Jump to content

Ταξίδι εξωτερικού με τρένο


Recommended Posts

Έχει κανείς ιδέα που πρέπει να απευθυνθώ για ταξίδι στη Γαλλία με τρένο? Απ'όσο είδα στις σελίδες του ΟΣΕ δεν έχει για ταξίδια εξωτερικού. Σίγουρα θα μπορούσα να ρωτήσω και κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο, αλλά απ'όσο είδα στο νετ έχουν έτοιμα προγράμματα κάτι το οποίο δεν με ενδιαφέρει!

Οπότε ξαναρωτάω... Ξέρει κανείς που απευθύνομαι για ταξίδι με τρένο στο εξωτερικό?

'Στωωωωω :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ιδέα που πρέπει να απευθυνθώ για ταξίδι στη Γαλλία με τρένο? Απ'όσο είδα στις σελίδες του ΟΣΕ δεν έχει για ταξίδια εξωτερικού. Σίγουρα θα μπορούσα να ρωτήσω και κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο, αλλά απ'όσο είδα στο νετ έχουν έτοιμα προγράμματα κάτι το οποίο δεν με ενδιαφέρει!

Οπότε ξαναρωτάω... Ξέρει κανείς που απευθύνομαι για ταξίδι με τρένο στο εξωτερικό?

'Στωωωωω :rolleyes:

Εγω παντως δεν την ''παλευω'' με τρενο! ...ταξιδευα τρια χροννια για τις Σερρες με Intercity (7 ωρες περιπου)...νταξ' δεν λεω καλη η διαδρομη αλλα δεν νομιζω να ξανα χρησιμοποιησω ποτε τρενο πολυ αργο ! :) ...( αν και τωρα τελευταια) εχει συντομευσει πολυ η διαδρομη πολυ για Σαλλλλονικα απο εκει και πανω αργει πολυ ...δεν ξερω αν στο εξωτερικο οι γραμμες ειναι νορμαλ ..παντως θελει πολυ υπομονη ..καλυτερα περναει ο χρονος με μια καλη παρεα αν μπορει να ακολουθησει ! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που απευθύνομαι για ταξίδι με τρένο στο εξωτερικό?

'Στωωωωω :)

Ρωτα σε ενα κοντινο Σταθμο ΟΣΕ η μου φαινεται στο τηλ. 1110

Link to comment
Share on other sites

..καλυτερα περναει ο χρονος με μια καλη παρεα αν μπορει να ακολουθησει ! :)

Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται :rolleyes:

Ρωτα σε ενα κοντινο Σταθμο ΟΣΕ η μου φαινεται στο τηλ. 1110

Το τηλέφωνο το ξέρω και έχω σκοπό να τους πάρω. Απλά μου κατέβηκε η ιδέα πριν από λίγο για μεγάλο ταξίδι με τρένο και ψάχνοντας στο νετ δεν βρήκα κάποια πληροφορία, όπως επίσης και στην σελίδα του ΟΣΕ δεν λέει τίποτα απολύτως για διαδρομές στο εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται :hysterical:

Το τηλέφωνο το ξέρω και έχω σκοπό να τους πάρω. Απλά μου κατέβηκε η ιδέα πριν από λίγο για μεγάλο ταξίδι με τρένο και ψάχνοντας στο νετ δεν βρήκα κάποια πληροφορία, όπως επίσης και στην σελίδα του ΟΣΕ δεν λέει τίποτα απολύτως για διαδρομές στο εξωτερικό!

Νικολα δες εδω http://www.in2life.gr/escape/infoguide/art...px?singlepage=1

εχω δει στον σταθμο που μοιραζουν κατι βιβλιρακια με τα δρομολογια εντος Ελλαδας ..νομιζω δεν το ζητας καν το εχει μπροστα σε καθε γκισε που εκδιδουν εισιτηρια ..εκει νομιζω εχει και πολλες πληροφοριες για ταξιδια εκτος ...απ' οτι θυμαμαι δικαιουνατι εκπτωσεις οι φοιτητες ,ηλικιωμενοι κλπ κλπ ..νομιζω εχεις εξτρα εκπτωση αν πχ προγραματισεις πχ και πεις θα βγαλω ενα ταξιδι για μεσα Ιουνη και ενα για τελη Ιουνη ..δηλαδη να προκαταβαλεις για δυο πχ προορισμους (συνχωρεστεμε που γραφω καπως ασυντακτα αλλα εχω καμια ωρα που γυρισα απο προπονιση και ειμαι χωμα) :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ιδέα που πρέπει να απευθυνθώ για ταξίδι στη Γαλλία με τρένο? Απ'όσο είδα στις σελίδες του ΟΣΕ δεν έχει για ταξίδια εξωτερικού. Σίγουρα θα μπορούσα να ρωτήσω και κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο, αλλά απ'όσο είδα στο νετ έχουν έτοιμα προγράμματα κάτι το οποίο δεν με ενδιαφέρει!

Οπότε ξαναρωτάω... Ξέρει κανείς που απευθύνομαι για ταξίδι με τρένο στο εξωτερικό?

'Στωωωωω :)

Θα ρωτησω τον πατερα μου που δουλευει στον οσε και θα σου πω συν οτι ο θειος μου ειναι μηχανοδιγος στα τρενα και παει ταξιδια. :buttrock::P:hysterical::D Ευτυχος που δουλευει ο πατερας μου και μου εχει βγαλει καρτα και οπου θελω μπορω να παω τζαμπα :rolleyes::hysterical::thumbup::thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Thanx Κρίσος :rolleyes:

Γιώργο guppy, θα περιμένω νέα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ευρέθη το ζητούμενο!!!

http://www.bahn.de/international/view/en/index.shtml

Σας ευχαριστώ όσους ενδιαφερθήκατε! :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω διαβασει τις απαντησεις τον αλλων παιδιων..2 θα σου πω.

