Jump to content

Νέα στρώση αραγωνίτη ?


Recommended Posts

Γεια χαρά

Σ ένα στρωμένο reef ενυδρείο (πάνω από 1.5 χρόνο) θα υπάρξει πρόβλημα αν προσθέσω ένα λεπτό στρώμα ψιλόκοκκου αραγωνίτη (νεκρός στο τσουβάλι του) επάνω από τον χοντρόκοκκο που υπάρχει στο ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις αυτο δεν θα χαλασει η βιολογια του υποστρωματος που ηδη υπαρχει?Μην ξεχνας οτι μετα απο 1,5 χρονο εχει βγαλει τα βακτηριδια του.Τα κατωτερα στρωματα δεν θα εχουν προβλημα ισως να ειναι καλυτερα και θα υπαρξει αυξηση βακτηριδιων,οσο για τα ανωτερα στρωματα το φοβαμαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτή την απορία έχω.. αλλά από την άλλη τη στιγμή που υπάρχει στρωμένη βιολογία (βράχος – αραγωνήτης), κάποια στιγμή θα «ζωντανέψει» το νέο ανώτερο στρώμα αραγωνίτη. Το ερώτημα μου είναι αν θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στην υπάρχουσα βιολογία μέχρι να πάρει μπρος !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις αυτο δεν θα χαλασει η βιολογια του υποστρωματος που ηδη υπαρχει?Μην ξεχνας οτι μετα απο 1,5 χρονο εχει βγαλει τα βακτηριδια του.Τα κατωτερα στρωματα δεν θα εχουν προβλημα ισως να ειναι καλυτερα και θα υπαρξει αυξηση βακτηριδιων,οσο για τα ανωτερα στρωματα το φοβαμαι. :)

αν δεν έχεις ιχθειοφορτιση πιστευω το ενυδρειο μετά απο τοσο καιρο έχει πολλά βακτηρια για να το παρει ανετα χωρις προβλημα μεσα σε 2 βδομαδες το πολυ νομιζω θα ειναι οκ

καλο θα ήταν να βαζεις λιγη λιγη ποσοτητα καθε φορα μεχρι να το δεχθει ολο

Link to comment
Share on other sites

και εγω νομιζω οτι αν γινει σταδιακα,δηλαδη μισο δακτυλο καθε 10-15 ημερες δεν θα εχεις προβλημα.Το προβλημα ειναι οτι το ψιλο υλικο θα βυθιστει και θα μπει κατω απο το χοντρο σταδιακα.Με μικρη ποσοτητα ψιλης αμμου δηλαδη δεν θα πετυχεις αισθητικα αυτο που θελεις γιατι θα βυθιζεται κατω απο το χοντρο υλικο.Αν σταδιακα βαλεις αρκετο και το υπερκαλυψεις τοτε θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...