Jump to content

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ!!!!


vag0s

Recommended Posts

λοιπον,,,,εγω σαν αρχαριος που ξεκινησα δεν εβαλα ενα ειδος ζωοτοκων,,,,εχω απο ολα,,,αλλα λιγα,,,,προσοχη,,μην παρασυρθεις και παρεις πολλα ψαρακια,,,,,οσο για αληθινα φυτα εχω anubias,,,και vallesneria,,,,2 απο καθε ειδος η οποιες παρεπιπτοντως εχουν γινει τεραστιες και κλαδευονται,,,,,θα σου προτεινα να παρεις 2-3 ψαρακια,,,,,,,για να συνηθησεις σιγα σιγα,,,,,βαλε και τα φυτα σου,παρε και τα τεστ σου και θα κανεις μια καλη βαση για ενα σωστο ενυδρειακι,,,,και εγω καπως ετσι ξεκινησα αλλα πριν ειχα χρυσοψαρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω απο φυτο θα σου προτεινα κερατοφυλλο...Ο λογος ειναι πως απλωνει στην επιφανεια και αυξανει κατα μεγαλο αριθμο την επιτυχεια της επιβιωσης στα ψαρακια που θα ερθουν απο τις γεννες..:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παιδια!!!!

αποφασισα!!!!!!

μολις ομως πηρα το δευτερο μου ενυδρειο!!!!!!

ειναι 250 λιτρα!!!!!

θελω να μου προτεινετε παλι για ψαρια!!!!!

λετε να ανοιξω νεο θεμα????

Link to comment
Share on other sites

Oσο πιο πολλά τα λίτρα,τόσο ευκολότερη η συντήρηση του ενυδρείου!Ανούμπιες και βαλισινέριες είναι ανθεκτικότατες,το κερατόφυλλο αποροφά πάντως πιο πολλές βλαβερές ουσίες από το νερό.Θα σου πρότεινα να βάλεις αγγελόψαρα,τα θεωρώ εύκολα και όμορφα.

Υ.Γ:πρόσεξε να μην σε παρασύρει ο ενθουσιασμός σε βιαστικές κινήσεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σχεδον ετοιμος να βαλω τα ψαρια!!!

τη δευτερα θα δωσω τα σκαλαρια που εχω τωρα!!!!!!

νομιζω οτι ειμαι οκ απλα να ανακεφαλαιωσω καποια πραγματα να μου πειτε μηπως κανω καποιο λαθος!!!

1)ενυδρειο 70 λιτρων

2)7,5 - 8 το ph μου

3)εχω σκοπο να βαλω γκαπυ,πλατυ,ξιφοφορους και μολλυ!!!

ειμαι οκ????

platy ειναι οι ξιφιφοροι και δεν μπαινουν στο ενδυρειo σου για δυο λογους, γινονται μεγαλοι για αυτο και υβριδιζουμε τα molly που ισως βαλεις.

Μενουν molly και juppy αν βαλεις απο 1 αρσενικο και 3 θηλυκα θα αντεξει την ιχθυοφορτωση το ενυδρειο.

Αυτα γεννανε πολυ ομως και θα πρεπει να δινεις οτι ψαρακι μενει ζωντανο.

Εγω θα προτιμουσα μονο αρσενικα guppies για αρχη και 1-2 σαλιγγαρια applsnail μετα απο μερικους μηνες και καμια γαριδα.

Φυσικα το στρωσιμο του φιλτρου να κανει το κυκλο του αζωτου πρωτα απ'ολα, αλλιως θα εχεις απωλιες.

Και σταδικα η εισαγωγη των ψαριων μετα, οχι ολα μαζι, δεν θα μπορεσει το φιλτρο αποτομα να καθαρισει τοσους ρυπους.

Διαβασε το λινκ που σου εδωσαν πιο πανω για τους νεους φιλους του χομπυ.

Οι κοινοι Pleco γινονται μεγαλοι (40+ εκ) για 70 λιτρα.

Το πεχα σου καλο.

Εχει μετρησεις αλλες? (NH3/NH4 αμμωνια, NO2 νιτρωδη, NO3 νιτρικα, gH γενικη σκληροτητα. kH ανθρακικη σκληροτητα).

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και τι εχεις κανει σαν προετοιμασια (πως και αν το εστρωσες δλδ)?

