Jump to content

Γιατι ειμαι Κοροιδο?


Recommended Posts

ακριβως αυτο! :thumbup::thumbup:

Ποιο? Τι σας ενοχλησε που λεω τον εαυτο μου κοροιδο? Και αυτο το κανω για να γινω Καλυτερος και οχι να εθελοτυφλω οτι ολα ειναι καλα και να με πιανει το υψηλο αισθημα Εθνοκοφροσυνης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...Γιατι δεν τα παιρνουμε απο την αρχη..Λεμε πως για ολα αυτα φταινε οι πολιτικοι...Αλλα τι κανουμε για να το σταματησουμε..??Μηπως τπτ..??Η μηπως με το 47% αποχη καναμε κατι..???

Εχουμε σκευτει σοβαρα το τι θα ψηφιζουμε..??Εγω ειμαι μολις 16 και πιστευω πως εχω καταλαβει απο απλες συνεντευξεις ποια ατομα αξιζουν και πια οχι....Αφου για ολα φταινε οι πολιτικοι και πρεπει να αλαξει αυτο...Γιατι κανεις δεν γινεται πολιτικος..??Εχουμε αφησει αυτη την οικογενια που επι τοσα χρονια κυβερναει και καταστρεφει την χωρα αυτη να εχει την δυνατοτητα να παιρνει ολο τον λαο με το μερος της...Οσο αναφορα την αποχη δεν προκειται να δεκτω απο κανεναν να μου πει πως το 47% δεν ψηφισε για το λογο πως δεν υπηρχε καπιον να ψηφισει...Ειμαι σιγουρος πως απλα επειδη την κυριακη εκανε ζεστη και δεν γουσταραν να περημενουν στην ουρα πηγανε για μπανακι και αφησανε την ζωη τους στο ελεος των πολιτικων...Και για ονομα του θεου αποχη απο τις εκλογες δεν ειναι για κανεναν λογο τροπος για να αλλαξουμε την παρουσα κατασταση..Στο παρελθον ανθρωποι πεθαναν για να εχουν το δικαιωμα της ψηφου και για να μην καθοριζουν αλλοι για αυτους..

Αλλα εμεις ειμαστε Mαλ@@@@ γιατι γουσταρουμε να μας ελενχουν...Ολοι λενε τι να ψηφισω αφου ολοι χαλια ειναι....Εχουν δοκιμασει ποτε να ψηφισουν κατι διαφορετικο απο NΔ.ΠΑΣΟΚ.ΚΚΕ???Yπαρχουν τοσα κοματα που απλα επειδη κανενας δεν ενδιαφερεται για το τι θα ψηφισει δεν καθεται να ψαξει και ψηφιζει οτι οτι χαρτακαι του δωσουν πριν μπει στον θαλαμο....

Ξερω τα εχω πει λιγο μπερδεμενα αλλα θα παρακαλουσα να μου κανετε καθε κριτικη και καθε συμβουλη θα ειναι δεκτη...Δεν θελω κανενας να με αντιμετωπιζει σαν 16χρονο αλλα σαν πολιτη της κοινωνιας...Και μην ανθσηχειτε για το αν θα μου επειρεασετε την αποψη μου..Ειμαι λογικο ον και ξερω να διαλεγω αυτο που θεωρω εγω σωστο...

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω και θα πω πως δεν γίνεται να συνυπάρξουν αυτά τα 2. Χωρίς ιδιοκτησία σημαίνει Κομουνισμός κάτι το οποίο δεν έχει σχέση με την αξιοκρατία. Η αξιοκρατία βασίζεται περισσότερο σε Καπιταλιστική λογική, αλλά ΠΑΝΤΑ με αξιοκρατικά κριτήρια.

You get what you deserve... Έστω κι αν αυτό είναι ο θάνατος!

Και πως γινεται Καπιταλισμος χωρις Δημοκρατια και καθολου αξιοκρατια? Και για να ειμαστε ολοι ισοι και να ξεκιναμε ολοι απ το μηδεν πως γινεται αυτο με την ιδιοκτησια?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...Γιατι δεν τα παιρνουμε απο την αρχη..Λεμε πως για ολα αυτα φταινε οι πολιτικοι...Αλλα τι κανουμε για να το σταματησουμε..??Μηπως τπτ..??Η μηπως με το 47% αποχη καναμε κατι..???

