Jump to content

Recommended Posts

γεια σας παιδια ειμαι η μαρια και εχω προβλημα με αρρωστεια.αν μπορειτε βοηθηστε με γιατι εγω δεν βγαζω πια ακρη.εχω ενα ενυδρειο 110 λιτρων στην κατοχη μου με 1 τιγρακι(ηταν 2 αλλα χθες μου πεθανε το ενα) :thumbup: ,2 γκουραμι,1 κλοουν,1pleco,1 silver sark και 1 φλαιγκ φοξ.παρατηρησα πριν 3,4 μερες και ειχε ο κλοουν ασθενεια ιχθυοφθειριασης.το καταλαβα απο τα συμπτωματα στο σωμα του κλοουν.πηγα στο πετ σοπ και μου εδωσαν faunamor.μου ειπε να βαλω λογω λιτρων 20 σταγονες και την επαυριο θα διορθωνοταν το προβλημα.ελα μου που δεν μου ειχε πει για τον ανθρακα που επρεπε να βγαλω απο το ενυδρειο.να μην σας τα πολυ λεω πηρα τφ τον πετσοπα γιατι το καταλαβα οτι μαλλον λαθος εγινε και σκεφτομουν οτι μαλλον ο ανθρακας μαζεψε ολο το φαρμακο και μου ειπε οτι ειχε γινει λαθος και επρεπε να βγαλω τον ανθρακα τον εβγαλα μου ειπε να βαλω 40 σταγονες,του ειπα οτι ηδη μου πεθανε το ενα τιγρακι μαλλον απο αυτο αν και εξαρχης δεν το πολυ εβλεπα να τρωει αν και ηταν παρα πολυ δραστηριο,και την επαυριο θα εξαφανιζοταν τα ασπρα στιγματα απο τον κλοοθν.σημερα δεν βλεπω να εχουν εξαφανιστει τελειως.τα γκουραμια δεν ειχα δει εξαρχης να ειχαν κολλησει,ο silver sark ειχε πολυ λιγο πανο στο κεφαλι και τωρα δεν βλεπω να εχει.ο φλαιγκ φοξ ουτε αυτος εχει δηλαδη με λιγα λογια μονο τον κλοοθν βλεπω να εχει.τι να κανω;ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηλθες..

καταρχας τα ψαρια π εχεις δεν ταιριαζουν μεταξυ τους και για τα λιτρα σου..

συμπληρωσε ομως την φορμα αυτη ΕΔΩ! και θα σου πουμε τι να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηλθες..

καταρχας τα ψαρια π εχεις δεν ταιριαζουν μεταξυ τους και για τα λιτρα σου..

συμπληρωσε ομως την φορμα αυτη ΕΔΩ! και θα σου πουμε τι να κανεις

δεν ταιριαζουν;γιατι;

Link to comment
Share on other sites

δεν ταιριαζουν;γιατι;

ειχα παλι προβλημα παλαιοτερα με ψαρια και ειχα κανει καβγα στον πετσοπα και μου τα διορθωσε τωρα παλι λαθος;ωχ!!!!!!!!μετρησεις δεν εχω κανει ακομη αλλα το ενυδρειο το εχω περιπου 3 μηνες και ειναι στρωμενο....ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

1 τιγρακι -- τα τιγρακια ειναι αρκετα επιθετικα ψαρια και καλο ειναι να κρατουντε σε ενυδρεια μονα τους σε κοπαδακια

1 κλοουν--> ψαρια που μεγαλωνουν πολυ και για να μπορεσουμε να τα κρατισουμε στο ενυδρειο πρεπει να ειναι σε κοπαδια 4 - 8 ατομων και σε ενυδρεια > 300 λιτρων

1 silver sark --> υπερκινητικα, πολυ μεγαλο τεληκο μεγεθος, αποκληστικα κοπαδοψαρα, θελουν ενυδρεια μεγααααααααααλα για να τα κρατισεις επιδη ειναι ψαρια που στρεσαροντε πολυ ευκολα.

1 φλαιγκ φοξ -- δεν γνωριζω πιο ψαρι εννοεις..

