Jump to content

Ασπρα σκουληκάκια σε αλλαγή νερού


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε με το παρακάτω

κάνοντας την εβδομαδιαία αλλαγή νερού/φίλτρων κτλ και ξεκινώντας πάλι την αντλία που είχα κλείσει.. γέμισε ξαφνικά το ενυδρείο με μικρά άσπρα σκουληκάκια σαν κλωστές... τα ψάρια βέβαια έκαναν πάρτυ αλλα τι είναι αυτά? και τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Aν εβαζες φωτο θα ηταν καλυτερα.

Οταν λες αλλαγη νερου φιλτρων τι ακριβως εκανες ??

Η αντλια ποσο καιρο την ειχες στο off?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

η αντλία ήταν κλειστή μερικά λεπτά μέχρι να αλλάξω το 20% του νερού... υποθέτω ότι αυτά ήταν μες το φίλτρο. Κάνω αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα και πρώτη φορά μου εμφανίστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Aν εβαζες φωτο θα ηταν καλυτερα.

Οταν λες αλλαγη νερου φιλτρων τι ακριβως εκανες ??

Η αντλια ποσο καιρο την ειχες στο off?? :thumbup:

τα εχω παρατηρισει και εγω μεσα στο ενυδρειο μου αυτα τα σκουλικακια που λεει ο φιλος ..ειναι πολυ κινητικα τα εχω δει μια δυο φορες ..δοκιμασα να τα βγαλω φωτο αλλα δεν τα πιανει ο φακος

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Planaria...

Ακακα λευκα σκουλικακια.

Δεν κανουν τιποτα, ζουν στην αμμο και μερικες φορες εχω βρει και μεσα στο φιλτρο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Planaria...

Ακακα λευκα σκουλικακια.

Δεν κανουν τιποτα, ζουν στην αμμο και μερικες φορες εχω βρει και μεσα στο φιλτρο.

:thumbup:

πως μπηκαν μεσα αυτα ? εχουμε τιποτα πληροφοριες? :thumbup: ..αποικοδομητες ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

πως μπηκαν μεσα αυτα ? εχουμε τιποτα πληροφοριες? :thumbup: ..αποικοδομητες ειναι ?

Απο τα φυτα....

Ειναι ακακα, τα coris και αλλα ψαρια σκαλιζουν την αμμο για να τα βρουνε, και αυτα τρωνε οτι μενει απο τροφη στην αμμο...

Link to comment
Share on other sites

Planaria...

Ακακα λευκα σκουλικακια.

Δεν κανουν τιποτα, ζουν στην αμμο και μερικες φορες εχω βρει και μεσα στο φιλτρο.

:thumbup:

Εαν ειναι οντως πλαναρια εαν πολλαπλασιασθουν μονο ακακα δεν ειναι και δεν προερχονται απο

τα φυτα.Μια αναζητηση στο google θα βοηθησει πολυ.

Προσοχη στις απαντησεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι οντως πλαναρια εαν πολλαπλασιασθουν μονο ακακα δεν ειναι και δεν προερχονται απο

τα φυτα.Μια αναζητηση στο google θα βοηθησει πολυ.

Προσοχη στις απαντησεις :thumbup:

Που κανουν κακο?

Planaria are non-parasitic flatworms of the biological family Planariidae

http://en.wikipedia.org/wiki/Planarian

Κοιτα και εδω:

http://www.fishdeals.com/fish_diseases/planaria_white_worms/

Εσυ πως νομιζεις οτι θα μπουν σε ενυδρειο?

Απο την αμμο? Απο τα ψαρια?

Εγω πιστευω οτι ερχονται μαζι με τις ριζες των φυτων.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Εαν επαναλαμβανω ειναι πλαναρια προερχεται απο αφαγωτη τροφη που υπαρχει στο βυθο

του ενυδρειου.Εαν δεν εξαλειφθει ¨η δεν περιορισουμε τον αριθμο τους υπαρχει κινδυνος

να πανε στα βραγχια των ψαριων και επισης κανουν κακο στα αυγα τω ωοτοκων ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Planaria is my middle name! :thumbup:

Οπως λεει ο φίλος Σταυρος προέρχονται απο αφάγωτη τροφή... και γενικότερα απο περισσή οργανική ύλη...

