Jump to content

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ!!!!


vag0s

Recommended Posts

επιτελους ειμαι στη σωστη κατηγορια!!!!

λοιπον παιδια εχω ενα ενυδρειο 70 λιτρα και εχω μεσα 2 σκαλαρια!!!

πολλοι απο δω μου ειπαν οτι τα σκαλαρια δεν κανουν για το ενυδρειο μου επειδη ειναι μικρο..μου προτειναν ζωοτοκα!!!

τα σκαλαρια θα τα χαρισω σε ενα pet shop!

θελω να μου πειτε ποια ψαρια(ονομαστικα) ειναι τα ζωοτοκα,ποσα μου προτεινετε να βαλω και να μου πειτε επισης αν γεννανε ευκολα και υπο ποιες συνθηκες!!!!

Ας μου πει καποιος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ζωοτοκα μπορεις ευκολα να τα βρεις απλα κανοντας μια αναζητηση....Αμα τα ψαρια σου εχουν σωστες συνθηκες νερου και ενα καλα φυτεμενο ενυδριο θα σου γεννανε συνεχεια(σε σημειο που δεν θα ξερεις τι να κανεις τα μικρα)Εγω θα σου προτεινα να ξεκιναγες με 1 αρσενικο και 3 θηλυκα....Και σε 2 μηνες θα εχεις γεμισει...:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω αν ειναι ζωοτοκο αλλα δεν νομιζω να ειναι...Για ζωοτοκα ψαξε με τα ονοματα...(Platty,Guppy,Molly)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σχεδον ετοιμος να βαλω τα ψαρια!!!

τη δευτερα θα δωσω τα σκαλαρια που εχω τωρα!!!!!!

νομιζω οτι ειμαι οκ απλα να ανακεφαλαιωσω καποια πραγματα να μου πειτε μηπως κανω καποιο λαθος!!!

1)ενυδρειο 70 λιτρων

2)7,5 - 8 το ph μου

3)εχω σκοπο να βαλω γκαπυ,πλατυ,ξιφοφορους και μολλυ!!!

ειμαι οκ????

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα αυτα τα ψαρια αμα σκευτεις πως θες 1 αρσενικο και 3 θυλικα απο το καθε ειδος...Εγω θα σου προτεινα να εβαζες ενα απο αυτα τα ειδη αλλα οχι αμεσα..Δωσε τα ψαρακια που εχεις...Παρε τεστ(Νh3,NO2,NO3,GH,KH) κανε τα τεστ δωσε μας τι τιμες...Επεισης πες μας τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχεις μεσα...Διαβασε αυτο εδωΚαι σιγα σιγα θα ενημερωθεις και θα εισαι ετοιμος να βαλεις τα ψαρακια σου....Μην βιαζεσαι μιας και τι παν σε αυτο το Hobby ειναι η υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε νομίζω πως είναι πολλά τα ψάρια που λές..Θα ήταν καλύτερα να βάλεις απο ένα είδος και να ασχοληθείς με αυτό!Αν σου αρέσουν τα γκάπι είναι πολύ καλή φάση..Θα έχεις γέννες πολύ σύντομα και θα είναι αρκετά ενδιαφέρον..Επίσης τα γκάπι προτιμούν το υφάλμυρο νερό..Αν το κάνεις υφάλμυρο θα είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον..θα έχεις πιο πολλά πράγματα για να ασχοληθείς :) Άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο φίλος Koing Koing..Έχει δίκαιο σε αυτά που λέει..Όπως σου είπα και γω..Είναι πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις τους ξιφιφόρους, φτάνουν σε μεγαλύτερο μέγεθος και παιτούν περισσότερα λίτρα. Άσε που γεννάνε κι αυτά σα κουνέλια

Αα και ο πλέκο πρέπει να φύγει και όχι δεν είναι καθαριστής και απαραίτητο αξεσουάρ, χρειάζεται κι αυτό ειδικές συνθήκες που δεν μπορεί να τις παρέχει το ενυδρείο σου

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

τα test τα εχω!!!!

θα προτειμουσα γκαπυ και ξιφοφορους!!!!

αλλα εσεις λετε ενα ειδος ετσι δεν ειναι????

Link to comment
Share on other sites

και ο pleco αποτι καταλαβα πρεπει να φυγει..

αλλα τι θα βαλω στη θεση του?

για τον καθαρισμο!!

Link to comment
Share on other sites

Θα αγορασεις εναν ειδικο μαγνητη για τα τζαμια που θα τα καθαριζεις εσυ...Πουλανε σε ολα τα πετσοπ

Link to comment
Share on other sites

το εχω αυτο!!!!

ααα

για αυτο ειναι ο pleco..

οκ!

Οχι ο πλεκο ειναι για να ομορφαινει το ενυδριο....Και συνχρωνος αν δεν εχει να φαει τρωει την αλγη απο τα τζαμια...Αλλα προσοχη.Δεν ειναι για να καθαριζει τα τζαμια....

Link to comment
Share on other sites

ok!

αχ κριμα που πρεπει να τον δωσω!!!!!!

απο τοτε που τον πηρα εχει γινει διπλασιος!!!!!

αυτα ειναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Αν κρινω απο την ταχυτητα που μεγαλωνει πρεπει να ειναι L-001 η Common Pleko..Ο συγκικριμενος πλεκο γινεται τεραστιος και θελει αρκετα μεγαλα ενυδρια..:)

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν εχω καταλαβει κατι!

τα ζωοτοκα δε γεννανε αυγα ετσι δεν ειναι;

αφου δε γεννανε αυγα μεχρι ποσα μικρα μπορουν να κανουν;

μιλαμε για τεραστιο αριθμο;

γιατι αν ειναι να γεμισω με μικρα να το ξανασκεφτω!

αυτα ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε ,ολα οσα ρωτας υπαρχουν και σε αρθρα ,αλλα και σε ποστ αλλων φιλων.

κατσε λοιπον με την ησυχια σου και διαβασε οτι σε ενδιαφερει.

οτι τωρα μας ρωτας εχει ηδη απαντηδει εκατονταδες φορες.

Link to comment
Share on other sites

για πειτε μου..

ποιο ειναι το καλυτερο φυτο που μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου για ζωοτοκα??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όπως προαναφέρθηκε αυτές οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί πολλές φορές.¨¨¨Αλλωστε ενα απλό post δεν πρόκειται να σου λύσει τις απορίες σου.Διάβασε την υπάρχουσα θεματολογία του forum και κατέληξε πρώτα στο είδος των ψαριών που σε ενδιαφέρει.¨Ετσι θα μπορέσεις να βρείς διεξοδικές απαντήσεις που θα κάνουν κατόπιν τα ψάρια σου ευτυχισμένα.

Υ.Γ: δώσε χρόνο και ηρεμία στα πρώτα σου βήματα στο χόμπυ...Θα κερδίσεις πολλές γνώσεις και θα γλυτώσεις πολλές κακοτοπιές :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...