αυτα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1 τιγρακι -- τα τιγρακια ειναι αρκετα επιθετικα ψαρια και καλο ειναι να κρατουντε σε ενυδρεια μονα τους σε κοπαδακια

1 κλοουν--> ψαρια που μεγαλωνουν πολυ και για να μπορεσουμε να τα κρατισουμε στο ενυδρειο πρεπει να ειναι σε κοπαδια 4 - 8 ατομων και σε ενυδρεια > 300 λιτρων

1 silver sark --> υπερκινητικα, πολυ μεγαλο τεληκο μεγεθος, αποκληστικα κοπαδοψαρα, θελουν ενυδρεια μεγααααααααααλα για να τα κρατισεις επιδη ειναι ψαρια που στρεσαροντε πολυ ευκολα.

1 φλαιγκ φοξ -- δεν γνωριζω πιο ψαρι εννοεις..

αυτα. :thumbup:

ευχαριστω αλλα ειλικρινα τα εχω παιξει του εκανα πολυ φασαρια και ασχοληθηκε μαζι μου 1 ωρα που για πετσοπα ειναι τρομεροοοοοοο!!!!!!μου ειπε να βαλω αυτα και δεν εχω δει προβλημα.τωρα δεν ξερω παιδια τι αλλο να κανω.ειλικρινα τα βλεπω να συμβιωνουν πολυ καλα.μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε με την ασθενεια;εχω σκοπο να βαλω και αλλα ψαρια μεσα να μην ειναι μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα ειλικρινα τα εχω παιξει του εκανα πολυ φασαρια και ασχοληθηκε μαζι μου 1 ωρα που για πετσοπα ειναι τρομεροοοοοοο!!!!!!μου ειπε να βαλω αυτα και δεν εχω δει προβλημα.τωρα δεν ξερω παιδια τι αλλο να κανω.ειλικρινα τα βλεπω να συμβιωνουν πολυ καλα.μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε με την ασθενεια;εχω σκοπο να βαλω και αλλα ψαρια μεσα να μην ειναι μονα τους.

το φλαιγκ φοξ ειναι ενα μικρουλι καρχαριοειδες που δεν μεγαλωνει.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να αλλαξεις εντελως την συνθεση σου.

και πρεπει να μας πεις περισοτερα για το ενυδρειο σου.

Πρεπει να συμπληρωσεις την φορμα π σου εδωσα, και ΚΥΡΙΩΣ να παρεις μετρισεις νερου, PH NO2 NH4 για αρχη.

ανεβασε φωτο απο το ενυδρειο και τα ψαρια σου.

αυτα απο εμενα.

αν μας ακουσεις θα ευχαριστηθεις ενα ωραιο ενυδρειο για χρονια :thumbup::thumbup:

ps Μην ακους ΠΟΤΕ τα petshop. Κανονας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ααααααααα αυτο εννοεις???

epalzeorhynchus_kalopterus_g.jpg

επισης δεν ταιριαζει με τα υπολοιπα.

αχ παιδια ευχαριστω αλλα ειλικρινα δεν αντεχω αλλο νομιζω το να πειραματιζεσαι με το ποιο ψαρι κανει με το αλλο εχοντας καποιες βασικες γνωσεις ειναι πολυ καλο.σε ευχαριστω παντως θα δω τι θα κανω.ειχα ρψτησει παντως για τον σιλβερ σαρκ και εχω μαθει οτι δεν μεγαλωνει και υπερβολικα.μεχρι 20 εκατοστα.τελοσ παντων σε παρακαλω ξερεις κατι για την ασθενεια που ρωτησα΄;ναι αυτο το μικρουλι εχω...

Link to comment
Share on other sites

αχ παιδια ευχαριστω αλλα ειλικρινα δεν αντεχω αλλο νομιζω το να πειραματιζεσαι με το ποιο ψαρι κανει με το αλλο εχοντας καποιες βασικες γνωσεις ειναι πολυ καλο.σε ευχαριστω παντως θα δω τι θα κανω.ειχα ρψτησει παντως για τον σιλβερ σαρκ και εχω μαθει οτι δεν μεγαλωνει και υπερβολικα.μεχρι 20 εκατοστα.τελοσ παντων σε παρακαλω ξερεις κατι για την ασθενεια που ρωτησα΄;ναι αυτο το μικρουλι εχω...

