Jump to content

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 60λ. Μέσα έχω 5 νέον τέτρα 2 γκάπυ και 2 Corydoras Albino.

Μπορώ να βάλω 5 γαρίδες αμανο?

Θα υπάρχει πρόβλημα?..Θέλω να μάθω ..οχι μονο αν θα τις φάνε η τις πειράξουν τα άλλα ψάρια αλλα και αν θα νιώθουν άνετα..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οι amano θέλουν σκληρότητες κοντά στο 10 και pH λίγο πάνω απ' το 7, οπότε θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις.

Επίσης τα νέον και τα κορύντορας θα πρέπει να αυξηθούν κατά πάνω από 3 σε αριθμό γιαατί νιώθουν πολύ καλύτερα σε μεγαλύτερο κοπάδι, αλλά αν αποφασίσεις να τα κρατήσεις το νερό σου θα πρέπει να είναι μαλακό (σκληρότητες κάτω από 5) και pH κάτω από 7.

Εν τέλει αν θες να είσαι 100% σωστός μπορείς να συνδυάσεις τις amano με τα γκάπυ και να κρατήσεις το σκληρό νεράκι της Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

Αύξησε τα guppies σε 5-6+, βγάλε τα τέτρα και τα cory γιατί θέλουν διαφορετικό(πιο μαλακό - όξινο)νερό από τα guppie και τις γαρίδες και πρέπει να είναι σε κοπαδάκι 8 + πράγμα που σημαίνει περισσότερα λίτρα, και μετά μπορείς να βάλεις και αμάνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εδω και καιρό σκέφτομαι να δώσω τα γκάπυ..Δε μου αρέσουν..Ενώ τα νέον τα λατρεύω..Μ αρεσει που είναι πιο ήρεμα ψάρια..Υπάρχουν γαρίδες που ταιριάζουν στο νερό που θέλουν τα νέον?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...