Jump to content

Βοήθεια,τι συμβαίνει με το φίλτρο;


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.Αγόρασα πρόσφατα ενα φίλτρο για το ενυδρείο μου.Οπως μου είπαν το εθεσα σε λειτουργια χωρις ψάρια σε πρωτη φάση κ για δυο ημέρες προκειμένου αυτό να καθαρίσει.Στη συνεχεια ενω είχα σκοπό να βγάλω αυτό το νερό κ να προσθέσω νέο,βάζοντας μέσα κ τα πρωτα μου ψαράκια,απο το μαγαζι που αγόρασα τα ζωντανά μου,μου είπαν πως δεν υπηρχε κανενας λογος να αλλαξω το νερο με το οποιο καθαριστηκε το φίλτρο.Το φιλτρο να σας πω οτι είναι κινεζικης προέλευσης,ειναι λευκο κ γαλάζιο σε χρωμα,σε περιπτωση που μπορείτε να το αναγνωρίσετε αφου δεν θυμαμαι την μάρκα.Δεν αλλαξα λοιπον το νερο κ εβαλα μεσα τα τεσσερα ψαράκια μου.Παρατηρησα λοιπον οτι οι ακαθαρσιες των ψαριων αιωρουνται απο εδω κ απο εκει,αν κ δεν μπορω να καταλάβω αν πραγματι ειναι ακαθαρσίες.Ειναι διάφανα κ μοιαζουν σαν μικροσκοπικα σκουληκάκια που σαν να κουνιούνται!! Δεν θα επρεπε το φίλτρο να τα καθαρίζει αυτά;Μηπως προκεται για κάτι αλλο αντι για ακαθαρσιες;Επιπλεον βλεπω στην επιφανεια του νερου κατι πραγματα που μοιαζουν με σκονη κ πολλες μικροσκοπικες φυσαλίδες.Δεν θα επρεπε να ειναι καθαρό το νερο;Παντως το φίλτρο μετα απο τις ημερες που δουλεψε μονο του για να καθαρίσει,ανοιξα το πρωτο καλαθι κ αφαιρεσα το υλικο που του ειχαν βαλει μεσα [ενα σακουλι με περιεχομενο που ηταν καταμαυρο] κ εβαλα μέσα σφουγγαρι κ ανθρακα πανω κατω απο το σφουγγαρι.Τα αλλα καλαθια ε\ουν μεσα οσα προβλεπονται,μακαρονι δηλαδη κ οτι αλλο απαιτουνταν.Τελος, Μου ψοφησε το ενα απο τα δυο γκαπι κ σε καποια σημεια της αμμου εχει παρει σκουρο χρωμα,σαν να ειναι μαζεμενα ουρα.Τι συμβαινει βρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μας δινεις και πολλα δεδομενα!

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και τουλαχιστον ποσα λιτρα ροη εχει το φιλτρο θα ηταν ιδιαιτερως κατατοπιστικα για να δουμε τι γινεται!!!

Απο εκει και περα σου ειπανε να βαλεις νερο φρεσκο και μετα να ριξεις στο καπακι τα ψαρια σου??? Χωρις τουλαχιστον να στρωσεις το ενυδρειο σου???

Οσο για τα ασπρα σαν σκουλικακι που αναφερεις, πιθανον να ειναι πλαναρια κατι το οποιο εμφανιζεται συνηθως σε ενυδρεια που εχουμε ταισει πολυ και σαπιζει το φαγητο που περισσευει. Εσυ αυτα τα ασπρα τα ειδες απο την αρχη???

Δωσε μου απαντηση σε αυτα που σε ρωταω και αν ειναι ευκολο ανεβασε καποια φωτο απο το ενυδρειο σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απαντω στα ερωτηματα σου μηοως μπορεσουμε κ βγαλουμε ακρη.Το φιλτρο μου γυριζει δυο χιλιαδες λιτρα για το ενυδρειο μου που ειναι 350 λιτρα.Τα ασπρα σκουληκακια δεν ηταν απο την αρχη.Η τροφη που τους δινω ειναι ελαχιστη ομως,δυο με τρια φυλλαρακια.Αυτα τα διαφανα ομως σκουληκακια αιωρουνται παντου,πως ειναι δυνατον να ειναι πλεονασμα τροφης,το σχημα τους ειναι ομοιομορφο,οπως ακριβως ειναι κ οι ακαθαρσιες των ψαριων,μονο που αυτα σας λεω ειναι διαφανα.Τα 4 ψαρακια τα εβαλα μεσα χωρις να το στρωσω,με δικη μου πρωτοβουλια,γνωριζοντας οτι δεν ειναι παντα σωστο.Μεσα στο ενυδρειο μετα τον καθαρισμο του φιλτρου,εριξα κ βακτηρια,εκεινο το κιτρινο μπιυκαλακι με το κοκκινο καπακι.Εριξα μισο μπουκαλακι την πρωτη μερα που ηταν να βαλω μεσα τα ψαρια κ την επομενη το αλλο μισο,οπως μου ειπαν απο το pet shop.Εβαλα επισης κ μια ποσοτητα απο το κιτρινο μπουκαλι με το γαλαζιο καπακι κ θα ξαναβαλω με την αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο οπως και τα μπουκαλακια εχουν καποια ονομασια γραμμενη,εαν δεν αναφερεις τις

ονομασιες και με μονο τις χρωματικες περιγραφες κανεις δεν μπορει να σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...