Jump to content

Μονομάχος, λίγη βοήθεια!!!


Michaelo

Recommended Posts

Γεια σας, εχω εδώ και 2-3 μήνες ενα 10λιτρο ενυδρειο με εναν μονομαχο. εδω και 1-2 μερες ο μονομαχος δεν κινειται πολυ και καθεται αρκετη ωρα στον πατο του ενυδρειου. ξερετε αν ειναι ανησυχητικο? εχω φιλτρο αλλα οχι θερμοστατη και εριξα περιπου 2, 5 σταγονες αντιχλωριο στα 10 λιτρα ενω το κουτακι λεει add 2tsp(10ml) per 10 U.S. gallons(38L) of water. ξερετε τι σημαινει το tsp και αν υπολογισα καλα την ποσοτητα? φυτα μπορουν να μπουν σε τετοιο ενυδρειο? τι να προσθεσω? τι πρεπει να κανει το ψαρι για να ξερω οτι ειναι καλα? Επισης του ριχνω τροφη της sera το goldy color premium γιατι αυτο μου εδωσαν στο πετ σοπ αλλα φαινεται να το μασαει και να το βγαζει. Συγνωμη αν κουρασα! ευχαριστω πολυ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε.

Καταρχας να σου πω οτι το ενυδρειακι ειναι υπερβολικα μικρο.

Το tsp ειναι εν συντομια για την κουταλια. Οποτε εσυ ηθελες μιση κουταλια αντιχλωριο.

Αν πας να του βαλεις και φυτα εκει μεσα ουτε να στριψει δεν θα μπορει.

Αλλαγες καθε ποτε και ποσο κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε.

Καταρχας να σου πω οτι το ενυδρειακι ειναι υπερβολικα μικρο.

Το tsp ειναι εν συντομια για την κουταλια. Οποτε εσυ ηθελες μιση κουταλια αντιχλωριο.

Αν πας να του βαλεις και φυτα εκει μεσα ουτε να στριψει δεν θα μπορει.

Αλλαγες καθε ποτε και ποσο κανεις?

κανω αλλαγη νερου καθε 12 μερες περιπου γιατι εχει φιλτρο. μου εχουν πει αλλοι οτι ενα ενυδρειο 10 λιτρων ειναι μια χαρα για ενα μονομαχο. τι ψαρι αντεχει σε τετοιο ενυδρειο? σχετικα με τη συμπεριφορα του ξερεις τιποτα? ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ενας μικρος μονομαχος 'η γαριδες αλλα οχι πολλες 4-6. :thumbup: Ο μονομαχος εχει πανω του ασπρα στιγματα? :thumbup::thumbup::bowdown:

oxi einai mple olokliros xwris na exei tipota. episis otan kathetai katw peftoun katv kai ta pterygia tou.. einai kako?

Link to comment
Share on other sites

κανω αλλαγη νερου καθε 12 μερες περιπου γιατι εχει φιλτρο. μου εχουν πει αλλοι οτι ενα ενυδρειο 10 λιτρων ειναι μια χαρα για ενα μονομαχο. τι ψαρι αντεχει σε τετοιο ενυδρειο? σχετικα με τη συμπεριφορα του ξερεις τιποτα? ευχαριστω!

Κοιτα το μονο που μπορεις να βαλεις ειναι ενας μονομαχος ή μερικες γαριδες οπως ειπε ο φιλος.

Να υποθεσω δεν εχεις βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο....

12 μερες ειναι πολυ...Και ποσο αλλαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το μονο που μπορεις να βαλεις ειναι ενας μονομαχος ή μερικες γαριδες οπως ειπε ο φιλος.

Να υποθεσω δεν εχεις βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο....

12 μερες ειναι πολυ...Και ποσο αλλαζεις?

αλλαζω ολο το νερο οπως μου εχουν πει στο πετ σοπ... βλακεια μου ειπαν?

Link to comment
Share on other sites

κανω αλλαγη νερου καθε 12 μερες περιπου γιατι εχει φιλτρο.

Κανε καθε εβδομαδα το 1/2.

μου εχουν πει αλλοι οτι ενα ενυδρειο 10 λιτρων ειναι μια χαρα για ενα μονομαχο.

Εννοεις αυτους που τους βαζουν σε ποτηρια? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

τι ψαρι αντεχει σε τετοιο ενυδρειο? σχετικα με τη συμπεριφορα του ξερεις τιποτα? ευχαριστω!

Το θεμα ειναι να αντεχει η να ζει ευτυχισμενο και υγιες?

Θα προτεινα ενα 25 λτ τουλαχιστον και κανα λουλουδακι μεσα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να αντεχει η να ζει ευτυχισμενο και υγιες?

Θα προτεινα ενα 25 λτ τουλαχιστον και κανα λουλουδακι μεσα. :thumbup:

φυσικα και θελω να ειναι ευτυχισμενο! απλα δεν εχω οικονομικη δυνατοτητα για 25λιτρο. θα μου κοστισει λιγοτερο να αγορασω γυαλι και σιλικονη και να το φτιαξω? λουλουδι φυσικο? ποσο ειναι τα κανονικα 25λιτρα σε τιμή? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

...Το tsp ειναι εν συντομια για την κουταλια. Οποτε εσυ ηθελες μιση κουταλια αντιχλωριο.

Αν πας να του βαλεις και φυτα εκει μεσα ουτε να στριψει δεν θα μπορει...

Μια μικρη αλλα σημαντικη παρατηρηση για τις δοσολογιες.

tsp ειναι teaspoon = ~5ml, κουταλακι του τσαγιου και οχι κουταλια της σουπας.