Εχουμε σκευτει σοβαρα το τι θα ψηφιζουμε..??Εγω ειμαι μολις 16 και πιστευω πως εχω καταλαβει απο απλες συνεντευξεις ποια ατομα αξιζουν και πια οχι....Αφου για ολα φταινε οι πολιτικοι και πρεπει να αλαξει αυτο...Γιατι κανεις δεν γινεται πολιτικος..??Εχουμε αφησει αυτη την οικογενια που επι τοσα χρονια κυβερναει και καταστρεφει την χωρα αυτη να εχει την δυνατοτητα να παιρνει ολο τον λαο με το μερος της...Οσο αναφορα την αποχη δεν προκειται να δεκτω απο κανεναν να μου πει πως το 47% δεν ψηφισε για το λογο πως δεν υπηρχε καπιον να ψηφισει...Ειμαι σιγουρος πως απλα επειδη την κυριακη εκανε ζεστη και δεν γουσταραν να περημενουν στην ουρα πηγανε για μπανακι και αφησανε την ζωη τους στο ελεος των πολιτικων...Και για ονομα του θεου αποχη απο τις εκλογες δεν ειναι για κανεναν λογο τροπος για να αλλαξουμε την παρουσα κατασταση..Στο παρελθον ανθρωποι πεθαναν για να εχουν το δικαιωμα της ψηφου και για να μην καθοριζουν αλλοι για αυτους..

Αλλα εμεις ειμαστε Mαλ@@@@ γιατι γουσταρουμε να μας ελενχουν...Ολοι λενε τι να ψηφισω αφου ολοι χαλια ειναι....Εχουν δοκιμασει ποτε να ψηφισουν κατι διαφορετικο απο NΔ.ΠΑΣΟΚ.ΚΚΕ???Yπαρχουν τοσα κοματα που απλα επειδη κανενας δεν ενδιαφερεται για το τι θα ψηφισει δεν καθεται να ψαξει και ψηφιζει οτι οτι χαρτακαι του δωσουν πριν μπει στον θαλαμο....

Ξερω τα εχω πει λιγο μπερδεμενα αλλα θα παρακαλουσα να μου κανετε καθε κριτικη και καθε συμβουλη θα ειναι δεκτη...Δεν θελω κανενας να με αντιμετωπιζει σαν 16χρονο αλλα σαν πολιτη της κοινωνιας...Και μην ανθσηχειτε για το αν θα μου επειρεασετε την αποψη μου..Ειμαι λογικο ον και ξερω να διαλεγω αυτο που θεωρω εγω σωστο...

Να σου πω κατ αρχας οτι συνηδητα δεν πηγαν να ψηφησουν το 47% των Ελληνων. Το συστημα που εχουμε εχει παρα πολλα οπλα που πολεμαει την αληθεια ετσι ωστε στα δικα σου αφτια να φτασει παραποιημενη και οπως θελουν τα μεγαλα συμφεροντα του Συστηματος. Το γεγονος οτι δεν εκκολαπτονται πολιτικοι στην χωρα αυτοι ειναι προφανεις και τους παρουσιασε προσφατα ο Γιανναρας. Δεν ειναι τυχαιο οτι τα ψηφοδελτια απαρτιζονται απο επαγγελματα ασχετα με τις πολιτικες επιστημες.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω και θα πω πως δεν γίνεται να συνυπάρξουν αυτά τα 2. Χωρίς ιδιοκτησία σημαίνει Κομουνισμός κάτι το οποίο δεν έχει σχέση με την αξιοκρατία. Η αξιοκρατία βασίζεται περισσότερο σε Καπιταλιστική λογική, αλλά ΠΑΝΤΑ με αξιοκρατικά κριτήρια.

You get what you deserve... Έστω κι αν αυτό είναι ο θάνατος!

You get what you deserve... Έστω κι αν αυτό είναι ο θάνατος! Μου εξηγεις τι θες να πεις? Γιατι εννοειται οτι ο καθενας εχει οτι του αξιζει αλλα το Εστω κι αν αυτο ειναι ο θανατος μου ακουγεται καπως.

