Jump to content

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?


Recommended Posts

ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ!

ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΦΑΝΗΚΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΦΟΥ ΒΡΗΚΑ ΝΕΚΡΗ ΜΙΑ ΓΚΑΜΠΙΝΑ!

ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΥΝΕΒΗ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΡΑΓΙΣΕΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!

ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΠΑΝΙΚΟΣ! ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΒΑ Κ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ Κ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΒΑ! ΟΣΟ ΝΕΡΟ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΟ ΜΑΖΕΨΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΤΣΑΡΟΛΙΚΟ ΒΡΗΚΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ! ΧΑΜΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!

ΠΡΟΤΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Κ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΟΛΑ ΜΕΣΑ! ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ ΕΝΩ ΕΒΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ Κ ΧΑΛΙΚΙ!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΡΙΣΑΝ ΝΑ ΨΟΦΑΝΕ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ!

ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΧΑΣΑ 5!

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ:

ΡΗ 7,5

ΚΗ 6

GΗ 9

ΝΗ4 0,5

ΝΟ2 <0,3

ΝΟ3 20

ΧΘΕΣ ΤΟΒΡΑΔΥ ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΓΝΩΣΤΟ Κ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΛΥΣΗ!

ΟΠΟΤΕ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΚΡΙΣΙΜΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ????

Link to comment
Share on other sites

Φιλε soupia κριμα για τα ψαρακια και το ενυδρειο σου, αλλα και για την ταλαιπωρια σου.Το φιλτρο ειναι και αυτο καινουριο 'η εβαλες το παλιο?

Νομιζω οτι οι απωλιες ηταν απο το μεγαλο σοκ που επαθαν τα ψαρια.Επισης, νομιζω οτι αφου εχεις μετρησημες τιμες ΝΗ4 και ΝΟ2, πρεπει να ακολουθησεις παλι διαδικασια στρωσιματως για να αποκτησεις παλι αποικιες βακτηριων παλι στο νεο σου ενυδρειο.Με το καινουριο χαλικι, αλλα και με την μεγαλη απωλια νερου θα εχασες μαλλον τις περισσοτερες αποικιες βακτηριων.Τα ψαρακια θα σου προτεινα να τα βαλεις αφου στρωσει το ενυδρειο.

Καλη συνεχεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και δα ηντα να κανουμε κουμπαρε, μια ολια υπομονη να στρωσει το νερο και μετα φερνεις τα μιαρα πισω στην μαντρα.

ΚΑΛΑ ΞΕΤΕΛΕΜΑΤΑ ;):thumbup::thumbup:

ΥΓ. Κοιταξε στο θεμα σου ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ Κ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ!

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ Κ ΛΕΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχεις ακομα μετρησημες τιμες στα ΝΗ4/ΝΗ3 και ΝΟ2?Αν οχι τοτε οντως το νερο εχει στρωσει.Πες αν θες και τιμες για ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω.....

Το ενυδρειο ειναι στρωμμενο οταν παιρνεις

NH3/NH4 0

NO2 O

Επισης τα νιτρικα σου no3 πρεπει να ειναι σε χαμηλα επιπεδα......

Η εισαγωγη ψαριων καλο θα ηταν να γινει με μετρο...λιγα λιγα... ;)

Πιστευω να σε βοηθησα....

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ!

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ:

ΝΗ3, ΝΟ2:0

ΝΟ3:5

ΡΗ:7,5

ΕΒΑΛΑ ΜΕΣΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΚΑΜΠΥ Κ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ!

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΠΑΣΕΙ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΙΣΩ Κ ΑΥΤΟ!

ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΗΣΩ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΗΔΗ ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Κ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΛΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ!

ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60 LT ΤΙ ΦΙΛΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΒΑΛΩ? ΑΠΛΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ Η΄ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ 3 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ?

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ 4 CORYDORAS BRONZE Κ 3 RAMIREZI?

ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ? ΤΙ ΧΑΛΙΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ?

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΥΛΙΚΟ ΜΑΝΓΚΟΥΛΙΤ? ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΛΑΒΑΣ!

ΤΟ FLOREDEPOT ΤΗΣ SERA ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο τα Χανια το χαλικι που θα βαλεις να μην ειναι καθαρο ασπρο γιατι στρεσαρι τα ψαρια , διαλεξε το σε σκουρο χρωμα και προσεξε να μην εχει μυτερες γωνιες που μπορει να τραυματισουν τα ψαρια οταν σκαλιζουν.

Το υποστρωμα τις sera floredepot το εχω σε ολα μου τα ενυδρεια και εχω αριστα φυτα [ οχι βεβαια απο μονο του το υποστρωμα ]

Για φιλτρο σιγουρα εξωτερικο αφου θα εχεις μεγαλη ποσοτητα υλικων που θα αυξησουν τον βιολογικο καθαρισμο, και θα εχεις περισσοτερο χωρο μεσα στο ενυδρειο.

ΚΑΛΑ ΞΕΤΕΛΕΜΑΤΑ ;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα συμφωνησω και εγω με το εξωτερικο φιλτρο που σου προτεινε ο φιλος NAVY.Ειναι πιο ευκολο στη συντηρηση του, εχει μεγαλυτερους χωρους για υλικα και δεν θα σου "φαει" χωρο απο τα 60 λιτρα του ενυδρειου σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ?

ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΥΤΠΟΔΟΜΗ ΓΙΑ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΗ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

Μαγκολίτ ξεχασέτο είναι λάβα και πολύ κοφτερή μάλιστα .

Τα εξωτερικά φίλτρα δεν θέλουν υπερχείλιση .

Αν μπορείς γράφε με μικρά γράμματα γιατί είναι σαν να φωνάζεις .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ?

ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΥΤΠΟΔΟΜΗ ΓΙΑ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΗ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?

18016[/snapback]

Για την υπερχειληση οχι δεν χρειαζεται..

Οταν εννοεις αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για εξωτερικο τι εννοεις;

Οικονομικη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η δυνατότητα λόγω χώρου! Το ενυδρείο έχει μπεί χωνευτό σε ένα έπιπλο στο σαλόνι κ δε γίνεται!

Είχα την εντύπωση πως τα εξωτερικά φίλτρα λειτουργούν όλα με υπερχείλιση!

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πάνω σε αυτό το θέμα(λειτουργία) μήπως κ γίνει καμιά πατέντα στο έπιπλο στο σαλόνι?

Φίλε ΣΤΑΜΑΤΗ ευχαριστώ για την διευκρίνηση για το Mανγκολιτ! Μία ερώτηση μόνο: Μπορώ να το χρησιμοποιήσω κάτω από το χαλαζιακό χαλίκι που θα βάλω? Δηλαδή αντί για το FLOREDEPOT της SERA?

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το FLOREDEPOT τρέφει τα φυτά .

Δεν βλέπω το λόγο το Mανγκολιτ να το βάλεις από κάτω από το χαλαζία .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...