Jump to content

Τυρφη - αποριες


Recommended Posts

Εστω οτι εχω 100 λιτρα νερο. ΡΗ 8 και θελω να το κατεβασω κατα μια μοναδα και να γινει 7. ποση τυρφη πρεπει να βαλω στο φιλτρο και για ποσο χρονικο διαστημα? Ποιος ο γενικος κανονας?

Η ποσοτητα της τυρφης εξαρταται απο το αν το αρχικο ΡΗ ειναι 8 ή 7 ή 7,5 ή απλα απο τα λιτρα και απο τη μεταβολη που επιθυμω?

Αν παραμεινει στο ενυδρειο λιγη τυρφη για παντα γιατι δεν μπορει να αφαιρεθει με σκουπα βυθου λογω αμμου πειραζει? Φανταζομαι πως οχι,

Ανοητες ερωτησεις... το ξερω!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια,δεν ακολουθησα καποιον συγκεκριμενο κανονα!

Εβαλα μια ποσοτητα τυρφης σε πολυ πυκνη καλτσα και την τοποθετησα στο φιλτρο και απο κει και περα εβλεπα το phμετρο!στην περιπτωση που επεφτε το ph μειωνα την ποσοτητα που ειχα μεσα και αναλογα σε αντιθετη φαση!

Τωρα επειδη δεν ειναι για παντα,μολις εβλεπα το ph μετα απο καιρο να ανεβαινει αλλαζα την τυρφη στην ιδια ποσοτητα μετα απο αλλαγη!Αυτα απο προσωπικη εμπειρια,αν κανω λαθος καπου ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογισεις οτι σε 3οο καθαρα χρησιμοποιω 1 λιτρο τυρφη σε φιλτρο και η αλλαγη στο ph ειναι 0,4-0,5.Της Σερα χρησιμοποιω και απο οτι ξερω εξαρταται και απο την ποιοτητα της τυρφης. Για 20 περιπου μερες οι τιμες μου ειναι σταθερες και μειωνεται 0,1-0,2 στις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου απο βαρελι προετοιμασιας το οποιο νερο ειναι απο α/ο και το περναω απο 1 λιτρο τυρφης επισης. Για το αν μειναι τυρφη μεσα δεν πειραζει αλλα πως σου περασε μεσα??? Και σε ρωταω μηπως την χρησιμοποιεις με λαθος τροπο. Αληθεια γιατι θελεις το μαλακο νερο? Και σε ρωταω και παλι γιατι αναλογα ποσο μαλακο το θες επιλεγεις και αναλογους τροπους. Ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

θελω μαλακο νερο λογω αμαζονιου που στηνω τωρα.

το ΡΗ της βρυσης μου ειναι καπου στο 8,1!!! μου φαινεται πολυ περιεργο αυτο αλλα το μετρησα με υγρα τεστ και με ηλεκ. ΡΗμετρο. μονο τα στικς μου βγαζουν 7,2.

εβαλα 500 ml τυρφη σε ενα διχτυ , το οποιο κρεμασα μπροστα απο την εξαγωγη του νερου του φιλτρου γιατι στρωνω το ενυδρειο και θελω να αποφυγω τις επεμβασεις στο φιλτρο μου αυτη τη στιγμη. τα υπολιματα τυρφης εφυγαν απο το διχτυ. το ενυδρειο ειναι καπου στα 400 λιτρα καθαρα και δεν ειναι ακομη φυτεμενο. μετα απο 4-5 ημερες το ΡΗ ειναι 8,3!!!!! σας κουφανα ετσι? το νερο δεν ειναι απο οσμωση. εχω κατι πετρες μεσα οι οποιες ομως δεν αφριζαν καθολου με το τεστ του οξεως που εκανα καθως και πολλα ξυλα και κουκουναρια. το νερο ειναι καφε κιτρινομαυρο (μη γελασετε).

γενικα μη γελασετε με οτι λεω!!!

Link to comment
Share on other sites

θελω μαλακο νερο λογω αμαζονιου που στηνω τωρα.