Bala Shark is about 7" long. It grew to this size in an aquarium with over 120 gallons of water. There is a story about raising Bala Sharks at the bottom of this page.

Με δυο λογια θελει πανω απο 450 λιτρα ενυδρειο. και γινετε πανω απο 20 ποντους, εχουν αναφερθει και κατι τερατακια 30 - 35 ποντων.

Και στο ξανα λεω, τα ψαρια αυτα ειναι ΚΟΠΑΔΟΨΑΡΑ, δεν πρεπει να ειναι μονα τους σε ενυδρεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Bala Shark is about 7" long. It grew to this size in an aquarium with over 120 gallons of water. There is a story about raising Bala Sharks at the bottom of this page.

Με δυο λογια θελει πανω απο 450 λιτρα ενυδρειο. και γινετε πανω απο 20 ποντους, εχουν αναφερθει και κατι τερατακια 30 - 35 ποντων.

Και στο ξανα λεω, τα ψαρια αυτα ειναι ΚΟΠΑΔΟΨΑΡΑ, δεν πρεπει να ειναι μονα τους σε ενυδρεια. :thumbup:

ευχαριστω θα δω τι θα κανω δεν εχω τελειωσει ακομη με τη ν συνθεση των ψαριων.πριν ουτε ενα μηνα αλλαξα την συνθεση την προηγουμενη.μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε με την ασθενεια;τι αλλο να κανω;

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι ειδικος...

1. Ανεβασε την θερμοκρασια του ενυδρειου στους 28 βαθμους!!!!

2. αγορασε και ριχνε φαρμακο αντι ICH στο ενυδρειο σου, λεει πανω η συσκεβασια ποσοτιτα και ποσο συχνα.

3. καλο θα ηταν να ριξεις λιγο αλατι ενυδρειακο στο νερο σου θα σου πουν τα παιδια τι ποσοτιτα για την πιο καλη καταπολεμιση.

αυτα απο μενα...

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι ειδικος...

1. Ανεβασε την θερμοκρασια του ενυδρειου στους 28 βαθμους!!!!

2. αγορασε και ριχνε φαρμακο αντι ICH στο ενυδρειο σου, λεει πανω η συσκεβασια ποσοτιτα και ποσο συχνα.

3. καλο θα ηταν να ριξεις λιγο αλατι ενυδρειακο στο νερο σου θα σου πουν τα παιδια τι ποσοτιτα για την πιο καλη καταπολεμιση.

αυτα απο μενα...

το διαβασα εδω στο φοροθμ για το αλατι και την αυξηση θερμοκρασιας.26 ειναι τωρα επομενως να την ανεβασω ετσι;γιατι δεν κανει τιποτα το φαρμακο που μου εδωσαν;θα επηρεασει τα αλλα ψαρια η θερμοκρασια αυτη;

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα εδω στο φοροθμ για το αλατι και την αυξηση θερμοκρασιας.26 ειναι τωρα επομενως να την ανεβασω ετσι;γιατι δεν κανει τιποτα το φαρμακο που μου εδωσαν;θα επηρεασει τα αλλα ψαρια η θερμοκρασια αυτη;

ΕΓΡΑΨΑ πιο πριν οτι εχω βαλει ηδη φαρμακο μου ειπε σημερα οτι μετα δηλαδη απο ενα 24ωρο θα ηταν ενταξει ο κλλουν αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΡΑΨΑ πιο πριν οτι εχω βαλει ηδη φαρμακο μου ειπε σημερα οτι μετα δηλαδη απο ενα 24ωρο θα ηταν ενταξει ο κλλουν αλλα τιποτα.

εχω βαλει faunamor

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα εδω στο φοροθμ για το αλατι και την αυξηση θερμοκρασιας.26 ειναι τωρα επομενως να την ανεβασω ετσι;γιατι δεν κανει τιποτα το φαρμακο που μου εδωσαν;θα επηρεασει τα αλλα ψαρια η θερμοκρασια αυτη;

Η θερμοκρασια για να μη κανει κακο στα ψαρια πρεπει να ανεβαινει κατα 1 βαθμο την μερα περιπου.