1. απευθηνεσε στον οσε. εγω για γερμανια τους ειχα παρει τηλ και με εξυπηρετησαν

2. το εισητηριο ειναι 3 φορες πιο ακριβο απο του αεροπλανου. :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω διαβασει τις απαντησεις τον αλλων παιδιων..2 θα σου πω.

1. απευθηνεσε στον οσε. εγω για γερμανια τους ειχα παρει τηλ και με εξυπηρετησαν

2. το εισητηριο ειναι 3 φορες πιο ακριβο απο του αεροπλανου. :)

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ??????

Γιατί??? Τί κουφά πράγματα είναι αυτά?

Link to comment
Share on other sites

α δεν ξερεις τιμη...

παρε λιγο να ακουσεις...εγω οταν ηταν να παω γερμανια στο rock im park.. στο περιπου κοστιζε το αεροπλανο 260 ευρω πηγαινε ελα

και το τρενο μονο πηγαινε νομιζω 340. κατι τετοιο.. ουτε καν το σκεφτικα... βεβαια εχουν περασει και 3 - 4 χρονια. οποτε μπορει να εχει αλλαξει κατι καθος και δν θυμαμαι καλα τις τιμες. :):rolleyes::hysterical:

παρε στον οσε και ρωτα :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παρε στον οσε και ρωτα :):rolleyes:

Πήρα, αλλά δεν μπορούν να μου πουν τιμές καθότι δεν τις ξέρουν. Στην ουσία μου είπαν πως βγάζω ένα εισιτήριο από Αθήνα για Παρίσι και από κει και πέρα σε κάθε αλλαγή τρένου (που δεν θα είναι και λίγες) θα πλΕρώνω και κάποιο επιπλέον ποσό! Αλλά όλα αυτά ήταν εντελώς φλου καθότι δεν μπορούσαν να μου δώσουν καμία περαιτέρω πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως η διαφορά του τρένου με του αεροπλάνου είναι τόσο μεγάλη, ούτε που θα το σκεφτώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε συ.. νταξει κοροιδια ειναι.. εγω ειχα λογο π εψαχνα για τρενο.. Φοβαμαι τα αεροπλανα, γιαυτο και πολυ σπανια ταξιδευω.

εσυ αν δεν εχει τετοιο προβλημα μη το κοιτας καθολου

με το τρενο νομιζω ειναι 2 μερες το παρισι ενω με το αεροπλανο 2 ωρες.. :)

Link to comment
Share on other sites

[οφφτοπικ]Αμα παντως ειναι πιο φτηνο και οπως καταλαβα θα εχεις παρεα μαζι σου θα περασεις και Γα*ω...Εγω ενα ταξιδακι εχω κανει με κατι φιλους μου που πηγαιναμε για να παιξουν σε ενα live και τις 3 ωρες που ειμασταν στο τρενο ειχαμε περασει και γαμω...Μεχρι και στην Αθηνα μια αλλη φορα που ειχαμε παει για live παλι 3 τεταρτα μεσα στο μετρο ειχαμε λιωσει στην πλακα και μαζι και κατι αλλα παλικαρια διπλα:)[/οφφτοπικ]

Link to comment
Share on other sites

[οφφτοπικ]Αμα παντως ειναι πιο φτηνο και οπως καταλαβα θα εχεις παρεα μαζι σου θα περασεις και Γα*ω...Εγω ενα ταξιδακι εχω κανει με κατι φιλους μου που πηγαιναμε για να παιξουν σε ενα live και τις 3 ωρες που ειμασταν στο τρενο ειχαμε περασει και γαμω...Μεχρι και στην Αθηνα μια αλλη φορα που ειχαμε παει για live παλι 3 τεταρτα μεσα στο μετρο ειχαμε λιωσει στην πλακα και μαζι και κατι αλλα παλικαρια διπλα:)[/οφφτοπικ]

Ε ναι..κλασικο.. εγω π κατεβαινω συχνα αθηνα περναω τελεια στο τρενο με την παρεα μου...

αλλα σκεψου πως ειναι τα πραγματα,

δρομολογιο Αθηνα - Θεσσαλονικη.

πηγαινε ελα 70 ευρω. με το τρενο.

με το αεροπλανο 3 - 4 φορες π πηγε φετος ο κολητος μου εδωσε 90 ευρω.

εγω εκανα συνολο 10 ωρες και αυτος 2 παρα κατι.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο πατερας μου μου ειπε αν θες να πας με το τρενο λογο οικονομικον η για να δεις τα αλλα μερη? :):rolleyes:

To 2o, αλλά αν το οικονομικό ξεπερνάει κατά πολύ αυτό του αεροπλάνου, δεν το συζητώ...

Link to comment
Share on other sites

Μπές εδώ trooper..

http://www.interrailnet.com/

Δε ξέρω την ηλικία σου..Νομίζω πάει με ζώνες ανάλογα με την ηλικία το interrail..

Αλλά πιστεύω θα βρείς καλή άκρη..Και με μία τιμή βγάζεις κάρτα και είσαι free σε όλα τα τραίνα για το χρονικό διάστημα που πλήρωσες..Ψάξε και σε άλλα site για interrail..σίγουρα θα βρείς μια καλή άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...