το ΡΗ της βρυσης μου ειναι καπου στο 8,1!!! μου φαινεται πολυ περιεργο αυτο αλλα το μετρησα με υγρα τεστ και με ηλεκ. ΡΗμετρο. μονο τα στικς μου βγαζουν 7,2.

εβαλα 500 ml τυρφη σε ενα διχτυ , το οποιο κρεμασα μπροστα απο την εξαγωγη του νερου του φιλτρου γιατι στρωνω το ενυδρειο και θελω να αποφυγω τις επεμβασεις στο φιλτρο μου αυτη τη στιγμη. τα υπολιματα τυρφης εφυγαν απο το διχτυ. το ενυδρειο ειναι καπου στα 400 λιτρα καθαρα και δεν ειναι ακομη φυτεμενο. μετα απο 4-5 ημερες το ΡΗ ειναι 8,3!!!!! σας κουφανα ετσι? το νερο δεν ειναι απο οσμωση. εχω κατι πετρες μεσα οι οποιες ομως δεν αφριζαν καθολου με το τεστ του οξεως που εκανα καθως και πολλα ξυλα και κουκουναρια. το νερο ειναι καφε κιτρινομαυρο (μη γελασετε).

γενικα μη γελασετε με οτι λεω!!!

Με αυτο τον τροπο μην περιμενεις πολλα. Τσαμπα χαλας την τυρφη και τα λεφτα σου.-

Link to comment
Share on other sites

χαλαζιακη αμμος,

μονο.

γιατι?

Link to comment
Share on other sites

θελω μαλακο νερο λογω αμαζονιου που στηνω τωρα.

το ΡΗ της βρυσης μου ειναι καπου στο 8,1!!! μου φαινεται πολυ περιεργο αυτο αλλα το μετρησα με υγρα τεστ και με ηλεκ. ΡΗμετρο. μονο τα στικς μου βγαζουν 7,2.

εβαλα 500 ml τυρφη σε ενα διχτυ , το οποιο κρεμασα μπροστα απο την εξαγωγη του νερου του φιλτρου γιατι στρωνω το ενυδρειο και θελω να αποφυγω τις επεμβασεις στο φιλτρο μου αυτη τη στιγμη. τα υπολιματα τυρφης εφυγαν απο το διχτυ. το ενυδρειο ειναι καπου στα 400 λιτρα καθαρα και δεν ειναι ακομη φυτεμενο. μετα απο 4-5 ημερες το ΡΗ ειναι 8,3!!!!! σας κουφανα ετσι? το νερο δεν ειναι απο οσμωση. εχω κατι πετρες μεσα οι οποιες ομως δεν αφριζαν καθολου με το τεστ του οξεως που εκανα καθως και πολλα ξυλα και κουκουναρια. το νερο ειναι καφε κιτρινομαυρο (μη γελασετε).

γενικα μη γελασετε με οτι λεω!!!

Αν θες τοσο μαλακο νερο η αντιστροφη οσμωση ειναι μονοδρομος η ρυτινες. Εχει δικιο και ο Discus fun που σου ειπε ετσι για την τυρφη . Για να μην σου φευγει χρησιμοποιησε καλτσον αχρησιμοποιητο!! Εγω στο ενα φιλτρο που ειναι μονο τυρφη του εχω βαλει πανω κατω ενυδρειακο βαμβακι και ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε fishaki να σου δώσω μερικά σαλιγκάρια να κάνεις δουλειά? :)

Δες τι εννοώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=229813

Δεν κάνω πλάκα, φυτά δεν ακουμπάνε, οξυγονώνουν τον βυθό και ανάλογα με πόση τροφή μένει αφάγωτη μπορούν να πληθύνουν όσο θες για να κρατάνε τις σκληρότητες χαμηλά, έτσι με λίγη τύρφη και όπως φαίνεται και πλά με ξύλα κατεβαίνεις εύκολα σε pH=6-6.5.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε fishaki να σου δώσω μερικά σαλιγκάρια να κάνεις δουλειά? :)

Δες τι εννοώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=229813

Δεν κάνω πλάκα, φυτά δεν ακουμπάνε, οξυγονώνουν τον βυθό και ανάλογα με πόση τροφή μένει αφάγωτη μπορούν να πληθύνουν όσο θες για να κρατάνε τις σκληρότητες χαμηλά, έτσι με λίγη τύρφη και όπως φαίνεται και πλά με ξύλα κατεβαίνεις εύκολα σε pH=6-6.5.