Αν ειναι αδειο κρατας ζωντανη τη πιθανη βιολογια που υπαρχει ριχνωντας λιγη τροφη?

Καλως ηρθες και καλο διαβασμα. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παιδια!!!!

αποφασισα!!!!!!

μολις ομως πηρα το δευτερο μου ενυδρειο!!!!!!

ειναι 250 λιτρα!!!!!

θελω να μου προτεινετε παλι για ψαρια!!!!!

λετε να ανοιξω νεο θεμα????

Με γεια το ενυδρειο μολις το ειδα.

Εγω προτεινω να παραμεινεις στα ζωοτοκα guppies και platies ή mollies (ενα απο τα δυο).

Απλα μπορει να βαλεις και θηλυκα (παντα σε αναλογια 1 αρσενικο προς 3+ θηλυκα).

Η επιλογη των ψαριων δεν ειναι θεμα λιτρων αλλα και εμπειριας και εξοπλισμου.

Τα ζωοτοκα που ειναι και πανεμορφα ζουν ανετα στο νερο του δυκτιου με προσθεση καλου αντιχλωριου.

Με πιο δυσκολα ψαρια (πχ τα αγγελοψαρα που ειχες) πρεπει να ξερεις να "φτιαχνεις" το νερο στις συνθηκες που θελουν.

πχ φιλτραρισμα με τυρφη ή χρηση αντιστροφης οσμωσης (ΑΟ) κλπ

Μια αλλη ωραια επιλογη ειναι τα νταμαροενυδρεια (αφρικανικες κιχλιδες, malawi για αρχη).

Με "φτωχο" απο φυτα ενυδρειο (μονο με πετρες και ενα-δυο ειδη φυτα το πολυ) αλλα πλουσιο σε θεαμα, συμπεριφορες ψαριων και χρωματα.

Με καλη καθοδηγηση απο το φορουμ μπορει να το πετυχεις.

Ή μπορει να το βαλεις σαν επομενο στοχο αφου μαθεις να χειριζεσαι καλα το ενυδρειο με τα ζωοτοκα για λιγο καιρο. Ετσι κι αλλιως ειναι κοντα στις συνθηκες που ζουν και οι αφρικανες (σκληρα και αλκαλικα νερα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!!!

τι τεστ χρειαζομαι να εχω για να ειμαι οκ????

εχω 3 τεστ μεχρι στιγμης της sera για αμμωνια,νιτριτη kai ph!!!!

χρειαζομαι κι αλλα και αν ναι ποια???

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!!!

τι τεστ χρειαζομαι να εχω για να ειμαι οκ????

εχω 3 τεστ μεχρι στιγμης της sera για αμμωνια,νιτριτη kai ph!!!!

χρειαζομαι κι αλλα και αν ναι ποια???

Τα βασικα

NH3/NH4

NO2

NO3

PH

GH

KH

και αν γινεται και PΟ4

Σε υγρα ειναι πιο καλα.

Και σε APi ει δυνατον.

ΥΓ παντα προσοχη στις ημερομηνιες ληξης

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια!!!

στο 70αρι ενυδρειο που θα βαλω ζωοτοκατα το εχω αδειασει απο ψαρια και διακοσμητικα και τωρα υπαρχει μονο το υποστρωμα και το νερο στο φουλ!!!!!!!!!

επισης εβαλα καινουργια ανθρακα και μακαρονια στο φιλτρο...

θα λειπω σε διακοπες ομως..

και η ερωτηση μου ειναι:

σε αυτο το διαστημα τι θα κανω με το ενυδρειο???

να το αφηνω να στρωνετε το νερο???

μολις γυρισω να κανω αλλαγη??

τι τελωσπαντων???

τα guppy θα μπουν τελη αυγουστου!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε μια εβδομαδα φευγω για διακοπες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τα ενυδρεια μου τα εχω αδεια τελειως και μολις γυρισω θα ξαναρχισω το στρωσιμο απο την αρχη αλλα πιο οργανωμενα αυτη τη φορα!!!!!!!!

οπως εχω αναφερει σε πολλα μου θεματα εχω ενα 70αρι που προοριζεται για ζωοτοκα και ενα 300 λιτρα περιπου που παει για αφρικανες!!!!!

στο 300αρι εχω αποφασησει τι ακριβως θα κανω!!!