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΣΘΟΙ

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ

Τ. ΑΡΑΠΟΓΛΟΥ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ & Δ/ΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 607.835 ευρώ ετησίως ή

50.562 ευρώ µηνιαίως ή

2.350 τη µέρα ή

293 ευρώ την ώρα, δηλαδή…

100.000 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!!!!

(τακτικές αποδοχές και bonus – ΔΕΝ συµπεριλαµßάνονται πρόσθετες αµοιßές καθώς και η προνοµιακή απόκτηση µετοχών της Εθνικής αξίας εκατοµµυρίων ευρώ )

Ακολουθεί ενδεικτικός πίνακας των 5 πιο ευνοηµένων από τα 70 µεγαλοστελέχη της ΕΤΕ που

έλαßαν συνολικό bonus 13.851.217,9 ευρώ υπό µορφή υπεραξιών µετοχών (προνοµιακή απόκτηση µετοχών):

ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΕΤΟΧΩΝ ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΗ ΤΙΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΑΞΙΑ

(τιµή κλεισίµατος 17/1/07) ΥΠΕΡΑΞΙΑ

σε ευρώ

Α. Θωµόπουλος 52775 1.247.645 2.242.937 995.292

Α. Γεωργίτσης 49000 1.157.800 2.082.500 924.700

Α. Τουρκόλιας 37935 894.453 1612237 717.784

Δ. Λεφάκης 37800 892.440 1606500 714.060

Τ. Αράπογλου 30000 714.000 1275000 561.000

ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ

Δ. ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 300.000 ευρώ ετησίως ή

25.000 ευρώ το μήνα ή

1.157 ευρώ τη μέρα ή

145 ευρώ την ώρα δηλαδή …

50.000 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

Σ. ΛΕΥΤΕΡΙΩΤΗΣ

ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 210.000 ευρώ ετησίως ή

17.500 ευρώ το μήνα ή

810 ευρώ τη μέρα ή

101 ευρώ την ώρα, δηλαδή …

34.500 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

Τ. ΠΑΓΩΝΗΣ

ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 210.000 ευρώ ετησίως ή

17.500 ευρώ το μήνα ή

810 ευρώ τη μέρα ή

101 ευρώ την ώρα, δηλαδή …

34.500 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

Α. ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΝΑΠΛ. ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 180.000 ευρώ ετησίως ή

15.000 ευρώ το μήνα ή

695 ευρώ τη μέρα ή

87 ευρώ την ώρα, δηλαδή …

30.000 δρχ περίπου την ΩΡΑ!

Ι. ΒΑΣΙΛΑΚΟΣ

ΑΝΑΠΛ. ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 180.000 ευρώ ετησίως ή

15.000 ευρώ το μήνα ή

695 ευρώ τη μέρα ή

87 ευρώ την ώρα, δηλαδή …

30.000 δρχ περίπου την ΩΡΑ!

ΣΥΝΟΛΟ: 1.080.000 ΕΥΡΩ

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

κ. Ι. ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 270.000 ευρώ ετήσιος µισθός ή

22.500 ευρώ το µήνα ή

1.042 ευρώ τη µέρα ή

130 ευρώ την ώρα, δηλαδή…

44.383 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

(χωρίς να περιλαµßάνονται επιπλέον αποδοχές αποζηµιώσεις, συµµετοχές σε ΔΣ, bonus, κ.α.)

κ. Ε. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ 200.000 ευρώ ετήσιος µισθός ή

17.000 ευρώ το μήνα ή

772 ευρώ τη μέρα ή

97 ευρώ την ώρα, δηλαδή …

33.000 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

(χωρίς να περιλαμβάνονται επιπλέον αποδοχές αποζημιώσεις, συμμετοχές σε ΔΣ, bonus, κ.α.)

