Jump to content

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ


Recommended Posts

Πήρα σήμερα 2 γαρίδες και 1 γκάπυ και κατά λάθος μου έβαλαν και ένα μικρό κωνοειδές σαλιγκάρι.Να το αφήσω στο ενυδρείο ή θα μου φάει τα άλλα σαλιγκάρια που υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Να στα φαει??? Δεν νομιζω να υπαρχουν κανιβαλοι σαλιγκαρια!!!

Αν δεν εχεις προβλημα που θα σου γεμισουν το ενυδρειο τοτε ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Να στα φαει??? Δεν νομιζω να υπαρχουν κανιβαλοι σαλιγκαρια!!!

Αν δεν εχεις προβλημα που θα σου γεμισουν το ενυδρειο τοτε ολα οκ.

Έχω ακούσει ότι υπάρχει ένα είδος που το βάζουν για να φάει όταν υπάρχουν πολλά σαλιγκάρια. Αφού είναι μόνο του, πώς θα αναπαραχθεί?

Link to comment
Share on other sites

Να στα φαει??? Δεν νομιζω να υπαρχουν κανιβαλοι σαλιγκαρια!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ :thumbup: ΠΡΟΣΟΧΗ :thumbup:

Υπαρχουν σαλιγκαρια κανιβαλοι.

Δεν ξερω αν το δικο σου ειναι αυτο το ειδος.

Βαλε φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Να στα φαει??? Δεν νομιζω να υπαρχουν κανιβαλοι σαλιγκαρια!!!

Αν δεν εχεις προβλημα που θα σου γεμισουν το ενυδρειο τοτε ολα οκ.

Αν δεν ξερουμε κατι σχετικα με το θεμα καλο ειναι να μην παραπληροφορούμε.

Και βέβαια υπαρχει σαλιγκαρι που τρωει σαλιγκαρια.

Κανε μια αναζητηση στο νετ με ονομα "Anentome helena"

Και θα το διαπιστώσεις.

Εχω 2 απο δαύτα και δεν αφηνει κανενα σαλιγκαρι μικρο να μεγαλωσει και το κατασπαραζει.

δεν πειραζει τα μεγαλα apple snail που εχω(αυτο ειναι καλο)...

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ :thumbup: ΠΡΟΣΟΧΗ :thumbup:

Υπαρχουν σαλιγκαρια κανιβαλοι.

Δεν ξερω αν το δικο σου ειναι αυτο το ειδος.

Βαλε φωτο.

Βγαίνει χάλια η φωτογραφία. Είναι κωνοειδές, καφέ με λίγο μωβ, πράσινο αν μπορώ να βοηθήσω να μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι αυτά: melanoeides tuberculata. Ένα είναι, να το αφήσω μέσα λέτε?Δε μου φαινεται για αυτό που είπες ότι τα τρώει, αλλά είναι και μικρό ακόμα.Ωστόσο τα χρώματα του είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αυτο..melanoeides tuberculata ειναι καλο τρωει αλγες και γενικα δεν κανει τιποτα το κακο.Δεν πειραζει τα φυτα και ειναι ακακο.

Αν ειναι αυτο...Anentome helena τοτε θα σου φαει οτι μικρο σαλιγκαρι εχεις μεσα στο ενυδρειο αλλα δεν πειράζει τα μεγαλα π.χ apple snail h zebra snail.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αυτο..melanoeides tuberculata ειναι καλο τρωει αλγες και γενικα δεν κανει τιποτα το κακο.Δεν πειραζει τα φυτα και ειναι ακακο.

Αν ειναι αυτο...Anentome helena τοτε θα σου φαει οτι μικρο σαλιγκαρι εχεις μεσα στο ενυδρειο αλλα δεν πειράζει τα μεγαλα π.χ apple snail h zebra snail.

Το άφησα μέσα κιαι βλέπουμε.Έτσι κι αλλιώς τα μικρά σαλιγκάρια που έχω είναι αρκετά και δεν ξέρω και τι είδος είναι, μοιάζουν με apple snail, ήταν λαθρεπιβάτες στα φυτά και είναι καμιά 20αριά αλλά πολύ μικρά.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το άφησα μέσα κιαι βλέπουμε.Έτσι κι αλλιώς τα μικρά σαλιγκάρια που έχω είναι αρκετά και δεν ξέρω και τι είδος είναι, μοιάζουν με apple snail, ήταν λαθρεπιβάτες στα φυτά και είναι καμιά 20αριά αλλά πολύ μικρά.Ευχαριστώ.

Δύσκολο το κόβω τα μικρα που εχεις να ειναι apple snail.

Τι χρωμα εχουν?

Ανεβασε καποια φωτο να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε ενδιαφέρει αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=229813

Αν αρχίσεις να βλέπεις και μικρά, πρόσεξε να μην πέφτει τροφή κάτω αλλιώς θα γεμίσεις και το νερό θα αρχίζει να μαλακώνει, βέβαια αυτό μπορεί να είναι επιθυμητό...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά melanoeides tuberculata είναι σίγουρα. Το είδα καλά και είναι ίδιο με τις φωτογραφίες στο link.Αν είναι ένα μπορεί να αναπαραχθεί?Όσο για τις σκληρότητες ψηλά τις θέλω γιατί έχω ζωοτόκα μέσα οπότε...θα κάνω μετρήσεις να δω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά melanoeides tuberculata είναι σίγουρα. Το είδα καλά και είναι ίδιο με τις φωτογραφίες στο link.Αν είναι ένα μπορεί να αναπαραχθεί?Όσο για τις σκληρότητες ψηλά τις θέλω γιατί έχω ζωοτόκα μέσα οπότε...θα κάνω μετρήσεις να δω.

Ειναι νυχτοβια και ζουν μεσα στο βυθπ.

Αυτο σημαινει οτι θα στον αεριζουν με την κινηση τους και δεν θα σου γεμισει πολλες αναεροβιες περιοχες ο βυθος.

Με λιγα λογια ειναι χρησιμα για το ενυδρειο και δεν θα τα βλεπεις κατα τη διαρκεια της φωτοπεριοδου αν σε ενοχλουν.

Αναπαραγεται με παρθενογενεση :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω απλα οτι ειναι ζωοτοκα και δεν γεννανε αυγα, αλλα μικρα σαλιγκαρακια. Ειναι ωφελιμα γιατι αεριζουν το υποστρωμα και δεν τρωνε φυτα .

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα με καποια φυτα ειχαν μπει λαθροεπιβατες αυτα τα σαλλιγκαρακια...Ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα και πολλαπλασιαζονται πολυ γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι έχασα ένα μωρό χτες, έκανα και αλλαγή νερού πάλι το 30% αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει.Να ρωτήσω κάτι χαζό μεν αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Θα κάνουν απολύμανση στην πολυκατοικία, όχι μέσα στα διαμερίσματα βέβαια αλλά μήπως πρέπει να σκεπάσω το ενυδρείο με κάτι για να μην υπάρξει τυχόν πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Πάλι έχασα ένα μωρό χτες, έκανα και αλλαγή νερού πάλι το 30% αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει.Να ρωτήσω κάτι χαζό μεν αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Θα κάνουν απολύμανση στην πολυκατοικία, όχι μέσα στα διαμερίσματα βέβαια αλλά μήπως πρέπει να σκεπάσω το ενυδρείο με κάτι για να μην υπάρξει τυχόν πρόβλημα?

Το σκέπασα για καλό και για κακό αλλά πότε να το βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μετα απο μια ωρα εισαι μια χαρα, αλλα αν δεν ξεκασε στο ενυδρειο δν νομιζω να υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...