Jump to content
  • Ανακοινώσεις

• rastaman

Καλό μήνα με... Διαγωνισμούς Μονομαχοενυδρείου και nano Reef !!!   01/11/2017

Αγαπητοί φίλοι-φίλες συνχομπίστες, με χαρά σας προσκαλούμε να λάβετε μέρος στον Διαγωνισμό nano reef ενυδρείου 2017. Περισσότερες πληροφορίες   https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/106868-aquazone-nano-reef-contest-2017/   Αγαπητοί φίλοι-φίλες συνχομπίστες. Στείλτε μας τις φωτογραφίες από τα μονομαχοενυδρεία σας, για να συμμετάσχετε στον φωτογραφικό διαγωνισμό του Aquazone ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ 2017. Περισσότερες πληροφορίες   https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/106866-διαγωνισμοσ-ενυδρειου-μονομαχου-2017/  
Sign in to follow this  
dartman

Καποια Προβληματα

Recommended Posts

dartman    0

Καλημερα σε ολους σας ....

Εχω καποια προβληματα στο ενυδρειο μου στα οποια αναζητω λυσεις οπου σε καποια απο αυτα εχω βρει αλλα θα ηθελα να μαθω αν κρινονται σωστες .

Καταρχας το ενυδρειο ειναι 60λτ με ολες τις μετρησεις να ειναι παρα πολυ καλες .

Παρατηρω θολουρα στο ενυδρειο οπου ευτυχως αρχιζει και εξαφανιζετε με αλλαγη του 50% του νερου , τη προσθηκη αμπουλων βιολογικου καθαρισμου και το ταισμα των ψαριων μου καθε 2η μερα .

Επισης εχω συνεχεια καφε αλγη ΣΥΝΕΧΕΙΑ . Πιστευω οτι ευθυνη φερει μια ηλιαχτιδα η οποια εσκαγε απο το τζαμι ;) . Οποτε εχω κλειστο παντα το τζαμι καθαρισα ολο το ενυδρειο και εχο κλειστο το φωτισμο για μια βδομαδα ετσι ωστε να φυγει ολοκληροτικα .

Τελος παρατηρησα σε ενα longfin serpae μια ασπριλα πισω στη πλατη του κατι σαν μουχλα ειναι . Δεν ξερω τι ειναι και μετα απο συμβουλη καποιου ειδικου και γνωριζοντας ολη τη πορεια του ενυδρειου μου με συμβουλεψε να το κανω μπανιο σε μελανι οπου και εχω ξεκινησει .

Υ.Γ. Σιγνομει γοια τα ωρθωγραφηκα λαθει αλα αιδο κε παινται χρωννεια λωγω δουληας γραφο μωνω Greeknglish διστειχος κε καπος δισκολαιβομε :thumbup::thumbup:

GIN    1

Τι μελανι; δεν καταλαβαινω

Θα πρεπει να του βαλεις Μελαφιξ μεχρι να φυγει ειναι fugys αυτο που εχει το ψαρακι σου

dartman    0

Ετσι μου το ειπαν μελανι . Ειναι σε ενα μπουκαλακι κιτρινο . Βγαζεις νερο απο το ενυδρειο βαζεις το ψαρι μεσα και ριχνεις απο αυτο το μελανι μεχρι να μη βλεπεις σχεδον το ψαρι . Το αφηνεις 20 λεπτα και μετα το βγαζεις. Οπου το ψαρι εχει προβλημα θα εχει παρει χρωμα μπλε . Με αυτο θα πρεπει σε 2-3 μερες να εχει φυγει αυτη η ασπριλα . Αυτο εγινε λογω των παραπανω προβληματων που εχει το ενυδρειο να αποφυγουμε να κανουμε θεραπεια σε ολο το ενυδρειο .

Ολα αυτα οχι απο δικιες μου γνωσεις αλλα καποιου που γνωριζει το αντικειμενο ;)

Discos    290
(edited)
Ετσι μου το ειπαν μελανι . Ειναι σε ενα μπουκαλακι κιτρινο . Βγαζεις νερο απο το ενυδρειο βαζεις το ψαρι μεσα και ριχνεις απο αυτο το μελανι μεχρι να μη βλεπεις σχεδον το ψαρι . Το αφηνεις 20 λεπτα και μετα το βγαζεις. Οπου το ψαρι εχει προβλημα θα εχει παρει χρωμα μπλε .

17310[/snapback]

Σορρυ αλλα πρωτη φορα ακουω για θεραπεια ρετους(για οσους γραφιστες ξερουν). Χαχαχαχα. :thumbup:;):thumbup:

Απιστευτο τι λενε...... :thumbup:

Μην ακους τι σου ειπαν. Τα παιδια θα στα πουν μια χαρα. Κατι τετοιο που σου ειπαν σιγουρα δεν ισχυει ή τουλαχιστον δεν δουλευει ετσι.

Έγινε επεξεργασία - Discos

dartman    0

methylene blue αυτο ειναι ...

STEFPLAK    0

παντως εγω ενα παρομοιο φαρμακο που εχω ειναι τις τετρα και λεγεται tetramedica(general tonic concetrate) και ειναι για βακτηριακες,παρασιτικες και μυκητιακες μολυνσεις των ψαριων.περιεχει methylene blue .ειναι αληθεια οτι η συγκεκριμενη ουσια δινει το χρωμα μελανης αλλα δεν ειναι μελανη!!!!!

φιλε μου τα παιδια πολυ σωστα σου μιλισανε για ασθενεια fungus η αλλιως saprolegnia.ωφειλεται σε μυκητες και αντιμετωπιζεται:

1)liquitox

2)furanace

3)ξεπερασμενη θεραπεια ,μπανιο σε αλατονερο

υ.γ:εαν κανω καποιο λαθος να με διορθωσουν οι πιο εμπειροι!!!

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.