ΟΠΑΠ ΑΕ

κ. Χ.ΧΑΤΖΗΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ & ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ Περίπου 500.000 ευρώ ετησίως, δηλαδή,

41.666 ευρώ μηνιαίως,

1.923 ευρώ ημερησίως και

240,30 ευρώ την ώρα, δηλαδή…

82.000 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

κα. Β. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ 182.000e + bonus έως 165.000e

κ. Σ. ΑΛΙΦΙΕΡΑΚΗΣ 182.000e + bonus έως 165.000e

κ. Γ. ΤΖΙΑΜΠΙΡΗΣ

(QUALITY BUSINESS SOLUTIONS) 425.000 ευρώ

κ. Δ. ΠΑΝΑΓΕΑΣ 120.000e+ ασφαλ. εισφορές

κ. Ν. ΤΟΜΑΡΑΣ

ΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ που αποχώρησε … οικιοθελώς και έλαßε: Εφάπαξ 1.500.000 ευρώ

ΔΕΗ

Τ. ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ & Δ/ΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 300.000 ευρώ ετησίως ή

25.000 ευρώ το µήνα ή

1.157 ευρώ τη μέρα ή

145 ευρώ την ώρα δηλαδή …

50.000 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΣΘΟΙ

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ

Τ. ΑΡΑΠΟΓΛΟΥ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ & Δ/ΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 607.835 ευρώ ετησίως ή

50.562 ευρώ µηνιαίως ή

2.350 τη µέρα ή

293 ευρώ την ώρα, δηλαδή…

100.000 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!!!!

(τακτικές αποδοχές και bonus – ΔΕΝ συµπεριλαµßάνονται πρόσθετες αµοιßές καθώς και η προνοµιακή απόκτηση µετοχών της Εθνικής αξίας εκατοµµυρίων ευρώ )

Ακολουθεί ενδεικτικός πίνακας των 5 πιο ευνοηµένων από τα 70 µεγαλοστελέχη της ΕΤΕ που

έλαßαν συνολικό bonus 13.851.217,9 ευρώ υπό µορφή υπεραξιών µετοχών (προνοµιακή απόκτηση µετοχών):

ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΕΤΟΧΩΝ ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΗ ΤΙΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΑΞΙΑ

(τιµή κλεισίµατος 17/1/07) ΥΠΕΡΑΞΙΑ

σε ευρώ

Α. Θωµόπουλος 52775 1.247.645 2.242.937 995.292

Α. Γεωργίτσης 49000 1.157.800 2.082.500 924.700

Α. Τουρκόλιας 37935 894.453 1612237 717.784

Δ. Λεφάκης 37800 892.440 1606500 714.060

Τ. Αράπογλου 30000 714.000 1275000 561.000

ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ

Δ. ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 300.000 ευρώ ετησίως ή

25.000 ευρώ το μήνα ή

1.157 ευρώ τη μέρα ή

145 ευρώ την ώρα δηλαδή …

50.000 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

Σ. ΛΕΥΤΕΡΙΩΤΗΣ

ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 210.000 ευρώ ετησίως ή

17.500 ευρώ το μήνα ή

810 ευρώ τη μέρα ή

101 ευρώ την ώρα, δηλαδή …

34.500 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

Τ. ΠΑΓΩΝΗΣ

ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 210.000 ευρώ ετησίως ή

17.500 ευρώ το μήνα ή

810 ευρώ τη μέρα ή

101 ευρώ την ώρα, δηλαδή …

34.500 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

Α. ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΝΑΠΛ. ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 180.000 ευρώ ετησίως ή

15.000 ευρώ το μήνα ή

695 ευρώ τη μέρα ή

87 ευρώ την ώρα, δηλαδή …

30.000 δρχ περίπου την ΩΡΑ!

Ι. ΒΑΣΙΛΑΚΟΣ

ΑΝΑΠΛ. ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 180.000 ευρώ ετησίως ή

15.000 ευρώ το μήνα ή

695 ευρώ τη μέρα ή

87 ευρώ την ώρα, δηλαδή …

30.000 δρχ περίπου την ΩΡΑ!

ΣΥΝΟΛΟ: 1.080.000 ΕΥΡΩ

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

κ. Ι. ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 270.000 ευρώ ετήσιος µισθός ή

22.500 ευρώ το µήνα ή

1.042 ευρώ τη µέρα ή

130 ευρώ την ώρα, δηλαδή…

44.383 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

(χωρίς να περιλαµßάνονται επιπλέον αποδοχές αποζηµιώσεις, συµµετοχές σε ΔΣ, bonus, κ.α.)

κ. Ε. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ 200.000 ευρώ ετήσιος µισθός ή

17.000 ευρώ το μήνα ή

772 ευρώ τη μέρα ή

97 ευρώ την ώρα, δηλαδή …

33.000 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

(χωρίς να περιλαμβάνονται επιπλέον αποδοχές αποζημιώσεις, συμμετοχές σε ΔΣ, bonus, κ.α.)

