Jump to content

Recommended Posts

Για αυτό με τα αέρια που λέω Σπύρο δεν είναι από το βιβλίο αλλά δική μου σκέψη:

Στην μια περίπτωση (νύχτα) παράγεται μόνο CO2.

Στην άλλη περίπτωση (ημέρα) παράγεται και Ο2 και CO2.

Ακόμα και αν η παραγωγή CO2 δεν μειωθεί σε ποσότητα όταν αρχίσει η φωτοσύνθεση, το νερό έχει μια ορισμένη ικανότητα να διαλύσει αέρια οπότε όταν παράγεται Ο2 θα πάρει τη θέση ενός μέρους του CO2.

Φυσικά σημαντικότερο είναι το οτι αλλάζει η ποσότητα σακχάρων κατά τη διάρκεια του 24ώρου.

Ακριβώς επειδή είναι δική μου σκέψη, έχω στείλει mail στον καθηγητή φυσιολογίας για να μου το επιβεβαιώσει, αν μου δώσετε και μετρήσεις όπως είπα παραπάνω, μπορεί να γίνει πολύ χρήσιμο, πλήρες και έγκυρο άρθρο για να μην χαθεί η πληροφορία μέσα στα ποστ... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

να επανελθω λιγο στο θεμα..

1 καθε ποσες μερες ειναι προτιμοτερο να γινονται οι αλλαγες και ποσο τις %?

2 οσο αφορα το αντιχλωριο ποσες ωρες πρεπει να το αφηνουμε στον κουβα προετοιμασιας?

3 επειδη κυκλοφορητη δεν βαζω στον κουβα προετοιμασιας,κανω κακο στα ψαρια μου?

4 οι κιχλιδες αν δεν κανω λαθος ζουνε απο θερμοκρασιες 24-28..εγω στο ενυδρειο μου εχω 26 βαθμους..αν κανω αλλαγη και το νερο που προετοιμαζω ειναι 25 γιατι επηρεαζει απο την στιγμη που ειναι στα ορια της επιτρεπομενης θερμοκρασιας?

Link to comment
Share on other sites

μηπως η πληροφορηση και η ενημερωση εχουν αγγιξει τα ορια της υπερβολης και της καταστροφολογιας?

:blink:

νταξει ειπαμε....... :ninja:

κοψτε τον Ευαγγελατο!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

εγω αφηνω το νερο για αλλαγη στο βαρελακι 5-6 ημερες με το aqua safe

το οποιο γραφει οτι εξουδετερωνει και την χλωραμινη. αεραντλια και θερμαντηρα δεν βαζω μεχρι τωρα. η θερμοκρασια μετα την αλλαγη πεφτει 2 βαθμους.

2 ημερες πριν την αλλαγη το βαρελακι το φερνω στο δωματιο για να παρει την θερμοκρασια του δωματιου.

Link to comment
Share on other sites

Επ'ευκαιριας να ενημερωσω το τοπικ οτι η αποψη του ιχθυοπαθολογου Dieter Undergasser στο σεμιναριο του, περι αλλαγης οξυτητας ειναι οτι τα ψαρια στο φυσικο περιβαλλον κατα τη διαρκεια της ημερας (24ωρο) μπορουν να αντεξουν μεγαλες μεταβολες στη διακυμανση της οξυτητας του νερου, δεν εγινε πιο συγκεκριμενος στο θεμα του χρονου που διαρκει μια αλλαγη ομως.

Προσωπικα εμενα δεν εχουν παθει ψαρια που εχω διατηρησει τιποτα με αλλαγη του pH κατα τη διαρκεια της αλλαγης μεχρι και 1 βαθμο. (σε 20λεπτη διαρκειας αλλαγη του 1/3 του νερου)

Φυσικα τα μακροχρονα αποτελεσματα δεν μπορω να τα εξετασω, αυτο που ειδα ηταν οτι απλα δεν πεθαναν τα ψαρια και δεν αλλαξε αισθητα η συμεριφορα τους.

Το ιδιο συνεβη και σε μιας ωρας προσαρμογες νεων ψαριων σε ενυδρειο με νερο 1 βαθμου πιο υψηλου αλλα και σε αλλη περιπτωση πιο χαμηλου pH.

Υπαρχουν ομως ψαρια οχι απαραιτητα "σπανια", που δεν αντεχουν ευκολα τετοιες αποτομες αλλαγες, πχ τιγρακια (πηγη ΣΤΑΜΑΤΗΣ)

να επανελθω λιγο στο θεμα..

1 καθε ποσες μερες ειναι προτιμοτερο να γινονται οι αλλαγες και ποσο τις %?

2 οσο αφορα το αντιχλωριο ποσες ωρες πρεπει να το αφηνουμε στον κουβα προετοιμασιας?

3 επειδη κυκλοφορητη δεν βαζω στον κουβα προετοιμασιας,κανω κακο στα ψαρια μου?