Αν περισσεουν και για μενα θα ηθελα!!! Εχω μικρα κονωειδη και εγω αλλα δεν ξερω ουτε ποσα ειναι ουτε ποια ειναι γιατι σπανια τα βλεπω αφου ειναι μονιμα κατω απ τα χαλικια.Τα μονα εμφανη ειναι τα ζεβρα μου . Τωρα βεβαια επειδη το εθιξα και εγω παλαιοτερα το θεμα με τον stormtrooper για τι αριθμο μιλας για τοσο χαμηλες τιμες χωρις αο? Επισης αλλαγες νερου κανεις καθε ποτε? Γιατι αν αλλαζεις νερο ποσο γρηγορα προλαβαινουν οι τιμες να επανελθουν στα προηγουμενα επιπεδα? Εκτος και οι αλλαγες σου περιοριζονται αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω να μαλακωνουμε το νερο εις βαρος των σαλιγγαριων που απαιτουν αλλες συνθηκες νερου.

1. Για να εχουμε μαλακο νερο και χαμηλη οξυτητα κατ'αρχην δεν πρεπει να εχουμε ή προσθετουμε στο νερο που κανει το αντιθετο και που αρκετοι χωρις να ξερουν το κανουν.
πχ εχουν ασβοστολιθικα υλικα πετρες, αμμο κλπ, ή ακομα κοχυλια θαλασσινα για διακοσμηση κλπ.

2. Αν επεξεργαζομαστε το νερο απευθειας στο ενυδρειο (πχ με τυρφη στο φιλτρο) να ειμαστε προετοιμασμενοι να επεξεργαζομαστε και το φρεσκο νερο της αλλαγης αντιστοιχα, αφου ξερουμε οτι πρεπει να εχει τις ιδιες συνθηκες ακριβως.
Δεν μπορουμε να εχουμε πχ στο ενυδρειο 7 πεχα και να βαζουμε απο τη βρυση νερο με 8 πεχα.

Αν επιλεξουμε να επεξεργαστουμε το νερο με τυρφη, καλο ειναι να το κανουμε σε βαρελι προετοιμασιας με φιλτρακι και οχι στο φιλτρο του ενυδρειου που δεν πρεπει και να του ελλατωνουμε παση θυσια το χωρο για βιολογικα υλικα.

Η ποσοτητα της τυρφης που πρεπει να βαλουμε, εξαρταται απο τις τιμες του νερου της βρυσης, τα λιτρα του νερου που επεξεργαζομαστε, τη ποιοτητα της τυρφης και το χρονο που προετοιμαζουμε το νερο στο βαρελι (αλλο να το βαλουμε για μερικες ωρες και αλλο για μερικες μερες).
Γι'αυτο ξεκιναμε με μια μικρη ποσοτητα πχ 300 ml για 100 λιτρα και βλεπουμε.
Η δραση της τυρφης στο βαρελι (και περισσοτερο στο φιλτρο του ενυδρειου) δεν φαινεται αμεσα, γι'αυτο καλο ειναι να περιμενουμε αρκετες μερες.

Καλο ειναι η τυρφη να μπαινει σε δυο πακετα που να αλλαζονται εναλλαξ, ετσι ωστε να μη γινεται αποτομα η αλλαγη της δραστικοτητας της και εκει που εχουμε πχ 500ml "μπαγιατικη" και κατεβαζει μιση μοναδα το πεχα να βαλουμε 500ml φρεσκια και το ριξει αποτομα.
Με 250ml φρεσκια θα ειναι πιο ομαλη η αλλαγη.

