Jump to content

Φίλτρα... αλλά με τι μέσα?


Recommended Posts

Γεια χαρά

Είχα μια συζήτηση με κάποια άτομα σχετικά με θαλασσινό ενυδρείο, όσον αφορά τα εξωτερικά φίλτρα και το τι πρέπει να περιέχουν μέσα. Οι απόψεις διίστανται και τελικά βρέθηκα με τεράστιο ερωτηματικό να τριγυρνά πάνω από το κεφάλι μου !!!

Λοιπόν, υπάρχει ένα reef ενυδρείο 250 λίτρων + 50 το refugium. Έχει τοποθετηθεί πάνω από 35-40 κιλά ζωντανός βράχος, και φυσικά ο αραγωνίτης. Skimmer, κυκλοφορητές και όλα τα συναφή. Το όλο σύστημα λειτουργεί πάνω από 1.5 χρόνο και γενικά χωρίς προβλήματα... εκτός των νιτρικών !!! τιμές σε σταθερή βάση 30+ !!!

Ο πληθυσμός σε ψαράκια 7-8 και αυτά σε μικρό μέγεθος και άλλα τόσα κοράλλια τα περισσότερα μαλακά.

Τα ψαράκια ταΐζονται μία φορά την ημέρα και κάθε δύο μέρες τα κοράλλια. Αλλαγές νερού κάθε 10 μέρες το 15-20 % και κάθε 1.5 μήνα 30%. Στο refugium υπάρχει η Cheato που αναπτύσσεται πολύ γρήγορα… παρόλα αυτά τα νιτρικά στα ύψη !!!

Και ερχόμαστε στα εξωτερικά φίλτρα. Υπάρχουν δύο, το ένα με άνθρακα και αντιφώσφορο συν τα σφουγγάρια / υαλοβάμβακα το οποίο τροφοδοτεί το refugium και με υπερχείλιση επιστρέφει στο ενυδρείο και το άλλο περιέχει μόνο σφουγγάρι / υαλοβάμβακα. Οι διαφορές στις απόψεις τους ήταν, το ότι πρέπει να αφαιρεθούν σφουγγάρια / υαλοβάμβακας γιατί είναι υπεύθυνα για την αύξηση των νιτρικών, (αυτά καθαρίζονται / αντικαθιστώνται κάθε 10-15 μέρες) και εκτός των άλλων να προστεθεί και βιολογικό υλικό μέσα στα φίλτρα.

Και έχω μπερδευτεί !!! Πρώτον, όσον αφορά τα σφουγγάρια / υαλοβάμβακα αν όντως ανεβάζουν τα νιτρικά και κατά δεύτερον το βιολογικό υλικό, που νομίζω ότι δεν χρειάζεται μέσα στα φίλτρα τη στιγμή που ο ζωντανός βράχος είναι αρκετός για τα λίτρα του ενυδρείου.

Κάποιες προτάσεις / ιδέες ???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

Είχα μια συζήτηση με κάποια άτομα σχετικά με θαλασσινό ενυδρείο, όσον αφορά τα εξωτερικά φίλτρα και το τι πρέπει να περιέχουν μέσα. Οι απόψεις διίστανται και τελικά βρέθηκα με τεράστιο ερωτηματικό να τριγυρνά πάνω από το κεφάλι μου !!!

Λοιπόν, υπάρχει ένα reef ενυδρείο 250 λίτρων + 50 το refugium. Έχει τοποθετηθεί πάνω από 35-40 κιλά ζωντανός βράχος, και φυσικά ο αραγωνίτης. Skimmer, κυκλοφορητές και όλα τα συναφή. Το όλο σύστημα λειτουργεί πάνω από 1.5 χρόνο και γενικά χωρίς προβλήματα... εκτός των νιτρικών !!! τιμές σε σταθερή βάση 30+ !!!

Ο πληθυσμός σε ψαράκια 7-8 και αυτά σε μικρό μέγεθος και άλλα τόσα κοράλλια τα περισσότερα μαλακά.

Τα ψαράκια ταΐζονται μία φορά την ημέρα και κάθε δύο μέρες τα κοράλλια. Αλλαγές νερού κάθε 10 μέρες το 15-20 % και κάθε 1.5 μήνα 30%. Στο refugium υπάρχει η Cheato που αναπτύσσεται πολύ γρήγορα… παρόλα αυτά τα νιτρικά στα ύψη !!!

Και ερχόμαστε στα εξωτερικά φίλτρα. Υπάρχουν δύο, το ένα με άνθρακα και αντιφώσφορο συν τα σφουγγάρια / υαλοβάμβακα το οποίο τροφοδοτεί το refugium και με υπερχείλιση επιστρέφει στο ενυδρείο και το άλλο περιέχει μόνο σφουγγάρι / υαλοβάμβακα. Οι διαφορές στις απόψεις τους ήταν, το ότι πρέπει να αφαιρεθούν σφουγγάρια / υαλοβάμβακας γιατί είναι υπεύθυνα για την αύξηση των νιτρικών, (αυτά καθαρίζονται / αντικαθιστώνται κάθε 10-15 μέρες) και εκτός των άλλων να προστεθεί και βιολογικό υλικό μέσα στα φίλτρα.

Και έχω μπερδευτεί !!! Πρώτον, όσον αφορά τα σφουγγάρια / υαλοβάμβακα αν όντως ανεβάζουν τα νιτρικά και κατά δεύτερον το βιολογικό υλικό, που νομίζω ότι δεν χρειάζεται μέσα στα φίλτρα τη στιγμή που ο ζωντανός βράχος είναι αρκετός για τα λίτρα του ενυδρείου.

Κάποιες προτάσεις / ιδέες ???

