Jump to content

αποτελεσματα υγρ. τεστ


Recommended Posts

καλησπερα σας μολις εκανα τεστ στο νερο του ενυδρειου μου και παρατηρω ''δυστυχως'' οτι εχουν ανεβει καποιες τιμες μου. δηλ. η θερμοκρασια ειναι στο 27,5 απο 26 που ηταν. η ΚΗ απο 7 πηγε 9, η GH απο 13 πηγε 15, NH4 Ο, NO2 απο 0,025 πηγε 0,05. η αληθεια ειναι οτι στεναχωρεθηκα δεν αλλαξα κατι απο αυτα που κανω. που μπορει να οφειλεται και τι μπορω να κανω για να ξαναπεσουν;;; βοηθηστε με please!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Tι ψάρια έχεις?

Εξατμίζεται νερό και συμπληρώνεις?

Έχεις κάτι μέσα που μπορεί να έχει ασβέστιο? (πέτρες, χαλίκι)

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού?

Τι φίλτρο έχεις και με τι υλικά?

Link to comment
Share on other sites

Tι ψάρια έχεις?

Εξατμίζεται νερό και συμπληρώνεις?

Έχεις κάτι μέσα που μπορεί να έχει ασβέστιο? (πέτρες, χαλίκι)

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού?

Τι φίλτρο έχεις και με τι υλικά?

-εχω 4 dwarf gourami, 3 ancistrus, 2 otocyclus, 3 clown, 15 cardinals, 5 amano 5 red cherry shrimps, 1 sae. σκεφτομαι τα clown, και 1 ancistrus να τα δωσω..

-δεν εξατμιζεται ιδιαιτερα και τις αλλες φορες συμπληρωσα με απιονισμενο νερο.

-εχω μεν μεσα πετρα αλλα την εχω απο τοτε που τρεχει το ενυδριο δηλ περιπου 2- 2,5 μηνες.

-αλλαγη νερου κανω καθε βδομαδα το 30% περιπου.

-εχω το bioflow της juwel της μανας του δηλ. με σφουγγαρια και ψιραχ και βγαζοντας το φιλτρο του ανθρακα ειχα χορο και εβαλα supstrat pro- eheim. δεν ξερω αν σε βοηθησα με τις απαντησεισ μου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

-εχω 4 dwarf gourami, 3 ancistrus, 2 otocyclus, 3 clown, 15 cardinals, 5 amano 5 red cherry shrimps, 1 sae. σκεφτομαι τα clown, και 1 ancistrus να τα δωσω..

-δεν εξατμιζεται ιδιαιτερα και τις αλλες φορες συμπληρωσα με απιονισμενο νερο.

-εχω μεν μεσα πετρα αλλα την εχω απο τοτε που τρεχει το ενυδριο δηλ περιπου 2- 2,5 μηνες.

-αλλαγη νερου κανω καθε βδομαδα το 30% περιπου.

-εχω το bioflow της juwel της μανας του δηλ. με σφουγγαρια και ψιραχ και βγαζοντας το φιλτρο του ανθρακα ειχα χορο και εβαλα supstrat pro- eheim. δεν ξερω αν σε βοηθησα με τις απαντησεισ μου... :thumbup:

anybody???????? :thumbup::bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχει μετρησει το νερο της αλλαγης?

Τι τεστ εχεις?

Η θερμοκρασια αφου καλοκαιριαζει ανεβαινει και θα ανεβει κι αλλο.

Βαλε ανεμηστηρακια.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 δείχνουν άστρωτο ή ελλιπές βιολογικό υλικό φίλτρου. Πιθανόν να έχεις και υπερβολική ιχθυοφόρτωση. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου?

ΤΗν πέτρα που λες ότι την έχεις 2μιση μήνες δεν λέει κάτι. Στους 2μιση μήνες δεν μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Βάλε κάποια φωτογραφία όλου του ενυδρείου όπου θα φαίνεται και η πέτρα για να δούμε αναλογικά τον όγκο της. Την έλεγξες αν είναι ασβεστολιθική?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...