναι και δεικτης καλη υγειας του ενυδρειου.

Οταν βλεπω πολλα σημαινει οτι ταιζω πολυ και μενει η τροφη.

Οταν βλεπω λιγα σημαινει οτι πρεπει να κανω μετρησεις να το ψαξω, κατι δεν παει καλα.

Και να μη ξεχασω οτι οταν "εξαφανιστηκαν"¨εμφανιστηκε και αλγη στα φυτα μου.

* σταματησα και το καθαρισμα των τζαμιων, περιττο ειναι, καθαριζουν μονα του απο καποια στιγμη και μετα.

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει και πολλα αλλα παρατηρησα εδω και καποιες μερες οτι ενα πλατυφυλλο φυτο που εχω να το εχουν κανει πολλες τρυπουλες. υπεθεσα οτι ηταν τα σαλλιγκαρακια, γιαυτο θελω να τα εξωλοθρευσω...μηπως να αρχισω να θεωρω κανενα απο τα ψαρακια μου υποπτο;;; ancistrus, otocynclus, cardinalioi, dwarf gourami, clown, γαριδες amano kai red cherry.. τι γνωμη εχεις;;; :)

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει και πολλα αλλα παρατηρησα εδω και καποιες μερες οτι ενα πλατυφυλλο φυτο που εχω να το εχουν κανει πολλες τρυπουλες. υπεθεσα οτι ηταν τα σαλλιγκαρακια, γιαυτο θελω να τα εξωλοθρευσω...μηπως να αρχισω να θεωρω κανενα απο τα ψαρακια μου υποπτο;;; ancistrus, otocynclus, cardinalioi, dwarf gourami, clown, γαριδες amano kai red cherry.. τι γνωμη εχεις;;; :rolleyes:

Καλιο ριχνεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλιο ριχνεις? :)

οχι δεν ριχνω, πριν κανα μηνα ειχα βαλει flourish nitrogen και χτες αγορασα και εριξα flourish comprehensive plant supplement. θα πρεπει να ριξω και καλιο, αν ναι γιατι τι κανει το καλιο;;;; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ριχνω, πριν κανα μηνα ειχα βαλει flourish nitrogen και χτες αγορασα και εριξα flourish comprehensive plant supplement. θα πρεπει να ριξω και καλιο, αν ναι γιατι τι κανει το καλιο;;;; :rolleyes:

Nitrogen? τι μετρηση NO3 νιτρικων εχεις λιγο πριν την αλλαγη νερου??

Διαβασε εδω τα συμπτωματα απο ελλειψη καλιου (Potassium). :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...