Jump to content

Τι λίπασμα να ρίξω?


Recommended Posts

Ένα φιλαράκι μου έχει ένα ενυδρείο 80 λίτρων αυτοσχέδιο με 3 χρυσόψαρα (δεν έχω ιδέα πιο είδος) και 2 τέρατα εσωτερικά φίλτρα full βακτήρια. (Το ενυδρείο δουλεύει 2 χρόνια)

Ήταν γεμάτο με πλαστικά φυτά και τον έπεισα να τα ξηλώσουμε και να βάλει αληθινά. :)

Του πήγα κλαδέματα από τα δικά μου Hydrocotyle Leucocephala και Egeria densa και πρόσθεσε 2 Ανούμπιες.

(Αυτά μόνο δεν έτρωγαν) :rolleyes:

Ξήλωσε την αεραντλία, γύρισε τα φίλτρα να βαράνε προς την επιφάνεια και ρίχνει ταμπλέτες για CO2 της SERA μία κάθε 4-5 μέρες.

Λάμπες 2 X 18Watt

Εδώ και ένα μήνα που έχει βάλει τα φυτά ενώ στο δικό μου τα κλαδεύω κάθε βδομάδα,

στο δικό του έχουν τραγικά μικρή ανάπτυξη.

Από λίπασμα - ταμπλέτες τι μπορεί να χρησιμοποιήσει για να τρέφονται οι ρίζες των φυτών από τη στιγμή που δεν έχει στο υπόστρωμα????

(είδος - μάρκα???)

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

Τύπου Flourish ας πούμε ή κάτι φθηνό όπως Sera?

Οι ρίζες θα τρέφονται? είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

ok. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψιν σου οτι τα φυτα θελουν λιγο χρονο προσαρμογης οταν αλλαζουν περιβαλλον (φωτισμο, νερο, λιπασμα, διοξειδιο), δωσε τους λιγο χρονο.

Απο αυτα τα φυτα που αναφερεις, μονο η Egeria densa μπορει να φυτευτει, και αφου δεν ειναι και απαιτητικη δεν χρειαζεται ταμπλετες υποστρωματος.

Ουτε ταμπλετες co2.

Μη βαλεις excel ομως σε αυτo το φυτο αφου λιωνει (αν επιζησει απο τα χρυσοψαρα που δεν....)

Το frourish ειναι αρκετο στη μιση δοση (ή και 1/3 της δοσης).

Δοκιμασε και βαλισνεριες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οκ Delta σε ευχαριστώ.

Το Hydrocotyle Leucocephala μόνο την πρώτη μέρα το πασπάτευαν μετά το παράτησαν.

Άμα πάνε όλα καλά θα πω στο φιλαράκι να προσθέσει και βαλισνέριες.

Υ.Γ Καμιά καινούργια πατεντο-παρουσίαση πότε θα δούμε??? :)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να σου πάρει και μήνα μέχρι να προσαρμοστεί το φυτό, όσο και να κιτρινίσει αν δεν ξεραίνεται και δεν μαραζώνει δίνε του χρόνο. Καμιά φορά χάνουν όλα τα φύλλα που είχαν όταν τα φύτευσες και πετάνε νέα. Οπότε υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...