Ευχαριστώ

Τα σφουγγάρια / υαλοβάμβακας μπορει οντως να ανεβαζουν τα νιτρικα αν βρωμίζουν και δεν αλλαζονται εγκαιρα.Οταν υπαρχει ζωντανος βραχος αναλαμβανει αυτος την βιολογια του ενυδρειου μας οποτε δεν βλεπω να υπαρχει λογος για βιολογικο υλικο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σφουγγάρια ούτε υαλοβάμβακα, ούτε άλλα βιολογικά υλικά θέλεις.

Ο ζωντανός βράχος είναι ικανός να σου κρατήσει βιολογία.

Εάν έχεις χώρο στο σαμπ βαλε τον άνθρακα και το αντιφωσφορο μέσα, και πέταξε και τα 2 εξωτερικά φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Χώρος δεν υπάρχει στο refugium (δεν έχω sump) για να τοποθετηθούν εκεί. Οπότε κρατάω το ένα φίλτρο EHEIM Pro II 2026 με άνθρακα και αντιφώσφορο, και το δεύτερο Tetra EX 700, απλά και μόνο να τροφοδοτεί το refugium. Το πολύ-πολύ να βάλω μέσα κανένα σφουγγάρι άνθρακα (το μαύρο) να κρατάει ότι μπορεί. Στην ουσία δηλαδή θα έχει τη χρήση ενός κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενα φιλτρο βαλε αντιφωσφορο και ανθρακα.Το αλλο αστο να κανει την δουλεια μιας αντλιας.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση το ότι έχεις νιτρικά +30 1 χρόνο !!!

Εάν τα NH3/NH4 & NO2 ειναι μηδέν , τοτε σημαίνει ότι ο κύκλος του αζώτου λειτούργει και σου μετατρέπει την αμμώνια σε ΝΟ3 (και έτσι πρέπει ). Τα ΝΟ3 από τον κύκλο του αζώτου δεν μπορεί να μηδενιστούν ή ακόμα καλύτερα μπορεί να μηδενιστούν σιγά σιγα (βοηθάει η ύπαρξη DSB ) σε αέριο άζωτο . Επειδή αυτό συμβαίνει πολύ αργα , τα ΝΟ3 αφαιρούνται με αλλαγές νερού , με την cheato .

Μέσα σε ένα χρόνο , φυσιολογικά θα έπρεπε να έχουν μηδενιστεί (Αφου δεν ταίζεις πολύ)!!!

Τσέκαρε το νερό με το οποίο κάνεις αλλαγές (δεν γράφεις εαν έχεις Α/Ο ) για NH3/NH4 ,No2,NO3 ...

Οσο αναφορά για σφουγγάρια υαλοβάμβακα κ.τ.λ συμφωνώ ότι δεν χρειάζονται ... αλλα είσαι πολύ τυπικός με την καθαριότητα τους ... που δεν νομίζω ότι φταίνε αυτά !!!

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω ότι στο refugium υπάρχει DSB από λεπτόκοκκο αραγωνίτη, στα 12 εκατοστά σε ύψος και λειτούργει 6-7 μήνες. Το νερό που προσθέτω είναι φυσικά από Α/Ο με μετρημένο το TDS στο 000. Πριν μερικές βδομάδες είχα κάνει μετρήσεις για νιτρικά και ήταν στο απόλυτο 0… (το νερό της όσμωσης) !!!

Όλες οι άλλες μετρήσεις στο ενυδρείο είναι πολύ καλές, (λίγο πεσμένο Mg στα 1280), αλλά δεν νομίζω ναι έχει σχέση αυτό με τα αυξημένα νιτρικα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες πρόσθεσα Sulfur Denitrator (να δω τι άλλο θα βάλω), αλλά θα περιμένω κανά-δύο μέρες ακόμη να μετρήσω το νερό που βγαίνει από τον Denitrator.

Link to comment
Share on other sites

Kανε μια μετρηση στο νερο απο τον denitrator.Να ξερεις οτι αν δεν ξεκινησει σωστα τοτε το νερο που βγαζει εχει νιτρικα και επομενως πανε κατευθειαν στο ενυδρειο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις οδηγίες του κατασκευαστή και σύμφωνα μ αυτές θα πρέπει να μετρήσω τα νιτρικά στη έξοδο αύριο….

Για να δούμε τι θα δούμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε το νερό στ αυλάκι !!!

Ο Denitrator άρχισε να βγάζει από την έξοδό του 0 νιτρικά. Αύξησα τη ροή στη 1-2 σταγόνες το δευτερόλεπτο (οδηγίες κατασκευαστή). Τώρα το μόνο που απομένει είναι υπομονή και τακτικός έλεγχος στα νιτρικά.

Αφαιρέθηκαν σφουγγάρι / υαλοβάμβακας από τα φίλτρα. E, κάποια στιγμή πιστεύω να απαλλαγώ από τα νιτρικά.

Ενδεικτικά αναφέρω τις υπόλοιπες τιμές των τεστ από το ενυδρείο.

Mg - 1280 (θέλει λίγο τσίμπημα προς τα πάνω)

Ca- 430

Kh- 8.0

Ph- 8.2 (κυμαίνετε μεταξύ 8.0-8,45 ανάλογα με την ώρα)

Nh3/Nh4- 0

No2- 0

Po4- 0.1

Cu- 0

Cl- 0

Sr- 3 (χαμηλό, πρόσθεσα Reef Strontium της Seachem)

Αλατότητα 1025

Θερμοκρασία 27-28

Έχω παρατηρήσει ότι με το αλάτι τις Tropic Marin reef pro, έχω καλύτερες τιμές σε όλα και σπάνια χρειάζονται πρόσθετα.

Το αλάτι που έχω τώρα είναι το Reef Crystal.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...