Jump to content

Φωτισμός Cheato


Aiolos

Recommended Posts

Γεια χαρά

Έχω προσέξει ότι υπάρχει διαφορά απόψεων σε ελληνικά και ξένα forum, όσον αφορά τον φωτισμό της cheato στο refugium.

Θέλει 24ωρο φωτισμό ή τον λεγόμενο ανάποδο?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι κι εδώ θα ακούσεις πολλές διαφορετικές απόψεις, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι κάποιες είναι λάθος και κάποιες σωστές.

Αυτό που εφαρμόζω εγώ στο δικό μου είναι ανάποδο φωτισμό σε σχέση με τα φώτα του ενυδρείου.

Συγκεκριμένα, η φωτοπερίοδος του ενυδρείου είναι 11:00-23:00.

Την άλγη τη φωτίζω 21:00-13:00 δηλαδή ξεκινάει 2 ώρες πριν σβήσουν τα φώτα και κλείνει 2 ώρες μετά το άναμά τους.

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο οτι με 24ωρες φωτισμο υπαρχει μεγαλυτερη αναπτυξη και έτσι υπάρχει και μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα, εγω παντως για οικονομικους λογους την φωτίζω 12 ωρες με αναποδο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι κι εδώ θα ακούσεις πολλές διαφορετικές απόψεις, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι κάποιες είναι λάθος και κάποιες σωστές.

Αυτό που εφαρμόζω εγώ στο δικό μου είναι ανάποδο φωτισμό σε σχέση με τα φώτα του ενυδρείου.

Συγκεκριμένα, η φωτοπερίοδος του ενυδρείου είναι 11:00-23:00.

Την άλγη τη φωτίζω 21:00-13:00 δηλαδή ξεκινάει 2 ώρες πριν σβήσουν τα φώτα και κλείνει 2 ώρες μετά το άναμά τους.

+1

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο τρόποι είναι σωστοί. Όπως και η παράλληλη φωτοπερίοδος.

Προσωπικά, αν δεν με ενοχλούσε η κατανάλωση ρεύματος, θα προτιμούσα 24ωρη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε 24ώρη βάση την έχω.

Τώρα ρε παιδία για την κατανάλωση ρεύματος όσον αφορά τον φωτισμό της Cheato, είναι μηδαμινός σε σχέση με αυτή του ενυδρείου μας. Στα ΧΧΧ watt τα 10 παραπάνω δεν νομίζω ότι θα απασχολήσουν κάποιον.

Έχω ακούσει ότι οι λάμπες φθορισμού (τέτοια έχω στο refugiun) καταναλώνουν πολύ περισσότερο ρεύμα στο άναμμα, παρά όταν ανάβει συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...