20 σταγονες ειναι περιπου 1ml

Δεν ειναι ψαρι που του αρεσει να κανει ζεμπεκιες ο μονομαχος. :thumbup:

Προτιμαει να ακουμπαει σε ενα φυτο ή και να ξαπλωνει πανω του.

Τα φυτα βοηθανε και για κρυψωνα=αποφυγη στρες.

Τραβανε και νιτρικα προσφερουν οξυγονο.

Μερικα κομματια κερατοφυλλο στην επιφανεια του νερου ή πιασμενα με μια βεντουζα στο τζαμι κανει δουλεια.

ή/και καμια μικροσκοπικη ριζουλα ξυλο με δεμενη πανω της μια anubia nana. :thumbup:

Τα ενυδρεια πλεον αν ψαξεις (ακομα και μεταχειρισμενο) εχει ερθει οι τιμες σε πιο οικονομικες απο τα φτιαχτα diy.

Diy πλεον αξιζει να κανεις για τη χαρα της κατασκευης ή να ανθεσεις σε καποιον καλο κατασκευαστη να σου φτιξαει καλυτερο και μεγαλυτερο απο αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο και στο διαστασεις που ακριβως χρειζονται τα ψαρια και ο διαθεσιμος χωρος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αλλαγες καλυτερα μικροτερες και πιο συχνα.

30% την εβδομαδα πχ

φυτα (τουλαχιστον κερατοφυλλο) μπορεις να βρεις απο συνχομπιστες που το πετανε με το κιλο.

Και αλλα ομως απο κλαδεματα.

αν ερθεις το σαββατο στο ολυμπικο στο σεφ που πινουμε ολοι καφαδακι και τα λεμε, ολο και καποιος θα φερει φυτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια. πλαστικο φυτο ειναι καλο η οχι? για προσωρινα λεω. ευχαριστω πολυ παντως!!! αν και δεν καταλαβα αν η συμπεριφορα του που εξηγουσα πιο πανω ειναι φυσιολογικη. ευχαρσιτω πολυ παντως! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια. πλαστικο φυτο ειναι καλο η οχι? για προσωρινα λεω. ευχαριστω πολυ παντως!!! αν και δεν καταλαβα αν η συμπεριφορα του που εξηγουσα πιο πανω ειναι φυσιολογικη. ευχαρσιτω πολυ παντως! :thumbup:

Εχεις δικιο.

Λοιπον χωρις να ειναι απολυτο, εγω δεν νομιζω οτι αυτο ειναι ενδειξη/συμπτωμα ασθενειας.

Και εμενα καθεται ο μονομαχος στο βυθο μερικες φορες, αλλα επιδη ειναι σε φυτεμενο ενυδρειο, βρισκει και αλλα ενδιαφεροντα σημεια, οπως σου ειπα καθεται σε φυτα, ξυλα, φιλτρο.

Μια φορα ακουμπησε με την πλατη αναμεσα στα φυλλα ενος φυτου που τον κραταγε ακινητο.

Καθοτανε εκει ωρα λες και ειχε ριξει αγκυρα.

Θα ελεγε κανεις οτι τον πηρε ο υπνος ορθιο. Δεν αντεξα τον εβγαλα μια φωτο.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0063_resize.jpg

Αυτα δεν σημαινουν ομως ομως δεν πρεπει να τσεκαρεις το νερο του κλπ

Το πλαστικο φυτο, αν ειναι καθαρο και ειναι καταλληλο για ενυδρειακη χρηση, δεν θα δημιουργησει προβλημα, ουτε και θα προσφερει ομως στο νερο κατι καλο.

Προσεξε να μην εχει τπτ απο οτι μπαινει στο νερο (το φυτο, τα χερια κλπ) ιχνος απορρυπαντικου, σαπουνιου κλπ.

Προσεξε να μη κανεις αποτομες και συχνα εργασιες μεσα στο ενυδρειο με τα χερια.

Οταν τρομαζουν τα ψαρια συχνα αρρωσταινουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο.

Λοιπον χωρις να ειναι απολυτο, εγω δεν νομιζω οτι αυτο ειναι ενδειξη/συμπτωμα ασθενειας.

Και εμενα καθεται ο μονομαχος στο βυθο μερικες φορες, αλλα επιδη ειναι σε φυτεμενο ενυδρειο, βρισκει και αλλα ενδιαφεροντα σημεια, οπως σου ειπα καθεται σε φυτα, ξυλα, φιλτρο.

Μια φορα ακουμπησε με την πλατη αναμεσα στα φυλλα ενος φυτου που τον κραταγε ακινητο.

Καθοτανε εκει ωρα λες και ειχε ριξει αγκυρα.

Θα ελεγε κανεις οτι τον πηρε ο υπνος ορθιο. Δεν αντεξα τον εβγαλα μια φωτο.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0063_resize.jpg

Αυτα δεν σημαινουν ομως ομως δεν πρεπει να τσεκαρεις το νερο του κλπ

Το πλαστικο φυτο, αν ειναι καθαρο και ειναι καταλληλο για ενυδρειακη χρηση, δεν θα δημιουργησει προβλημα, ουτε και θα προσφερει ομως στο νερο κατι καλο.

Προσεξε να μην εχει τπτ απο οτι μπαινει στο νερο (το φυτο, τα χερια κλπ) ιχνος απορρυπαντικου, σαπουνιου κλπ.

Προσεξε να μη κανεις αποτομες και συχνα εργασιες μεσα στο ενυδρειο με τα χερια.

Οταν τρομαζουν τα ψαρια συχνα αρρωσταινουν.

προσεχω πολυ με το ενυδρειο και το νερο! ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...