Jump to content

Moonlights


delta66

Recommended Posts

Delta66 σ'ευχαριστω πολυ για τον τελειο οδηγο σου!

Το εφτιαξα και εγω με τις ιδιες λαμπες και το δοκιμασα το βραδυ και ηταν πολυ ομορφο!!!

Δεν εχω καταφερει ακομα να το στηριξω καπου ομως...Εχω βρει μια πατεντα για να στιριξω την λαμπα στο μονο σημειο που γινετε χωρις να τρυπισω το καπακι(1 βδομαδα το εχω το ενυδρειο :bowdown: ) αλλα δεν φτανει το καλωδιο της λαμπας να περασει εξω απο το καπακι για να παει στο inverter...

Απορια: Μπορω να βαλω μια προεκταση στο καλωδιο απο την λαμπα στο inverter;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απορια: Μπορω να βαλω μια προεκταση στο καλωδιο απο την λαμπα στο inverter;

Τελικα δεν αντεξα να περιμενω και το επιχειρησα στην 1 απο της 2 λαμπες εβαλα περιπου 15 εκατοστα προεκταση. Το αποτελεσμα ηταν η λαμπα να φωτιζει λιγοτερο... Δηλαδη στα 12 βολτ δουλευει σαν να ειναι στα 9!

και μερικες φοτο απο την κατασκευη

Πηρα 2 σηδερενια πιαστρακια απο βιβλιοπωλειο και τα εβαλα στο πορτακι της ταιστρας sto juwel rekord 800

και μετα εδεσα με δεματικα την λαμπα πανω σε αυτα οπως στην φωτο

010220101259.jpg

010220101257.jpg

Με προεκταση περασα το καλωδιο της λαμπας απο την μερια που βγαινουν τα καλωδια των φιλτρων κτλπ και εβαλα το inverter να κρεμετε απο πισω

010220101260.jpg

και Εδω το αποτελεσμα! Η φωτογραφια ειναι απο κινητο και δεν εχει καμια σχεση με το πως φαινετε απο κοντα

εχει ενα πολυ απαλο μπλε-ασπρο χρωμα ισα ισα και ειναι τελειο!!!

010220101261.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα σιδερενια πιαστρακια πολυ πιθανο να σκουριασουν και να σταζει στο νερο σκουρια.

Παρακολουθησε τα και αλλαξε τα αν δεις φθορα, ή βρες ανοξειδωτα ή δοκιμασε με βεντουζες (για σωληνες ή spraybar φιλτρων) στο τζαμι

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα!! Έκανα και εγώ την πατέντα αυτή για το moonlight στο RIO 125 μου και το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό!!! Απλά μία συμβουλή από προσωπική εμπειρία: Αγοράστε καλύτερα ένα μεταβλητό μετασχηματιστή (6 ΕΥΡΩ το πήρα από μαγαζί στη Στουρνάρη) γιατί θα μπορέσετε έτσι να δείτε τις διαφορές ανάμεσά στις διαφορετικές τάσεις (θα μπορέσετε να αποφασίσετε πιο εύκολα τί είναι πιο ωραίο για το δικό σας μάτι!!). Εγώ πήρα δύο λάμπες της Sharkoon (http://www.sharkoon.com/html/produkte/case_modding/ccfl_2in1_kit/index_en.html?id=2) και το αποτέλεσμα είναι, όπως είπα, πολύ καλό. Μόνο μία ερώτηση έχω: Μέσα στο κουτί είχε μαζί και κάτι ταινίες σκριτς σκρατς (δεν ξέρω πως λέγονται ακριβώς) οι οποίες κολλάνε από τη μία στο τζάμι (με ταινία διπλής όψης) και από την άλλη στη λάμπα. Κολλώντας τις ταινίες μεταξύ τους στερεώνεται και η λάμπα πάνω από την επιφάνεια του νερού μέσα στο ενυδρείο και μπορείς να τις αφαιρέσεις όποτε θέλεις. Λέτε να μην σταθούν καλά και να πέσουν??? Μπορεί να γίνει και κάτι αντίστοιχο με τον Inverter (αφού τον τυλίγουμε με polybag)???