Πρεπει το νερο να περναει ΟΛΟ μεσα απο τη τυρφη γι'αυτο δεν πρεπει να τη βαζουμε οπου να'ναι αλλα σε σημειο που θα υποχρεωνεται ολο το νερο να περναει απο μεσα της και να μην υπαρχει διεξοδος διαφυγης αριστερα και δεξια, αφου ξερουμε οτι το νερο ακολουθει παντα την ευκολη οδο.

Ποτε χυμα μεσα στο ενυδρειο, ουτε στο φιλτρο.
Ουτε καν σε δυχτι που ειναι για βιολογικα υλικα.
Καλυτερο ειναι το "καλτσακι" με πυκνη υφανση πχ της hobby ή κλεψτε απο τη γυναικα ενα αχρησιμοποιητο (πιο οικονομικα θα ερθει το ενυδρειακο παντως, εγω σε ωρα αναγκης χρησιμοποιησα γυναικειο καλτσον)

ΥΓ 1 Πιο ευκολος τροπος (και πλεον με τις τιμες που εχει φτασει και πιο οικονομικος) ειναι η αντιστροφη οσμωση (ΑΟ).
Με μονο μειονεκτημα το οτι δεν εχει το νερο τις χρησιμες ουσιες για τα ψαρια που αφηνει η τυρφη και φυσικα δεν δινει και το βιοτοπικο σκουρο χρωμα των ποταμων των Ν Αμερικης (ιδιως του Rio Negro)

ΥΓ 2 Μετρηστε καλου κακου και την αμμωνια στο βαρελι γιατι εμενα παντα μου βγαζει αμμωνια οταν αλλαζω με φρεσκια τυρφη, με αποτελεσμα να πεταω το νερο της πρωτης μερα γυρισματος. <_<
(Αν και σε τοσο χαμηλο πεχα δεν ηταν τοξικη αλλα δεν το βαζω)
Ενω οταν εβαζα παλιοτερα, τρυφη στο φιλτρο του ενυδρειου, λογω βιολογιας δεν ειχα βρει ποτε ιχνος αμμωνιας.

ΥΓ3 Μη μπερδευετε στη δοσολογια τα ml με τα gr γραμμαρια. Πχ οι μικρες συσκευασιες του λιτρου (1000ml) ειναι περιπου 450γρ.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... οποτε δεν υπαρχει γενικος κανονας οσο αφορα τη δοσολογια. απλα εμπειρικα.

ευχαριστω ολους σας για τη πολυτιμη βοηθεια σας!!! βοηθηθηκα πολυ και εβγαλα τα συμπερασματα μου. οπως πηγαινα μεχρι τωρα θα εφτιαχνα ενυδρειο αφρικης με εμφανιση αμαζονιου.

για τα υπολλειματα τυρφης που επεσαν στο ενυδρειο εχει να πει κανεις κατι? μιλαω για μια δυο κουταλιες της σουπας περιπου, σκορπια μεσα στο ενυδρειο. πρεπει να τα βγαλω οποσδηποτε ή θα χωνευτουν σιγα σιγα? φανταζομαι λιπασματακι ειναι και δεν κανει κακο σε βαθος χρονου.

και κατι αλλο. εχω κατι πετρωματα που αφριζουν ελαχιστα με το οξυ (2-3 πετρες ειναι), σκληραινει πολυ το νερο? θα μου κανει τη ζωη δυσκολη σε μεγαλο βαθμο οσον αφορα τη προσπαθεια μου να μαλακωσω το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι εχω 100 λιτρα νερο. ΡΗ 8 και θελω να το κατεβασω κατα μια μοναδα και να γινει 7. ποση τυρφη πρεπει να βαλω στο φιλτρο και για ποσο χρονικο διαστημα? Ποιος ο γενικος κανονας?

Η ποσοτητα της τυρφης εξαρταται απο το αν το αρχικο ΡΗ ειναι 8 ή 7 ή 7,5 ή απλα απο τα λιτρα και απο τη μεταβολη που επιθυμω?