Εχω μπόλικα από δαύτα, ευτυχώς τα leptosoma που εχω τα προτιμάνε στις δύσκολες ώρες...

Με ένα πενταήμερο ασιτίας μπορώ να πω οτι περιορίστηκε ο αριθμός τους... αλλα δεν το πάλεψα ιδιαιτέρα να τα εξαλείψω μιας και όπως είπα τα τσιμπάνε τα ψαράκια...

Αυτο που κανω ειναι στις αλλαγες νερου να τα... σιφωνιαζω μιας και μαζευονται ολα σε ενα σημειο του τζαμιου! :thumbup:

...οσα μπορω βεβαια!

...θα δειξει! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Εαν επαναλαμβανω ειναι πλαναρια προερχεται απο αφαγωτη τροφη που υπαρχει στο βυθο

του ενυδρειου.Εαν δεν εξαλειφθει ¨η δεν περιορισουμε τον αριθμο τους υπαρχει κινδυνος

να πανε στα βραγχια των ψαριων και επισης κανουν κακο στα αυγα τω ωοτοκων ψαριων.

Δηλαδι υπαxρουν Planaria μεσα στην τροφη? :thumbup:

Πως ηρθαν στο ενυδρειο? Εγω πιστευω οτι μεταφερονται απο τα φυτα.

Ο κινδυνος ειναι παρα πολυ μικρος να πανε στα βραγχια.

Για τα αυγα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδι υπαxρουν Planaria μεσα στην τροφη? :thumbup:

Πως ηρθαν στο ενυδρειο? Εγω πιστευω οτι μεταφερονται απο τα φυτα.

Ο κινδυνος ειναι παρα πολυ μικρος να πανε στα βραγχια.

Για τα αυγα δεν ξερω.

Και εγω ετσι νομιζω πως ερχονται με τα φυτα...Το ενυδριο μου τρεχει 4 χρονια και δεν ειχα ποτε πλαναρια...Τωρα που εβαλα καποια φυτακια εχει εμφανιστει... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλησπέρα σας!

Κατά δεύτερον, μη βγάζετε βιαστικά συμπεράσματα ότι πρόκειται για πλανάρια. Αν κατάλαβα καλά, ο φίλος είπε πως αυτά τα σκουλικάκια τα είδε να "αιωρούνται" μέσα στο νερό. Τα πλανάρια κολλάνε πάνω σε επιφάνειες.

Ψάξε στο Google για Tubifex και για Planaria και δες ποιο ταιριάζει καλύτερα. Τρόπος να εξαφανιστού τα Planaria υπάρχει (τουλάχιστον εγώ τα έχω καταφέρει), για τα Tubifex όμως όχι!

Επίσης σκάψε τον βυθό σου και δες αν βγαίνουν και από κει μέσα σκουλικάκια. Προσπάθησε να βγάλεις 1-2 από αυτά και να το βάλεις πάνω σε ένα λευκό χαρτάκι. Είναι καφεκόκκινο λη λευκό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσον αφορα εμενα ...δεν εγω δει πολλα στο ενυδρειο μου ..πριν απο δυο εβδομαδες ομως που εκανα αλλαγες νερου θυμαμαι πως τα ειδα ..φαναστειται μια κλωστουλα 1 με 2 cm να κλουμπα απο την μια ακρη στην αλλη αφαιρα ομως μεχρι να παρω την μηχανη ειχα χαθει ...τα εχω ξανα δει και στο παρελθον μια δυο φορες ..στην αρχη δεν ειχα δωσει σημασια αλλα μιας και το ειπε ο φιλος στην αρχη ειπα να σας το αναφερω :thumbup:

Μην ανχωνεστε δεν εχω ψαρακια μεσα ..και υποπτευομαι οτι ισως ηρθαν μαζι με μια ριζα φυτου που ειχα αγορασει πριν απο δυο μηνες τοτε κληρωνομησα και τα σαλιγκαρια! :DD

Link to comment
Share on other sites

η αντλία ήταν κλειστή μερικά λεπτά μέχρι να αλλάξω το 20% του νερού... υποθέτω ότι αυτά ήταν μες το φίλτρο. Κάνω αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα και πρώτη φορά μου εμφανίστηκαν.

Εγω θα ηθελα λιγη αναλυση σε αυτο.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...