Jump to content

Ψυξη σε 110λιτρο


andria

Recommended Posts

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς χρειάζεται για τη ψύξη 110λιτρου ενυδρείου. Έχω διαβάσει για τα ανεμιστηράκια αλλά δεν ξέρω ακριβώς πόσα χρειάζονται, πόσης ισχύος και πώς πρέπει να τα τοποθετήσω. Το ενυδρείο είναι της juwel και to καπάκι είναι monolux.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς χρειάζεται για τη ψύξη 110λιτρου ενυδρείου. Έχω διαβάσει για τα ανεμιστηράκια αλλά δεν ξέρω ακριβώς πόσα χρειάζονται, πόσης ισχύος και πώς πρέπει να τα τοποθετήσω. Το ενυδρείο είναι της juwel και to καπάκι είναι monolux.

χωρις να ξερω λεπτομεριες απο αυτα που ακουω και διαβαζω ειναι 1) ..ειτε με αγορα αγορά ενος chiller 2)..ειτε με ανεμηστηρακια.. (για ψυξη) ..για θερμανση με θερμοστατη ..η καλυτερη λυση ειναι να υπαρχει και καποιος ελενγκτης θερμοκρασιας ..δεν θα πω αλλα γιατι δεν το ξερω το θεμα περιμενω να γραψουν και οι εμπειροτεροι για να πληροφορηθω και εγω! :thumbup:

Υ.Γ. ...εγω εχω κλιματιστικο μεσα στο δωματιο οποτε η θερμοκρασια δεν πολυ αλλαζει φανταζομαι? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω λεπτομεριες απο αυτα που ακουω και διαβαζω ειναι 1) ..ειτε με αγορα αγορά ενος chiller 2)..ειτε με ανεμηστηρακια..

Υ.Γ. ...εγω εχω κλιματιστικο μεσα στο δωματιο οποτε η θερμοκρασια δεν πολυ αλλαζει φανταζομαι? :thumbup:

Τo chiller νομίζω είναι πιο ακριβό, γι' αυτό λέω για ανεμιστηράκια.Υπάρχει κλιματιστικό στο χώρο που είναι το ενυδρείο αλλά δε μπορεί να είναι συνέχεια ανοιχτό. Η θερμοκρασία έχει φτάσει ήδη 28-29 κάποιεσ φορές και για τα πλάτυ και γκάπυ που έχω είναι πολύ έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τo chiller νομίζω είναι πιο ακριβό, γι' αυτό λέω για ανεμιστηράκια.Υπάρχει κλιματιστικό στο χώρο που είναι το ενυδρείο αλλά δε μπορεί να είναι συνέχεια ανοιχτό. Η θερμοκρασία έχει φτάσει ήδη 28-29 κάποιεσ φορές και για τα πλάτυ και γκάπυ που έχω είναι πολύ έτσι δεν είναι?

Ναι ειναι αρκετα ψηλα για αυτο τα ψαρακια...

Για δες αυτο:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=23165&st=0

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το chiller είναι πανάκριβο..να προτιμίσεις ανεμιστιράκια..πάρα πολύ πιο φτηνά και θα βρείς και πολλές λύσεις εδω μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Για ανεμιστηράκια

αν πιάνουν τα χέρια σου

Ιδιοκατασκευή

και εδώ λίγες πληροφορίες για τις συνδέσεις,

ή αν δεν πιάνουν, κάτι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για ανεμιστηράκια

αν πιάνουν τα χέρια σου

Ιδιοκατασκευή

και εδώ λίγες πληροφορίες για τις συνδέσεις,

ή αν δεν πιάνουν, κάτι έτοιμο.

Πόσα ανεμιστηράκια θα χρειαστώ όμως αν πάρω κάτι έοιμο ή φτιάξω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Πόσα ανεμιστηράκια θα χρειαστώ όμως αν πάρω κάτι έοιμο ή φτιάξω κάτι?

Αν βάλεις ένα,

δεν θα μπορεί να κάνει δουλειά με τις ζέστες που θα έχουμε απο δω και μπρος.

Δύο, με το ζόρι.

Προτείνω 2μισι. :thumbup:

Όσα και να βάλεις, να κοιτάς την θερμοκρασία στο νερό που και που.

Αμα έχει δροσιά, μπορεί να κατεβάσει αρκετά.

Εγώ σε 450λτ έχω 2 και μια δροσερή μέρα που το ξέχασα όλη νύχτα

(πριν να βάλω ελεγχο θερμοκρασίας)

το βρήκα στους 22!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με 2 ανεμιστηρια 80mm το καθενα (αν δεν χωρανε στο καπακι, τοτε τρια 60αρια) και με τροφοδοτικο μεταβλητης εξοδου (1,5-12V) για ρυθμιση των στροφων αναλογα τις αναγκες σου και τις ζεστες που θα πιασουν, θα κανεις δουλεια.

Αν δεν μπορεις να διαθεσεις συν 50€ για τον controller, τοτε ενας χρονιακοπτης (για το βραδυ που δροσιζει και σβηνουν και τα φωτα, αν ειναι ψηφιακος προγραμματιζεται σε περισσοτερα προγραμματα, να αναβοσβηνει κατα διαστηματα) και με συχνο ελεγχο δικο σου, μπορει να γινει δουλεια.

Αλλη μια εργασια για πιο μικρα ενυδρεια ειναι και αυτη. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18458

Μη παρεις υποψιν σου το ρυθμιστη στροφων που εχει, ειναι περιττο αν εχεις τροφοδοτικο μηταβλητης εξοδου.

Επισης τ 80αρι που εβαλα ηταν υπεροβλη σε 45λιτρο, το δουλευα σε 3V και παλι πολυ ηταν. Φυσικα δεν ακουγοταν τιποτα σε αυτες τισ τροφες απο θορυβο.

Ενα 40αρι ή 60αρι θα υπεραρκετο.

2 τετοια πιστευω θα σε καλυψουν

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806151

και τροφοδοτικο http://www.tele.gr/html/156.HTM (το πρωτο με 1000mA για να μη ζοριζεται)

Η εγκατασταση ειναι θεμα δυνατοτητων σου.

Δεν χρειαζεται να κανεις "ολυμπιακο εργο" για να πετυχεις αυτο που θελεις. (αστοχο το παραδειγμα, τα ολυμπιακα εργα δεν διαρκουν τοσο οσα τα ανεμηστηρακια μας) :thumbup:

Αρκει να στηριχτουν καπως τα ανεμιστηρια και να μη πεσουν μεσα στο νερο.

Τα υπολοιπα ειναι για ομορφια και μειωση θορυβου.

Χρησιμο θα ελεγα ειναι η σιτα που εβαλα, δεν βαζει σκονη μεσα στο ενυδρειο, προστατευει τα δαχτυλα οχι πως θα σου κοψει κανενα αλλα λεμε, και εχει και οπτικο αποτελεσμα.

Διαβασε και τα λινκ να εχεις σφαιρικη αποψη τι μπορεις να επιλεξεις για το ενυδρειο σου και τις δυνατοητες σου.

Υπαρχει και η ευκολη λυση (αρκει να βρεις καπου, αλλιως παραγγελεια απο καταστημα) ανεμηστηρια με μανταλακι (ΠΡΟΣΟΧΗ 12βολτα).

Το κακο με αυτα ειναι οτι πρεπει να εχει ανοιχτο καπακι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...