4 οι κιχλιδες αν δεν κανω λαθος ζουνε απο θερμοκρασιες 24-28..εγω στο ενυδρειο μου εχω 26 βαθμους..αν κανω αλλαγη και το νερο που προετοιμαζω ειναι 25 γιατι επηρεαζει απο την στιγμη που ειναι στα ορια της επιτρεπομενης θερμοκρασιας?

1. Σε ενα στρωμενο ενυδρειο με μηδενικα ΝΗ3 και ΝΟ2 που εχει μονο ΝΟ3 που δεν εχουν καταναλωσει τα φυτα του ενυδρειου γινεται σε τετοιο ποσοστο ωστε να διατηρειται σε ασφαλη επιπεδα κατω απο 25 ppm. Αλλος λογος για αλλαγες ειναι η ανανεωση των ιχνοστοιχειων που εξαντλουνται. Αναλογα το ενυδρειο οι αλλαγες γινονται απο καθημερινες μεχρι ποτε.

Μια ρουτινα ασφαλειας που ακολουθουν οι περισσοτεροι ειναι το 20-30% εβδομαδιαως ή καθε 15

2. Απο μερικα λεπτα εως και μερικες ωρες. Αυτοι που προσεχουμε ειναι να δεσμευει και χλωραμινη (που περιεχει πλεον το νερο της βρυσης) εκτος του χλωριου, και που ειναι χειροτερο αφου δεν εξατμιζεται σε μερικες ωρες οπως το χλωριο.

3. Στο στασιμο για πολυ ωρα νερο αρχιζουν και δημιουργουνται προβληματα. Σε εμενα παντως νερο 50-50 ΑΟ και βρυσης επεξεργασμενο με τυρφη (φυλασομενο κλειστο σε 4λιτρο μπετονι (στασιμο) για 5 μερες, δεν δημιουργησε κανενα εμφανες προβλημα. Στο 60λιτρο βαρελι μου που δεν κλεινω αεροστεγως και εχω ενα υφασμα για να αεριζεται το νερο χωρις να μπαινουν μεσα σκονες κλπ εχω ενα κυκλοφορητη.

Θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις και μια οικονομικη αεραντλια.

4 Και με πιο δροσερο νερο μπορεις να κανεις αλλαγη, εφοσον αναφερουν οι φιλοι που διατηρουν αφρικανες οτι και με 3 βαθμους πτωση θερμοκρασιας μετα απο αλλαγη δεν αντιμετωπισαν προβλημα.

Ενα παραδειγμα για σενα ειναι:

α) Εχεις στο ενυδρειο 26.

β) Μπορεις να καταβασεις με ασφαλεια μεχρι 23.

γ) Αν κανεις 1/3 του νερου αλλαγη, μπορει το φρεσκο νερο να ειναι και 17C.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ειναι οτι αυτη η αλλαγη νερου πρεπει να γινει οσο πιο αργα γινεται με αργη ροη, αφου η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας νερου μπορει να ειναι ατιτα αμεσου θανατου δλδ να παρεις ενα ψαρι απο 26 και το βαλεις σε νερο 25 με τη μεθοδο "μπλουμ", εδω ερχεται να παιξει ρολο και η ανθεκτικοτητα του ψαριου (πηγη ΣΤΑΜΑΤΗΣ)

εγω αφηνω το νερο για αλλαγη στο βαρελακι 5-6 ημερες με το aqua safe....
Αν η μονη επεξεργασια που θες να κανεις στο νερο ειναι αποχλωριωση, δεν χρειαζεται να το αφηνεις τοσες μερες.

Σε μερικες ωρες (οσο να παρει θερμοκρασια δωματιου) ειναι ετοιμο.

μηπως η πληροφορηση και η ενημερωση εχουν αγγιξει τα ορια της υπερβολης και της καταστροφολογιας?

:ninja:

Οταν μελεταμε ή πειραματιζομαστε και βρισκουμε λεπτομερειες να μην τις αναφερουμε δλδ? :P Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οπα, κατι δεν παει καλα εδω.

Δεν τα θυμαμαι καλα (VICIOUS ΒΟΗΗΗΗΘΘΘΕΕΙΙΙΑΑΑ) αλλα την νυκτα γινεται αλλη διεργασια και ελευθερωνεται co2 ενω την ημερα ελευθερωνεται Ο2.

Στο δικο μου ενυδρειο που μετραω μονιμα το pH, χωρις ομως να προσθετω CO2, την ημερα το pH φτανει περιπου στο 7,4 ενω τη νυχτα (πρωι πριν αναψουν τα φωτα) ειναι στο 7.

Φίλε τα ψάρια είναι εντάξει από αυτή την απόκλιση που έχει το pH σου καθημερινά; εκδήλωσαν κάποια ασθένεια; ή ζούνε φυσιολογικά σαν να μην τρέχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...