Link to comment
Share on other sites

Tον inverter τον τυλιξα με polybag οχι για να γειναι απολυτα στεγανος αλλα απλα για την υγρασια.

Τον στηριζω πανω στην κοντρα για να μη πεσει στο νερο και οχι σε τζαμι κλπ να αιωρειτα.

Ειναι ευκαιρεια τωρα που ξαναγραφω επι του θεματος να αναφερω οτι το νεο μου moonlight το εχω με θερμο λευκο φως και δεν εχει καμια σχεση.

Ειναι κλασεις καλυτερο και πιο φυσικο.

Τις μπλε καθοδου τις ρυθμισα οσο πιο σκοτεινες γινεται για να μη γινεται μπλε το ενυδρειο και παραμυθιαζομουν οτι ειναι κοντα στο φυσικο φως του φεγγαριου κλπ.

Τωρα που βλεπω του δυο χρωματισμους και συγκρινω το θεαμα, εχω να πω οτι με τις μπλε καθοδου τα ψαρια ειναι λες και εχουν παει σε καποιο μπαρακι για ποτο και στο αλλο νομιζω πως ειναι το φεγγαρι πανω απο το ενυδρειο.

Παρτε λευκες λαμπες ή led.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έβαλα τον κουτάκι (inverter) μέσα σε σακουλάκι polybag και μετά όλο μέσα σε μονοτική ταινία.

Και όλα αυτά τα κόλλησα με logo πάνω στο καπάκι.....

Το αποτέλεσμα είναι τέλειο......με μετασχηματιστή που τον έχω στα 4,5v.

Bλέπετε και τις παλιές λάμπες πριν σπάσει μέσα η λάμπα( μέσα στο πλαστικό εννοω). αλλά η logo εκανε καλή δουλειά :D:unsure:

post-16016-1267348879_thumb.jpg

post-16016-1267348892_thumb.jpg

post-16016-1267348907_thumb.jpg

post-16016-1267348920_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν καλη ιδεα το κολλημα.

Αν θελησεις να το αλλαξεις με αλλο θα μεινει ασχημο το καπακι.

Αφου εχεις κεντρικη κοντρα μπορουσες να βαλεις το inverter με διπλης οψεως πανω απο το υψος της κοντρας ετσι ακομα κι αν ξεκολησει απο την υγρασια να πεσει πανω στην κοντρα. (εμενα δεν μου εχει ξεκολησει 2 χρονια τωρα παντως)

ΥΓ με 4 λαμπες θα γινεται μερα εκει μεσα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασες καλα... Οι δυο απλα μεινανε! Εχουν σπασει μέσα!! Εχω τρόπο να τις βγάλω αν χρειαστει. Αλλά θέλει χρόνο..... Μια χαρά είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Το φωτισμό με θερμό λευκό θέλω να τον δω οπωσδήποτε!Βάλε φωτό να τρελαθούμε! :D

Μια σημείωση: Προσέχετε σε οτιδήποτε χρησιμοποιήτε εντός ενυδρείου!Με την υγρασία σιγά σιγά απελευθερώνουν τοξικές ουσίες στο νερό.Καλό θα ήταν να αποφεύγονται μονωτικές ταινίες που η κόλλα τους δε στεγνώνει ποτέ και να χρησιμοποιούνται στη θέση polybag με πλαστικά δεματικά (tie-wrap).

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Το φωτισμό με θερμό λευκό θέλω να τον δω οπωσδήποτε!Βάλε φωτό να τρελαθούμε! :D

Δεν καταγραφεται σε φωτογραφια με τιποτα το θεαμα.

Θα το δεις απο κοντα. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Θα φέρω φωτογραφική και τρίποδο να δεις πως καταγράφεται... :D

"Off topic" :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πολλά μπράβο για τις παρουσιάσεις σου Σπύρο :):):)

Αν έρθει σε επαφή με το νερό του ενυδρείου συνεχές ρεύμα τι θα συμβεί;

Τo inverter είναι απαραίτητο;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...