Αν παραμεινει στο ενυδρειο λιγη τυρφη για παντα γιατι δεν μπορει να αφαιρεθει με σκουπα βυθου λογω αμμου πειραζει? Φανταζομαι πως οχι,

Ανοητες ερωτησεις... το ξερω!!!

Αν και καλυψε τα παντα ο delta66 να πω και εγω τα εξης.

Σε βαρελι 50 λτ εχω κυκλοφορητη αντιστοιχο της ποσοτητας και γεμιζω τον καδο του με τυρφη.

Οταν ειναι καινουργια το ph απο 8 σε τρεισιμησι ημερες κατεβενει στο 6,9.

Την επομενη εβδομαδα χρειαζεται 5 ημερες για το ιδιο αποτελεσμα.

Η διαφορα ανοδου του ph στην εβδομαδα πανω ηταν 0,2 πανω χωρις τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου.

Τωρα χρησιμοποιω την ιδια ποσοτητα τυρφης χρησιμοποιημενη δυο φορες στο βαρελι και στα 150 λτ

νερου του ενυδρειου σε συνδιασμο με το co2 η τιμη ph ειναι σταθερα 6,8-6,9. Τυρφη και co2 θελει προσοχη

οταν χρησιμοποιουντε παραλληλα. Αν ειπα κατι λαθος οι ποιο εμπειροι να με διορθωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ανοδου του ph στην εβδομαδα πανω ηταν 0,2 πανω χωρις τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου.

.

πολυ καλο το παραδειγμα σου. η ανοδος του ΡΗ στην εβδομαδα που λες που οφειλεται?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το παραδειγμα σου. η ανοδος του ΡΗ στην εβδομαδα που λες που οφειλεται?

Στο οτι το νερο εχει παντα την ταση να επανερχεται στις αρχικες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Αρχικες τιμες φυσικα θα εννοεις τις τιμες ανεπεξεργαστου νερου δλδ τιμες βρυσης.

Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο.

Το νερο νομιζω εχει την ταση να παιρνει τις τιμες αναλογα τις ουσιες που υπαρχουν στο ενυδρειο και απο αυτα που ριχνουμε μεσα.

Ενα παραδειγμα ειναι οτι σε αλλα ενυδρεια υπαρχει η ταση να πεφτει το pH και χωρις τυρφη στο φιλτρο.

Υπαρχει δλδ θεμα να "εξατμιζεται" η τυρφη?

Εγω σταματησα να βαζω τυρφη στο ενυδρειο και βαζω μονο στο βαρελι.

Εκανα αλλαγες με νερο τυρφης απο το βαρελι οσο ηταν νεο το ενυδρειο καθε εβδομαδα το 30% και δεν ειχα μεταβολη στο pH.

Τωρα που ωριμασε το ενυδρειο κανω παλι αλλαγες νερο τυρφης καθε 20 μερες το 30% και παλι δεν αλλαζει το pH στο ενδιαμεσο χρονο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω να μαλακωνουμε το νερο εις βαρος των σαλιγγαριων που απαιτουν αλλες συνθηκες νερου.

Από τη στιγμή που έχουν χοντρό κέλυφος και αναπαράγονται τόσο θεωρώ οτι προσαρμόζονται καλά και δεν στρεσάρονται-ζορίζονται. Αυτό είναι πάντα προσωπικό συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικες τιμες φυσικα θα εννοεις τις τιμες ανεπεξεργαστου νερου δλδ τιμες βρυσης.

Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο.

Το νερο νομιζω εχει την ταση να παιρνει τις τιμες αναλογα τις ουσιες που υπαρχουν στο ενυδρειο και απο αυτα που ριχνουμε μεσα.

Ενα παραδειγμα ειναι οτι σε αλλα ενυδρεια υπαρχει η ταση να πεφτει το pH και χωρις τυρφη στο φιλτρο.

Υπαρχει δλδ θεμα να "εξατμιζεται" η τυρφη?

Εγω σταματησα να βαζω τυρφη στο ενυδρειο και βαζω μονο στο βαρελι.