απλα θελω να μου προτεινετε στο μικρο μου το ενυδρειο τι μπορω να βαλω μαζι με τα ζωοτοκα...

εχω αποφασησει 1 αρσενικο και 3 θυληκα γκαπυ καθως και καποιες ανουμπιες!!!

θα μου αρεσε να εβαζα και καποια ασπονδυλα!!!!(γαριδες,σαλιγκαρια)

γινεται αυτο;;

θελω να ακουσω πολλες γνωμες!!!

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Φευγεις διακοπες ?????

Δεν σου λεω τπτ :bowdown:

:thumbup: Μπορεις να βαλει και σαλλιγαρακια (1-2) και καμια γαριδουλα red cherry που ειναι ομορφες, μικρες και ευκολες (ωχ, καποιοι τι θα νομιζουν με αυτα :thumbup: )

Απλα ασε το ενυδρειο να τρεξει 1-2 μηνες για τα σαλιγγαρια και 2-3 μηνες για τις γαριδες πριν τα βαλεις.

Θα ειναι καλο για τα ζωντανα αφου δεν θα εχουν να αντιμετωπισουν αστρωτο βυθο κλπ και θα εχεις και εσυ κατι να περιμενεις να αναβαθμισεις το ενυδρειο (αν τα κανεις ολα με τη μια με τι θα ασχολεισαι μετα? :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες για γαριδες!

πφφφ

αν ειναι δυνατον!

αλλα τι να κανω..

οκ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και εγω την γνωμη μου μπορεις να βαλεις απο σαλλιγκαρια zebra η apple snails, απο γαριδες red cherry 5-6 και θα γεμισης μετα απο λιγο καιρο απο ψαρια σου συνηστω αρλεκινους που ειναι και πολλη ωραιοι

neon η cardinal η σκαλαρια. :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

απο ψαρια guppy σιγουρα!!!

το εχω αποφασισει!!!!!!

τωρα ψαχνω κανα ασπονδυλο βασικα!!!

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλο το εχω σκεφτει!!!

ασε που εχω ανοιξει και νεο θεμα και μου εχουν προτεινει!!!!!!!!

αφρικανικο!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και εγω την γνωμη μου μπορεις να βαλεις απο σαλλιγκαρια zebra η apple snails, απο γαριδες red cherry 5-6 και θα γεμισης μετα απο λιγο καιρο απο ψαρια σου συνηστω αρλεκινους που ειναι και πολλη ωραιοι

neon η cardinal η σκαλαρια. :thumbup::bowdown::bowdown:

????!!!!! :thumbup:

70 λιτρα ενυδρειο ειπε οχι 70 εκ. ιδανικο υψος που θελουν τα σκαλαρια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι για το μικρο μου ενυδρειο!!!!

εβαλα ενα ξυλο μεσα αλλα ειναι απο αυτα που προοριζονται για τη φωτια!!!!!

απλα ηταν πολυ ωραιο!!!!

δεν πιστευω να υπαρχει καποιο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι για το μικρο μου ενυδρειο!!!!

εβαλα ενα ξυλο μεσα αλλα ειναι απο αυτα που προοριζονται για τη φωτια!!!!!

απλα ηταν πολυ ωραιο!!!!

δεν πιστευω να υπαρχει καποιο προβλημα???

Βγαλτο αμεσως γιατι ειναι καυσοξυλο, εχει αγγιλες πολυ κακο για τα ψαρια γιατι μπορουν να καρφωθουν.Το βρασιμο το κανουμε για να φυγουν τα μικροβια και το χειροτερο υπαρχουν καποια ζωιφια η σκουλικια που αν μπουν στο νερο θα φυγουν και αντι για ενυδρειο με ψαρια θα κανεις ενυδρειο με εντομα καιεισαι ετοιμος να ανοιξεις μαγαζι και να τα πουλας. :P:P:thumbup: Και κατι αλλο τα ξυλα οπου ερχονται απο ελλαδα ειναι καπια καμμενα λιγο και αρα θα γεμιση και σταχτη και αυτο γιατι ειμαστε καλοι ανθρωποι στην Ελλαδα. :thumbup::lmao::lmao: Που καιμε τα ομορφα τοπια μας.Ηβασικα τους αφηνοθμε νατα καψουν. :lmao::lmao::lmao:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...