Jump to content

απορια φωτισμου και βραχου


Recommended Posts

Πολύ καλησπέρα είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 80Μ60Υ50Π . Όπως λέει και ο τίτλος η απορία μου είναι στην ένταση του φωτισμού που χρειάζεται για ένα όχι και τόσο απαιτητικό fish only ενυδρείο . ΘΑ ήθελα να μάθω την ένταση σε kelvin γιατι με τα watt υπάρχει μπέρδεμα . Ακόμα πόσα κιλά ζωντανού βράχου θα ηταν αρκετά για μια καλή βιολογία . Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλησπέρα είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 80Μ60Υ50Π . Όπως λέει και ο τίτλος η απορία μου είναι στην ένταση του φωτισμού που χρειάζεται για ένα όχι και τόσο απαιτητικό fish only ενυδρείο . ΘΑ ήθελα να μάθω την ένταση σε kelvin γιατι με τα watt υπάρχει μπέρδεμα . Ακόμα πόσα κιλά ζωντανού βράχου θα ηταν αρκετά για μια καλή βιολογία . Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το ενυδρειο σου ειναι γυρω στα 200+ λιτρα ετσι ??

Τα kelvin δειχνουν μονο το χρωμα του φωτισμου για reef ενυδρειο απο 14000-20000 kelvin εισαι καλα

Επισης τα watt ειναι πιο σημαντικα κ πιστευω πως με 200 watt συνολο εισαι μια χαρα.

Επισης θα ελεγα πως χρειαζεσαι γυρω στα 20 κιλα ζωντανο βραχο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι γυρω στα 200+ λιτρα ετσι ??

Τα kelvin δειχνουν μονο το χρωμα του φωτισμου για reef ενυδρειο απο 14000-20000 kelvin εισαι καλα

Επισης θα ελεγα πως χρειαζεσαι γυρω στα 20 κιλα ζωντανο βραχο.

+1 :thumbup:

απλα για ενα fish only τα 200w για 200l ειναι περιττα νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

Και τρεις λαμπιτσες Τ5 24W (2 λευκες και μια ακτινικη) θα σε καλυψουν απολυτα απο τη στιγμη που μιλαμε για Fish Only...................

Link to comment
Share on other sites

Και τρεις λαμπιτσες Τ5 24W (2 λευκες και μια ακτινικη) θα σε καλυψουν απολυτα απο τη στιγμη που μιλαμε για Fish Only...................

Αλλα......θα μεινεις στο fish only;

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν μια τ8 ακτινική sera deep sea και μια τ8 λευκή sera blue sky 12000 kelvin απο 18W η κάθε μια . Εάν κατάλαβα καλά θα χρειαστώ μια ακόμα λευκή 12000 kelvin αλλα θα έχω μόνο 54W και 24000 kelvin + μια ακτινική , θα υπάρχει πρόβλημα λόγω λίγων watt ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν μια τ8 ακτινική sera deep sea και μια τ8 λευκή sera blue sky 12000 kelvin απο 18W η κάθε μια . Εάν κατάλαβα καλά θα χρειαστώ μια ακόμα λευκή 12000 kelvin αλλα θα έχω μόνο 54W και 24000 kelvin + μια ακτινική , θα υπάρχει πρόβλημα λόγω λίγων watt ?

Tο οτι εχουμε πχ 4 λαμπες 10000 kelvin η καθε μια δεν σημαινει οτι εχουμε 40000 kelvin

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...