ΟΠΑΠ ΑΕ

κ. Χ.ΧΑΤΖΗΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ & ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ Περίπου 500.000 ευρώ ετησίως, δηλαδή,

41.666 ευρώ μηνιαίως,

1.923 ευρώ ημερησίως και

240,30 ευρώ την ώρα, δηλαδή…

82.000 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

κα. Β. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ 182.000e + bonus έως 165.000e

κ. Σ. ΑΛΙΦΙΕΡΑΚΗΣ 182.000e + bonus έως 165.000e

κ. Γ. ΤΖΙΑΜΠΙΡΗΣ

(QUALITY BUSINESS SOLUTIONS) 425.000 ευρώ

κ. Δ. ΠΑΝΑΓΕΑΣ 120.000e+ ασφαλ. εισφορές

κ. Ν. ΤΟΜΑΡΑΣ

ΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ που αποχώρησε … οικιοθελώς και έλαßε: Εφάπαξ 1.500.000 ευρώ

ΔΕΗ

Τ. ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ & Δ/ΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 300.000 ευρώ ετησίως ή

25.000 ευρώ το µήνα ή

1.157 ευρώ τη μέρα ή

145 ευρώ την ώρα δηλαδή …

50.000 δρχ ΤΗΝ ΩΡΑ!

Αυτα ειναι τα φανερα. Τα υπολοιπα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους απατώνται οτι οι συνειδήσεις έχουν αλλάξει έχω να πω το εξής...

...ναι, οι καιροί έχουν αλλάξει και δεν πεθαίνουμε καθημερινά από πείνα και από εκτελέσεις όπως γινόταν σε πιο ακραία καθεστώτα, οι τάσεις όμως είναι ακριβώς οι ίδιες, οι περισσότεροι που αποκτούν εξουσία ξεχνούν την ανθρωπιά τους και φέρονται στους αδύνατους σαν μυρμήγκια, γίνονται άρρωστοι και θέλουν όλο και περισσότερο έλεγχο, όλο και περισσότερη δύναμη.

Όταν αλλάξει αυτό, όταν σκεφτόμαστε το κοινό καλό και όχι το συμφέρον του εαυτού μας, της οικογένειάς μας, άντε των φίλων μας και το πολύ πολύ της πατρίδας μας, τότε θα θεωρήσω οτι έχουμε κάνει ένα βήμα μπρος, μέχρι τότε, απλά έχουμε κάποιο πολίτευμα που μας εμποδίσει με νόμους και ποινές να φάμε ο ένας τον άλλον.

Και για όποιον λέει οτι δεν ισχύει ο νόμος της ζούγκλας ας σκεφτεί το εξής...

Ο νόμος της ζούγκλας λέει "το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό επειδή μπορεί και για να επιβιώσει"

Αν τα μικρά ψάρια ενωθούν για να φάνε το μεγάλο έχει αλλάξει κάτι στις συνειδήσεις?

Όχι απλά έχει βρεθεί ένας μηχανισμός για να αλλάξουν οι ισορροπίες.

Προσωπικά θεωρώ οτι ως άνθρωποι θα πρέπει να βρούμε έναν μηχανισμό κοινής προόδου και όχι υγιούς ανταγωνισμού, αλλά αυτό απαιτεί πρώτα αλλαγή στις συνειδήσεις.

Γιαυτό λέω:

Ας εξελιχθούμε ως μέρος της φύσης όπως να 'ναι και όποτε να 'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω...

πηγαινετε λιγο στην ευρωπη και θα καταλαβετε...

ενταξει θα γυρισετε και θα πειτε οτι ζουμε σε χωριο και ειμαστε 100 χρονια πισω, (αν ειδικα γυρισετε απο Ολανδια, Σουιδια, Δανια, Ελβετια τα 100 χρονια θα γινουν 500).....

Δεν χρειαζεται.

Να σου πω φτωχαδακι χωρα?

Ουγγαρια.

Εχεις ταξιδεψει τους δρομους της?

Πως ειναι οι εθνικες μας οδοι?

Καμια σχεση.

