Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ - ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ "ΨΑΡΑΚΑΣ"


SYRO

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΧΟΡΟ. ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ CAYMAN 80 SC.

ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΨΕΥΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΨΕΥΤΙΚΟ ΒΡΑΧΟ. ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 2 ΙΝΔΙΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΥΡΟ ΣΤΙΣ 50 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΜΠΩΡΟ ΑΠΟ' ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΣΚΩ 0,5 ΑΜΜΩΝΙΑ.

ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΛΙΓΟ ΜΟΥΡΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΗ ΣΤΗΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΦΥΤΑ. ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ TEST ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΠΑΩ.

SORRY ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ, ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα. Αν θελεις γραφε με πεζα. Με τα κεφαλαια φωναζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία συγνώμη για τα Κεφαλαία μόλις το Πρόσεξα... :)

Link to comment
Share on other sites

καλός ήρθες φίλε SYRO,

Μαζί με την μούργα σου έδωσε και υλικά από το φίλτρο του?

Link to comment
Share on other sites

καλός ήρθες φίλε SYRO,

Μαζί με την μούργα σου έδωσε και υλικά από το φίλτρο του?

Γεια σου φίλε μου και απο εμένα.

Μου έδωσε και κάτι μπιλάκια καφέ, τα οποία να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι είναι.

Τα έβαλα στο φίλτρο μέσα σε ένα τούλι και τα τοποθέτησα πάνω απο ενα μπλέ φίλτρο που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα!Μάθε καλύτερα τι ακριβώς σου έδωσε ο φίλος σου και να θυμάσαι,ότι η βιολογική υποστήριξη είναι σημαντικότατη για όλα τα ενυδρεία.Θα σου πρότεινα επίσης να προτιμάς φυσικά διακοσμητικά και όχι πλαστικά,τα οποία προσφέρουν φυσικότητα(η εμφάνιση είναι και θέμα γούστου βέβαια) και δημιουργούν έτσι καλύτερες συνθήκες διαβίωσης των ψαριών.Για πιο πολλές πληροφορίες συμβουλέψου τα ανάλογα άρθρα στο forum.Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε..

Καλως ήρθες στην παρέα του aquazone.gr..

Με την λιγοστή εμπειρία που έχω σε συμβουλεύω να ασχοληθείς με αληθινά φυτά και διακόσμηση γενικά..

Πέρα απο το οτι θα δώσουν τελείως άλλη όψη στο ενυδρείο σου θα βελτιώσουν και τις συνθήκες μέσα σε αυτό..αν βάλεις και αρκετά φυτά δε θα χρειάζεσε και αεραντλία για οξυγόνο..θα το παράγουν τα φυτά..Εννοείται πως θα ξεκινίσεις με πολύ εύκολα φυτά..Αυτά που έχουν δλδ πολύ χαμηλές απαιτήσεις..Η αμμωνία είναι τροφή για τα φυτά απ ότι διάβασα μεσα στο φόρουμ οπότε μπορεί να πέσει και το επίπεδο αμμωνίας αν φυτέψεις..Γι αυτό όμως καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον πιό έμπειρο έδω μέσα..

Καλή συνέχεια φίλε μου..Και ότι χρειαστείς κάνε όσες ερωτήσεις θες..Πάντα θα υπάρχει κάποιος εδω μέσα που θα ασχοληθεί μαζί σου..Αυτο στο λέω με απόλυτη σιγουριά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου και απο εμένα.

Μου έδωσε και κάτι μπιλάκια καφέ, τα οποία να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι είναι.

Τα έβαλα στο φίλτρο μέσα σε ένα τούλι και τα τοποθέτησα πάνω απο ενα μπλέ φίλτρο που έχω.

διευκρινηση: τα μπιλακια τα εβαλες εξωτερικα απο το φιλτρο ή εσωτερικα? μαλλον ειναι βιολογικο υλικο και πρεπει να τα βαλεις μεσα στο φιλτρο σου. (πιθανον εχει σφουγγαρακι τωρα μεσα). βαλε οσα χωρανε και στην αναγκη βγαλε το σφουγγαρακι και συμπληρωσε το υπολοιπο με βιολογικο υλικο. το σφουγγαρι ομως μη το πεταξεις. αφησε το για λιγες ημερες μεσα στο ενυδρειο σου και διπλα στο φιλτρο..

η αμμωνια ειναι αρκετη και πρεπει να δωσεις τα ψαρακια σου για λιγο διαστημα καπου ή να κανεις πιο τακτικα αλλαγες νερου αλλαγες νερου παντα με τη σωστη προετοιμασια ομως. τα ψαρια ποτε τα εβαλες μεσα? για μενα ταιζε καθε δυο ημερες και λιγο, δηλαδη λιγοτερο απο οτι ταιζεις τωρα. οτι σου εδωσε ο διλος σου εκανε καλα.

αν εχεις και αργοτερα προβλημα ανοιξε νεο θεμα στη καταλληλη κατηγορια.

Και καλως ηρθες!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...