Εκανα αλλαγες με νερο τυρφης απο το βαρελι οσο ηταν νεο το ενυδρειο καθε εβδομαδα το 30% και δεν ειχα μεταβολη στο pH.

Τωρα που ωριμασε το ενυδρειο κανω παλι αλλαγες νερο τυρφης καθε 20 μερες το 30% και παλι δεν αλλαζει το pH στο ενδιαμεσο χρονο.

Σωστα. Δεν νομιζω οτι φτανει ακριβως τις αρχικες. Δεν το εχω δοκιμασει.

Η τυρφη επιρεαζει το KH αρα το PH. Λειτουργει σαν φιλτρο και πιστευω οτι καποια στιγμη περναει η δραση της.

Οταν λες οτι επεφτε το PH χωρις τυρφη μηπως ηταν λογω co2? Και αυτο επηρεαζει το KH γιαυτο λεω οτι

θελει προσοχη η παραλληλη χρηση τυρφης-co2 (ph crash). Αρα γιαυτο βαζω μικρη ποσοτητα στο φιλτρο.

Ναι μεν να κανει ενεργεια αλλα χωρις κινδυνο. Δεν εχω ph controller ακομη.

Αλλαγες νερου κανω 30% καθε εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικες τιμες φυσικα θα εννοεις τις τιμες ανεπεξεργαστου νερου δλδ τιμες βρυσης.

Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο.

Το νερο νομιζω εχει την ταση να παιρνει τις τιμες αναλογα τις ουσιες που υπαρχουν στο ενυδρειο και απο αυτα που ριχνουμε μεσα.

Ενα παραδειγμα ειναι οτι σε αλλα ενυδρεια υπαρχει η ταση να πεφτει το pH και χωρις τυρφη στο φιλτρο.

Υπαρχει δλδ θεμα να "εξατμιζεται" η τυρφη?

Εγω σταματησα να βαζω τυρφη στο ενυδρειο και βαζω μονο στο βαρελι.

Εκανα αλλαγες με νερο τυρφης απο το βαρελι οσο ηταν νεο το ενυδρειο καθε εβδομαδα το 30% και δεν ειχα μεταβολη στο pH.

Τωρα που ωριμασε το ενυδρειο κανω παλι αλλαγες νερο τυρφης καθε 20 μερες το 30% και παλι δεν αλλαζει το pH στο ενδιαμεσο χρονο.

Να το πω καλυτερα η τυρφη ειναι προσροφητικο υλικο και ειναι θεμα χωρητικοτητας η αποδοση της. :)

Link to comment
Share on other sites

...
1. Οταν λες οτι επεφτε το PH χωρις τυρφη μηπως ηταν λογω co2?
2. Και αυτο επηρεαζει το KH γιαυτο λεω οτι θελει προσοχη η παραλληλη χρηση τυρφης-co2 (ph crash). Αρα γιαυτο βαζω μικρη ποσοτητα στο φιλτρο.

1. Οχι, πεφτει και χωρις CO2. Υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που ριχνουν το pH, οχι απαραιτητα ακινδυνοι.

2. Ειναι και αυτο υπο μελετη.
Μαλλον θα εισαι ενημερος, αναφερω ομως και για οποιον αλλο θελει να το δει, αυτα τα ποστ (83,84,85) και αυτο το αρθρο, που εχει γινει update με νεα στοιχεια, μελετα το παλι και εσυ, πειραματισου αν ειναι δυνατον και ανεφερε και τα δικα σου συμπερασματα καποια στιγμη.

- Επισης υπαρχει αλλο ενα σημαντικο θεμα που ανεφερες και που ειχε γινει υπο συζητηση παλιοτερα ειχα στειλει και ενα mail στο cds αλλα δεν πηρα απαντηση (ισως το εστειλα λαθος), περι την ταυτοχρονη χρηση τυρφης και CO2.
Οπου δεν ισχυει το πινακακι που υπολογιζεται η τιμη του διοξειδιου με τιμες ph και kH, γιατι οι τιμες που δινονται δεν ειναι σωστες αφου εχουν κατεβει με την τυρφη.
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry186467
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry183333
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...