Οταν ρωτησα ενα δικο μας (που ζει και εργαζεται εκει και τα ξερει καλα τα κολπα απο μεσα)

πως γινεται αυτο?

δεν τρωνε δω οι πολιτικοι?

ξερετε τι ειπε?

Τρωνε, αλλα οχι ολα, κανουν και εργα.

Και το προβλημα πιστευω δεν ειναι το πολιτικο συστημα (δημοκρατια ή χουντα ή σοσιαλισμος ή βασιλεια κλπ)

Ειναι τα ατομα.

Και οταν λεω ατομα δεν εννοω μονο τα ατομα της εκαστοτε κυβερνησης.

Αλλα και τα ατομα που ειναι γυρω απο αυτους, τους γλυφουν, τρωνε τα ψιχουλα που τους πετανε, μασανε τα ψεμματα τις περισσοτερες φορες για το διορισμο του γιου στο δημοσιο κλπ κλπ, και τελικα τους ψηφιζουν.

Αυτοι θα υπαρχουν πισω απο ολες τις κυβερνησεις αν το θελει και το εχει αναγκη ο καθε κυβερνητης.

Καποιος απο τους δυο (καμμενος ψηφοφορος - καμμενος πολιτικος) πρεπει να φυγει για να σπασει η αλυσιδα αυτη.

ΥΓ ειμαι κοροιδο και για τον Ασωπο και για τη δικη του the mall κλπ κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και χαιρομαι για τους προβληματισμους και τις διαπιστωσεις που γινονται φτανει να μην μενουμε εκει.

Πρεπει απεναντι σε αυτα να βρισκουμε λυσεις.

Αναφερετε οτι ολοι πρεπει να ξεκιναμε απο μηδενικη βαση.

Δεχομαι να κριθω με τα ιδια αντικειμενικα κρητηρια ως προς την αξια μου αλλα χωρις ιδιοκτησια?

Οι κοποι των γονεων, οι δικοι μας, να παραγραφονται και να μην μεταφεροντε στα παιδια μας? :thumbup:

Την στιγμη που πληρωνω ενα καρο λεφτα σε φορους και κρατησεις απαιτω παροχες, περιθαλψη κλπ.

Θελω οδικο ασφαλες δικτυο. Αν το ταξι ειναι ακριβο στο χερι μου ειναι να παρω λεοφωρειο.

Ισως στο θεμα τιμων να μπορουμε να κανουμε κατι. ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ αλλα να γινει οπως και στην Ευρωπη.

Καποια καστρα αρχιζουν να πεφτουν. Ακουσατε για τα Ελληνικα προιοντα που επαναεισαγονται εως και

50% κατω σε σχεση με τις τιμες της Ελλαδας!!!! Επισης πρεπει να κανουμε ερευνα αγορας πριν απο

καθε μας κινηση γιατι παρατηρειται το θεμα κερδοσκοπιας πολυ συχνα και παντα εις βαρος μας, οπως

πλασματικες εκπτωσεις καθως και ακριβοτερες τιμες σε <<διατημιμενα>> προιοντα οπου μας

κανουν υποτιθεται καποια εκπτωση και ειμαστε και ικανοποιημενοι!!! Σαυτη την περιπτωση ειμαστε

απλα κοροιδα?? Γιατι να πρεπει απλα να φευγουν καποιοι διεφθαρμενοι πολιτικοι και να μην κλειδωνονται

αφου πρωτα γινει κατασχεση στα περιουσιακα τους στοιχεια?? Καταργηση λοιπον πολιτικου ασυλου και

να κρινονται με τα ιδια κριτηρια με τον απλο πολιτη που για μερικα ευρω μπαινει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

...

Και ο καταλογος ειναι ατελειωτος.................

Τελικά μήπως είμαι κορόιδο επειδή απλά...ΜΟΥ ΑΞΙΖΕΙ;.

+1000 Και εχεις αγγιξει ουτε καν τα μισα!

Θυμαμαι καποτε που βριζαμε τους Αμερικανους γιατι δεν σηκωθηκαν απο τους καναπεδες να διωξουν τον Bush απο την εξουσια και τον βγαλανε για δευτερη φορα, αραγε καποιοι αλλοι τι θα λενε για μας εδω και 25 χρονια ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...