το ich ειναι ενα παρασιτο, οταν αυξανεις την θερμοκρασια μειωνεις τον κυκλο ζωης του παρα πολυ, αν θυμαμαι καλα σε 4 - 5 μερες. απο κατι βδομαδες π ειναι στους 21 βαθμους.

ps ( ξανα λεω δεν ειμαι ειδηκος στις ασθενιες)

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια για να μη κανει κακο στα ψαρια πρεπει να ανεβαινει κατα 1 βαθμο την μερα περιπου.

το ich ειναι ενα παρασιτο, οταν αυξανεις την θερμοκρασια μειωνεις τον κυκλο ζωης του παρα πολυ, αν θυμαμαι καλα σε 4 - 5 μερες. απο κατι βδομαδες π ειναι στους 21 βαθμους.

ps ( ξανα λεω δεν ειμαι ειδηκος στις ασθενιες)

σε ευχαριστω το ειχα διαβασει και εγω αλλα ειπα να ρωτησω να με βοηθησετε .μου κανει εντυπωση που το φαρμακο δεν κανει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω το ειχα διαβασει και εγω αλλα ειπα να ρωτησω να με βοηθησετε .μου κανει εντυπωση που το φαρμακο δεν κανει τιποτα.

προτοζωο ειναι εχω ψαξει αλλα ειλικρινα περα απο αυξηση θερμοκρασιας και ληψη φαρμακου τι αλλο να κανω;υπομονη;;;;;χι

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ παρασιτο αυτο εχει 3 σταδια

1. σταδιο παρασιτισμου, οταν το προτοζωο ειναι πανω στο ψαρια στα βρανχια κτλ.. (το φαρμακο δεν κανει τπτ)

2. σταδιο αναπαραγωγης (το προτοζ. κολημπαει στο νερο) το φαρμακο τοτε το σκοτωνει

3. σταδιο αυγων, ειναι κριμενα στο υποστρωμα, δεν βλαπτοντε.

το φαρμακο λπν τα σκοτωνει μονο στο 2ο σταδιο.

στα αλλα σταδια βοηθαει η αυξιση θερμοκρασιας και το αλατι.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ παρασιτο αυτο εχει 3 σταδια

1. σταδιο παρασιτισμου, οταν το προτοζωο ειναι πανω στο ψαρια στα βρανχια κτλ.. (το φαρμακο δεν κανει τπτ)

2. σταδιο αναπαραγωγης (το προτοζ. κολημπαει στο νερο) το φαρμακο τοτε το σκοτωνει

3. σταδιο αυγων, ειναι κριμενα στο υποστρωμα, δεν βλαπτοντε.

το φαρμακο λπν τα σκοτωνει μονο στο 2ο σταδιο.

στα αλλα σταδια βοηθαει η αυξιση θερμοκρασιας και το αλατι.

ωραια επομενως παιρνω αλατι και αυξηση θερμοκρασιας.να αυησω απο τωρα την θερμοκρασια μεχρι να παρω το αλατι;το αλατι πωλειται στα πετ σοπ ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. επρεπε να το χες κανει ηδη.. :thumbup:

ναι θα σου δωσουν στο πετ σοπ αλατι, :thumbup::thumbup:

ΣΕ ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ευχαριστω πολυ

Παρακαλω.

ευχομαι να πανε ολα καλα,

οταν γινει αυτο και τελειωσεις με την ασθενια ανοιξε αν θελεις ενα νεο θεμα στην αναλογη κατηγορια για την

συνθεση του ενυδρειου σου, θα μεινει 100% ευχαριστημενη.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ευχαριστω πολυ

Α και μια αλλη ερωτηση τα ψαρια μου ειπε να μην τα ταισω ειναι αταιστα εδω και 3 μερες.χθες εβαλΑ ξανα φαρμακο που ειχε πει αυτος 40 σταγονες.ποτε μπορω να τα ταισω ξανα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...