Jump to content

Ταισμα εν οψη διακοπων!


Sta8hs000

Recommended Posts

Καλημερα.

Εν όψη διακοπών ανοιγω αυτο το θεμα κυριως για να ακουστουν διαφορες λυσεις - ιδεες απο τους ιδιοκτητες πιρανχα για το ταισμα οταν λειπουμε απο το σπιτι για καποιες μερες.

Στα μικρα ψαρακια βαζουμε μια αυτοματι ταιστρα και εχουμε το κεφαλι μας ησυχο. στα πιρανια ομως?? που αντι για σπορακια τροφης τρωνε ολοκληρα κοματια κρεατος???

Υπαρχει λυση?? ή η μονη ειναι να δωσουμε τα κλειδια του σπιτιου σε καποιο φιλο πχ για να ερχετε να το ταιζει??

Ευχαριστω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν εμπιστευομαι κανενα για το ταϊσμα των ψαριων μου.

για πολλους λογους.

για παραδειγμα δεν πρεπει να μεινει κομματι που να μην φαγωθει.

πιστευω οτι για χρονικο διαστημα μεχρι μια βδομαδα (μεχρι τοσο εχει τυχη να λειψω) δεν υπαρχει προβλημα κανενα να μεινει χωρις φαγητο.

αν τωρα καποιος το/τα εχει μαθημενα με ξηρα τροφη τοτε την γλιτωνει με μια ταϊστρα.

αν παλι υπαρχει περιπτωση να λειψει παραπανω η λυση ειναι αυτη

η μονη ειναι να δωσουμε τα κλειδια του σπιτιου σε καποιο φιλο πχ για να ερχετε να το ταιζει??

Ευχαριστω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εν όψη διακοπών ανοιγω αυτο το θεμα κυριως για να ακουστουν διαφορες λυσεις - ιδεες απο τους ιδιοκτητες πιρανχα για το ταισμα οταν λειπουμε απο το σπιτι για καποιες μερες.

Στα μικρα ψαρακια βαζουμε μια αυτοματι ταιστρα και εχουμε το κεφαλι μας ησυχο. στα πιρανια ομως?? που αντι για σπορακια τροφης τρωνε ολοκληρα κοματια κρεατος???

Υπαρχει λυση?? ή η μονη ειναι να δωσουμε τα κλειδια του σπιτιου σε καποιο φιλο πχ για να ερχετε να το ταιζει??

Ευχαριστω... :thumbup:

για ποσες μερες να λειψεις? εγω οταν λειψω πανω απο 5 ημερες στελνω ενα φιλο και τα ταιζει 1 φορα καθε 5 ημερες,αλλα εχει τυχει να μεινουν αταιστα και 10 ημερες ...δεν παθαινουν τιποτα...στη φυση μπορει να μεινουν πολυ παραπανω απο 10 ημερες νηστικα...!

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα θα λειψω ακριβως 6 μερες,

θα το ταισω την μερα που θα φυγω, αρα λογικα για 5 μερες που θα μεινει νυστικο δεν θα εχει προβλημα

σωστα??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα θα λειψω ακριβως 6 μερες,

θα το ταισω την μερα που θα φυγω, αρα λογικα για 5 μερες που θα μεινει νυστικο δεν θα εχει προβλημα

σωστα??? :thumbup:

σωστοοοοοοοςςς!!!!!!!!!!!!!! κανενα προβλημα...! :thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

για ποσες μερες να λειψεις? εγω οταν λειψω πανω απο 5 ημερες στελνω ενα φιλο και τα ταιζει 1 φορα καθε 5 ημερες,αλλα εχει τυχει να μεινουν αταιστα και 10 ημερες ...δεν παθαινουν τιποτα...στη φυση μπορει να μεινουν πολυ παραπανω απο 10 ημερες νηστικα...!

ναι αυτο ηθελα να πω... οτι σε αρκετα ντοκιμαντερ που εχω δει τα ψαρια αυτα σε περιοδο ξυρασιας ελεγε οτι

μενουν νυστικα και για 10 - 15 μερες και στη αισχατη λυση κανιβαλιζουν για να επιβιωσουν!!

θελω να πω οτι σαν ψαρια ειναι ανθεκτηκα με την τροφη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα κατι, απλα θα εννοχλησει πολλους στο φορουμ.

το αναφερω μονο και μονο για να το εξετασουμε σαν μια αισχατη λυση. και αναφερω οτι δεν ειμαι καθολου υπερ.

αν πχ καποιος λειψει για μια - δυο βδομαδες, μπορει να ριξει στο ενυδρειο πχ 3 - 4 μικρα ψαρακια οπως ζεβρακια.

το ψαρι λογικα δεν θα τα φαει αμεσως. θα τρωει οταν πειναει.

υσχυει αυτο??? ειναι μια λυση (εστω και αισχατη)???

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα κατι, απλα θα εννοχλησει πολλους στο φορουμ.

το αναφερω μονο και μονο για να το εξετασουμε σαν μια αισχατη λυση. και αναφερω οτι δεν ειμαι καθολου υπερ.

αν πχ καποιος λειψει για μια - δυο βδομαδες, μπορει να ριξει στο ενυδρειο πχ 3 - 4 μικρα ψαρακια οπως ζεβρακια.

το ψαρι λογικα δεν θα τα φαει αμεσως. θα τρωει οταν πειναει.

υσχυει αυτο??? ειναι μια λυση (εστω και αισχατη)???

ή θα τα φαει την ιδια μερα κ παλι δεν θα πετυχεις αυτο που θελεις...

παντως ο δικος σου ειναι μαθημενος στη νηστεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα κατι, απλα θα εννοχλησει πολλους στο φορουμ.

το αναφερω μονο και μονο για να το εξετασουμε σαν μια αισχατη λυση. και αναφερω οτι δεν ειμαι καθολου υπερ.

αν πχ καποιος λειψει για μια - δυο βδομαδες, μπορει να ριξει στο ενυδρειο πχ 3 - 4 μικρα ψαρακια οπως ζεβρακια.

το ψαρι λογικα δεν θα τα φαει αμεσως. θα τρωει οταν πειναει.

υσχυει αυτο??? ειναι μια λυση (εστω και αισχατη)???

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ή θα τα φαει την ιδια μερα κ παλι δεν θα πετυχεις αυτο που θελεις...

παντως ο δικος σου ειναι μαθημενος στη νηστεια :thumbup:

:thumbup::thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μια καλη λυση θα ηταν και μια ομορφη λευκη γατουλα ενος γειτονα,,,που στο πρωτο μικρο μου ενυδρειο,,τρυπωσε απο το μπαλκονι σκαρφαλωσε στο επιπλο και πειραματιζοταν με τα χρυσοψαρα,,,,,,,μηπως να στην φερω και να αφησεις το καπακι του ενυδρειου ανοιχτο????χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

μια καλη λυση θα ηταν και μια ομορφη λευκη γατουλα ενος γειτονα,,,που στο πρωτο μικρο μου ενυδρειο,,τρυπωσε απο το μπαλκονι σκαρφαλωσε στο επιπλο και πειραματιζοταν με τα χρυσοψαρα,,,,,,,μηπως να στην φερω και να αφησεις το καπακι του ενυδρειου ανοιχτο????χαχαχαχ

θα λερωσει το νερο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...